Sunteți pe pagina 1din 7

Prof cons școlar:

PROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂTII DE ÎNVĂŢARE


 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 CLASA: A V – A C
 ARIA CURRICULARĂ: OM SI SOCIETATE
 LOCUL DE DESFASURARE: SALA DE CLASĂ
 UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: EU ŞI DREPTURILE MELE
 TEMA ACTIVITĂȚII: EU, DREPTURILE ŞI ADULŢII DIN JURUL MEU
 TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
 DURATA ACTIVITĂŢII: 50 de minute
 DATA: 10.02.2022

II. COMPETENȚE GENERALE:


1. MANIFESTAREA INTERESULUI PENTRU DREPTURILE COPILULUI ȘI DEFINIREA ACESTORA
2. EXPRIMAREA RESPONSABILITĂŢILOR PĂRINŢILOR ŞI COPIILOR ŞI MOMENTELE CÂND SE APLICĂ

OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR

COMPETENȚE DERIVATE/OPERAȚIONALE
CODUL COMPETENȚE SPECIFICE Pe parcursul activităţii, elevii clasei a V-a A la ora de Educaţie socială, cu tema
„Eu şi drepturile adulţilor din jurul meu,, vor fi capabili să:

O. 1. 1.1. Stabilirea clară a noţiunii de drepturi şi a 1.1.Să își însuşească definiţia drepturilor şi să facă diferenţele de
caracteristicilor acestora. clasificare (cognitiv)

1
1.2. Să respecte diversitatea emoțională a celorlalți când se aplică
aceste esponsabilităţi (afectiv)
1.3. Să își coordoneze corect poziția corpului pe scun (motric)
2.1. Să identifice principale responsabilităţi (cognitiv)
2.1. Stabilirea clară de clasificare a responsabilităţilor 2.2. Să cunoască importanţa responsabilităţi în viaţa de zi cu zi
O. 2. copiilor şi părinţilor, modul de aplicare şi sancţionare (cognitiv)
2.3. Să manifeste o ascultare activă (afectiv)

II. RESURSE UTILIZATE LA LECŢIE


 coli de hârtie, instrumente de scris, fise de lucru, internet,calculator, creion, elevi, profesor

III. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Codul Metode Codul Mijloace didactice


PȘ Prelegere școlară/Explicația L Laptop
C Conversația I Internetul
O Observația FL Fișe de lucru

IV. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluare


EO Evaluare orală EF Evaluare formativă
AE Autoevaluare ES Evaluare sumativă
OS Observarea sistematică

2
V. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Codul Forme de organizare


F Frontal
I Individual

Bibliografie:
1. EDUCAȚIE SOCIALĂ. Manual pentru clasa a V-a, editura Press
2. E. Baban „ Consiliere educationala” Ed „ Asociatia de Stiinte cognitive” , 2009
3. Materiale şi fişe de lucru proprii

3
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operațional
Obiective

Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
de instruire procedee didactice organizare
evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
organizatoric

Salutul. Crearea unor condiţii


Moment

5 minute
Elevii vor răspunde la salut şi se
psihologice optime pentru PȘ I
asigură că au toate materialele - OS
desfăşurarea lecţiei C I
necesare desfășurări lecției

Exercițiu de spargerea gheţii L


Captare

5 minute
atenţiei

prezentarea filmului video „Despre Elevii sunt rugați să comenteze pe ASF I EF


I
a

abuz” baza filmului video C I OS


O 1.3. 2.3.

FL
Este dezvăluit subiectul lectiei:
Anunţarea subiectului şi
a obiectivelor activității

 Tema activitătii: EU, Elevii ascultă ce le comunică cadrul


DREPTURILE ŞI ADULŢII DIN didactic și pun întrebări dacă nu
JURUL MEU înteleg ceva.

5 minute
Scriu în caiete titlul lecției PȘ
 Profesorul anunță titlul lecției și L EO
C I
I OS
roagă elevii să își noteze în caiete. Răspund la cerința profesorului O
Deschide o discuție despre
drepturilor copilului şi clasificare,
plecând de la definiţia acestora

4
operațional
Obiective
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
de instruire procedee didactice organizare
evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Activitatea1: Profesorul face apel la Elevii ascultă, răspund și pun
cunoştinţele elevilor din lecţiile întrebări C I
anterioare despre drepturile O PPT I OBS/
copilului şi le distribuie, fişa de L EF
lucru 1, pe care o vor lucra
împreună pe baza noi teme
C I
Activitatea 2: Cadrul didactic predă Elevii completează spaţiile libere şi O FL I
lecţia de zi definirea drepturilor şi adresează întrebări profesorului.
responsabilităţile părinţilor şi OBS
copiilor, rugând elevii să
completeze spaţiile libere.
Desfășurarea activității

fisa de lucru 2 FL I
O.1.1; O.1.2; O.1.3
O2.1;O.2.2 O 2.3.

I
Elevii prezintă ce au completat C EO

20 minute
Activitatea 3: Profesorul roagă până în acel moment şi continua cu O AE
elevii să completeze în continuare completarea informaţiilor date de
fişa de lucru dată, responsabilităţile cadrul didactic. OBS
părinţilor şi copiilor EF

5
operațional
Obiective
Metode și

Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de
Activitatea didactică Conţinutul instruirii forme de
de instruire procedee didactice organizare
evaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Profesorul le prezință , filmuleţul Elevii rezolvă sarcina și răspund la
feedbackului
O 1.3. O 2.3.

Asigurarea

video,,Pauza dintre ore în Kenia,, cerința cadrului didactic.

10 minute
I
pe care îl vor discuta împreună pe C I OBS/
C
baza temei ce tocmai a fost predată. PȘ/E I EF
FL

Elevii ascultă în tacere.


Profesorul face o evaluare la finalul
Încheierea activității

activitatii şi le distribuie elevilor,


C
fişa de lucru 3 -se apreciază şi

5 minute
O 2.3.

notează răspunsurile cele mai bune. I


- ES
Profesorul le dă elevilor tema I
pentru acasă, le mulțumește pentru
participarea activă la oră.

6
ANEXE:

Filmuleţ video,, Despre abuz,,


Fişa de lucru 1
Fişa de lucru 2
Filmuleţul video,,Pauza dintre ore în Kenia,,
Fişa de lucru 3

S-ar putea să vă placă și