Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Clasa: I-a
Disciplina: Educația moral-spiritulă
Nr. lecției: 1 (2)
Subiectul lecției: Valorile moral-spirituale în familia mea
Tipul lecției: lecție de formare a capacității de dobândire a cunoștințelor
Unitățile de competență: 2.1.
Obiectivele lecției: La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1- să prezinte câmpul lexical al cuvântului ,,valori moral-spirituale”;
O2 – să enumere valorile moral-spirituale în familie;
O3 - să descrie importanța valorilor morale în familie;
O4- să desprindă din poezie calitățile membrilor familiei;
O5 - să manifeste interes de a-i ajuta pe ceilați în diferite situații de învățare.
Strategii didactice:
- Forme de organizare: frontal, individual
- Metode și procedee: problematizarea; conversația euristică; exercițiul; brainstormingul, Întrebări-rapide, jocul didactic ,,Dispoziția mea”,
metoda R.A.I
- Mijloace didactice: manual; planșă cu explozia stelară; planșă cu metoda brainstormingului; smile-uri; minge, manual, cretă, tablă
Strategii de evaluare: autoevaluare; evaluare formativă interactivă

Produsul evaluat: P1. Aprecierea prin simboluri


Criterii de succes: 1. Ascult/citesc cu atenție relatarea.
2. Apreciez valoric demonstrând/schițând simbolul corespunzător.

3. Argumentez (la cerință).

Bibliografie:
1. Curriculum național: Învățământul primar. Chișinău: Editura Lyceum, 2018.

2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău:Editura Lyceum, 2018.

3. MODELE DE PROIECTE DIDACTICE DE LUNGĂ DURATĂ CLASELE I-IV Anul de învățământ 2020-2021

4. Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV. Chișinău, 2019.

5. LUPU, Olesea, TĂUTU, Inesa. Educația moral-spirituală, manual pentru clasa a I-a. Chișinău: Editura Dorința, 2020, 56 p. ISBN 978-9975-3353-0-
0
Demersul didactic al lecției

Obiectivele Activitatea Activitatea elevilor Timp Strategii didactice Strategii de


operaționale învățătorului evaluare
Metode și Mijloace
procedee didactice

Evocarea 5 minute

Pentru început, folosesc Elevul 1: Eu la


jocul ,,Dispoziția mea”, moment sunt
unde rog fiecare elev să- bucuros.
și aleagă un smile și să- Jocul didactic Planșe cu
mi spună ce emoție Elevul 2: Eu la
moment sunt veselă. ,,Dispoziția smile
trăiește la moment. 2 min
mea”
Elevul 3: Eu la
moment sunt tristă.

Folosind
metoda ,,Întrebărilor-
rapide” le adresez
elevilor câteva întrebări
legate de descoperirea
subiectului.
Elevul 1: Valorile
moral-spirituale
înseamnă niște
1. Ce înseamnă reguli.
valori moral-
spirituale?

Planșă cu Evaluarea
explozia formativă-
2. Unde ați auzit Elevul 2: De la 3 min stelară interactivă
despre această părinți, la grădiniță.
expresie? Exercițiu

Elevul 3: Pentru a ne
forma un
3. De ce sunt comportament
importante corect.
valorile?

Elevul 4: În familie,
4. Unde observăm societate.
prezența
valorilor? Conversația
euristică
Evaluarea
formativă-
interactivă
Foarte bine, elevi. Sunteți
minunați!

Realizarea sensului 30 minute


Aveți dreptate, elevi,
astăzi vom discuta despre
ce sunt valorile moral-
spirituale și anume în
familie, de ce acestea
sunt importante și care
este rolul lor în general.

Pentru început, folosind


metoda brainstorming-
O1 ului, vreau să îmi spuneți Brainstormingul
cu ce asociați ,,valorile
moral-spirituale”. Elevul 1: Educație 3 min

Elevul 2: Reguli Fișă de scris


cuvintele
Elevul 3: Respect

Elevul 4: Faptă bună

Elevul 5: Politețe

Răspunsuri minunate, Evaluarea


elevi. Acum, vă rog, să formativă-
Elevul 1: Iubire interactivă
îmi spuneți cu ce ați
asocia Elevul 2: Părinți
cuvântul ,,familie”?
Elevul 3: Protecție 3 min
Elevul 4: Grijă Manualul

Conversația
euristică
Foarte bine, elevi. Cum Elevul 1: În familie
credeți care este legătura noi învățăm aceste
dintre familie și valorile valori.
moral-spirituale?

Elevul 2: Părinții ne 4 min


educă pe noi.

Elevul 3: Din familie


luăm cei 7 ani de
acasă.
Conversația
Evaluarea
Răspunsuri foarte euristică formativă-
creative. În continuare, aș interactivă
vrea să îmi spuneți ce Elevul 1: Prietenia
valori moral-spirituale
O2 Elevul 2: Respectul
aveți în familia voastră?
Elevul 3: Iubirea 6 min
Exercițiul
Vă mulțumesc pentru Elevul 4: Înțelegerea
răspunsurile originale.
Este adevărat elevi, este
important că aceste valori
moral-spirituale sunt
prezente în oricare
familie. Anume, familia 7 min
pune bazele formării
comportamentului
fiecăruia dintre voi.
Datoria voastră este să
ascultați de părinți și să
luați doar exemple
pozitive. În continuare, Câțiva elevi
vreau să vă îmi spuneți de argumentează.
O3
ce valorile moral-
spirituale sunt prezente în
familie? Dați un exemplu.
Manualul

Microfonul
Ați atins noi performanțe. magic
Acum, am să vă citesc o Evaluarea
poezie (manual pagina Elevii ascultă poezia formativă-
17). Vreau să ascultați cu și își exprimă opinia. interactivă
O4 atenție și să îmi spuneți 7 min
ce calități ale membrilor
familiei ați desprins din
poezie.

Reflecția 5 minute
Pentru a face o
generalizare a lecției, vă
propun să formăm un Exemple de întrebări:
cerc, folosind metoda
R.A.I, un elev va
O5 formula o întrebare care Ce am aflat la lecția
o va adresa altui elev, de astăzi?
aruncându-i acestuia
Ce înseamnă a greși,
mingea. Elevul care va 3 min
pentru tine?
prinde mingea va
răspunde și va oferi o Metoda R.A.I Minge
De ce oamenii
altă întrebare altui elev. greșesc?
Este important ca
întrebările și elevii să nu Ce trebuie să facem
se repete. atunci când greșim?

Acum aș vrea să vă
autoevaluați singuri.
Elevii recepționează
Pentru acasă, aveți de 2 min Autoevaluarea
mesajul.
realizat un poster la tema
,,Familia mea – oglinda
sufletului”.

S-ar putea să vă placă și