Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Data: 24.11.2022
Clasa: a VI-a
Propunători: Bîrsan Elena - Emanuela
Unitatea școlară: Școala Gimnazială „Ion Teodorescu”, Cotârgași
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecției: Textul narativ în versuri. Fabula
Textul suport: „Boul și vițelul” de Grigore Alexandrescu
Tipul lecţiei: de însușire de noi cunoștințe

COMPETENȚE urmărite în cadrul acestei lecții:


Competenţe generale:
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri

Competențe specifice temei:


2.1. Recunosșterea modurilor în care sunt organizate informații din textele literare și nonliterare, continue, discontinue și multimodale;
2.3. Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de scopul lecturii;
Competențe derivate:

La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


C1-să identifice cuvintele necunoscute din text;
C2-să definească fabula;
C3-să identifice momentele subiectului
C4- să identifice părțile componente ale fabulei: întâmplarea narată și morala;
C5-să realizeze o scurtă caracterizare a personajelor;
C6-să evidențieze modurile de expunere folosite de autor;

STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode: conversația euristică, expunerea, problematizarea, exercițiul, explicația, rebusul, schema, cvintetul, metoda cadranelor;

 Mijloace de învățământ: tabla, caietele elevilor, manualul, foaia de flipchart, volumul de fabule etc.

 Forme de organizare a clasei: activitate frontală și individuală;

 Resurse și managementul timpului:


- spațiu de lucru: sala de clasă;
- capacități normale de învățare ale elevilor, cunoștințele lor anterioare;
- timpul de învățare: 50 de minute;
- umane: elevii clasei a VI-a;

 Modalități de evaluare: evaluare frontală, evaluare orală

RESUSRSE BIBLIOGRAFICE:
1. Limba Română, manual pentru clasa a VI-a, Mariana Norel, Petru Bucurenciu, Mihaela Dragu, Editura didactică și pedagogică, București, 2018;
2. Didactica limbii și literaturii române, Emanuela Ilie, Polirom, Iași, 2014.
3. O didactică a limbii și literaturii române. Provocări actuale pentru profesor și elev, Florentina Sâmihăian, EDITURA ART, București, 2014;
4. Programa școlara pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a - a VIII-a, București 2017.
Momentele Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/ Evaluarea Forma de Timp
lecției organizare
materiale
didactice

1. Momentul Se face prezența și se notează absențele. Îşi pregătesc manualele, Conversația 1 min.
organizatoric Profesorul asigură climatul necesar caietele şi instrumentele de
bunei desfășurări a lecției. scris.

2. Captarea Profesorul propune rezolvarea unui Elevii rezolvă rebusul pe fișele Conversația Evaluare orală Frontal 5 min.
atenției rebus pentru aflarea titlului noii lecții. primite, obținând pe axa AB
(Anexa 1) cuvântul FABULA.
Un elev vine și completează Rebus Individual
rebusul la flip-chart.

3. Anunțarea Scrie pe tablă titlul lecţiei şi anunţă Expunerea Observarea 1 min.


temei și a obiectivele acesteia. -să identifice sistematică
Tabla
obiectivelor cuvintele necunoscute din text; să
definească fabula; să identifice Caietele
momentele subiectului; să identifice Elevii îşi notează titlul lecţiei şi
elevilor
părțile componente ale fabulei: ascultă obiectivele enunţate.
întâmplarea narată și morala; să
realizeze o scurtă caracterizare a
personajelor; să evidențieze modurile de
expunere folosite de autor;

4. Dirijarea Scriu pe tablă date despre autor. Expunerea Evaluare orală Activitate 25 min.
învățării Grigore Alexandrescu este poet și Elevii notează pe caiete individuală
informațiile de la tablă. Tabla
fabulist.
Cele mai cunoscute fabule sunt: Câinele Caietele
și cățelul, Toporul și pădurea, Boul și elevilor
vițelul, Câinele și măgarul, Dreptatea
leului, Șoarecele și pisica, Ursul și
vulpea etc.
Dintre scriitorii români care au abordat
această specie amintim pe: Alecu Observația
Donici, Anton Pann, George Topârceanu sistematică
și Tudor Arghezi.

Profesorul citeşte textul. Elevii ascultă cu atenţie.

Cer elevilor să citească textul pe roluri Elevii citesc pe roluri,apoi


și să noteze cuvintele necunoscute. notează cuvintele necunoscute.
Evaluare orală Activitate frontală

Cere elevilor să povestească conținutul Elevii povestesc conținutul


Joc de rol
fabulei şi să precizeze aspectul general fabulei.
de viață prezentat de autor. Grigore Alexandrescu
satirizează pe acei oameni
care,atunci când cunosc faima
devin trufaşi şi insensibili.
Conversația
Elevii identifică cuvinte/grupuri
Solicită identificarea indicilor spaţio- de cuvinte care se referă la Evaluare orală Activitate frontală și
temporali în textul citit. timpul şi spaţiul întâmplărilor. individuală

Î: Care este morala? Oamenii care ajung în anumite


Conversația
funcții uită de rudele lor cu o
situație precară. Caietele
elevilor

Dialogul,narațiunea.
Î:Care sunt modurile de expunere
folosite în text?
Cele trei personaje reprezintă
Î: Care sunt personajele fabulei și ce tipuri umane: Conversația
caracteristici umane vă sugerează? -boul-omul vanitos; Caietele Activitate frontală și
-viţelul-omul simplu, naiv;
elevilor individuală
-sluga-omul fără opinie.

Titlul este alcătuit din două


Explicați semnificația titlului! substantive comune articulate,
reprezentând personajele
principale: Evaluare orală
Elevii răspund oral. Conversația Activitate frontală și
individuală
În ce tip de text literar încadrați fabula Caietele
Boul şi viţelul de Grigore Alexandrescu? Este un text narativ literar, în elevilor
versuri.

Cu ajutorul unui power – point,


profesorul va prezenta informații despre
fabulă.
Definesc fabula:
Fabula este o narațiune scurtă, în versuri
sau în proză, care oferă o lecție de viață
prin intermediul unei întâmplări puse pe Expunerea
seama unor animale, plante sau obiecte Activitate frontală
ce întruchipează trăsături omenești. Elevii notează pe caiete
informațiile de la tablă. Tabla
Spațiul și timpul narațiunii sunt vag
precizate, pentru că întâmplarea are o Caietele
semnificație generală, fiind valabilă în elevilor
societatea umană de oriunde și oricând.
În structura fabulei pot fi identificate
două părți: narațiunea propriu – zisă și
morala. Morala are, de regulă, forma
unei învățături explicite (plasate la
sfârșitul, la începutul sau chiar la Expunerea
mijlocul textului) sau implicite (pe care
cititorul trebuie să o deducă din
întâmplarea prezentată). Tabla
La Fontaine spunea că partea narativă a Evaluare orală
unei fabule reprezintă „trupul”, în timp Elevii notează pe caiete
ce morala este „sufletul fabulei”. Astfel, informațiile de la tablă. Activitate frontală
una fără alta nu pot exista: narațiunea
Caieteler
ilustrează morala, care la rândul ei, nu
elevilor
poate fi înțeleasă decât prin intermediul
întâmplării povestite.
Astfel de istorioare cu tâlc se regăsesc în
toate culturilelumii, din cele mai vechi
timpuri: în Mesopotamia, India, Persia,
Grecia și Roma antică. „Părintele
fabulei” este grecul Esop. Fabula în
versuri ajunge la desăvârșire sub pana
scriitorului francez Jean de la Fontaine,
în secolul al XII-lea.

5. Obținerea Solicită elevilor realizarea planului Exercițiul Activitate 15 min.


performanțelor simplu de idei al fabulei. Ca orice text Elevii realizează planul simplu individuală și
de idei al textului. Tabla
narativ literar, subiectul fabulei se frontală
constituie în momentele subiectului. Caietele Evaluare orală
Prin intermediul metodei cadranelor, Prin metoda cadranelor,vor fi Metoda
profesorul solicită elevilor identificarea identificate momentele cadranelor
momentelor subiectului și ordonarea subiectului Activitate în perechi.
ideilor principale în funcție de fiecare Elevii vor lucre în perechi.
moment în parte. (ANEXA 2)

6. Fixarea Solicită elevilor realizarea unui cvintet Elevii realizează cvintetul. Cvintetul Evaluare orală Activitate frontală și 1 min.
cunoștințelor despre fabulă. (ANEXA 3 individuală
Conversația

7. Feedbackul Elevii vor fi invitați să spună un lucru Elevii vor spune ce le-a plăcut și Conversația Activitate 1 min
care le-a plăcut și unul care nu le-a ce nu. individuală
plăcut din lecția susținută.
8. Evaluarea Vor fi apreciate răspunsurile elevilor și Conversația Evaluare orală 1 min.
vor fi evidențiați elevii care au fost
activi.

9. Tema pentru Elevii vor avea de rezolvat exercițiul 3 Elevii notează tema pentru acasă Manualul 1 min.
acasă de la pagina 79 din manual. pe caiete.

ANEXA 1
1. Verbul este partea de vorbire ……………………, deoarece își modifică forma în funcție de timp, persoană și număr.
2. Când formează împreună cu verbul de conjugat, perfectul compus, verbul „a avea” este………………
3. „A vorbi” la modul indicative, timpul present, persoana a III – a, numărul plural are forma…………….
4. Modul conjunctiv are ………………. timpuri: prezent și perfect.
5. În enunțul „Ana este frumoasă.”, verbul „a fi” este verb………………………….
6. Formele verbale: citit, scris, mâncat, sunt la modul………………………………….

ANEXA 2
ANEXA 3 (CADRANELE)
INTRIGA
EXPOZIȚIUNEA

DESFĂȘURAREA ACȚIUNII

PUNCTUL CULMINANT DEZNODĂMÂNTUL

ANEXA 4
CVINTETUL
Realizează un cvintet care să aibă în centru fabula, răspunzând celor patru cerințe:
1. Fabula
2. Două adjective care caracterizează fabula;
3. Trei verbe care sintetizează fabula;
4. Un enunț alcătuit din patru cuvinte exprimând sentimentul tău față de subiect;
5. Un cuvânt care exprimă esența subiectului;

Exemplu:
Fabula
Scurtă, satirică
Prezintă, glumește, demască
Diferite tipuri umane prin
Alegorie

S-ar putea să vă placă și