Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a-IV- a
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: GATA DE AVENTURĂ
SUBIECTUL LECȚIEI:VERBUL
TIPUL LECTIEI: CONSOLIDARE ȘI SISTEMATIZARE A CUNOȘTINȚELOR
FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor referitoare la timpul, persoana și
numărul verbului
COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.
2. Receptarea de mesaje scrise, în diverse contexte de comunicare cunoscute.
COMPETENŢE SPECIFICE:
*Limba și literatura română
1.3. Sesizarea unor regularităţi ale limbii prin raportare la mesaje audiate.
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare familiare.
2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în perechi.
1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte familiare.
*Matematică și științe
1.1. Explicarea unor modele/regularități, pentru crearea de raționamente proprii.
*Educatie civică
3.1. Relaționarea pozitivă pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru.
*Arte vizuale și abilități practice
2.5. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază
elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să definească verbul și să exemplifice;
O2- să precizeze categoriile gramaticale ale verbului ;
O3 -să identifice verbele din mai multe părți de vorbire;
O4 -să analizeze verbele date în funcție de categoriile gramaticale învățate;
O5-să integreze în enunțuri proprii diferitele sensuri ale unui cuvânt;
O6-să găsească cât mai multe verbe , respectând cerinţele date;

RESURSE:
1. METODOLOGICE:
STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, explicaţia, exerciţiul,Mana oarbă,
problematizarea, observația, munca independentă;
b) MIJLOACE DE ÎNVǍŢǍMÂNT: fişe de lucru, caiete,manual , tablă, bol, bilețele;
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi;
d) FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: Evaluare formativă / continuă (orală,
scrisă), observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.
2. TEMPORALE: 50 minute
3. UMANE: 16 elevi
4. SPAŢIALE: sala de clasă

5. BIBLIOGRAFIE:
 Alina Radu, Roxana Jeler – Limba și literature română – Manual pentru clasa a
IV-a, Ed. Art, București, 2016;
 Programa școlară – Limba și literature română pentru clasele a III-a și a IV-a,
OMEN 5003/02.12.2014;
 Constantin Cucoș – Pedagogie, Ed. Polirom, Iași, 2006;
 www.didactic.ro
Desfăşurarea lecţiei
Ob Strategii didactice
Nr. .
Secvenţele
Crt Op Conţinutul instructiv - educativ Metode şi Material Forme de Evaluare
lecţiei
. procedee didactic organizare
Asigur condițiile optime pentru buna desfășurare a
Moment lecție: Observarea
1. organizatoric  Aerisirea sălii de clasă; Conversația Frontal sistematică
 Pregătirea materialului didactic;
 Stabilirea liniștii și ordinii în clasă.
Verific tema cantitativ și calitativ prin citirea
Verificarea orală de către elevi; Caiete de
temei pentru
2.  Fac aprecieri generale; Conversaţia temă Aprecieri verbale
acasă Frontal
 Corectez eventualele greșeli. Manual

Fiecare banca extrage un bilețel din bol. Un elev va


Captarea citi întrebarea iar colegul de bancă va răspunde.
Mâna oarbă
atenţiei Întrebările vor fi:
Problemati-
și 1. Ce este verbul?
zarea Bol Frontal Aprecieri verbale
Reactualizarea O1 2. Câte persoane are verbul?
3. Exercițiul Bilețele Pe perechi Observare
cunoştinţelor O2 3.Care sunt numerele verbului?
Observația sistematică
însuşite 4.Care sunt timpurile verbului?
Conversația
anterior 5. Când este un verb la timpul trecut?
6. Când este un verb la timpul prezent?
7.Când este un verb la timpul viitor?

Anunţarea
subiectului şi a Voi anunţa subiectul lecției şi obiectivele Tabla
Conversația Observare
4. obiectivelor operaţionale ale lecţiei pe înţelesul elevilor. Caietele
Explicația Frontal sistematică
operaţionale Scriu titlul pe tablă ,, Verbul-Exerciții elevilor
aplicative”, iar elevii notează titlul pe caiete.

5. Dirijarea O1 Elevii vor primi fișele de lucru.


1.Subliniază doar verbele: Conversaţia Individual Aprecieri verbale
O2 alerg, gândul, prispă, plânge, bucurie, se bucură,
albastru, doi, ghiveci, au privit, cinste, muncitor,
ciripea, va veni.

2.Grupaţi verbele după ceea ce exprimă(acţiunea,


starea, existenţa): Aprecieri verbale
merge, privim, se află, se scutură, stăm, alergăm, se Observația Individual
odihnesc, eşti, a răsărit, scriu, şade, suntem, se Exercițiul Frontal
O3 aşază; Munca Fișa de
Acţiunea:........................................................ independentă lucru
Starea:............................................................
Existenţa........................................................

consolidǎrii 3.Subliniază cu o linie verbele la numărul singular şi


cu două linii verbele la numărul plural:
”Omul nostru legase o creangă de-un copac cioturos,
şi de câte ori bătea vântul, o izbea încolo şi-ncoace Aprecieri verbale
de uscătura aceea. După ce aşteptară să vină să-i ia,
vreme lungă, nu glumă, căzură toropiţi de oboseală
O4 şi adormiră buştean.” Exerciţiul Fişe de
(.................................................................. lucru Individual
de Fraţii Grimm
4. Subliniaţi şi analizaţi verbele din textul următor,
precizând timpul, persoana și numărul. Aprecieri verbale
O3
,, Primăvara s-a înălțat ușor deasupra pământului. Exerciţiul
Un ciripit de păsărele s-a auzit din pădure. Ghioceii Aprecieri verbale
străpunseră cu spada pojghița de zăpadă.” Individual

( M. Sadoveanu – Moș Viscol și Primăvara ) Aprecieri verbale


O2
5. Uneşte verbul cu persoana şi numărul la care se
află:
O3 găteşte pers. I, nr. singular
joacă pers. a II-a, numărul singular Individual
alegem pers. a III-a, numărul singular
veniţi pers. I, nr. plural Problemati-
roagă pers. a II-a, nr. plural zarea
pers. a III-a, nr. plural
Aprecieri verbale
O5 6. Alcătuiţi propoziţii în care cuvântul toc să aibă
mai multe înţelesuri.
Frontal

Obţinerea
6.
performanţei Fiecare elev scrie un verb care începe cu litera Problemati-
Aprecieri verbale
prenumelui lor și îl trec la toate pesoanele și zarea Caietul de
O6
timpurile. Conversația clasă Individual
Explicaţia
Evaluarea O6 Munca Fișă de Observare
7. Elevii primesc o fișă de evaluare (Anexa 2 ) Individual
O3 independentă evaluare sistematică
Încheierea Fac aprecieri privind modului de desfășurare al
Aprecieri verbale
lecției lecției în general, dar și individual privind modul de
Conversația frontale şi
8. Tema pentru participare al unor elevi. Frontal
individuale
acasă Dau tema pentru acasă.
Autoevaluare
Ex. 22 și 23 pag 37 din manual.

Anexa 1
Fișă de lucru
1.Subliniază doar verbele:
alerg, gândul, prispă, plânge, bucurie, se bucură, albastru, doi, ghiveci, au privit, cinste, muncitor, ciripea, va veni.

2.Grupaţi verbele după ceea ce exprimă(acţiunea, starea, existenţa):


merge, privim, se află, se scutură, stăm, alergăm, se odihnesc, eşti, a răsărit, scriu, şade, suntem, se aşază;
Acţiunea:........................................................
Starea:............................................................
Existenţa........................................................

3.Subliniază cu o linie verbele la numărul singular şi cu două linii verbele la numărul plural:
”Omul nostru legase o creangă de-un copac cioturos, şi de câte ori bătea vântul, o izbea încolo şi-ncoace de uscătura aceea. După ce
aşteptară să vină să-i ia, vreme lungă, nu glumă, căzură toropiţi de oboseală şi adormiră buştean.”
(.................................................................. de Fraţii Grimm
4. Subliniaţi şi analizaţi verbele din textul următor, precizând timpul, persoana și numărul.

,, Primăvara s-a înălțat ușor deasupra pământului. Un ciripit de păsărele s-a auzit din pădure. Ghioceii străpunseră cu spada
pojghița de zăpadă.”

( M. Sadoveanu – Moș Viscol și Primăvara )

5. Uneşte verbul cu persoana şi numărul la care se află:


găteşte pers. I, nr. singular
joacă pers. a II-a, numărul singular
alegem pers. a III-a, numărul singular
veniţi pers. I, nr. plural
roagă pers. a II-a, nr. plural
pers. a III-a, nr. plural
6. Alcătuiţi propoziţii în care cuvântul toc să aibă mai multe în
ANEXA 2

NUMELE SI PRENUMELE……………….…………………..
DATA.........................

Fişǎ de evaluare

1. Completează propoziţiile cu verbul a merge la timpul, persoana şi numărul indicate în


paranteză.
 ……………………. în excursia programată? (timp trecut, pers.a II-a, pl.)
 Astăzi ..............................foarte frumos. (timp prezent, pers. a III-a, sg.)
 ……………………….. singur cu metroul. (timp viitor, pers.I, sg.)
2. Subliniază, apoi analizează verbele din enunţurile următoare:
 Plecăm în vacanţă la bunici.
 Cândva, vei înţelege atitudinea colegei tale.
 Asculţi cu mare atenţie indicaţiile învăţătoare.
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………
………………………

OBIECTIVE ŞI DESCRIPTORI DE PERFORMANŢǍ

O1 – sǎ completeze enunţurile cu verbele potrivite;;


O2 - să analizeze verbele subliniate, precizând timpul, persoana şi numărul acestora;

FOARTE BINE BINE SUFICIENT


O1 - Completează corect 3 O1 - Completează corect 2 O1 - Completează corect un
enunţuri. enunţuri. singur enunţ.
O2 - Subliniază şi analizează O2 - Subliniază şi analizează O2 - Subliniază, fără a analiza
corect toate cele 3 verbe. corect toate cele 2 verbe. corect cele 3 verbe.

S-ar putea să vă placă și