Sunteți pe pagina 1din 6

coala cu clasele I-VIII Marin Sorescu, Constana

PROIECT DIDACTIC
DATA: 27-03-2010
CLASA : a VII-a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL: Limba romn
SUBIECTUL: Pronumele i adjectivul pronominal interogativ
TIPUL LECIEI: de comunicare i nsuire a cunotinelor
PROFESOR: Cosneanu Lucian
OBIECTIVE:

OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris;


OBIECTIVE PERFORMATIVE:
a. Cognitive:
O1: S recunoasc, ntr-un text dat, pronumele interogative;
O2: S identifice formele variabile / invariabile ale pronumelui interogativ;
O3: S precizeze funciile sintactice ale pronumelui interogativ pe baza exemplelor date;
O4: S construiasc enunuri n care pronumele interogative s devin adjective
pronominale interogative i n acest caz s indice funcia lor sintactic;
O5: S indice forma corect a adjectivelor pronominale interogative n cazul genitiv
(acord mbriat) din enunuri date;
O6: S recunoasc i o alt valoare morfologic a pronumelui interogativ;
b.Afective:
OA1: S participe activ la ora de limba romn, concentrndu-i atenia i urmrind cu
interes explicaiile profesorului,
STRATEGII DIDACTICE:

a. Metode i procedee: explicaia, exerciiul oral i scris, nvarea prin


descoperire, lucrul cu manualul, analiza morfo-sintactic;
b. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: Limba romn, manual pentru
clasa a VII-a, autori Anca erban i Sergiu erban, Editura All, Bucureti, 1998,
rebusul, testul formativ, prezentare Power Point, laptop, videoproiector;
Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate independent.
RESURSE: capacitile de nvare ale elevilor.

Din punct de vedere al capacitilor de nvare, clasa este relativ omogen.


Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite de nvare, ceilali avnd resurse
suficiente pentru buna desfurare a activitii didactice.
TIMP: 50 min.

PARCURS DIDACTIC
1. Moment organizatoric (l min.)
- Se stabilete ordinea n clas; se noteaz absenii i se pregtesc materialele necesare
desfurrii orei de limba romn.
2. Actualizarea cunotinelor nvate anterior (10 min.)
- Se va realiza controlul caietelor de teme, cu observaii i aprecieri dup caz. Se va
verifica modul n care elevii au alctuit tema dat ora trecut. Exerciiile date vizau:
analiza morfo-sintactic a pronumelor i adjectivelor pronominale negative din texte date
n manual; construcia de enunuri n care pronumele negative s ndeplineasc funciile
sintactice indicate.
- Elevii sunt solicitai, prin sondaj, s citeasc exemple, sunt pui s motiveze, antrenndu-se, prin ntrebri frontale, ntreaga clas.
3.Captarea ateniei (3 min.)
- Se va realiza printr-o discuie cu clasa despre pronume, felul lor i ce arat ele n general, cunotine nsuite n orele trecute.
- Se vor lansa cteva ntrebri, antrenndu-se, prin conversaie frontal, ntreaga clas:
- Ce este pronumele?
- Care sunt categoriile gramaticale ce trebuie precizate n analiza pronumelui?
- Care dintre pronumele negative nvate pot deveni adjective pronominale negative i cu ce condiie?
- Ce observaii putei face cu privire la genul i numrul pronumelor negative
nimeni, nimic?
- Elevilor li se va atrage atenia c urmeaz s fie nvate pronumele care apar numai n
propoziii interogative, c ele constituie o grup puin mai dificil, c, prin urmare, trebuie
s-i sporeasc interesul n studierea lor pentru a evita eventualele confuzii, datorate unei
nelegeri superficiale a acestor pronume.
4. Anunarea subiectului i enunarea obiectivelor (l min.)
- Elevii vor fi anunai c n aceast lecie vor nva pronumele i adjectivul pronominal interogativ i va trebui ca, pn la sfritul orei s fie capabili s: O1, O2, O3... (vor
fi enunate obiectivele cognitive urmrite prin aceast lecie, ntr-o manier accesibil
elevilor).
5. Dirijarea nvrii (25 min.)
Acum, voi introduce definiia pronumelui interogativ:
Definiie: Pronumele interogativ ine locul substantivului ateptat ca rspuns la o ntrebare.
- Elevii vor urmri descoperirea pronumelor interogative, precizarea felului lor, a
cazului, a termenului regent, a funciei sintactice (activitate frontal).
- mpreun vom observa c atunci cnd pronumele interogativ determin un substantiv
i se acord cu acesta n gen, numr i caz, acesta devine adjectiv pronominal interogativ

i va ndeplini funcia sintactic de atribut adjectival. Activitatea se va desfura frontal,


avnd ca suport enunuri dictate i scrise pe ecranul videoproiectorului i n caiete:
Exemplu:
a) Ce am aflat, madam Panaiotopolu?
b) Ce veste ai aflat?
(I .L. Caragiale Cadou)
a) ce pronume interogativ, invariabil, cazul acuzativ, funcia sintactic de complement
direct;
b) ce adjectiv pronominal interogativ, se acord n gen, numr i caz cu substantivul
veste, (genul feminin, numrul singular, cazul acuzativ), funcia sintactic de atribut adjectival.
- Se va realiza analiza morfo-sintactic a pronumelui/adjectivului pronominal interogativ, iar
elevii vor fi pui n situaia de a alctui enunuri proprii cu adjective pronominale
interogative, de a transforma pronumele interogativ n adjectiv pronominal interogativ.
Se va atrage atenia elevilor c pronumele interogativ invariabil ce poate avea i valoare
morfologic de adverb de mod (prin conversiune) ntr-o propoziie exclamativ, atunci
cnd poate fi nlocuit cu ct de / foarte:
Ce fericii am fi-mpreun!
Ce frumos era n crnguri...
(Al. Vlahu)
(M. Eminescu)
6. Asigurarea feed-back-ului (4 min.)
Are loc pe parcursul conducerii nvrii, ntrirea fcndu-se treptat, prin aprecieri
verbale (E bine! Da! Exact! etc.).
Se efectueaz un exerciiu de identificare a pronumelor interoga tive (activitate
frontal) - exerciiul Citii!, pagina 107.
7. Evaluarea formativ (4 min.)
- Se d ca activitate independent rezolvarea cerinelor unui test formativ:
Fiind date propoziiile de mai jos, se cere:
a) sublinierea pronumelor i a adjectivelor pronominale interogative;
b) precizarea valorii morfologice de pronume/adjectiv pronominal interogativ;
1.
Cine merge la joac?
2.
Care biat a spart geamul?
3.
Spre ce localitate vrei s mergei?
4.
Crui elev i-ai dat zece?
5. La ce te uii?
n funcie de timpul rmas pentru aceast prob, se va renuna la cteva din cele cinci
structuri, punctele corespunztoare acordndu-se ca avans la notare. Dup rezolvarea n
mod independent a cerinelor, se trece la corectarea frontal n clas, elevii cunoscnd
modul de corectare i notare, ntruct sunt familiarizai cu astfel de teste i apoi la
rezolvarea unui careu simplu aflat pe fia de evaluare.
8. Asigurarea reteniei i a transferului (1 min.)
- Se d ca activitate independent, pentru acas, rezolvarea exerciiului de la
Valorificai-v cunotinele din manual (pag. 108). Se vor da sugestii pentru rezolvarea
acestuia.

9. Aprecieri generale (l min.)


- Voi face aprecieri generale i individuale, pozitive i negative.

CAREU

Dezlegai careul de mai jos gsind n textul dat pronumele i adjectivele pronominale
interogative cu funcia sintactic de:
1) Complement direct
1
2) Subiect
3
3) Atribut adjectival

Care a venit trziu?


Mihai.
Cte ntrzieri ai pn acum?
Patru.
Ce o s spui dac afl prinii ti?

S-ar putea să vă placă și