Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a B
Propunător:
Disciplina: Limba și literatura română
Tema: Interjecția
Tipul lecţiei:însușire de noi cunoștințe
Competențe derivate/ Obiective operaționale:
a) Cognitive:

O1: să identifice corect interjecțiile din enunțurile date;


O2: să definească corect interjecția
O3: să clasifice corect interjecțiile după sens și structură;
O4: să inducă corect topica și punctuația interjecției;
O5: să precizeze corect rolul interjecțiilor în comunicare;
O6: să precizeze corect funcția sintactică a interjecției dintr-un enunț;

Strategii didactice

Metode şi procedee: dialogul, ghicitoarea, conversaţia euristică și catehetică, explicația, învățarea prin descoperire, exercițiul.
Resurse educaţionale:, culegerea de exerciții, fișe de lucru, caietele elevilor, tabla.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, pe perechi.

Sistemul de evaluare:
Forme de evaluare: orală, interevalua

Timp: 50 de minute

1
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecţiei/ OB. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Timp Metode şi Forma de Mijloace de
procedee organizare învăţământ
1.Moment Consemnarea prezenţei elevilor. Elevii salută, răspund solicitărilor Dialogul Frontală Catalogul Observarea
organizatoric Asigurarea condiţiilor optime profesorului, se pregătesc pentru sistematică
pentru desfăşurarea lecţiei. începerea orei
1’
2. Verificarea Profesorul verifică tema elevilor Elevii citesc tema și corectează Conversaţia Frontală Culegerea Aprecierea
şi pregătirea din punct de vedere cantitativ și eventualele greșeli. de exerciții verbală
temelor calitativ
(elevii au avut ca temă exercițiile
4’ 4,5 și 6 din culegere, pagina 118.)
3.Captarea O9 Profesorul dă elevilor să rezolve o Elevii rezolvă ghicitoarea. Ghicitoarea Frontală Fișa cu Observarea
atenţiei 5’ ghicitoare ghicitoarea sistematică
O10 ( Anexa 1) Conversaţia

4. Anunţarea Astăzi ne vom aduce aminte de o Elevii sunt atenți la tema lecției pe Conversaţia Frontală Tabla Observarea
temei şi a O8 nouă parte de vorbire neflexibilă, care urmează să o facă. sistematică
obiectivelor însă vom învăța și câteva lucruri Caietele
(1 – 2 min) O9 noi. Se notează titlul pe tablă: Își notează titlul lecției în elevilor
2’ Interjecția caiete.
Se anunţă și câteva obiective.
5.Reactualizare O1 Se realizează un dialog frontal, în Elevii răspund la întrebări:
a cunoștintelor care elevii răspund la anumite
dobândite O2 întrebări.
anterior -Interjecția este o parte de vorbire Conversaţia Frontală - Apreciere
1.Ce este interjecția?
O4 neflexibilă cu intonație catehetică verbală

2
2’ exclamativă, care exprimă o stare
sufletescă, un îndemn, o adresare Explicaţia
sau imită sunete ori zgomote.
Oh!, haide!, măi!, tic-tac!, poc!,
2.Dați câteva exemple de etc. Conversaţia Frontală Apreciere
catehetică verbală
interjecții
6. Dirijarea O1 Profesorul împarte elevilor o fișă Elevii primesc fișele și rezolvă
învăţării. de lucru. ( Anexa 2) exercițiul 1.
Se trece la rezolvarea exerciţiului Fișele de
27’ O2 1 de pe fişă. Aceste exerciţii îi Exercițiul lucru
ajută pe elevi să-şi amintească
definiţia interjecţiei, felul
O3 interjecţiilor și semnele de Observarea
punctuaţie care se pun după sistematică
această parte de vorbire.
O4 Frontală
Se face precizarea următoare: Tabla Apreciere
Interjecțiile cu funcție sintactică Explicaţia verbală
O5 în propoziție nu se despart prin
virgule. Uneori, când acestea Caietele
sunt onomatopee, se pune semnul elevilor
O6 exclamării după ele.

Profesorul scrie definiția și Scriu definiția interjecției în caiete


O7 clasificarea interjecției pe tablă.
Se amintește și noțiunea de
onomatopee. (Interjecțiile care Elevii scriu în caiete clasificarea
O9 reproduc diferite sunete sau interjecției
zgomote)

3
Conversația
Profesorul le spune elevilor
următoarele informații: Explicația
Interjecțiile de adresare sunt Tabla
folosite de emițător pentru a se
Caietele
adresa direct unei persoane ( mă,
elevilor
bre, bă, etc.) sau pentru a atrage
atenția receptorului asupra unui
lucru ( hei, ia, iată, uite, etc.)
Frontală
Profesorul le explică elevilor că
există și locuțiuni interjecționale,
scriind definiția locuțiunii pe Observarea
tablă. Elevii scriu această definiție Conversația sistematică
Locuțiunea interjecțională este împreună cu exemplele potrivite.
Apreciere
grupul unitar de cuvinte care se
Verbală
comportă ca o interjecție.

Se dau exemple de locuțiuni


interjecționale.
Ex. Păcatele mele, pe naiba, etc.
Elevii rezolvă exercițiile Exercițiul Lucrul pe Fișele de
Se rezolvă exercițiile 2, 3 și 4 de perechi lucru
pe fișa de lucru.

4
Elevii scriu aceste informații în
Profesorul scrie pe tablă ca caiete
subtitlu: Funcțiile sintactice ale
interjecției.
Se vor scrie enunțurile pe tablă,
fără a se preciza funcția
sintactică. Elevii vor preciza
funcțiile sintactice.

Predicat verbal: Hai la munte! Învățarea prin


Elevii scriu aceste informații în Frontală Tabla Observarea
Subiect: Se aude poc! dscoperire
caiete sistematică
Nume predicativ: E vai de el! Caietele
Atribut: Se auzea sunetul: hur! elevilor Apreciere
hur! Elevii scriu eunțurile în caiete și verbală
Complement direct: Eu aud în precizează funcția sintactică.
depărtare: hur! hur!
Complement circumstanțial de
mod: Mergea lipa-lipa!
Fără funcție sintactică: Tii, da’
cald e! Elevii rezolvă exercițiile Frontală Fișele de
Exercițiul
Individuală lucru
Se rezolvă celelalte exerciții de
pe fișa de lucru împreună cu
profesorul, în limita timpului
disponibil.
7. Fixarea şi Profesorul le adresează elevilor Elevii răspund la întrebările Conversaţia Frontală -
consolidarea. O1 câteva întrebări, pentru a se profesorului. euristică Observarea
Asigurarea O2 asigura că și-au sistematizat sistematică

5
feedback-ului O3 informațiile despre interjecție.
1.Ce este interjecția?
6’ 2. Cum se clasifică ea? Dați
exemple! Explicația
3. Ce semne de punctuație putem Apreciere
O4 folosi în cazul acestei părți de verbală
O8
vorbire?
4. Ce funcții sintactice poate
avea?
8. Aprecierea Aprecierile verbale s-au făcut Elevii sunt mulțumiți. Conversaţia Frontal Se dau Apreciere
activităţii O9 treptat, pe parcursul întregii lecţii, puncte/ note verbală
elevilor şi O10 dar și la sfârșitul orei. elevilor ce
încheierea au răspuns
activităţi 1’
9. Sarcini de Profesorul le cere elevilor să Își notează tema în caiete. Conversaţia Frontală Tabla -
lucru pentru realizeze un dialog de 10-15
acasă rânduri în care să folosească Elevii cer eventuale lămuriri în Explicaţia Caietele
următoarele interjecţii: Ha-ha-ha!, legătură cu tema primită. elevilor
2’ na, bre, aoleo, ham-ham, zbârrrr,
măi, plus eventualele exerciții
rămase.

6
SCHEMA TABLEI

Definitie: Interjecția este o parte de vorbire neflexibilă cu intonație exclamativă, care exprimă o stare sufletescă, un îndemn, o adresare sau
imită sunete ori zgomote. Interjecțiile care reproduc diferite sunete sau zgomote se numesc onomatopee.
Clasificarea interjecţiilor:
 După formă: simple: of!, vai!, hai!, buf!, zdroc!, piu-piu!, lipa- lipa, etc.
compuse: hodoronc-tronc!, iacătă!, cip-cirip, trosc-pleosc! etc.
 După înţeles:
- care exprimă stări sufleteşti: of!, vai!, eh!, de!, ura! etc.
- care exprimă senzaţii: au!, brr!, hapciu! Uf
- reproduc sunete din natură: buf!, cioc-cioc!, miau!, zvârr!, pic-pic!, behehe! Tosc,pleosc,baldabac,poc (onomatopee)
- de adresare: măi!, bă!, băi!, mă! bre etc.
- de atragere a atenţiei cuiva: uite!, iată!, iacătă!, ian! uite! etc.

Semne de punctuație: - virgula și semnul exclamării


- interjecțiile cu funcție sintactică în propoziție nu se despart prin virgule. Uneori, când acestea sunt onomatopee, se pune semnul exclamării
după ele. ( doar se precizează acest lucru)

Definitie: Locuțiunea interjecțională este grupul unitar de cuvinte care se comportă ca o interjecție.
Ex. Păcatele mele, pe naiba, etc.

Funcțiile sintactice ale interjecției.

Predicat verbal: Hai la munte! ; Rața țuști! în apă Complement direct: Eu aud în depărtare: hur! hur!
Subiect: Se aude poc! Complement circumstanțial de mod: Mergea lipa-lipa!
Nume predicativ: E vai de el! Fără funcție sintactică: Tii, da’ cald e!
Atribut: Se auzea sunetul: hur! hur!

S-ar putea să vă placă și