Sunteți pe pagina 1din 8

Profesor consilier școlar:

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂTII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 CLASA: A VII – A TN
 ARIA CURRICULARĂ: OM SI SOCIETATE
 LOCUL DE DESFASURARE: SALA DE CLASĂ
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: CETĂȚENIE ȘI PARTICIPATIVĂ
 TEMA ACTIVITĂȚII: VOTUL TĂU – ALEGEREA TA!
 TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 de minute
 DATA: 13.03.2023

II. COMPETENȚE GENERALE:

1. RAPORTAREA CRITICĂ LA FAPTE, EVENIMENTE, IDEI, PROCESE DIN VIATA PERSONALĂ ȘI A DIFERITELOR GRUPURI ȘI
COMUNITĂȚI, PRIN UTILIZAREA UNOR ACHIZIȚII SPECIFICE DOMENIULUI SOCIAL

2. COOPERAREA PENTRU REALIZAREA UNOR ACTIVITĂȚI ȘI PENTRU INVESTIGAREA UNOR PROBLEME SPECIFICE
DIFERITELOR GRUPURI ȘI COMUNITĂȚI, PRIN ASUMAREA UNOR VALORI ȘI NORME SOCIALE ȘI CIVICE

3. PARTICIPAREA RESPONSABILĂ LA LUAREA DECIZIILOR PRIN EXERCITAREA SPIRITULUI DE INIȚIATIVĂ ȘI


ÎNTREPRINZĂTOR, RESPECTIV PRIN MANIFESTAREA UNUI COMPORTAMENT SOCIAL, CIVIC ȘI ECONOMIC ACTIV
III. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR
COMPETENȚE DERIVATE/OPERAȚIONALE
CODUL COMPETENȚE SPECIFICE Pe parcursul activităţii, elevii clasei a VII-a TN la ora de Educaţie socială, cu
tema „Votul tău – Alegerea ta!” vor fi capabili să:

1.1. Utilizarea corectă a termenilor specifici 1.3.1.Să rezolve sarcinile puse la dispoziție de către profesor folosindu-se de
educației pentru cetățenie democratică experiențele de viață (cognitiv)
1.3. Argumentarea în favoarea respectării 1.3.2. Să argumenteze importanța votului în viața socială (cognitiv)
O. 1.
valorilor, principiilor, normelor și practicilor 1.3.3. Să respecte diversitatea emoțională a celorlalți pe tot parcursul
specifice unei societăți democratice și statului de lecției(afectiv)
drept 1.3.4. Să își coordoneze corect poziția corpului pe scaun (motric)
2.3. Rezolvarea, în perechi/echipă, a unor sarcini 2.2.1. Să dezbată care este rolul votului în societatea democratică (cognitiv)
de lucru referitoare la viața într-o societate 2.2.2. Să manifeste o ascultare activă față de activitatea profesorului și față de
O. 2.
democratică colegi (afectiv)
2.2.3. Să construiască un afiș (motric)
3.1. Manifestarea disponibilității pentru 3.1.1. Să coreleze informațiile cu situațiile din viața de zi cu zi, socială sau
participare civică și pentru exercitarea calității de familială (cognitiv)
O.3. cetățean 3.1.2. Să analizeze importanța scrutinului electoral, din punct de vedere personal
(cognitiv)
3.1.3. Să parcurgă turul galerie/afișelor (motric)

IV. RESURSE UTILIZATE LA LECŢIE


 Resursa umana: profesor și elevi, resurse materiale: coli de hârtie, instrumente de scris, manual, caiete, internet, calculator, creion,
video proiector, cutie vot, buletine de vot, afișe, ștampile

V. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul Metode Codul Mijloace didactice


PȘ Prelegere școlară/Explicația L Laptop
C Conversația I Internetul
Comp Comparația FL Fișe de lucru
O Observația Web Pagina web
A Argumentarea MD Manualul Digital
E Exemplificarea I Internetul
E Expunerea
TG Turul galeriei

VI. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


EO Evaluare orală EF Evaluare formativă
AE Autoevaluare ES Evaluare sumativă
OS Observarea sistematică Intra/inter Intra/Inter – evaluare
PE Portofoliu elevului

VII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontal
I Individual
G Grup

Bibliografie:
1. EDUCAȚIE SOCIALĂ. Manual pentru clasa a V-a, editura SIGMA 2022
2. E. Baban „ Consiliere educationala” Ed „ Asociatia de Stiinte cognitive” , 2009
3. Moise Constantin , Seghedin Elena Metodele de învățământ. In C. Cucoș ( coord. ), Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare și grade didactice , Polirom 2009 , pag . 375-376
4. https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20VII-a/Educatie%20sociala/U0MgQ0QgUFJFU1MgU1JM/book.html?book#68
VIII. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operațional
Obiective

Secvenţe Forme de Metode și

Timp
Activitatea didactică/Activitate Conţinutul instruirii/Activitatea Metode și Mijloace
le de organizar forme de
profesor elevului procedee didactice
instruire e evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
organizatoric
1. Moment

Se face prezenta elevilor. Se asigură

2 minute
Elevii răspund la prezență și își Prelegerea
un climat de ordine şi disciplină Observarea
poziționează corpul în bancă într-un școlară Catalogul Frontal
necesar desfăşurării în bune condiţii a Conversația sistematică
mod corect.
lecţiei și se solicită prezența

Profesorul solicită elevilor să își


reamintească ce este Democrația
O 2.2.2. O 1.3.1. O 1.3.4.

2.Reactualizarea

Însuşite anterior

reprezentativă, directă și recapitulează


Elevii recapitulează informațiile Observarea
cunoştinţelor

folosindu-se de fișa din manualul

3 minute
anterior învățate, folosindu-se de Frontal Sistematică
digital Exemplificarea Manualul
materialul pus la dispoziție de către Individual
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa digital
profesor Evaluare
%20a%20VII-a/Educatie
orală
%20sociala/
U0MgQ0QgUFJFU1MgU1JM/
book.html?book#68
Profesorul solicită elevilor să aleagă Elevii sunt atenți la ce problemă le-
ce cadou vor primi la sfărșitul orei. a oferit profesorul spre rezolvare.
3. Captarea

Dezbaterea Observarea

5 minute
Decizia poate fi luată numai prin vot Elevii votează, iar majoritatea de
atenției
O 1.3.1

Conversația Manualul Sistematică


liber exprimat, iar majoritatea va voturi hotărăște ce vor primi la Frontal
Argumentarea cadoul
decide ce napolitate se vor primi la sfârșitul lecției.
sfărșitul orei cu ciocolată sau cu
vanilie
operațional
Obiective
Secvenţe Forme de Metode și

Timp
Activitatea didactică/Activitate Conţinutul instruirii/Activitatea Metode și Mijloace
le de organizar forme de
profesor elevului procedee didactice
instruire e evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Profesorul comunică titlul lecției, Elevii își notează în caiete titlul
folosindu-se de PPTul realizat cu tema lecției și își însușesc obiectivele
4.Comunicarea subiectului şi a

Votul tău – alegerea ta! Și stabilește care urmează să fie parcurse și le


Tabla
O.1.3.1. O 3.1.2. O 2.3.1

care sunt obiectivele urmărite pe notează în caiete Prelegerea


Creta
obiectivelor lecţiei

parcursul lecției. Ce este votul? Cine școlară


poate vota? Care este rolul votului în Conversația Caiete

3 minute
viața democratică? Drepturile Explicația creioane
Frontal Observarea
electorale? Tipuri de alegeri! Manualul
Individual sistematică
operațional
Obiective
Secvenţe Forme de Metode și

Timp
Activitatea didactică/Activitate Conţinutul instruirii/Activitatea Metode și Mijloace
le de organizar forme de
profesor elevului procedee didactice
instruire e evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Cadrul didactic pornește de la Elevii analizează propunerea
momentul captării atenției elevilor și profesorului și completează
vine cu propunerea de a desfășura un propunerea dacă au alte idei.
scrutin electoral în clasă, iar tema
acestuia este aceea de a se vota Șeful
Clasei!

Fiecare elev este numit în realizarea Elevii construiesc un afiș electoral,


unui afiș electoral, din care să reiasă, așa cum a fost prezentată sarcina de
de ce el este cel mai bun în a fi Șeful către profesor respectând
5. Dirijarea învățării și prezentarea optimă a conținutului

Clasei, să identifice minim 3 calități identificarea calităților de a fi Șef


care îl califică în a fi Șeful Clasei, și de Clasă
să construiască un Logo al campaniei
lui electorale.
Conversația
Afiș
După realizarea sarcinii elevii își vor Elevii construiesc Afișul Electoral
Observarea
O 1.3.1 O 2.2.3. o 3.1.2.

prezenta, pe rând, afișul și motivul personalizat.


Sistematică
care îi califică pentru a câștiga funcția
Culori/ Frontală
de Șeful Clasei! Expunerea

21 Minute
Marker Individual Autoevalua
ă re/
Se va organiza o Dezbatere Electorală Elevii dezbat fiecare afiș și vor
Creioane Grup Interevalua
în care fiecare elev va aprecia ce identifica minim 2 calități ale
Turul galeriei/ re
anume este convingător sau nu în „candidatului” inclusiv pentru
afișul colegilor de clasă. afișul lor și 2 îmbunătățiri care pot Afișelor
fi aduse afișului.
Explicația
După ce se va închide „Campania Elevii votează candidatul cel mai
electorală”, elevii vor vota, prin vot potrivit, prin introducerea voturilor
secret colegul care să îi reprezinte. în urmă.
Elevii vor introduce voturile în urma
operațional
Obiective
Secvenţe Forme de Metode și

Timp
Activitatea didactică/Activitate Conţinutul instruirii/Activitatea Metode și Mijloace
le de organizar forme de
profesor elevului procedee didactice
instruire e evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Cadrul didactic verifică dacă Elevii ies pe rând la tablă și notează
cunoștințele nou transmise au fost minim un termen învățat în lecția
6. Asigurarea conexiunii
inverse (feedback-ului)

asimilate prin realizarea unui predată și ajută profesorul să


O 1.3.1. O 2.2.1.

Ciorchine care să cuprindă termenii realizeze ciorchinele. Conversația


Descrierea
Fișa de Frontală Evaluare
învățați astăzi și invită fiecare elev să

7 minute
Expunerea lucru Individual sumativă
noteze pe tablă minim un termen din Creioane ă
lecția predată. Turul Galerie Afișe Grup Evaluare
in/out-grup
Profesorul, cu ajutorul elevilor, va
corela termenii între ei, astfel se
construiește ciorchinele.
Profesorul va identifica care sunt Elevii exemplifică cu situații din
beneficiile Dreptului la Vot și viața reală de ce este bine să mergi
performanței

Observarea
7. Obținerea

exercitarea dreptului la vot, folosindu- la vot și ce beneficii aduce

3 minute
Sistematică
se de cunoștințele avute de elevi prin exercitarea acestui drept în viața Explicația Manualul Frontal
O. 3.1.1

Argumentarea digital individual


parcurgerea lecției și din experiența adultă și cum ajută cunoștințele din Autoevalua
lor de viața. educație socială viața re
publică/socială
operațional
Obiective
Secvenţe Forme de Metode și

Timp
Activitatea didactică/Activitate Conţinutul instruirii/Activitatea Metode și Mijloace
le de organizar forme de
profesor elevului procedee didactice
instruire e evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Cadrul didactic folosindu-se de Elevii deschid la manualul digital,
manual digital - accesează linkul din manual și
8. Asigurarea transferului

https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa argumentează și justifică minim 2


%20a%20VII-a/Educatie criterii de vot.
Observarea
%20sociala/

3 minute
Sistematică
O 1.3.1.

U0MgQ0QgUFJFU1MgU1JM/ Argumentarea Manual Frontal


book.html?book#69 identifică Explicația digital Individual
Autoevalua
împreună cu elevii condițiile de
re
participare la vot și argumentează pe
baza fiecărui criteriu dacă acesta este
justificat sau nu pentru a putea fi
aplicat
Se va realiza frontal, prin evaluarea Elevii se autoevaluează în funcție
performanţelor.

răspunsurilor obținute la sarcinile de răspunsurile primite de la


9. . Evaluarea/
autoevaluarea

anterioare, cum ar fi Ciorchinele și profesor, dar și din partea colegilor

2 minute
O 1.3.3.

turul galeriei. lor Prelegerea Sala de Frontal Evaluarea


Evaluarea va avea o componentǎ școlară clasa Individual sumativă
predominant stimulativǎ
Se vor face aprecieri privind
activitatea elevilor
Profesorul anunță tema pentru acasă. Elevii vor realiza tema pentru acasă
10. Temă pentru

Realizarea unui text de 5-6 rânduri și o vor prezenta la următoarea oră


despre exercitarea dreptului la votul de curs.

1 minute
O 2.2.1.

acasă

electronic Portofoliu Evaluare


Explicația Frontal
elevului sumativă

S-ar putea să vă placă și