Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

CLASA: a X – a D
DATA: 28.02.2018
PROPUNĂTOR: prof. Zuga Niculina
OBIECTUL: Consiliere şi orientare
MODULUL: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
TEMA: Invățând să trăim împreună. Cunoscându-mă în relații cu alții
Concepte cheie : respect, aptitudini, comportament, valori, caracter, personalitate
Obiective operaționale:
a) COGNITIVE
- Să se autocunoască;
- Să identifice relația lor cu ceilalți
- Să-și contureze propria identitate prin relaționarea și experiențele cu ceilalți
- Să descopere conexiunile cu ceilalți
b) AFECTIVE
- Optimizarea încrederii în sine
- Să aibă o atitudine participativă în dialogul cu clasa şi dirigintele
Valori şi atitudini:
 respect şi încredere în sine şi în ceilalţi
 aprecierea unicităţii fiecăruia ca persoană unică şi valoroasă
METODE ŞI PROCEDEE:
Conversaţia, explicaţia, descoperirea dirijată, problematizarea, brainstormingul,
chestionarul.
FORMA DE ORGANIZARE ŞI DESFĂŞURARE A ACTIVITĂŢII:
Frontal, pe grupe, individual
RESURSE MATERIALE:
Fişe de lucru, stele, chestionare ,ilustraţii, poster, prezentare Power Point

MODUL DE REALIZARE A ÎNVĂŢĂRII:


 Prin apel la experienţele proprii
 Prin colaborare
 Prin confruntarea cu celelalte opinii având un spirit tolerant.

EVALUAREA: Observarea sistematică a comportamentului elevilor


Analizarea modului de lucru şi a răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE:
1. Învățând să trăim împreună, Arigatou international, 2008
2. ORA EDUCATIVĂ-Modele de proiecte didactice- Daniela Sălăgean; Silvia Ţinică;
Dorin Pintilie Ed.EuroDidact-2004
3. CONSULTAŢII PENTRU ACTIVITATEA EDUCATIVĂ-Editura Eurobit-1996
4. Suport curs “ Consiliere şi orientare”-2007
SCENARIU DIDACTIC
Nr ETAPELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
crt LECŢIEI
Op. Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Metode şi Forma de Resurse
organizare materiale
procedee
Moment - Stabileşte prezenţa elevilor - Răspund la întrebări. Conversaţia Frontal Catalog
organizatoric - Verifică existenţa resurselor - Prezintă aspectele de Caiete de
1. materiale disciplină şcolară dirigenţie
Anunţarea - Se prezintă obiectivele și se Elevii notează tema Tablă
2. temei şi a enumeră activitățile ce vor fi Marker
obiectivelor sugerate în lecția de astăzi Caiete
lecţiei 1. Copacul meu- copacul vieții Explicaţia
mele Conversaţia
2. Împărtășirea experienței
personale
3. Atingând stelele
4. Compară
Se stabilesc câteva reguli de Spargerea Individual
3. Captarea comunicare pentru această ora Îşi însușesc regulile gheţii Frontal Afiş cu
atenţiei Fiecare părere trebuie reguli de
ascultată comunicare
Nimeni nu este întrerupt pentru oră
Toate întrebările au rostul
lor
Nimeni nu este criticat
Fiecare are dreptul să fie
ascultat
Nimeni nu râde de colegul
lui

Dirigintele adresează 2 -Elevii răspund la


întrebări: întrebările adresate
De ce ne aflăm în această
clasă XD- matematică-
informatică? Conversaţia
Ce reprezintă pentru voi ora
de dirigenție?
- Dirigintele ascultă
răspunsurile la prima întrebare
Desfăşurarea și concluzionează: poate vârsta,
4. Activităţii poate aceleași aptitudini,
aceleași informații despre acest
profil educațional, poate -Elevii discută despre
aceleași gânduri pentru viitor- modul de colaborare din Frontal
aceeași meserie pentru care mă orele de dirigenție
pregătesc
Ora de dirigenție- ora cea mai
grea- trebuie să gestionăm de
fiecare dată orice problemă
ivită; dirigintele = părintele
adoptiv.
Autocunoașterea - maxima
fundamentală a înțelepciunii- Afiș cu
citat citatul
Prezintă elevilor posterul și se
discută traseul de la ,,Drumul ce
duce la înţelegerea de sine şi a Problematiza-
altora’’ la ,,Cunoscându-mă în rea
relaţia cu alţi’’, trecând prin
fiecare chioșc și construind punți
de încredere între ei
-Se distribuie elevilor o foaie cu -Realizează copacul vieții
un copac și li se solicită să Se fac câteva prezentări
răspundă la întrebările: Identifică asemănări și Individual Fişa cu
Scopul rădăcinilor deosebiri între ei copacul
Unde are loc creșterea
La ce sunt eu bun -Elevii motivează alegerile
Aceasta este ce imi place să fac făcute
În aceasta/acesta cred Frontal
Ce așez pe ramuri și vârf
Se urmăresc asemănări și
deosebiri- fac parte din
identitatea noastră
Concluzionează că fiecare elev
este unic, deci, dacă ne aflăm în
această clasă, diferențele dintre
ei trebuie transformate în Conversaţia
resurse ale reușitei euristică
Creșterea noastră are loc în Descoperirea
societate și prin relația cu dirijată
ceilalți!
-Li se cere elevilor sa-și
împărtășească experiențe
personale- un exercițiu de
reflecție, o încurajare a
participanților în a învăța din
spiritualitatea celorlalți și să Elevii răspund la întrebări. Exercițiul
reflecteze asupra propriilor Se aleg câțiva voluntari Individual
credințe, răspunzând la care doresc să răspundă.
întrebările:
1. Ce te face să te simți viu?
2. Ce te sensibilizează?
3. Crezi că există vreo legătură Frontal
între cum te simți tu în interior
și cum comunici cu ceilalți?
4. Te ajută relațiile cu ceilalți să
te simți mai bine?
Se pune accent pe faptul că ei
pot îmbunătăți relațiile lor cu
ceilalți indiferent de părerile Braistormingul
și credințele fiecăruia. Notează informația Individual
Cât de importantă este fundamentală pentru
autocunoașterea? identitatea lor
-Dirigintele propune elevilor să
descopere cine sunt colegii lor Vizionează 2 Material
și cât de diferiți sau asemănători slide-uri din Power Point
sunt cu ei înșiși. ppt
Împarte elevilor câte o stea și le Răspund la întrebările
cere să noteze în mijloc o adresate
informație despre ei înșiși care
este fundamentală identității lor. Stele
Apoi, pe fiecre vârf să noteze confecționate
răspunsul la întrebările:
1. Muzica preferată
2. Un loc care înseamnă Identifică asemănări și
mult pentru tine deosebiri
3. Cea mai plăcută
activitate
4. Persoana cea mai
importantă pentru tine
5. Amintirea pe care o
pastrez cu drag in minte
Fiecare elev încearcă să
găsească cel puțin o asemănare
cu un alt coleg. Observăm câte
vârfuri nu au fost conectate-
sunt acestea interese, amintiri,
pasiuni unice.
Se concluzionează faptul că
lumea XD este minunată prin
diversitatea și bogăția ei. La fel
și stelele care seamănă una cu
alta, dar ele sunt diferite .
Avem lucruri în comun și
diferențele pe care tocmai le-
am descoperit. Este important Reflectează la valorile sale,
să ne cunoaștem atât din dar și ale celor din jur
interior cat și din exterior.
- Dirigintele le cere să
concluzioneze cât de diferită și
cât de diversă este lumea, cât de
diferiți și diverși sunt cei care
trăiesc în această lume, în
această clasă și cât de important
și necesar este să înveți despre
respectul față de valorile și
credințele celorlalți.
Învățând să trăim împreună
vom promova câteva valori
etice principale:
1. Respect
2. Empatie
3. Responsabilitate
4. Reconciliere
5. Realizarea - Li se cere elevilor să se Conversaţia Lucru în
feedback-ului gândească la o situație pe care Identifică şi argumentează. grup
ar vrea să o îmbunătățescă în Exemplul
lumea clasei. Le cere să
identifice ce și cum ar putea
schimba aceasta și dacă pot
lucra împreună pentru a
îmbunătăți situația propusă spre
îmbunătățire.
6. Anunţarea Tema: Punându-mă în locul Notează tema pentru acasă Explicaţia Frontal Felicitarea
temei pentru celuilalt! creată de ei-
ora următoare În loc de final, aprecieri, PIC
mulțumiri COLLAGE

S-ar putea să vă placă și