Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială


Nume și prenume cadru didactic:
Disciplina: Arte Vizuale și abilități practice
Aria curriculară: Arte + tehnologii
Subiectul: Scrisoarea pentru Moș Crăciun
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Activitate practică
Clasa pregătitoare B
Data: 14.12.2021
An școlar 2021-2022

Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
1.3 manifestarea curiozității față de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.2 exprimarea ideilor și trăirilor personale în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
2.4 transformarea unui material prin tehnici simple;
2.5 exprimarea utilității obiectelor realizare prin efort propriu;
Comunicare în limba română
1.1 identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostite clar și rar;
2.2 transmiterea unor informații referitoare la sine și la universul apropiat prin mesaje scurte.
Obiective operaționale:
O1 – să recunoască materialele pe care urmează să le utilizeze
O2 – să lipească potrivit indicațiilor
O3 – să manifeste interes pentru activitatea practică
O4 – să

Strategia didactică:
Metode și procedee: explicația, demonstrația, povestirea
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: coli A4, hârtie colorată, lipici, forme decupate
Resurse temporale: 15 minute activitate, 30 de minute activitate practică
Forme de evaluare: aprecieri verbale, turul galeriei

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II – a, aprobată
prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Desfășurarea activității

Etapele Obiective Conținutul științific Mijloace și Forme de Resurse Evaluare Observații


activității operaționale metode organizare temporale
Moment Asigurarea unui climat favorabil desfășurării Conversația Frontal 2
organizatoric activității didactice.
Elevii își pregătesc cele necesare pentru începerea
activității didactice.

Reactualizarea Captez atenția elevilor cu ajutorul unei secvențe Audiție Frontal 10 Observarea
cunoștințelor video despre Moș Craciun sistematică
/ https://www.youtube.com/watch?v=RTL7Y7Qzh6w a elevilor
Captarea
atenției

Anunțarea Îi anunț pe elevi că la ora de Arte vizuale și abilități Conversația Frontal 1


temei practice vor realiza scrisoarea pentru Moș Crăciun,
vor primi materiale pentru a o putea confecționa.

Dirijarea După vizionarea scurtului material video împart Conversația Frontal 20 Aprecieri
învățării elevilor materialele de lucru pentru realizarea verbale
scrisorii.
Voi discuta cu elevii și vom recunoaște toate Explicația Frontal
materialele de lucru (coală A4, cercuri verzi de
dimensiuni diferite, cerculețe colorate, steluță
trunchi de copac), apoi explic care sunt pașii de
urmat pentru confecționarea scrisorii. Lucrul manual Individual

Elevii primesc o coală A4, îndoită pe jumătate,


împreună cu 6 cercuri verzi de dimensiuni diferite.
Elevii vor plia cercurile, astfel că vor obține
jumătăți pe care le vor îmbina pentru crearea
brăduțului de pe coperta scrisorii, se vor lipi apoi
părțile componente, jumătățile de cerc, trunchiul
bradului și steluța din vârf.
Se va decora mai apoi brăduțul cu celelalte părți
componente, fundițe, globuri, flori.

Fixarea După finalizarea scrisorilor întreb pe fiecare elev Tehnica Frontal 5


cunoștințelor care este cea mai mare dorință de Crăciun pe care o întrebărilor Individual
au.

Obținerea Elevii vor cânta împreuna cântecul Moș Crăciun cu Turul galeriei Frontal 5 Aprecieri
performanței plete dalbe. verbale

Scrisorile confecționate de elevi vor fi afișate în fața


clasei pentru a putea fi observate de toți elevii.
Încheierea Se fac aprecieri verbale la adresa elevilor cu privire Conversația Frontal 2 Aprecieri
activității la implicarea acestora în activitatea didactică. verbale

S-ar putea să vă placă și