Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,GHEORGHE JIENESCU ‫ ״‬RAST

PROPUNATOR: Tripșa Denisa Nicoleta

DISCIPLINA : Consiliere psihopedagogică

TEMA LECȚIEI : Suntem cu toții diferiți ! Să acceptăm diferențele !

SUBIECTUL: Copilul meu este diferit

TIPUL LECŢIEI: de predare- invatare

RESURSE TEMPORARE: 50 de minute

Resurse spațiale : sala de clasă

Resurse umane : părinți și cadre didactice

STRUCTURA PROIECTULUI DE ACTIVITATE

SCOPUL : Producerea schimbărilor la nivelul cunoștințelor , atitudinilor, abilităților și competențelor parentale și pedagogice , favorabile unei bune creșteri ,
dezvoltări și educări ale copiilor cu C.E.S și consolidarea comportamentelor pozitive ale familiilor și cadrelor didactice care lucrează cu copii cu C.E.S.

OBIECTIVE:

- Descrierea etapelor de dezvoltare a copilului

- Identificarea semnelor specifice pentru întârzierea globală în dezvoltarea neuropsihomotorie


- Analiza particularităților de personalitate ale copilului cu CES

- Analiza educației incluzive – diferența între integrare și incluziune , nivelurile integrării

COMPETENȚE SPECIFICE :

1.1 Identificarea condițiilor și modalităților de desfășurare a unei comunicări eficiente

1.2 Aprecierea importanței unei comunicări eficiente în relația părinte – copil

COMPETENȚE OPERAȚIONALE :

La sfârșitul proiectului ,părinții vor fi capabili :

- Să explice ce înseamnă a comunica eficient cu copilul ;


- Să identifice condițiile unei comunicări eficiente și unele sfaturi pentru o comunicare relevantă cu propriul copil ;
- Să descopere propriul nivel al comunicării eficiente;
- Să sesizeze importanța comunicării bine structurate în relația părinte – copil ;
- Să manifeste abilități de comunicare eficientă și responsabilitate în rezolvarea sarcinilor de grup.

METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, activitatea independentă, conversația euristică ,exemplul , explicația , expunerea , ascultarea activă

MIJLOACE : tabla inteligentă , markere, fișă de lucru , etc

EVALUARE: aprecierea verbală; notarea

BIBLIOGRAFIE:
Băban, Adriana - Consiliere educațională. Ghid metodologic pentru orele de dirigenție și consiliere, Editura ASCR

STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUAREA

MOMENTEL CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV Metode si Resurse Forme de


E LECŢIEI materiale organizare
procedee

Activitatea învățătoarei Activitate

1. Moment Asigur condiții optime pentru Se pregătesc. Conversația Frontal


organizatoric desfășurarea lecției.

2.Captarea Activitatea de spargere a gheții : Elevii răspund Frontal Evaluarea


atenției Dramatizare frontal printr-un frontală și
cuvânt-două Conversația Individual individuală
Elevii vin în fața părinților cu o
dramatizare . ( fișa nr.1 )
3. Anunțarea Scriu numele lecției de azi la tablă Elevii ascultă și sunt Marker Frontal
temei și a și anunț obiective pe care vreau să atenți
obiectivelor le atingem Conversația Tablă

4. Activitatea 1. – împart elevilor


Desfășurarea fișa de lucru nr.1 cerându-le să
activității realizeze cerințele indicate pe fișa fiecare elev va Exercițiul Fișa de Frontal Autoevaluare
de lucru ,după rezolvarea raspunde la lucru nr.1
întrebările cerute pe problematizarea Individual
exercițiilor dezbatem
fișa de lucru;
Activitatea 2. – Împart la fiecare Elevii completează Frontal Evaluarea orală
elev fișa de lucru nr. 2 ( Creierul fișa de lucru
Fișa de Aprecieri verbale
fericit, creierul îngrijorat ), iar la
lucru nr. 2
final elevii o să citească ce au Exercițiul
completat pe fișă

Problematizarea

Individual
6.Asigurarea Ca și feedback cer elevilor să Exercițiul Individual
feedback-ului avem discuție liberă despre cum li Elevii își
s-a părut ora aceasta de consiliere împărtășesc emoțiile Autoaprecierea
și ce cunoștințe noi au dobândit din timpul activității obiectiva .
și impresiile despre
lecție

7. Încheierea Fac aprecieri verbale asupra Elevii ascultă Aprecierea Frontal


participării elevilor la lecție aprecierile. verbală
activităţii

Individual
Fișa de lucru nr. 1

Dramatizarea

Pentru a răspunde la întrebări pe baza celor înșcenate trebuie să fim atenți . ( Ancuța stă cu căștile în urechi și ascultă muzică )

Mama : - Parcă vorbesc cu pereții ! Tot ce-ți spun îți intră pe-o ureche și-ți iese pe alta ! Ancuța , de cîte ori să repet că trebuie să - ți faci temele ?

Ancuța : - Acuș , mamă ! Am obosit de strigătele tale !

Autorul : Trecu aproape o oră. Fata stătea neclintită cu căștile în urechi .

Mama : - Fata asta parcă-i surdă ! Nu ascultă nimic din ce-i spun ! Treci în camera ta și fă-ți temele ! Ești o leneșă și jumătate !

Ancuța : - Nu înțeleg de ce țipă , chiar mă crede surdă?

De multe ori ni s-a întâmplat să auzim sau chiar să participăm la astfel de dialoguri.

1. Ce părere aveți despre comunicarea dintre aceste două persoane?

2. Ce atitudine manifestă fiica față de vorbele mamei?

3. Cum puteți argumenta comportamentul mamei față de fiica sa?

4. De ce vorbele mamei nu au avut efect?

S-ar putea să vă placă și