Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE IN VIZIUNE INTERDISCIPLINARA

Propunator: BOERU GEORGE

Disciplina: Dirigentie

Tema: Mediul inconjurator ( Anotimpul primavara)

Clasa : IX

Subiectul: Mediul inconjurator –anotimpul ”Primavara”

Tipul activitatii: Complexitatea si gravitatea problemelor legate de criza ecologica

Motivatia alegerii temei:


Mediul inconjurator ne asigura conditiile necesare vietii, insa depinde de noi daca dorim sa folosim aceste elemente
esentiale in mod util sau daca vrem sa ocolim acest aspect al vietii noastre. Pentru ca viata nu poate fi separata de mediu,
intreaga educatie ar trebui facuta in directia protectiei mediului.
Primavara este anotimpul cu cea mai mare implicare din partea intregii lumi vii, iar aceasta activitate se vrea o prefata
la un proiect ce ni l-am propus pe termen lung, cu scopul de a proteja natura inconjuratoare si de a educa elevii in spiritul
asigurarii unui mediu de viata sanatos. Sa tragem un semnal de alarma pentru cei ce nu cunosc ca “omul face parte din
natura.” Distrugand natura, distrugem omenia!
Obiective:

O1. Sa precizeze cum influenteaza viata plantelor, si a animalelor si a omului acest anotimp.
O2. Sa asocieze anotimpul cu muzica, desenul,literatura.
O3. Sa faca apel la toate cunostintele acumulate si sa le foloseasca eficient si selectiv.
O4. Sa isi exprime emotiile si sentimentele prin cat mai multe moduri artistico-plastice.

Metode si procedee didactice: invatarea prin descoperire, conversatia, lucrul in echipa.


Mijloace de invatamant: fise de lucru, prezentare audio-video, power point, suport audio –Cd cu muzica specifica, revista
liceului.
Forme de organizare a activitatii elevilor: munca in echipa, expunerea, explicatia, problematizarea
Oficiale: programa scolara
Temporale: 50 de minute
Bibliografice: Claudia Voda, Stefan Voda-“ Din tainele naturii si ale mediului inconjurator”, editura Aramis, 2002;
Chereja Florica: “Dezvoltarea gandirii ritice”, editura Humanitas,2004
Scenariu Didactic

Nr Etapele Tim Continut informational Strategii Didactice


. lectiei p
crt
Activitatea Activitatea elevilor Metode Mijloace Mod de
profesorului organizare
1. 2 Profesorul saluta Elevii saluta la randul
Moment min. elevii, noteaza lor si pregatesc Conversatia Colectiv
organizatori absentii si pregateste materialul necesar
c climatul didactic. desfasurarii lectiei.
Profesorul ii intreaba Elevii raspund si cer
2. Captarea si 4 pe elevi ce au avut de sa li se se raspunda la Conversatia Individual
pastratea min. pregatit si face o ceea le este necesar. Lucrul in echipa
atentiei trecere in revista a
notiunilor anterioare.

Profesorul Elevii raspund, se


3. Reactualiza 3 controleaza tema prin completeaza. Conversatia Colectiv
rea min. sondaj si face
cunostintelo observatii si aprecieri
r dupa caz.

Profesorul le capteaza Elevii privesc cu


Anuntarea 2 atentia elevilor printr- atentie scurta Lucrul in echipa Prezentare Colectiv
4. titlului min. o scurta prezentare prezentare si noteza audio-video
lectiei noi si video”Natura si titlul activitatii. power point
precizarea primavara” si se
ibiectivelor anunta tema
activitatii.
Profesorul propune Elevii rezolva
5. Prezentarea 2 spre rezolvare un rebusul. Fisa de lucru Individual
materialului min. rebus.
stimul

6. Profesorul imparte Elevii sunt atenti si Conversatia Fisa de lucru Individual


Asigurarea 5 elevilor fise de lucru, coopereaza.
si dirijarii min. combinand rezultatul
invatarii rebusului cu scopul
de a aborda cat mai
eficient problema.
Se propune un mini- Elevii participa cu
7. concurs “Cie stie foarte mare atentie. Concursul
Obtinerea 4 castiga!” intre 2
performant min. echipe, alese ad-hoc,
ei cu scopul de a
dezvolta la copii
spiritual de
competitie si a
promova munca in
echipa.
Pentru a se asigura ca Elevii poarta
8. Asigurarea 4 au inteles, profesorul conversatia indrumati Conversatia Frontal
conexiunii min. le va prezenta de profesor
inverse elevilor cateva planse
si se poarta discutii
frontale.
Intensificar Se propune spre Elevii asculta si
9. ea 12 ascultare ”Primavara” compun diferite Suport audio Individual
profesorului min. de Vivaldi si se da versuri. –Cd cu
de retentie frau liber laturii muzica
(fixare) si artistice. specifica
transfer
Pentru evaluarea Elevii vor rezolva
10. Evaluarea 10 cunostintelor cerintele in timpul Individual
performant min. profesorul le va da indicat de profesor.
elor fise de lucru.
Se fac aprecieri Elevii noteaza.
11. Precizarea obiective si se Conversatia Individual
si 1 propune realizarea
explicarea min. unui cd cu o anumita
temei caracteristica
pentru simbolizand aspecte
acasa ale primaverii.

1 Profesorul isi incheie Elevii raspund la Individual


12. Incheierea min. activitatea salutand randul lor salutand. Conversatia
activitatii elevii.

S-ar putea să vă placă și