Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


Clasele a II-a și a IV-a (simultan)

CLASA a II-a CLASA a IV-a


Data: 09.02.2022 Data: 09.02.2022
Unitatea de învățământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ VULTURENI Unitatea de învățământ: ŞCOALA GIMNAZIALĂ VULTURENI
Prof. înv. primar: LUCANU CARMEN-PETRONELA Prof: LUCANU CARMEN-PETRONELA
Aria curriculară: Arte și tehnologii Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi practice
Unitatea de învățare: Farmecul iernii Unitatea de învățare: O lume minunată
Subiectul: Decor de iarnă (colaj) Subiectul: Decor de iarnă (colaj)
Tipul lecției: Recapitulare şi fixarea cunoştinţelor Tipul lecției: Recapitulare şi fixarea cunoştinţelor
COMPETENŢE GENERALE COMPETENŢE GENERALE
1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o diversitate 1. Explorarea de mesaje artistice exprimate în limbaj vizual într-o
de contexte familiare; diversitate de contexte familiare;
2 .Realizarea de creaţii funcţionale folosind materiale şi tehnici elementare 2 .Realizarea de creaţii funcţionale folosind materiale şi tehnici elementare
diverse. diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE COMPETENȚE SPECIFICE


1.Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj 1.Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară
vizual şi mesajul artistic; a unui mesaj intenționat;
2.Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse 2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului,
contexte; culorii şi formei
2.Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, 3.Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse
culorii şi formei contexte;

1
OBIECTIVE OPERAȚIONALE OBIECTIVE OPERAȚIONALE
La finalul orei, elevii vor fi capabili: La finalul orei, elevii vor fi capabili:
 COGNITIVE  COGNITIVE
 OC1: Să decupeze după contur elementele componente ale lucrării;  OC1: Să decupeze după contur elementele componente ale lucrării;
 OC2: Să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru  OC2: Să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru
elementele componente; elementele componente;
 OC3: Să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu  OC3: Să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu
criteriile date; criteriile date;
 OC4: Să analizeze lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la  OC4: Să analizeze lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la
criteriile de evaluare precizate; criteriile de evaluare precizate;
 OC5: Să utilizeze terminologia specifică artelor plastice.  OC5: Să utilizeze terminologia specifică artelor plastice.

 PSIHOMOTORII  PSIHOMOTORII
 OP1: să lucreze curat și ordonat ;  OP1: să lucreze curat și ordonat ;
 OP2: să păstreze o poziție corectă în timpul activităţii;  OP2: să păstreze o poziție corectă în timpul activităţii;

 AFECTIVE:  AFECTIVE:
 OA1: vor manifesta interes şi atenţie pentru lecție;  OA1: vor manifesta interes şi atenţie pentru lecție;
 OA2: se vor implica activ și conștient în activitate.  OA2: se vor implica activ și conștient în activitate.

STRATEGIE DIDACTICĂ STRATEGIE DIDACTICĂ

a) Metode și procedee: jocul didactic, conversația, explicația, munca a) Metode și procedee: jocul didactic, conversația, explicația,
independentă. munca independentă.
b) Resurse : b) Resurse :
 Materiale planșă model, carton colorat, dischete demachi-  Materiale : planșă model, carton colorat, dischete
ante, lipici, foarfece. demachiante, lipici, foarfece
 Temporale : 45 minute;  Temporale : 45 minute;
 Umane : 5 elevi;  Umane : 5 elevi;
 Bibliografie:„Metodica predării lucrului manual”, Şerdean I.,  Bibliografie: Curriculum Național. Programe școlare pentru
Dumitruleasa, F. – Editura Didactică şi Pedagogică, 1984; învațământul primar, clasele a III- a și a IV-a, Arte vizuale
2
„Rolul şi locul abilităţilor practice în orientarea socială a şi abilităţi practice manual pt clasa a IV a editura ARS
copiilor”, Tauru , Areta – Revista Învăţământul primar, nr.1/ LIBRI, site-ul didactic.ro.
2001; c) Forme de organizare: frontal, individual .
Curriculum Naţional-Programa şcolară pentru clasa a II-a, Bucuresti,
2014, site-ul didactic.ro.
c) Forme de organizare: frontal, individual .

Clasa a II-a Clasa a IV-a


Momentele OB. Conținut instructiv – Strategii Evaluare Momentele OB. Conținut instructiv – Strategii Evaluare
lecției OP. educativ didactice lecției OP. educativ didactice
1.Moment OA1 Se stabileşte un climat Frontal Observarea 1.Moment OA1 Se stabileşte un Frontal Observarea
organizatoric propice desfăşurării Conversaţia sistematică organizatoric climat propice Conversaţia sistematică
activităţii. a elevilor desfăşurării activităţii. a elevilor
Se pregătesc materialele Se pregătesc
2 min 2 min
necesare. materialele necesare.

2. Captarea şi OA2 Le voi propune elevilor Frontal Observarea 2. Captarea şi OA2 Le voi propune Frontal Observare
orientarea jocul “ Ghici ghicitoarea sistematică orientarea elevilor jocul “ Ghici sistematică
atenţiei mea!” Conversația a elevilor atenţiei ghicitoarea mea!” Conversaţia a elevilor
Ei trebuie să răspundă la Ei trebuie să răspundă
5 min. câteva ghicitori despre 5 min. la câteva ghicitori
iarnă. ( ANEXA 1). Jocul didactic despre iarnă. Jocul
(ANEXA1). didactic Aprecieri
Aprecieri verbale
Adresez elevilor câteva
verbale
întrebări referitoare la Adresez elevilor
ghicitori. câteva întrebări referi-
toare la ghicitori.

3
3.Anunţarea OP1 Se vor anunţa elevii că Frontal 3.Anunţarea OP1 Se vor anunţa elevii Frontal
temei şi a la ora de abilităţi temei şi a că la ora de abilităţi
obiectivelor practice vor realiza un Conversația obiectivelor practice vor realiza un Conversația
„Tablou de iarna”-colaj. „Tablou de iarna”-
1 min Pe înţelesul copiilor se 1 min colaj . Pe înţelesul
vor prezenta şi copiilor se vor
obiectivele lecţiei. prezenta şi obiectivele
Tehnicile de lucru lecţiei.
folosite vor fi: Tehnicile de lucru
decuparea , lipirea, folosite vor fi:
asamblarea. decuparea , lipirea,
asamblarea.

4. Dirijarea OC5 Se prezintă lucrarea Frontal 4. Dirijarea OC5 Se prezintă lucrarea Frontal
invăţării model cu subiectul Observarea invăţării model cu subiectul Observarea
compoziţiei propuse. Individual sistematică compoziţiei propuse. Individual sistematică
15 min (ANEXA 2) (ANEXA2)
a elevilor 15 min a elevilor
Se antrenează elevii în Conversaţia Se antrenează elevii Conversaţia
discuţii pe marginea în discuţii pe
lucrării prezentate. Explicaţia marginea lucrării Explicaţia
- Ce observaţi? Aprecieri prezentate.
- Ce materiale s-au Demonstraţia verbale - Ce observaţi?
folosit în realizarea - Ce materiale s-au Demonstraţia
acestei lucrări ? folosit în realizarea Aprecieri
- Ce tehnici de lucru acestei lucrări ? verbale
credeţi că au fost - Ce tehnici de lucru
aplicate ? credeţi că au fost
- De ce instrumente şi aplicate ?
materiale de lucru avem - De ce instrumente şi
nevoie? materiale de lucru
Elevii sunt informaţi avem nevoie?
că planşa cu produsul Elevii sunt
final este orientativă; informaţi că planşa cu
4
În urma observaţiilor produsul final este
se discută cu elevii orientativă;
despre materialele În urma
folosite pentru realizarea observaţiilor se
lucrării şi despre modul discută cu elevii
de lucru. despre materialele
OC1 Se explică şi se folosite pentru
demonstrează etapele de realizarea lucrării şi
realizare a lucrării: despre modul de
● decuparea dupǎ OC1 lucru.
contur a elementelor Se explică şi se
componente; OC3 demonstrează etapele
OC3 ●asamblarea prin lipire; de realizare a lucrării:
●se aleg şi se ● decuparea dupǎ
asamblează cât mai contur a elementelor
original elementele componente;
decorative, moment în ●asamblarea prin
care elevii au lipire;
posibilitatea de a-şi ●se aleg şi se
manifesta creativitatea asamblează cât mai
în elaborarea produsului. original elementele
decorative, moment în
care elevii au
posibilitatea de a-şi
manifesta
creativitatea în
elaborarea produsului.

5.Feed-back OC2 Învățătoarea le Frontal Observarea 5.Feed-back OC2 Învățătoarea le Frontal Observare
adresează elevilor câteva sistematică adresează elevilor a
2 min întrebări despre tehnicile Conversaţia a elevilor 2 min câteva întrebări despre Joc didactic sistematic
folosite. tehnicile folosite. ăa
5
 Cum am obţinut  Cum am elevilor
brăduţii? obţinut
 Cum am realizat brăduţii?
omul de zăpadă?  Cum am real-
 Dar restul izat omul de
decorului? zăpadă?
 Dar restul
decorului?
6.Evaluarea OC4 Se cere elevilor să îşi Frontal Aprecieri 6.Evaluarea OC4 Se cere elevilor să Frontal Aprecieri
aprecieze lucrările după verbale îşi aprecieze lucrările verbale
3 min următoarele criterii: Conversaţia 3 min după următoarele Conversaţia
- respectarea tehnicii de Autoevalu- criterii: Autoevalu
lucru; area - respectarea tehnicii -area
- corectitudinea de lucru;
decupării; - corectitudinea
- aranjarea elementelor; decupării;
- acurateţea lucrării; - aranjarea
- gradul de finalizare. elementelor;
- acurateţea lucrării;
- gradul de finalizare.
7. Încheierea Se fac aprecieri Frontal Aprecieri 7. Încheierea Se fac aprecieri Frontal Aprecieri
lecţiei referitoare la modul în Conversaţia verbale lecţiei referitoare la modul în Conversaţia verbale
care elevii au participat Explicaţia care elevii au Explicaţia
2 min la desfăşurarea lecţiei. 2 min participat la
desfăşurarea lecţiei.
Elevii sunt îndrumaţi
să-şi strângă materialele Elevii sunt îndrumaţi
în ordine şi să-şi facă să-şi strângă
curat la locul de muncă. materialele în ordine şi
să-şi facă curat la
locul de muncă.

6
ANEXA 1 – GHICITORI

A venit baba din munţi


Peste râuri făcând punţi
Şi a prins spunând poveşti
Flori de gheaţă la fereşti.” (Iarna)

„Nasu-i de ardei,
Ochi-s de cărbune,
Mătura sub braţ
Îi stă de minune.”
(Omul de zăpadă)

„Când coboară de la munte


Capătă veşmânt de gală,
Cu o mândră stea în frunte
Şi podoabă de beteală.” (Brăduţul)

,,Când nu e zăpadă
Doarme în ogradă,
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară. “ (sania)

,,Parc-ar fi nişte petale,


Ori steluţe ce dansează
Norii le presară iarna
Şi pe gene ţi le aşează”.
(Fulgii de zăpadă)

7
Când auzim aceste ghicitori la ce anotimp ne gândim? (...Iarna)
Cum este acest anotimp? ( ..friguros)
Cu ce şi cum vă jucaţi voi iarna? ( ... cu zăpadă, facem oameni de zăpadă, etc.)
Care copaci sunt veşnic verzi? (…brazii)
La ce am putea folosi culoarea rosie? ( … căciula omului de zapada)

8
Planșa model:

9
10

S-ar putea să vă placă și