Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia

DATA: 27.11.2023 DATA: 27.11.2023

ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare ARIA CURRICULARA: Consiliere și orientare

DISCIPLINA:Dezvoltare personală DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Trenulețul TITI UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI:Reguli de comportament la o aniversare. SUBIECTUL LECȚIEI: Prietenia. Ce este un bun prieten
Comunicare școlară eficientă
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe
TIPUL LECȚIEI: Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
DISCIPLINE INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice – AVAP
Muzică și mișcare - MM Muzică și mișcare - MM

COMPETENȚE GENERALE: COMPETENȚE GENERALE:


1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive 1.Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine
față de sine și față de ceilalți. și față de ceilalți.

2.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți 2.Exprimarea adecvată a emoțiilor în interacțiunea cu copii și adulți cunoscuți.
cunoscuți.
COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:
Dezvoltare personală Dezvoltare personală
1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare. 1.1. Prezentarea unor trăsături personale elementare, în context variate
2.1. Recunoașterea emoțiilor de bază în situații simple , familiar 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și non-verbale simple despre propriile
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară experiențe de viață
Muzică și mișcare 2.3. Exploatarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text. 3.1. Identificarea unor sarcini de lucru simple în context variate
OBIECTIV GENERAL: Arte vizuale și abilități practice:
Exersarea comunicării orale, formarea deprinderilor 1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-
comportamentale. o varietate de forme artistice.
Muzicășimișcare
OBIECTIVE OPERAȚIONALE: 2.1. Cântarea în colectiv, asociind mișcarea sugerată de text.

O1: să enumere cel puțin 2 reguli de comportament, din 4; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:


O2: să aplice corect, în practică regulile de comportament; O1: să manifeste o atitudine pozitivă față de prietenii lor;
O3: să colaboreze corect în cadrul grupurilor; O2: să prezinte trăsăturile celui mai bun prieten;
O4: să participe cu interes la evenimentul aniversar. O3: să motiveze alegerea celui mai bun prieten;
O4: să asculte cu interes povestea ,, Prietenia “
STRATEGII DIDACTICE:
a. Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca STRATEGII DIDACTICE:
independentă. a. Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia, exercițiul, munca independentă.
b. Resurse materiale: laptop, caiet de creație 2 – O călătorie prin clasa b. Resurse materiale: manual, imagini, fişă de lucru, laptop.
pregătitoare - Editura EDU c. Resurse informaţionale:
c. Resurse informaţionale:  Programele şcolare aprobateprin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinal ministrului educaţiei  Dezvoltare personală – Caiet de aplicații - Anca Veronica Tăut, Rodica
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; Horvath - Sinapsis
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație /
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
- Caiet de creație 2.
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, în pereche elevilor

MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică a


comportamentului elevilor.
DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii Etapele lecției Conţinuturi instructiv-educative Strategii
CLASA Pregătitoare didactice CLASA I didactice
1. Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric desfăşurării activităţii. conversaţia
 Aerisirea sălii de clasă; conversaţia  Aerisirea sălii de clasă;
2 min.  Pregătirea materialului; 2 min.  Pregătirea materialului;
 obținerea momentului de liniște;  obținerea momentului de liniște;
 pregătirea elevilor pentru lecție.  pregătirea elevilor pentru lecție.
Întâmpin elevii cu un băiețel cu un coif pe Activitate Ursulețul Martinică este personajul surpriză; Activitate
2.Captarea cap, jucării in jurullui: trenuleț, tobă, chitară. frontală 2.Captarea este ziua lui și își așteaptă prietenii la frontală
atenției Se va completa Calendarul naturii. conversaţia atenției petrecere. conversaţia
5min. Le adresez câteva întrebări : 5 min. Se vor purta discutii deschise despre
- De ce credeți că are acest coif pe cap, prietenul lor, despre familie, colegi.
băiețelul? - Voi aveți un prieten mai apropiat?
- Priviți câte jucării a primit de ziua lui! La școală aveți un prieten ?
Vouă vă plac cadourile?
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: Activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției:
subiectului Reguli de comportament la o aniversare. frontală subiectului Prietenia. Ce este un bun prieten? Activitate
lecției Comunicare școlară eficientă conversaţia lecției Se anunță și obiectivele operaționale. frontală
și a obiectivelor Se anunță și obiectivele operaționale. explicația și a obiectivelor conversația
operaționale Se oferă indicațiile pentru activitatea operaționale explicația
2 min. independent imediată. 2 min.
4.Prezentarea Activitate independentă 4.Prezentarea Activitate directă:
noului conținut -Ce cadouri a primit Toma – pagina 15 în explicația noului conținut Le voi citi povestea ,,Cel mai frumos cadou”
caietul de creație 2. munca Pornind de la ziua de naștere a lui Martinică, explicația
3 min. - Observarea imaginii și marcarea cadourilor independentă elevii povestesc despre ei, despre prietenii lor, conversația
primite de Toma. realizând enunțuri simple.
În timp ce urmăresc imaginile din caiet, 10 min. - Ce sărbătorea ursuletul Martinică? exercițiul
ascultă și ei povestea pe care o citesc elevilor - Cum se simțea Martinică în așteptarea
de clasa I invitaților?
conversația - Cum îl considerau prietenii lui?
- Ce mesaj le-a transmis Martinică
prietenilor săi?
Activitate directă: Activitate independentă: conversația
-Observati cadourile! Activitate integrată cu AVAP
-Care sunt preferatelelui Toma și de ce? - ex.2 și 4 de la pagina 19 din auxiliar. muncaindep
-Vouă ce cadouri v-ar plăcea să primiți de La exercițiul 2 elevii trebuie să colorize acea endentă
ziua voastră? imagine a lui Martinică, în care acesta
Haideți să ne imaginăm că este ziua unui 8 min. exprimă cum s-a simțit de ziua lui. exercițiul
coleg și îl sărbatorim la școală. La exercițiul 4 elevii trebuie să deseneze ce
Cum ar trebuisă ne comportăm în această cadou ar oferi celui mai bun prieten de ziua
8 min. situație? lui și să motiveze de ce au ales acel cadou.
Se poartă un dialog cu copiii și se prezintă Activitate directă:
câteva reguli de comportament pozitiv și Prezentarea imaginilor în care Martinică e conversația
negativ. fericit și prezentarea cadourilor desenenate și
Activitate independentă motivarea alegerii cadourilor desenate.
Vă rog să vă gândiți fiecare ce urăm când -Ce urare transmitem când e ziua unui
mergem la o zi de naștere? prieten, a unui coleg sau a cuiva drag?
5.Fixarea Activitate directă 5. Fixarea Activitate directă:
cunoștințelor/ - Ce urare facem când mergem la o zi de conversația cunoștințelor/ conversația
obținerea naștere? obținerea Activitate integrată cu MM
performanței -Haideți să îi cântăm lui Toma ,,La multi performanței Cântăm : La multi ani !
3 min ani!“ 3 min.
Activitate integrată cu MM
Cântăm : La multi ani !
6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a -Ce am învățat astăzi? conversația retenției și a - Ce ați învățat voi astăzi de la ursulețul
transferului - Cum ne comportăm la o aniversare? transferului Martinică și prietenii lui?
“Am învățat că cel mai frumos cadou este
5 min. 5 min. prietenia .“
7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale referitoare la conversația
lecției în care elevii au participat la lecţie. lecției implicarea elevilor în lecție.
2 min. 2 min.
PROIECT DIDACTIC

CLASA: Pregătitoare CLASA: I

ÎNV.: Taloș Lavinia ÎNV.: Taloș Lavinia

DATA: 29.11.2023 DATA: 29.11.2023

ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare

DISCIPLINA:Comunicare în limba română DISCIPLINA:Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Trenulețul TITI UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Toți cei mici, la bunici

SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Albă-ca-Zăpadașicei 7 pitici“, de Frații SUBIECTUL LECȚIEI: Consolidare: Literele c, C, ă, Ă. Exerciții de
Grimm copiere, transcriere
TIPUL LECȚIEI:Lecţie de transmitere și însușire de noi cunoştinţe TIPUL LECȚIEI:Lecţie de formare de deprinderi și priceperi
intelectuale
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
FORMA DE REALIZARE: Abordare integrată
DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice - AVAP DISCIPLINE INTEGRATE:
Arte vizuale și abilități practice - AVAP
COMPETENȚE GENERALE:
1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute COMPETENȚE GENERALE:
2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare 1.Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
3.Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare 2.Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
cunoscute 3. Receptarea unei varietăți de mesaje scrise, în contexte de comunicare
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare cunoscute
4.Redactarea de mesaje în diverse situații de comunicare
COMPETENȚE SPECIFICE: COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română Comunicare în limba română:
1.1.Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme familiare, rostit clar 1.3.Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu
și rar. claritate.
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit clar și rar. 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în context
1.3. Identificarea sunetului inițial și /sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a de comunicare cunoscute.
cuvintelor din propoziții rostite clar. 2.1. Formularea unor enunțuri proprii pe diverse situații de comunicare.
2.2. Transmiterea unor informații referitoare la sine și la universal apropiat, 2.2.Transmiterea unor informații prin intermediulmesajelor simple.
prin mesaje scurte. 2.3.Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de
2.4. Exprimarea propiilor idei în context cunoscute, comunicare.
manifestândinterespentrucomunicare. 3.1.Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de
3.1. Recunoaștereaunorcuvinteuzuale, din universal apropiat, scrise cu mână.
literemarișimici de tipar. 3.2.Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări
3.2. Identificarea semnificației unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare.
fenomene, evenimente familiare. 4.1.Scrierea literelor de mână.
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse 4.2.Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de
variate. mână, folosind material diverse.

Arte vizuale și abilități practice Arte vizuale și abilități practice:


2.3. Realizarea de aplicații/ compoziții/ obiecte/ construcții simple, pe baza 2.6. Participarea la activități integrate adaptate nivelului de vârstă, în
interesului direct. care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal,
kinestezică.
OBIECTIV GENERAL:
Exersarea comunicării orale OBIECTIV GENERAL:
Citirea / scrierea corectă a literelor de mână
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1:să recunoască povestea și personajele principale ale acesteia; OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O2:să povestească secvențele preferate; O1:să citească cel puțin o propoziție correct din trei;
O3: să formulize correct răspunsuri la întrebările adresate; O2: să citească cel puțin un dialog corect din trei
O4:să manifeste interes față de poveste; O3:să delimiteze cuvintele dintr-o propoziție;
O5:să stabilească legătura dintre numele piticilor și comportamentul O4:să transcribe cel puțin o propoziție;
acestora ; O5: să scrie corect cel puțin două cuvinte și o propoziție;

STRATEGII DIDACTICE: STRATEGII DIDACTICE:


a. Resurse procedurale:conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca a. Resurse procedurale: conversaţia, demonstrația, explicaţia, exercițiul
independentă. munca independentă.
b. Resurse materiale: laptop, Caietul 2
c. Resurse informaţionale: b. Resurse materiale: manual, imagini, caiet de scriere,fişă de lucru,
 Programele şcolare - Anexa nr. 2 la ordinal ministrului educaţiei laptop.
naţionale nr. 3418/19.03.2013) ; c. Resurse informaţionale:
 „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” : caiet de creație /  Programe școlare aprobate prin OMEN nr.3418/ 19.03.2013
Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Oana – Târgu Mureș : Edu 2016 -  Comunicare în limba română: manual pentru clasa I / Cleopatra
Caiet de creație 2 Mihăilescu, Tudora Pițilă – București: Editura Didactică și
pedagogică, 2020
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual  Caiet de scriere : clasa I / Luminița Mincă. – Pitești : Carminis
Educațional,2016
MODALITĂŢI DE EVALUARE: observarea sistematică
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
MODALITĂŢI DE EVALUARE:observarea sistematică, (calitatea
actului citirii),aprecieri verbale, evaluare orală, fişă de lucru,
autoevaluarea.

DESFĂȘURAREA LECŢIEI

Etapelelecției Conţinuturiinstructiv-educative Strategiidida Etapelelecției Conţinuturiinstructiv-educative Strategiidi


CLASA Pregătitoare ctice CLASA I dactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime necesare 1. Moment Se asigurăcondiţiile optime
organizatoric desfăşurării activităţii. organizatoric necesaredesfăşurăriiactivităţii. conversaţia
2 min.  Aerisirea sălii de clasă; conversaţia 2 min.  aerisireasălii de clasă;
 Pregătirea materialului;  pregătireamaterialului;
 obținerea momentului de liniște.  obținereamomentului de liniște.
2.Captarea Se va realize prin audiția unui cântec Activitate 2.Captarea Se va realize prin audiția unui cântec. Activitate
atenției https://www.youtube.com/watch? frontală atenției https://www.youtube.com/watch? frontal
3 min. v=cOiG7owRqbA conversaţia 3 min. v=j4NSeuAXL4s conversaţia
3.Anunțarea Anunțarea subiectului lecției: ,,Albă ca Activitate 3. Anunțarea Se anunță subiectul lecției: Recapitulare:
subiectului zăpada și cei 7 pitici“, de Frații Grimm frontală subiectului Literele c, C, ă, Ă. Exerciții de copiere, Activitate
lecției și a obiectivelor operaționale. conversaţia lecției transcriere, dictare și obiectivele frontală
și a obiectivelor explicația și a obiectivelor operaționale. conversația
operaționale operaționale explicația
2 min. 2 min.

4.Prezentarea Activitate directă: conversația 4.Prezentarea Activitate directă: explicația


noului conținut Prezentarea poveștii ,, Albă ca zăpadașicei 7 demonstrația noului conținut Prezentarea sarcinilor pentru rezolvarea fișei conversația
pitici “ , de Frații Grimm explicați 2 min. de lucru .
10 min. Observati imaginile! demonstrați
Despre ce este vorba în poveste? Activitate indirectă: a
Care sunt personajele poveștii? 10 min. Rezolvarea fișei de lucru. exercițiul
Câți pitici sunt? munca
Cum se numesc și de ce se numesc așa? independent
ă
5.Fixarea Activitate indirectă conversația 5. Fixarea Activitate directă: conversația
cunoștințelor/ Activitate integrată cu AVAP exercițiul cunoștințelor/ Discutii în urma rezolvării fișei de exercițiul
obținerea Desenați doar fața piticului vostru preferat! obținerea lucru.
performanței Veselă, rușioasă, somnoroasă, morocănoasă performanței
5 min. 5min.

6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: 6. Asigurarea Se vor adresa câteva întrebări: conversația
retenției și a -Ce poveste am ascultat astăzi? conversația retenției și a - Ce litere am învățat în această săptămână? exercițiul
transferului -Care sunt personajele din poveste? transferului - Prin ce se deosebeștelitera ă Ă de a, A?
2 min. - Ce informații am reținut? 2 min.

7. Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului conversația 7. Încheierea Se vor face aprecieri referitoare la conversația
lecției 2 min. în care elevii au participat la lecţie. lecției 2 min. implicarea elevilor în lecție.

S-ar putea să vă placă și