Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Brateiu


Nume și prenume cadru didactic: Vancea Claudia-Diana
Unitatea tematică: Lumea emoțiilor
Disciplina: Dezvoltare personală
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Subiectul: Furia
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Însușire de noi cunoștințe
Clasa pregătitoare B
Data: 14.12.2021
An școlar 2021-2022

Competențe specifice:
Dezvoltare personală
1.1 identificarea unor răsături personale elementare;
2.1 recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple, familiare

Arte vizuale și abilități practice


2.2 exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale
Obiective operaționale:
O1 – să denumească emoțiile de bază, asociind imaginile cu emoțiile specifice;
O2 – să exemplifice situațiile în care au simțit anumite emoții;
O3 – să identifice emoțiile declanșate de anumite situații din vița reală;
O4 – să își exprime propriile emoții cu privire la situațiile din viața reală prin care au trecut;

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, expunerea
Forme de organizare: frontal, individual
Resurse materiale: caietul DP, roata emoțiilor, laptop, creioane colorate
Resurse temporale: 30 minute activitate de predare, 15 minute activități în completare
Forme de evaluare: aprecieri verbale

Bibliografie:
 Programa școlară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II – a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
 Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe, Otilia Brebenel Dezvoltare personală - Caietul elevului pentru clasa
pregătitoare, ed. Intuitext, București, 2016
Desfășurarea activității

Etapele Obiective Conținutul științific Mijloace și Forme de Resurse Evaluare Observații


activității operaționale metode organizare temporale
Moment Asigurarea unui climat favorabil desfășurării Conversația Frontal 10 Aprecieri
organizatoric activității didactice. vebrale
Elevii își pregătesc cele necesare pentru începerea
activității didactice.

Se face prezența elevilor cu ajutorul cartonașelor,


urmând ca la final să se stabilească numărul elevilor
absenți, pe categorii, fete prezente, băieți prezenți,
fete absente, băieți absenți.

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață


unde se discută aspecte legate de calendarul naturii
(anotimpul în care ne aflăm, data, ziua, luna, anul)
Reactualizarea Captez elevilor atenția cu ajutorul unor imagini pe Conversația Frontal 5 Aprecieri
cunoștințelor care sunt reprezentate emoțiile bucurie, tristețe. verbale
/ Pornesc o discuție cu elevii pe baza imaginilor:
Captarea Despre ce este vorba în această imagine? Cum se Tehnica
atenției simt copiii în aceasta imagine? întrebărilor
Procedez la fel și pentru imaginea care reprezintă
tristețea.

În continuare elevii audiază secvențe din cântecelul Audiția


Elefantul Cici, dar și din cântecelul Azi Grivei e
mânios. După audierea cântecelelor adresez elevilor
întrebări ajutătoare pentru a descoperi emoția pe
care urmează să o învețe:
Despre ce este vorba în primul cântecel? Dar în al
doilea? Cum se simte elefantul? De ce? Dar Grivei,
cum se simte? De ce? Tehnica
întrebărilor
Anunțarea Îi anunț pe elevi că la ora de Dezvoltare personală Conversația Frontal 2
temei urmează să învețe lucruri noi despre o altă emoție
de bază: FURIA. Vor identifica imagini
corespunzătoare emoției nou învățate, vor povesti
situații prin care au trecut și au simțit anumite
emoții, de asemenea se vor juca cu roata emoțiilor.

Dirijarea Citesc elevilor un fragment din povestea Piatra Lectura Frontal 10 Aprecieri
învățării strălucitoare de Cristina Ipate-Toma, urmând să verbale
adresez câteva întrebări elevilor cu privire la
fragmentul lecturat.

Se vor efectua câteva exerciții de încălzire a Exercițiul Individual


mâinilor pentru scris/colorat.
Se trece apoi la rezolvarea exercițiului 1 din caietul
Dezvoltare personală, de la pagina 30. Elevii
trebuie să identifice situațiile în care copiii sunt
furioși, și să le marcheze, colorând, situațiile în care
și ei s-ar simți furioși.

Fixarea Se vor rezolva în continuare exercițiile 2 și 3 de la Exercițiul Individual 10 Observarea


cunoștințelor pagina 30 din caietul Dezvoltare personală. sistematică
a elevilor
Obținerea Pentru obținerea performanței, elevii se vor juca cu Joc Frontal 5 Aprecieri
performanței roata emoțiilor, (Anexa 1) roata este marcată cu verbale
emoțiile învățate de către copii, bucuria, tristețea și
furia. Fiecare elev, după ce învârte o data
roata ,trebuie să descrie o întâmplare prin care a
trecut și care să reprezinte emoția pe care elevii au
trăit-o, indicată de către săgeata roții.
Încheierea Se fac aprecieri verbale la adresa elevilor cu privire Conversația Frontal 3 Aprecieri
activității la implicarea acestora în activitatea didactică. verbale
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și