Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Durata lecției: 50 minute

Clasa: II D

Aria curriculară: Consiliere și orientare

Disciplina: Dezvoltare personală

Unitatea de învățare: Unitatea II: Grădina cu emoții

Subiectul lecției: Grădina cu emoții. Trăire și manifestare emoțională

Tipul lecției: Lecție de fixare și sistematizare

Competențe specifice:
2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate.
2.2. Utilizarea unor elemente de ascultare activă.
Obiective operaționale:
O1 : Să identifice soluții pentru gestionarea corectă, echilibrată a emoțiilor negative: tristețea, furia și frica ; obiectivul se consideră atins atunci când
elevul găsește cel puțin două soluții pentru fiecare emoție.
O2 : Să formuleze enunțuri cu emoțiile desprinse din textul poveștii “Sarea în bucate”; obiectivul se consideră atins atunci când elevul formulează
cel puțin o propoziție cu fiecare emoție.
O3 : Să își exprime emoțiile trăite în anumite situații date; obiectivul se consideră atins atunci când elevul își poate exprima cel
puțin două din emoții.
Strategii didactice:

❖ Metode și procedee didactice: conversația, explicația, exercițiul


❖ Mijloace de realizare/Materiale didactice: manualul digital, fișa de lucru, laptopul, videoproiectorul.
❖ Forma de organizare: frontală și individuală

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, evaluarea răspunsurilor date de elevi, aprecieri verbale

Resurse temporale: 50 minute

Resurse spațiale: sala de clasă

Resurse bibliografice: programa școlară pentru Dezvoltare personală, anul 2014; manualul pentru disciplina Dezvoltare personală, pentru clasa a II-a

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
1. Momentul Asigur un climat adecvat Elevii se așază în bănci 1’ conversația frontală Observarea
organizatoric desfășurări lecției și pregătesc și își pregătesc cărțile și sistematică a
materialul didactic. caietele pentru ora de elevilor.
Matematică.

2. Captarea Le voi prezenta elevilor un Elevii sunt atenți la 2’ cântecul frontală Observarea
atenției cântec despre emoții „Dacă videoclip. sistematică a
ești fericit, cântă așa!” - elevilor.
Cântec despre sentimente și
emoții
3. Anunțarea Anunț tema și obiectivele Elevii se pregătesc 1’ conversația frontală Observarea
temei și a lecției. pentru lecție. sistematică a
elevilor.
obiectivelor
lecției
Le voi spune elevilor să Elevii vor răspunde:
deschidă manualele la pagina “În prima imagine copiii
36 și vom rezolva împreună sunt fericiți, în a doua conversația, manualul frontală și Observarea
4. Consolidarea
exercițiul 1. Voi întreba elevii imagine sunt triști, iar în a 35’ exercițiul, digital, laptopul, individuală sistematică a
conținutului ce emoții cred ei că au copiii treia imagine fețița este explicația videoproiectoru elevilor.
din imagini. supărată și băiatul este l
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
furios.”
După aceea, le voi spune să Elevii vor răspunde:
completeze bradul de crăciun bucurie=încântare
de la exercițiul 1 cu câte un tristețe=suferință
sinonim pentru fiecare emoție. frică=îngrijorare/groază
furie=enervare

Apoi, le voi spune elevilor să Elevii vor răspunde:


completeze căsuțele cu
întrebările:
“Cum alung tristețea?” “Mă uit la o comedie,
ascult muzică, cer ajutor conversația, manualul frontală și Observarea
sau mă sfătuiesc cu exercițiul, digital, laptopul, individuală sistematică a
părinții.” explicația videoproiectoru elevilor.
l
“Cum înving frica?” “Mă informez despre
ceea ce îmi e frică, citesc,
întreb, vorbesc despre
ceea ce simt, iau exemplu
de la cei pe care în
consider curajoși.”

“Cum controlez furia?” “Fac sport ca să îmi


Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
descarc energia, închid
ochii și număr până la 10
sau inspir și expir profund
de câteva ori.”

Le voi prezenta elevilor “În prima secvență


videoclipul de la pagina 36 băiatul se simte fericit și
din manual. Aceștia vor mândru că are o minge de
identifica emoțiile trăite de fotbal, iar în a doua
băiețel în ambele secvențe ale secvență se simte trist și
clipului. iritat, deoarece mingea lui
s-a dezumflat.

Le voi citi elevilor fragmentul


intitulat “Fricosul” de la conversația, frontală și Observarea
pagina 37. După aceea, voi exercițiul, manualul individuală sistematică a
numi câte un elev care va explicația digital, laptopul, elevilor.
răspunde cerințelor. videoproiectoru
Elevii vor alcătui l
După aceea, le voi citi enunțuri cu emoțiile pe
elevilor povestea din manual care le trăiește fiecare
intitulată “Sarea în bucate”, de personaj.
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
Petre Ispirescu și voi numi
câte un elev să răspundă
cerinței. Elevii vor răspunde:
“Alcătuiește enunțuri cu
emoțiile pe care le trăiește “Împăratul se simte
fiecare personaj.” mândru când este
complimentat de fiica cea
mare”

“Fiica cea mare se simte


fericită pentru că a primit
aprobarea tatălui ei.”
“Fiica cea mijlocie se
simte împlinită pentru că conversația, frontală și Observarea
și-a înveselit tatăl. exercițiul, individuală sistematică a
“Fiica cea mijlocie se explicația manualul elevilor.
simte tristă când tatăl ei o digital, laptopul,
ceartă din cauza videoproiectoru
complimentului ei la l
adresa lui.”

Le voi împărți elevilor câte o


5. Obținerea fișă de lucru pe care o vor conversația, frontală și Observarea
Eveniment Conținut științific Durat Strategii didactice
didactic a Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
didactice
performanței rezolva individual, urmând ca 10’ exercițiul fișa de lucru individuală sistematică a
apoi să o verificăm oral. elevilor.
(Anexa 1)

6. Încheierea Voi face aprecieri verbale în


lecției legătură cu modul în care 1’ conversația frontală Aprecieri verbale.
elevii au participat la oră și
modul în care au răspuns.

Anexa 1

S-ar putea să vă placă și