Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.11.2023 Data: 29.11.2023


Școala: Gimnazială Nr. 1 Hudești, Structura Nr. 2 Vatra Scoala: Gimnazială Nr. 1 Hudești, Structura Nr. 2 Vatra
Propunător: Mihăilă Mirela – Bianca (Beșliu) Propunător: Mihăilă Mirela – Bianca (Beșliu )
Clasa: a-II-a Clasa: a IV-a
Aria curriculara: Consiliere și orientare Aria curriculara: consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală Disciplina: Educație Civică
Unitatea: Trăire și manifestare emoțională, starea de bine Unitatea: Raporturille noastre cu ceilalți oameni. Valori morale (I)
Subiectul: Emoții și comportamente Subiectul: Bine – rău
Tipul lectiei: Sistematizare și consolidare Tipul activitatii: mixtă
Scopul lecției : Scopul activitatii: formarea și dezvoltarea unor atitudini morale pozitive
Mod de realizare: integrat Mod de realizare: integrat
Discipline integrate: Discipline integrate:
Dezvoltare personală Educație civică
Comunicare în limba română Limba și literatura română
Arte vizuale și abilități practice

Competențe specifice: Competente specifice:

DEZVOLTARE PERSONALĂ : EDUCAȚIE CIVICĂ :


2.1. Exprimarea emoțiilor de bază în situații variate 1.3. Explorarea unor norme morale care reglementează relațțile cu ceilalți
2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă oameni
2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți
Comunicare în limba română : oameni
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat 3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de lucru
comunicare
Limba și Literatura Română :
Arte vizuale și abilități practice 1.4. Manifestarea atenției față de diverse tipuri de mesaje în contexte
2.3 Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale previzibile
ușor de prelucrat și tehnici accesibile 3.1. Formularea de concluzii simple pe baza lecturii textelor informative
sau literare
Obiective operationale:
Obiective operaționale:
Cognitive :
Cognitive : OC1 : să citească în gând poezia primită ;
OC1 : să identifice emoții de bază (bucurie, tristețe, frică, OC2: să identifice valori morale în textul primit ;
furie), prin asociere cu personajele poveștii ; OC3 : să enumere personaje din text și valorile morale ale acestora ;
OC2 : să vizioneze cu atenție un film ; OC4 : să scrie schita lecției în caiete;
OC3 : să exprime oral opinii personale referitoare la OC5 : să resolve corect cvintetul ;
conținutul poveștii audiate ; OC6: să audieze cu atenție povestea .
OC4 : să lipească emoția identificată pentru fiecare personaj
al poveștii ;
OC5: să aleagă cuvinte specifice emoțiilor de bază ; Psihomotorii :
OC6: să asculte respectând opiniile colegilor de clasă ; OP1 : să păstreze o poziție corectă în timpul activității ;

Psihomotorii : Afective :
OP1: să păstreze o poziție corectă în timpul activității OA1 : să manifeste interes și atenție la activitate ;
OA2: să se implice active și conștient în activitate .
Afective :
OA1: să manifeste interes și atenție pentru lecție ;
OA2 : să se implice activ și conștient în activitate .

Strategii didactice: Strategii didactice:


Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercițiul
Metode si procedee: conversatia, explicatia, , lucrul cu caietul, cvintet
Forme de organizare: frontală, individuală
Forme de organizare: frontală, individuală
Resurse materiale: cutiuța cu emoții, emoticoane, videoproiector,
caiet de lucru, fișă elixirul magic, foarfece . Resurse materiale: fisă cu poezii ; videoproiector, tablă, caiet, manual

Resurse temporale: 50 minute Resurse temporale: 50 minute


Resurse umane : 9 elevi Resurse umane : 7 elevi

Forme de evaluare: observarea sistematica a comportamentului Forma de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
elevilor, aprecieri verbale aprecieri verbale

Bibliografie: Bibliografie:
o Programa scolara, clasa pregatitoare, clasa I,si a-II-
a,Bucuresti, 2013 *M.E.C. – Programa scolara – clasele a- III-a si a- IV-a
o Manual cl. II a, editura Litera, G. Bărbulescu, C. Gunea, A. *Manual cl. IV a, editura Art Klett, T Pițilă, C. Mihăilescu
Sima, C. Sima, C. Ștefan, 2021

DEMERS DIDACTIC

Clasa a II-a Clasa a IV-a


Momentele OB Conținut instructiv – Strategii Evaluar Momentele lecției OB. Conținut instructiv – Strategii Evaluare
lecției . educativ didactice e OP. educativ didactice
OP
.
1.Moment Pregătirea materialelor 1.Moment Pregătirea materialelor Frontal
organizatoric necesare desfăşurării în organizatoric necesare desfăşurării în
ACTIVITATE cele mai bune condiţii a Frontal cele mai bune condiţii a Conversaţi
DIRECTA lecțiilor . 1 min lecțiilor . a
1 min Ne salutăm: Bună Conversaţia Ne salutăm: Bună
dimineața dragi copii! dimineața dragi copii !
Cum vă simțiți astăzi ? Cum vă simțiți astăzi ?
În acestă zi avem invitați În acestă zi avem invitați
speciali în clasă și vreau speciali în clasa și vreau
să le urăm ,,Bun venit!” să le urăm ,,Bun venit!”
Elevii sunt pregătiți pentru Elevii sunt pregătiți
ora de Dezvoltare pentru ora de Educație
Personală Civică

2. Captarea ACTIVITATE DIRECTĂ Observar 2. Captarea atenției ACTIVITATE Observare


atenției Cutiuța cu emoții ea 8 min OC1 DIRECTĂ Pe grupe sistematică
5 min OC sistemati Voi împărți elevilor câte Conversaţi
Prezint elevilor o cutiuță o fișă cu poezii (3 a
1 Frontal că
întrebându-I ce cred că se poezii) . Fișă de
află în ea . OC2 Vor avea de identificat Aprecieri
Conversația citit verbale
După câteva răspunsuri se trăsăturile morale care
va da un sunt evidențiate în
Aprecieri
OA indiciu ..EMOȚIE …, iar poezia primită și le vor
elevii vor trebui să verbale enumera în spațiul dat.
1
ghicească ce emoție se
ascunde în cutiuță .
Invit un elev să extragă un
emoticon . (bucurie)
Voi pune tuturor elevilor
un emoticon în piept, care
îi va însoți întrega zi .

3 . Anunțarea temei si Frontal


Activitate directă Observa- OA Activitate directă
3. Anunțarea și a obiectivelor
Anunț tema și obiectivele rea 1 Anunț tema și Observarea
temei și a lecției pe înțelesul elevilor sistemati obiectivele lecției pe sistematică a
obiectivelor - Astăzi la ora de că a înțelesul elevilor elevilor
2 minute
5 minute dezvoltare personală comporta - Astăzi la ora de Conver –
vom vorbi despre Frontal mentului Educație Civică vom sația
emoții și Conversația elevilor vorbi despre valori
comportamentele morale – Bunătate /
generate de aceste OP Răutate
Explicația
emoții . Veți 1
recunoaște emoțiile de Vom defini aceste Explicația
bază, veti împărtăși valori și vom
situațiile în care ati identifica situații în
OA trăit aceste emoții și care sunt prezente
1 veti exprima prin acestea.
mimică și gestică Scriu titlul lecției pe
emoțiile sugerate tablă iar elevii în
Individual
Scriu titlul lecției pe tablă caiețele.
iar elevii în caiețele .
4 . Dirijarea învă – OC
6 Activitate directă Frontal
țării
4. Dirijarea Activitate directă Elevii vor viziona Videoproie Observarea
învățării Frontal filmulețul Vrăjitorul din ctor sistematică a
Elevii vor viziona Observa- Oz . elevilor
filmulețul Vrăjitorul din rea
Oz . sistemati Activitate indirectă
că a OC
Se vor purta discuții cu comporta 3 Elevii vor scrie în
elevii cu privire la mentului OP caiete care personaje Individual
emoțiile trăite de Frontal elevilor 1 din poveste fac fapte
personajele poveștii . Conversația bune și care fac
fapte rele, dând
- Ce s-a întâmplat cu exemple .
Dorthy pe timpul Aprecieri
furtunii ? Verbale
- Ce a simțit fetița ?
- Cum s au simțit Omul
de Tinichea, Leul și
Sperietoarea când
fetița a vrut să I ia cu
ea la Vrăjitorul din Oz
?
Explicatia
Activitate indirectă
Activitate directă Conversația
Elevii primesc o fișă cu Individual
personajele din povestea Observa- OC Voi scrie la tablă schița Frontal
OC audiată si vor trebui să rea 4 lectiei iar elevii vor scrie
2O decupeze și să lipească sistemati în caiet .
C3 fiecărui personaj emoția că Definim termenii noi :
pe care cred că a simtit o Bunătate = blândețe,
acesta. amabilitate Observarea
Răutate = violență, sistematică a
duritate, cruzime elevilor
Bunătatea și răutatea Frontal
sunt trăsături morale ale
persoanei
5. Obținerea Activitate directă Răutatea distruge tot
Observa- ceea ce e frumos și curat
performanței Elevii vor avea sarcina de rea 5. Obținerea în om . Persoanele care
a crea un Elixir magic , sistemati performanței fac fapte bune sunt
care să creeze o stare de că acceptate și se
bine oamenilor . Vor Frontal OC integrează ușor în Individual
alege ingredientele 5 grupurile formate Cvintet
(cuvintele) potrivite și le Faptele rele generează Explicația
vor introduce în relații negative între
recipient . oameni Aprecieri
verbale
Activitate indirectă
Individual
Activitate indirectă
Elevii își vor expune Turul
lucrările la panou galeriei OA Alegeți una dintre
1 valorile morale învățate Individual
astăzi și realizati un
6. cvintet, (un substantiv,
ÎNCHEIEREA Activitate directă Frontal 6. ÎNCHEIEREA două adjective, trei
Aprecieri ACTIVITĂȚII verbe, o propoziție) .
ACTIVITĂȚII
Se fac aprecieri asupra verbale Aprecieri
activității desfășurate . Activitate directă verbale
OC Frontal
4 Numesc elevii care conversatia Observarea
doresc să prezinte sistematică a
cvintetul realizat elevilor

Activitate directă

Se fac aprecieri asupra


activității desfășurate .
Pentru participarea la
această activitate, vor
primi si acestia un
emoticon al bucuriei .

OC
5
OP
1
OA
1
OA
2

ANEXA 1 – CLASA II
ANEXA 2 – CLASA II

IUBIRE JIGNIRI ATENȚIE ÎNȚELEGERE DUȘMĂNIE SPRIJIN

ÎNCURAJARE RESPECT ÎMBRÂNCELI SIGURANȚĂ ARMONIE VORBE URÂTE

PACE LACRIMI COMUNICARE SĂNĂTATE ENERGIE LOVITURI LINIȘTE

ÎMPLINIRI SPERANȚĂ ECHILIBRU BUNĂTATE BUCURIE


Căţeluşul şchiop Să mă joc și să-i ascult!

de Elena Farago Dar copiii răi la suflet


Eu am numai trei picioare Sunt urâți, precum acel
Și de-abia mă mișc: țop, țop; Care m-a șchiopat pe mine,
Râd când mă-ntâlnesc copiii Și nu-l pot iubi defel...
Și mă cheamă "cuțu șchiop".
M-a lovit din răutate
Frații mei ceilalți se joacă Cu o piatră în picior,
Cu copiii toți, dar eu Și-am zăcut, și-am plâns atâta,
Nu pot alerga cu dânșii De credeam că am să mor...
Că sunt șchiop și cad mereu!
Acum vine și-mi dă zahăr
Și stau singur toată ziua Și ar vrea să fie bun,
Și plâng mult când mă gândesc Și-aș putea să-l mușc odată
Că tot șchiop voi fi de-acuma De picior, să mă răzbun,
Și tot trist am să trăiesc.
Dar îl las așa, să vadă
Și când mă gândesc ce bine Răul, că un biet cățel
M-aș juca și eu acum, Are inimă mai bună
Și-aș lătra și eu din poartă Decât a avut-o el.
La copiii de pe drum!...

Cât sunt de frumoși copiii


Cei cuminți, și cât de mult
Mi-ar plăcea să stau cu dânșii Enumerați trăsăturile morale întâlnite în poezie.
Tâlharul pedepsit Enumerați trăsăturile morale întâlnite în poezie.
de Tudor Arghezi
Într-o zi, prin asfinţit,
Şoarecele a-ndrăznit
Să se creadă în putere
A prăda stupul de miere.

El intrase pe furiş,
Strecurat pe urdiniş,
Se gândea că o albină-i
Slabă, mică şi puţină,
Pe când el, hoţ şi borfaş,
Lângă ea-i un uriaş.

Nu ştiuse ca nerodul
Va da ochii cu norodul
Şi-şi pusese-n cap minciuna
Că dă-n stup de câte una.

Roiul, cum de l-a zărit


C-a intrat, l-a copleşit.
Socoteală să-i mai ceară
Nu! L-au îmbrăcat cu ceară,
De la bot până la coadă
Tăbărate mii, grămadă,
Şi l-au strâns cu meşteşug,
Încuiat ca-ntr-un coşciug.

Nu ajunge, vream să zic,


Să fii mare cu cel mic,
Că puterea se adună
Din toţi micii împreună. Bine e la noi acasă

de Emilia Căldararu
Bine e la noi acasă!
Nu e lume mai frumoasă
Cum e cuibul părintesc,
Unde eu trăiesc şi cresc.
Tata, mama şi bunici,
Eu şi frăţiorii mici,
Toţi, aici, suntem uniţi,
Bucuroşi şi fericiţi!
Casa mea şi-n somn o ştiu,
Orice colţ pot să-l descriu.
Când păşesc al casei prag,
Tot ce văd în ea mi-e drag.

Parcă dintr-un basm vrăjit,


Toate-mi spun: " Bine-ai venit!"

Enumerați trăsăturile morale întâlnite în poezie.

S-ar putea să vă placă și