Sunteți pe pagina 1din 15

UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELEEDUCAȚIEI

PROGRAMUL DE MASTER:
EDUCAȚIE PRESECUNDARĂ.
POLITICI ȘI STRATEGII DE DEZVOLTARE
Anul II

DISCIPLINA:

Demersuri educaționale interdisciplinare curriculare și extracurriculare


în ariile Arte, Educație fizică și sport și Tehnologii

Profesor,
Emilia Tomoaica

Student:
Cristea (Petre) Nicoleta Cristina

BUCUREȘTI
2022
Cuprins:

1. Definiţia valorii
2. Valorile personale
3. Criteriile de evaluare a lucrãrilor la disciplina ,,AVAP”
4. Reguli de protecţie a muncii şi tehnicii securitãţii
5. Proiect didactic
1. Definiţia valorii
Din punctul meu de vedere valoarea reprezintă totalitatea calităţilor esenţiale care
definesc o persoană sau un lucru, gradul în care aceasta sau acesta este apreciată sau apreciat
într-o măsură mai mică sau mai mare din punct de vedere material , social, moral, cultural şi
etnic.
2. Valorile personale
Valorile morale sunt valori personale deoarece suportul lor este persoana umană și nu
faptele ei. Acestea au rol în formarea caracterului individului. Ca valori morale distingem: binele
și răul, dreptatea și echitatea, datoria și obligația morală, sinceritatea și minciuna. 
Valorile care mă defininesc, pe care doresc sa le transmit mai departe şi să le dezvolt
copiilor sunt:
- respectul;
- iubirea;
- responsabilitatea;
- bunãtatea;
- sinceritatea;
- curajul;
- onoarea;

3. Criteriile de evaluare a lucrãrilor la disciplina ,,AVAP”


 Respectarea tehnicii de lucru şi a temei
 Asamblarea corectă a elementelor
 Acurateţea lucrării
 Aspectul estetic
 Creativitatea în realizarea lucrării

4. Reguli de protecţie a muncii şi tehnicii securitãţii

NORME SANITAR – IGIENICE ŞI REGULI DE PROTECŢIE


A MUNCII ÎN TIMPUL ORELOR DE AVAP
1. Înainte de a începe lucrul, îmbrăcaţi haine de lucru (un şorţ);
2. Locul de lucru trebuie să fie bine iluminat;
3. După finisarea lucrului, se face ordine şi se aeriseşte încăperea, se matura sala de clasa
5. Acele si foarfecelese păstrează în cutii speciale;
6. Nu se fac mişcări bruşte cu mîna în care se tine acul sau foarfecele, ca să nu rănim colegul
de alături;
8. Instrumentele de tăiat trebuie să fie cu atentie folosite;
9. Ascuţimea aculșui sau a foarfecelui nu se controlează cu degetul;
REGULI DE PROTECŢIE A MUNCII ŞI TEHNICII SECURITĂŢII

1. Înainte de a începe orice lucru, luaţi cunoştinţă cu reguli de protecţie a muncii şi de


tehnica securităţii şi respectaţi-le cu stricteţe;
2. În timpul lucrului locul nu trebuie să fie aglomerat;
3. Pentru lucru va fi doar instrumentul necesar;
4. trebuie să se lucreze doar cu instrumentele în stare de funcţionare şi care sînt bine
ascuţite;
5. Instrumentul NU se lasă cu tăişul în sus;
6. Nu ţineţi degetele în zona de acţiune a unui instrument;
7. În cazul unei traume, nu intraţi în panică, ci acordaţi prim ajutor celui care s-a rănit, apoi
adresaţi-vă la punctul medical;
8. Toate lucrările cu substanţe chimice dăunătoare (lac, dizolvanţi, vopsea etc.) trebuie
efectuate într-o încăpere aerisită;
9. După lucru faceţi curăţenie în sala de clasa şi spălaţi-vă pe mîini cu săpun.

5. Proiect didactic
PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială ,, Sfântul Nicolae”


Data:06 .01.2022
Clasa: a II-a
Propunător:Prof. înv. primar, Cristea (Petre) Nicoleta Cristina
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: ,,Farmecul iernii”
Tema lecției:,,Omul de zăpadă’’-colaj
Tipul lecției:formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată
Durată: 45 de minute
Resurse umane: 22 elevi
Discipline integrate:
Comunicare în limba română;
Muzică și mișcare;

Scopul activității:
formarea priceperilor și deprinderilor de decupare după contur,lipire, asamblare;
educarea simțului estetic, a gustului pentru frumos prin confecționarea unor lucrări
originale și estetice.

COMPETENȚE GENERALE:
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
familiare;
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare
diverse
COMPETENȚE SPECIFICE:

ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE


1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul
artistic;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Explorarea unor caracteristici/proprietăţi ale materialelor în diverse contexte ;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici
accesibile.

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral din texte accesibile variate;
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale.

MUZICĂ ȘI MIȘCARE
3.1. Manifestarea adecvată pe muzică, sugerată de anumite elemente de limbaj muzical;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
O1. Să recunoască materialele folosite pentru realizarea colajului. Obiectivul va fi considerat
realizat dacã fiecare copil va recunoaşte 80% din materialele folosite pentru realizarea colajului.
O2. Să identifice elemente caracteristice ale anotimpului iarna , făcând apel la cunoștintele
învățate anterior. Obiectivul va fi considerat realizat dacã fiecare copil va identifica 80% din
elementele caracteristice anotimpului iarna, făcând apel la cunoștintele învățate anterior.
O3. Să precizeze etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării, pe baza indicațiilor date de
către cadrul didactic. Obiectivul va fi considerat realizat dacã fiecare copil va preciza 80% din
etapele de lucru parcurse pentru realizarea lucrării, pe baza indicațiilor date de către cadrul
didactic.
O4. Să aplice tehnici adecvate sarcinii de lucru, pe baza indicațiilor date. Obiectivul va fi
considerat realizat dacã fiecare copil aplica 80% din tehnicile adecvate sarcinii de lucru, pe baza
indicațiilor date.
O5. Să realizeze lucrările propuse, pe baza indicațiilor primite. Obiectivul va fi considerat
realizat dacã fiecare copil va realiza 80% din lucrarea propusa, pe baza indicațiilor primite.
O6. Să aprecieze propria lucrare și lucrările colegilor. Obiectivul va fi considerat realizat dacã
fiecare copil isi va aprecia propria lucrare și lucrările colegilor.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
 conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, munca independentă, turul galeriei
Mijloace de învăţământ :
 filmuleţe, video-proiector, laptop, mouse, boxe, planşa model, carton colorat bleu și
negru, dischete pentru demachiat, boabe de piper, hârtie creponată ( portocalie, roșie,
mov), crenguțe de tuia, foarfece, lipici, fişa de evaluare, buline vesele, coroniţe de la zâna
Iarna.
Forma de organizare :
 frontal
 individual.

Bibliografie:
Lucian Ştefan, Gabriela Dorobanţu – Ghid metodic privind proiectarea şi desfăşurarea
activităţilor de predare- învăţare- evaluare, Ed Aramis.
MECTS - Programa pentru disciplinele: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală,
Muzică și mișcare, Arte vizuale și abilităţi practice, aprobată prin ordinul ministrului nr.
3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013.
Diaconu Mihai– Îndrumător pentru lecţiile de abilităţi practice, clasele I-IV.
STRATEGII DIDACTICE
SECVENŢA Ob. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII EVALUARE
Metoede și Mijloace de Forme de
DIDACTICĂ op.
procedee învățământ organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea activităţii: Conversaţia frontal observarea
organizatoric aerisirea sălii de clasă și pregătirea materialului didactic. sistematică

2 min
2. Captarea Dragii mei, stiti oare cine este descris in ghicitoarea urmatoare? laptop observarea
atenţiei ,, Nasu-i de ardei, observaţia video- frontal sistematică
Ochi-s de cărbune, proiector
5 min Mătura sub braţ mouse
Îi stă de minune.”
(Omul de zăpadă)
Ĩn continuare vom viziona un filmuleţ. După ce veţi viziona
O2 filmuleţul, vom răspunde la următoarele întrebări:
1.Câte anotimpuri are anul şi care sunt acestea? conversaţia
2. Care sunt lunile anotimpului iarna?
3. Ce se întâmplă cu vremea în anotimpul iarna? Cum este
afară?
4.Cum ne îmbrăcăm iarna?
5.Cum sunt zilele?Dar nopţile?
6.Ce fac vieţuitoarele iarna? Care sunt vieţuitoarele care
hibernează iarna?
7.Ce sărbători specifice anotimpului iarna cunoaşteţi?

3.Anunţarea Elevii sunt anunțați că la ora de Arte vizuale și abilități conversaţia frontal observarea
temei şi a plastice, vor avea ca sarcină de lucru, realizarea unui ,, Om de sistematică
obiectivelor zăpadă’’.
2 min Obiectivele lecției vor fi prezentate pe înțelesul elevilor și
vor fi afișate pe tablă. explicația
Pentru a realiza colajul va trebui să lucrați în liniște, să
păstrați acuratețea lucrărilor, să lipiți , să decupati, să răsuciţi
bucăţele de hârtie și să asamblați formele decupate.

4.Desfăşurarea Se vizualizează video-ului :


activităţii filmuleţ
https://www.youtube.com/watch?
v=hbFBMG4SE6g&fbclid=IwAR3EPxeGgRiLPlQGZh_ImV frontal
25 min
O3 NW_ctUrvXLiNrZ1C3ptzXvIUHDTQrvuO7ku94
planșa observarea
a) Intuirea materialelor şi prezentarea lucrării model model sistematică
Se prezintă şi se analizează lucrarea model. (Anexa ) observaţia
Se identifică materialele folosite frontal
(carton colorat bleu, dischete pentru demachiat, carton colorat carton
negru, boabe de piper, hârtie creponată roșie, portocalie, mov, conversația colorat bleu,
crenguțe de tuia). dischete
b) Explicarea și demonstrarea modului de lucru pentru
explicația
Se explică etapele de realizare a colajului, procedeele de lucru, demachiat,
precum și criteriile pe baza cărora se va realiza evaluarea carton
lucrărilor elevilor. colorat
Etapele de lucru: negru,
- se lipesc discurile, unul deasupra celuilalt, pe cartonul bleu; boabe de
- se decupează și se lipește pălăria omului de zăpadă deasupra demonstra-
piper, hârtie
O3 primului disc; ția
creponată
- se lipesc boabele de piper pentru a realize ochii, apoi nasturii;
roșie,
- se realizează nasul dintr-o bucățică de hârtie creponată
portocalie răsucită; portocalie,
- se răsucește și se lipește o bucățică de hârtie creponată roșie mov,
pentru gură; crenguțe de
- se lipesc crenguțele de tuia; tuia)
- se lipește fularul realizat dintr-o bucățică de hârtie creponată
mov.
O5 c) Executarea lucrării de către elevi
Fiecare elev va lucra independent, având grijă să lucreze individual aprecieri
ordonat și îngrijit. globale
Elevii pot veni cu idei personale în realizarea produsului, fără
a se îndepărta însă de tema propusă.
O1 Cer elevilor să denumească materialele şi instrumentele conversaţia
aflate pe bănci.
La cerere, elevii descriu învăţătoarei etapele lucrării.
Vom executa exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii .
,,Bate palmele uşor,/ Bate palmele în zbor!/
Unu, doi,trei!/Unu, doi, trei!”
exerciţiul
,,Eu strâng pumnii şi-i desfac/ Degetelor fac pe plac./
Unu-doi, unu-doi,/ Toţi suntem acum vioi!”

,,La pian acum cântăm,/ Linişte, să ascultăm:/


Plic-plac, plic-plac,/ Melodiile imi plac!”

,,Plouă uşor. Să auzim!/ Cu vârful degetelor banca lovim./


Plouă mai tare. /Ploaia tot vine,/ Lovim cu degetele bine./
O4 Cad pietricele pe trotuare, / Să ciocănim şi mai tare./
Tună departe, tună acum,/
Batem cu pumnii: Bum-bum! Bum-bum!/
Vreme frumoasă s-a facut,/ Un curcubeu a apărut
Noi braţele uşor rotim/ Şi norii îi gonim.”

Spor la lucru !
În timp ce elevii lucrează, cadrul didactic îi sprijină pe munca
elevii care întâmpină dificultăți și le oferă explicații independen-
suplimentare. tă
Toată ora, în surdină, vor audia cântecul ,, Omulețul de
zăpadă”.
( https://www.youtube.com/watch?v=U_uh9NKlXUM )
Se reamintesc titlul lucrării și etapele de lucru parcurse. conversația
5.Asigurarea Lucrările vor fi expuse în fața clasei. aprecieri
retenției și a Se vor analiza lucrarile după următoarele criterii: verbale
transferului -corectitudine
3 min -acuratețe
-finisarea lucrării
06 -originalitatea lucrării analiza
Ĩi rog pe elevii să compare lucrarea realizată de ei cu modelul lucrărilor
inițial.

Evaluarea o voi realiza completând fişa de evaluare, de la


6. Evaluare Anexa 2.
aprecieri
Ĩn acea fişă de evaluare sunt trecuţi toţi copiii şi obiectivele pe
5-7 min Turul verbale
care le-am stabilit pentru aceasta oră.
galeriei
06 Ĩn continuare se va realiza ,,Turul galeriei”. Lucrările vor fi
expuse în faţa clasei.
Solicit elevilor să vină pe rând şi să observe cu atenţie lucrările
expuse, să aleagă lucrarea care i s-a părut cea mai reuşită, sã conversația
lipeascã o bulinã pe ea şi argumentezealegerea făcută.
Fac aprecieri pozitive în legătură cu lucrările prezentate.

7.Ĩncheierea Aprecieri generale și individuale cu privire la modul de frontal coroniţe de aprecieri verbale
activității participare al elevilor la lecție. conversația la zâna
Elevii sunt recompensaţi cu câte o corniţă de la zâna Iarna şi cu individual Iarna
buline vesele.
buline
vesele
Anexa 1.

MODELUL CADRULUI DIDACTIC


Anexa 2.
Fişă de evaluare
Nr. Nume şi Obiective
crt prenume O1.Să recunoască O2.Să identifice cel puțin O3.Să precizeze etapele O4.Să aplice tehnici 05.Să realizeze 06.Să aprecieze
materialele trei elemente de lucru parcurse pentru adecvate sarcinii de lucrările propuse, propria lucrare și
folosite pentru caracteristice ale realizarea lucrării, pe lucru, pe baza pe baza indicațiilor lucrările colegilor
realizarea anotimpului iarna, făcând baza indicațiilor date de indicațiilor date. primite.
colajului apel la cunoștintele către cadrul didactic.
învățate anterior
1. B.E.A 100% 100% 100% 100% 100% 100%
2. B.L 100% 100% 100% 100% 100% 100%
3. C.E 100% 100% 90% 80% 90% 100%
4. D.M 100% 70% 80% 80% 80% 100%
5. E.P 100% 100% 100% 100% 100% 100%
6. E.C 100% 100% 100% 100% 100% 100%
7. G.D 100% 100% 90% 100% 100% 100%
8. G.L 100% 100% 100% 100% 100% 100%
9. G.S 100% 100% 90% 100% 100% 100%
10. H.S 100% 70% 80% 80% 80% 100%
11. M.D 100% 100% 90% 90% 90% 100%
12. M.S 100% 100% 100% 100% 100% 100%
13. M.C 100% 100% 80% 80% 80% 100%
14. N.A 100% 100% 100% 100% 100% 100%
15. N.E 90% 70% 90% 80% 90% 100%
16. O.C 100% 100% 100% 90% 100% 100%
17. O.L 100% 100% 100% 100% 100% 100%
18. P.S 100% 100% 90% 70% 100% 100%
19. P.L.I 100% 100% 100% 100% 100% 100%
20. P.M.I 100% 100% 100% 100% 100% 100%
21. S.A.E 100% 100% 100% 100% 100% 100%
22. V.A. 100% 100% 100% 100% 100% 100%

S-ar putea să vă placă și