Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 1 PRĂJENI( STRUCTURA MILETIN)
MILETIN) DATA:19.11.2020
DATA:19.11.2020 PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena
PROF. PT. ÎNV. PRIMAR: Grigore Elena ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere şi orientare UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Raporturile noastre cu ceilalți oameni.
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE:Corpul omenesc Valori morale
SUBIECTUL LECȚIEI: Despre mine SUBIECTUL LECȚIEI: Valori morale Bine - rău
FORMA DE REALIZARE: lecție integrată FORMA DE REALIZARE: lecție integrată
DOMENII INTEGRATE: DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice
Comunicare în limba română
SCOPUL LECȚIEI: dezvoltarea unor atitudini decizionale personale,
Matematică şi explorarea mediului
individuale sau la nivelul grupului cu privire la valorile morale;
Arte vizuale şi abilităţi practice
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
TIPUL LECȚIEI : dobândire de noi cunoștințe
DURATA: 45 de minute
SCOPUL LECȚIEI: Formarea priceperilor şi deprinderilor de COMPETENȚE SPECIFICE:
alege activităţile care prezintă sau nu prezintă interes folosind
Educație civică
motivaţia ; dezvoltarea unor atitudini pozitive faţǎ de sine şi faţǎ
de ceilalţi din jur 2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relațiilor cu ceilalți
COMPETENȚE SPECIFICE:
oameni
1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în contexte 3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de
variate
lucru
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple
despre propriile experienţe de viaţă Limba și literatura română
3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în contexte variate
2.1. Descrierea unui personaj dintr-o carte/ dintr-un film /a unui personaj
3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană
imaginar urmărind un set de repere
Comunicare în limba română
4.4. Povestirea pe scurt a unei secvenţe dintr-o poveste/ dintr-un
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor film/desen animat / a unei activităţi/ a unei întâmplări imaginate/trăite
simple
Arte vizuale și abilități practice
Matematică şi explorarea mediului
1.1. Exprimarea de opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin
1.1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100
limbaj vizual
Arte vizuale şi abilităţi practice
1.2. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice Obiective operaționale:
simple, exprimate vizual

Obiective operaționale: O1- să găsească semnificațiile valorilor morale ”bine”, ”rău” ca bază a

O1-să selecteze informațiile dintr-un text audiat; relațiilor cu ceilalți oameni;

O2- să noteze activitățile preferate cu note de la 1-5; O2- să dezbată situații despre ”bine – rău” pentru stabilirea

O3-să exprime printr-un desen preferințele; comportamentului bun;

O4- să dea exemple de calități ale propriei persoane; O3 -să alcătuiască jocuri de rol pe tema faptelor bune;
O4 -să desprindă mesajele unor compoziții plastice înfățișând emoții
negative;
O5- să găsească proverbe potrivite pentru ilustrarea valorii morale ”bine”
O6- să exprime opinii proprii referitoare la mesajele comunicate prin limbaj

STRATEGII DIDACTICE: vizual


STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul


didactic, blazonul Metode și procedee didactice: conversația, explicația,ştiu- vreau să ştiu-
Mijloace de învățământ: fişe, creioane colorate, auxiliare am învăţat, brainstorminul, studiul de caz, exercițiul, jocul de rol
Forme de organizare : frontal, individual Mijloace de învățământ: manuale digitale, fişe, caiete
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor,
Forme de organizare : frontal, individual
aprecieri verbale
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a elevilor, aprecieri
Resurse:
verbale
 umane: 8 elevi; Resurse:
 temporale: 45 de minute  umane: 8 elevi;
 temporale: 45 de minute
Bibliografie:
Bibliografie:
Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚIE CIVICĂ CLASELE a III-a
Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE
– a IV-a
PERSONALĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a
București, 2014
Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.20
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa%20a%20IV-a/Educatie%20Civica/
Auxiliare didactice Ed. Sinapsis
Aramis1/Partea%20I/

Jinga Ioan, Istrate Elena (coord.) – Manual de pedagogie, București: Editura


ALL, 2006
SCENARIUL DIDACTIC
SCENARIUL DIDACTIC
1.Moment organizatoric- 2min.
1.Moment organizatoric- 2min.
Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea activităţii.
Se creează condiţiile necesare pentru desfăşurarea activităţii.
2.Captarea atenției- 5 min.
Activitate directă 2.Captarea atenției- 5 min.
Elevii vor asculta cu atenție povestea „Vrei să fim prieteni?”,
apoi vor colora imaginile care prezintă activitățile preferate de Activitate indirectă
personajul poveștii. Se propune elevilor să spună ce cuvinte le vin în minte în legătură cu
cuvântul ”bun”. Se notează cuvintele pe caiet (blând, cuminte, afectuos,
Enunțarea obiectivelor operaționale- 2min. apreciat, pozitiv, ocrotitor, recunoscător, demn de încredere, darnic,
Se anunță elevii că în această oră ne vom cunoaște mai bine responsabil).
discutând lecția „Despre mine” și se prezintă obiectivele Se menționează că însușirea morală ”rău” aduce cuvinte opuse celor scrise
operaționale pe înțelesul copiilor.
(nemilos, neascultător, rece, disprețuitor, nepăsător, înșelător).
Dirijarea învățării-20 min.
Activitate indirectă Enunțarea obiectivelor operaționale- 2 min.
Elevii vor lucra în caietele auxiliare două exerciții. La primul Se anunță elevii că în această oră vor discuta despre valorile morale: bine –
exercițiu trebuie să marcheze cu X în căsuțele în drepul cărora se rău.
află note de la 1-5 în funcție de cât de mult/ puțin preferă Se prezintă obiectivele operaționale pe înțelesul copiilor și se notează titlul
activitatea. pe tablă.
La al doilea exercițiu este prezentat un blazon in interiorul căruia
vor desena cartea preferată, mâncarea preferată, jucăria preferată Dirijarea învățării-25 min.
și culoarea preferată. Activitate directă
Activitate directă Elevii vor fi întrebați ce parere au despre comportamentul lor.
La sfârșit elevii vor prezenta clasei preferințele. Cu răspunsurile obținute se va completa coloana „ȘTIU’’(Anexa 1),
apoi vor fi întrebați ce doresc ei să știe despre un comportament bun sau
Obținerea performanței -10min. rău, se completează coloana „VREAU ŞTIU”.
Activitate directă
Elevii vor fi rugați să numească o persoană pe care ei o admiră Elevii vor observa imaginile din manual și vor exprima păreri proprii despre
foarte mult , apoi să prezinte colegilor motivele pentru care a ales comportamentul persoanelor.
această persoană. Activitate indirectă
Activitate indirectă Apoi vor citi din manual un fragment din Povestea lui Harap Alb, de Ion
La sfârșit vor decupa o imagine sau vor desena persoana pe care o Creangă, apoi vor avea loc discutii pe baza textului. Se vor trage concluzii
admiră. aspra comportamentului lui Harap Alb.
Activitate directă
Asigurarea retenței și a transferului -5 min. Prezentând manualul digital voi anunța elevii că vor discuta despre ”bine”
Activitate directă și ”rău”, vizionând un scurt filmuleț și citind niște dialoguri între copii .
Le propun copiilor un joc numit” O calitate pentru numele meu”. Pentru aceste dialoguri, sunt stabilite întrebări de sprijin astfel încât elevii să
Îi voi ruga să se prezinte colegilor spunându-și numele și o își spună părerile despre comportamentul copiilor. Pe baza acestor dialoguri,
calitate care să înceapă cu prima literă a prenumelui. se vor face și jocuri de rol pentru corectarea comportamentelor rele.
Exemplu: Sunt Călin și sunt curajos. Activitate indirectă
Imaginează-ți ca unul dintre colegii tăi de clasă face fapte rele din ce în ce
Încheierea lecţiei -1min. mai des, iar ceilalți colegi nu-l mai acceptă în grupul lor.
Se fac aprecieri verbale asupra desfăşurării activităţii. Consideri că procedează corect? De ce?
Cum vei reacționa tu? De ce?

Obținerea performanței -5 min.


Activitate indirectă
Redactați un scurt text în care să evidențiați părerea voastră despre
importanța cuvintelor bine , rău pentru viața zilnică. Găsiţi proverbe
potrivite.
Asigurarea retenței și a transferului -5 min
Cu concluziile obținute se completează rubrica “AM ÎNVĂŢAT’’.
Încheierea lecţiei- 1 min.
Se fac aprecieri verbale asupra desfăşurării activităţii.

S-ar putea să vă placă și