Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Brateiu


Nume și prenume cadru didactic: Vancea Claudia-Diana
Unitatea tematică: Despre mine
Disciplina: Dezvoltare personală
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Subiectul: Cum arăt eu? – Trăsături fizice
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Însușiri de noi cunoștințe
Clasa pregătitoare B
Data: 11.10.2021
An școlar 2021-2022

Competențe specifice
Dezvoltare personală:
1.1 Identificarea unor trăsături personale elementare

Matematică și explorarea mediului:


2.1 Orientarea și mișcarea în spațiu în raport cu repere/direcții precizate, folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în
fața, în spatele, sus, jos, stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic
Obiective operaționale:
 O1: Să identifice trăsăturile fizice ale unor persoane;
 O2: Să grupeze imagini în funcție de criteriile date;
 O3: Să formuleze propoziții simple cu referire la aspectul fizic al persoanelor;
 O4: Să identifice poziția părților corpului de la nivelul feței.

Strategia didactică:
Metode și procedee: expunerea, conversația, exercițiul
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: Caietul DP, creioane colorate, carioci, radieră
Resurse temporale: 30 minute activitate de predare, 15 minute activități în completare
Forme de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri verbale

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina DEZVOLRARE PERSONALĂ, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II – a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel Dezvoltare personală - Caietul elevului pentru clasa
pregătitoare, ed. Intuitext, București, 2016
Desfășurarea activității

Etapele Obiective Conținutul științific Metode și Forme de Resurse Evaluare Observații


activității operaționale procedee organizare temporale
Moment Asigurarea unui climat favorabil desfășurării Conversația Frontal 5’ Aprecieri
organizatoric activității didactice. verbale
Elevii își pregătesc cele necesare pentru începerea
activității didactice.

Se face prezența elevilor cu ajutorul cartonașelor,


urmând ca la final să se stabilească numărul elevilor
absenți, pe categorii, fete prezente, băieți prezenți,
fete absente, băieți absenți.

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață


unde se discută aspecte legate de calendarul naturii
(anotimpul în care ne aflăm, data, ziua, luna, anul)
Reactualizarea Le prezint elevilor o siluetă fără trăsături fizice și le Conversația Frontal 1’
cunoștințelor spun că ne vom juca cu ea puțin mai târziu.
/
Captarea
atenției
Anunțarea Îi anunț pe elevi că la ora de dezvoltare personală Conversația Frontal 1’
temei vom învăța care sunt trăsăturile fizice ale
persoanelor.
Dirijarea O1 În continuarea activității vom începe rezolvarea Conversația Frontal 20’ Observarea
învățării O2 exercițiilor din caietul DP de la paginile 10 Explicația Individual sistematică
respectiv 11. a elevilor
Pentru rezolvarea exercițiului 1 de la pagina 10
adresez elevilor întrebări ajutătoare: Cum o va Aprecieri
recunoaște Mia pe colega sa? Dar pe colegul său? Exercițiul verbale
Răspunsurile elevilor vor fi cu referire la trăsăturile
fizice.
Exercițiile 2, 3, 4, 5 și 6 vor duce la realizarea
portretului fiecărui elev al clasei pregătitoare.
Cu ajutorul variantelor de răspuns ale fiecărui
exercițiu elevii își vor construi portretul în chenarul
exercițiului 5.
Fixarea O4 Folosind silueta prezentată la începutul orei, elevii Conversația Frontal 3’ Aprecieri
cunoștințelor trebuie să poziționeze părți ale corpului pentru a Exercițiul verbale
crea chipul siluetei.
Obținerea O4 Elevii răspund la întrebările doamnei învățătoare: Tehnica Frontal 14’ Aprecieri
performanței Unde este poziționat nasul? Unde sunt poziționați întrebărilor verbale
ochii față de nas? Dar gura? Dar urechile? Dar
părul?
Solicit câțiva elevi să formuleze oral propoziții
O3 simple folosind noțiunile învățate.
Încheierea Aprecieri verbale la adresa activității elevilor pe Conversația 1’ Aprecieri
activității parcursul orei. verbale

S-ar putea să vă placă și