Sunteți pe pagina 1din 32

PROIECT DE LECȚIE

Elemente de identificare:

Propunător: Tomescu Gabriela


Discilina: Educație socială

Clasa: a V-a

Modulul: al II-lea

Unitatea de învăţare: Principii și instituții democratice

Tema/subiectul: Fii liber! Fără prejudecăți ! Fara discriminare!

Tipul de lecție: Dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:

1. Formarea și dezvoltarea unor comportamente civice

2. Utilizarea limbajului din sfera valorilor civice Intr-un discurs oral și scris.

Competenţe specifice:

1.1.Raportarea critica la fapte ,evenimente , idei ,procese din viața personală și a diferitelor grupuri și

comunități , prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social

1.2. Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor

grupuri și comunități prin asumarea unor norme sociale si civice.

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1.definirea noțiunilor de stereotip , prejudecata și discriminare

O2.identificarea principalelor forme ale prejudecății și definirea discriminării

sa prezinte structura şi învestitura Guvernului

O3. Precizarea diferențelor dintre stereotipuri și prejudecatile

0.4 argumentarea propriului punct de vedere privind prejudecatile


Strategia didactică:

a) Metode, procedee, tehnici: conversaţia, explicatia, învăţarea prin descoperire, lucrul in echipe, metoda

cirochinelui

b) Mijloace de învășământ: manual, fișe de lucru, marker, tablă, videoproiector

c) Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe

Surse documentare, materiale auxiliare:


Manual de educație sociala, clasa a Va , Liliana Saschievici,Nicoleta Laura Crețu,Tamara Manatu, Maria-Elena
Stoica

Desfășurarea activității

Momentele Cp.sp Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare


metodologice

lecției

1. Moment -pregătirea, selectarea Pregătesc cele Conversaţia

organizatoric materialelor necesare desfășurării

lecției
-realizarea unui climat optim

desfăşurării lecţiei
(1 min)

-verificarea prezenței

2. 1.1 Profesorul adresează întrebări Elevii răspund la Activitate Aprecierea

Reactualizare din lecţia precedentă despre întrebări frontală verbală a


1.2
a tradiții și obiceiuri. răspunsurilor

cunoștințelor elevilor
Care este rolul obiceiurilor și
anterioare
tradițiilor ?

(3 min)
Cum deosebim tradițiile de

obiceiuri ?

Ce este tradiția?

3. Captarea 1.2. Evidențierea importanței temei Elevii sunt atenție la Individual Aprecierea

atenției pe care o vom studia. Adesea ne explicația profesorului verbală a

formăm opinii despre un elevilor care au


(3 min)
lucru/persoana fara să reușit primii să

cunoaștem suficient sau sa recunoască

preluam părerile altora. Ne imaginile

trezim , de exemplu, spunând că

baietii sunt neastâmpărați , că

fetele sunt plângăcioase etc.

Avem motive să gândim și să

spunem astfel de lucruri?I-am

cunoscut noi pe toți băieții , pe

toate fetele și am ajuns la aceste

concluzii?
De multe ori , aproape fără să ne

dăm seama gândim și vorbim

negativ despre anumite categorii

de oameni , in cazul de față :

fete , băieți , etc. Adică folosim

stereotipuri . Gândind negativ

incepem sa avem

comportamente și sentimente

negative față de ei. Aceasta

înseamnă să începem sa avem

prejudecăți.

4. Anunțarea Profesorul anunță și scrie pe Elevii notează în caiete Expunere

temei noi și a tablă tema lecției : titlul lecției și sunt

competențelo atenți la competențele


”Fii liber. Fără prejudecăți! Fara
r (1min) expuse
discriminare!”

Enunță competențele lecției

5. Dirijarea 1.1. Profesorul imparte elevii în 4 Copacul ideilor Apreciere

învățării grupe iar tema în 4 subteme (căte verbală

una pentru fiecare grupă):


(23 min)
definițiile stereotipului , Elevii lucrează în Activitate în

prejudecății și discriminarii , perechi şi pereche

formele prejudecăților , ce completează fişa de

înseamnă discriminare , exemple lucru cu noțiunile

respective. Conversaţia
pentru fiecare notiune.

Realizează 4 fișe de lucru, fișe ce


Observarea
vor fi oferite grupelor de elevi.
sistematică a
Stabilește pentru fiecare subtemă
elevilor
elementele principale pe care

elevii trebuie să pună

accentul .Cu ajutorul elevilor

completează schema lecției pe

tablă.

În faza demonstrației, solicită


grupelor de elevi să prezinte

rezultatele întregii clase.

După fiecare secvență, realizează

schema pe tablă și face fixarea

parțială a noțiunilor. Grupele de elevi

prezintă rezultatele

întregii clase prin

citirea acestora

Notează în caiete

schema lecției de pe

tablă.

6.Asigurarea Profesorul prezintă un material Încurajarea

feed-back video ce concluzionează tuturor elevilor

informatiile prezentate anterior . să participe la


15 min.
Elevii sunt atenți la Explicația realizarea
https://www.youtube.com/
videoclip sarcinii
1.1
watch?v=-ZboX4qXJH0

1.2 Aprecierea

răspunsurilor
Conversația
corecte
euristică

7. Încheierea Se notează elevii care au răspuns Notează tema în Conversația Aprecierea

activității/ foarte bine şi elevii care au caiete: Fii liber. Fără verbală

aprecierea participat activ la oră. prejudecăți!Fara


Notarea elevilor
elevilor/ tema discriminare!
Profesorul anunță tema pentru care s-au
pentru acasă
acasă. . remarcat prin

4 min. implicare și

rezolvarea

sarcinilor
Schema lectiei

Stereotipul: idee falsa cu privire la un lucru / o persoana/ un grup fara a avea informatii suficiente in acest sens.

Prejudecata: o manifestă sentimente negative (dispreț, ura ,frica , respingere , etc) fata de fiecare individ dintr un
anumit grup. Prejudecata duce la discriminare și violența.

Discriminarea: este o consecință a prejudecății.

A discrimina înseamnă a respinge , a jigni pentru că apartine unui anumit grup fata de care am prejudecati.

Formele prejudecăților:

1. Rasismul( atitudine de inegalitate fata de rasele umane)

2.Nationalismul (tendința de a aprecia exclusiv și exagerat tot ceea ce aparține întregii națiuni)

3.Xenofobia (teama de indivizi străini , care aparțin altor culturi sau grupuri etnice)
4.antisemitismul (atitudine ostilă față de evrei)

5. Sexismul (ansamblul mișcărilor de emancipare feminina pentru a desemna atitudinea și poziția socială
dominatoare a bărbaților în societate)

6. Gerontofobia(ostilitatea față de bătrâni)

Discriminarea înseamnă a face deosebire iar din punct de vedere social se refera la categoria de oameni care sunt
izolati și dezavantajați pe motive religioase, naționale , de rasa , convingeri politice , de gen(femei de bărbați) sau
alte criterii subiective. Reprezintă tratamentul diferentiat aplicat unei persoane în virtutea apartenenței reale sau
presupuse a acesteia la un anumit grup social.

PROIECT DE LECȚIE

Elemente de identificare:

Propunător: Tomescu Gabriela și Răducanu Larisa

Discilina: Educație socială


Clasa: a VII-a

Modulul: al II-lea

Unitatea de învăţare: Principii și instituții democratice

Tema/subiectul: Statul de drept

Tipul de lecție: Dobândire de noi cunoştinţe

Competenţe generale:

1. Raportarea critică la fapte, evenimente, idei, procese din viața personală şi a diferitelor grupuri şi comunități,

prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului social

2. Cooperarea pentru realizarea unor activități şi pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri şi

comunități, prin asumarea unor valori şi norme sociale şi civice

Competenţe specifice:

1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici educației pentru cetățenie democratică

1.2. Analizarea unor situații problematice determinate de abaterea de la valorile, principiile, practicile

societății democratice

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1.sa analizeze principalele teorii despre stat

O2. sa definească noțiunea de "stat de drept"

O3. să analizeze importanța respectării drepturilor minorităților naționale în statul de drept

Strategia didactică:

a) Metode, procedee, tehnici: conversaţia, recrutarea , lucrul în echipa


b) Mijloace de învășământ: manual, marker, tablă, videoproiector,fise.

c) Forme de organizare a activității: frontală, individuală, pe grupe

Surse documentare, materiale auxiliare:


1.Victor Bratu, Alina Bratu, Elena Lupșa, Educație socială, Manual pentru clasa A VI-a, Editura Didactică și Pedagogică,
București, 2018.;

2.Daniela Barbu, Ancuța Bondar, CĂTĂLINA-Luiza Neagu, Stan Stoica, Manual pentru clasa A VlI-a, Editura CD PRESS,
București, 2023.

Desfășurarea activității

Momentele Cp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare

sp metodologice
lecției

1. Moment -pregătirea, selectarea Pregătesc cele necesare Conversaţia

organizatoric materialelor desfășurării lecției

-realizarea unui climat optim

desfăşurării lecţiei
(1 min)

-verificarea prezenței

2. Profesorul adresează întrebări Elevii răspund la întrebări Activitate frontală Aprecierea verbală a

Reactualizarea din lecţia precedentă despre răspunsurilor elevilor

cunoștințelor "Președintele României"

anterioare
Cine este președintele României

(3 min) în momentul actual?

Prezentați președinții României

în ordine cronologica

Ce rol joacă președintele

statului?

3. Captarea . Profesorul le prezintă elevilor un Elevii privesc cu atenție. Tabla , markere Aprecierea verbală a
atenției videoclip,integrandu-i in lecția elevilor care au reușit

ce urmează sa fie descoperită. să gaseasca cuvintele în


(3 min)
rebus

4. Anunțarea Profesorul anunță și scrie pe Elevii notează în caiete Expunere

temei noi și a tablă tema lecției : titlul lecției și sunt atenți

competențelor la competențele expuse


"Statul de drept"
(1min)

Enunță competențele lecției

5. Dirijarea Profesorul distribuie elevilor Elevii lucrează în perechi Copacul ideilor Apreciere verbală

învățării câte o fișă de lucru cu Copacul şi completează fişa


.
ideilor (Anexa 2) „Copacul ideilor” cu idei
(23 min)
care reprezintă Activitate în
Se ajunge la definiția "Statului
cunoştinţele lor despre pereche
de drept"
Statul de drept .
Împarte elevii în 4 grupe iar

tema în 4 subteme (căte una Conversaţia


Observarea sistematică
pentru fiecare grupă),cu Elevii lucrează în perechi
a elevilor
ajutorul elevilor stabilește şi găsesc cele mai

schema lecției , impartindu-le importante informații din

următoarele teme : ce lecție.

înseamnă "Statul de drept" ,ce

spune (Art. 1, alin. (3),

Constituția României),care

sunt caracteristicile “Statului

de drept” și “Statul de drept

prezintă caracteristicile unui

stat democratic?”.

În faza demonstrației, solicită

grupelor de elevi să prezinte

rezultatele întregii clase.

După fiecare secvență,

realizează schema pe tablă și Grupele de elevi prezintă


face fixarea parțială a noțiunilor. rezultatele întregii clase
Profesorul propune elevilor un prin citirea acestora în

studiu de caz (manual ,pagina fața clasei.

48).

Notează în caiete schema

lecției de pe tablă.

6.Asigurarea Pentru asigurarea retenției,

feed-back profesorul propune elevilor un

joc interactiv, proiectând-l pe


15 min.
tablă. Elevii vin cu răspunsurile Explicația Încurajarea tuturor

și le lipesc pe tabla elevilor să participe la


https://wordwall.net/ro/
motivând alegerea . realizarea sarcinii
resource/47413464

Conversația

euristică

Aprecierea

răspunsurilor corecte

7. Încheierea Se notează elevii care au Notează tema în caiete: Conversația Aprecierea verbală

activității/ răspuns foarte bine şi elevii care Statul de drept


Notarea elevilor care s-
aprecierea au participat activ la oră.
. au remarcat prin
elevilor/ tema
Profesorul anunță tema pentru implicare și rezolvarea
pentru acasă
acasă(ex. 1,2/pag.49) sarcinilor

4 min.

SCHEMA LECȚIEI
Anexa 1

Statul de drept este statul în care legile, libertățile și drepturile fun- damentale ale oamenilor sunt respectate, iar
abuzul de putere este împiedicat.

❗️Statul de drept exista intr-o societate democratica.

România este stat de drept, democratic și social, în care demnitatea omului, drepturile și libertățile cetățenilor,
libera dezvoltare a personalității umane, dreptatea și pluralismul politic reprezintă valori supreme, în spiritul
tradițiilor democratice ale poporului român și idealurilor Revoluției din decembrie 1989, și sunt garantate.

(Art. 1, alin. (3), Constituția României)

Caracteristici ale statului de drept:

⇨ respectarea drepturilor și libertăților oamenilor;

⇨ se bazează pe supremația Constituției;

⇨ societatea civilă este un partener egal cu statul;

⇨ separarea puterilor în stat;

⇨ pluralism politic;

⇨ libertatea mass-mediei;

⇨ împiedicarea abuzului de putere;

⇨ se asigură securitatea internă și externă a cetățenilor prin instituții democratice.

Caracteristicile statului de drept sunt, de fapt, caracteristicile unui stat democratic. Astfel, statul de drept este un
stat democratic.

Statul de drept este un stat bazat pe justiție și integritate.


Anexa 2

Scrieți idei despre Statul de drept apelând la propriile cunoștințe.


FISA DE EVALUARE

EDUCATIE SOCIALA-CLASA A V A

Unitatea de invatare -Fii liber! Fara prejudecati!Fara discriminare!

NUME SI PRENUME:

CLASA:

DATA EVALUARII:

Pentru rezolvarea corecta a testului se acorda 90 de puncte .Din oficiu se acorda 10 p


Timpul afectiv de 45 min

Citeste cu atnetie si rezolva urmatoarele exercitii

1. Completeaza urmatoarele enunturi 0,5x4=2p

a) ….………………….este un mijloc prin care se sustine sau se demonstreaza un punct de vedere

b) Scopul argumentarii este de a …………. partenerul de discutie de valabilitatea opiniei tale

c) Argumentul ne ajuta sa ne exprimam……….

d) Prejudecata reprezinta………..

2. Formuleaza cate o argumentare corecta cu urmatoarele cuvinte: prieten ,familie, oamenii, drept 2p

3. Asociaza notiunile din prima coloana cu cele din de-a doua coloana 2p

Fapt In opinia mea toti oamenii sunt respectuasi

Stereotip Cea mai frumoasa tara este Romania

Intrebare Inveti pentru ca doar asa vei reusi in viata

Argument Ardelenii sunt buni gospodari

Opinie Unde este caietul tau?

4. Realizeaza o argumentare de maxim 7 randuri pornind de la urmatoarea opinie 3p

“Prejudecata incalca dre[pturile unei persoane……”

BAREM

1. a) argumentul 0,5p

b)convinge 0,5 p

c) opinia 0,5p

d) parere/ideepreconceputa pe care si-o face cineva asupra unui lucru 0,5p

2.in functie de cat este corecta argumenterea se acorda punctajul


3.fapt- 0,4p

Stereotip-Ardelenii sunt buni gospodari,Cea mai frumoasa tara este Romania 0,4p

Intrebare-Unde este caietul tau? 0,4p

Argument-Inveti pentru ca doar asa vei reusii in viata 0,4p

Opinie-In opinia mea toti oamenii sunt respectuosi 0,4p

5. In functie de cat de corecta este argumentarea se va oferi punctajul 3p

1 punct din oficiu

S-ar putea să vă placă și