Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 26.03.2019
Școala Gimnazială Salcia
Propunătoare: Prof.înv.primar:Dorilă Petruța Iuliana

CLASA PREGĂTITOARE CLASA a II-a


Aria curriculară: Arte și tehnologii Aria curriculară: Arte și tehnologii
Obiectul: Muzică și mișcare Obiectul: Muzică și mișcare
Unitatea de învățare: Bine ai venit,Primavară! Unitatea de învățare: Bine ai venit,Primavară!
Subiectul: Cântece de primăvară Subiectul: Cântece de primăvară
Tipul lecției:Lecție de formare de priceperi și deprinderi Tipul lecției:Lecție de formare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Activitate integrată Forma de realizare: Activitate integrată
Discipline integrate:Arte vizuale și abilități practice Discipline integrate:Arte vizuale și abilități practice
Dezvoltare personală Dezvoltare personală
Comunicare în limba română Comunicare în limba română

Competențe specifice: Competenţe specifice:


Muzică și mișcare Muzică și mișcare :
2.1 Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text 2.1 Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse 3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse
forme de exprimare forme de exprimare
3.3 Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do-La, cu 3.3 Receptarea cântecelor cu un ambitus cuprins între Do-La, cu o
o structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din structură ritmico-melodică asemănătoare cântecelor din folclorul
folclorul copiilor. copiilor.
Competențe specifice integrate:
Dezvoltare personală Competențe specifice integrate:
 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare în Dezvoltare personală
activitatea şcolară 2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare în activitatea
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi şcolară
succesul şcolar 3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul
şcolar
Comunicare în limba română Comunicare în limba română
 1.1. Identificarea semnificaţiei  unui mesaj scurt, pe teme  1.1. Identificarea semnificaţiei  unui mesaj scurt, pe teme familiare,
familiare, rostit clar şi rar rostit clar şi rar
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând 2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând
interes pentru comunicare interes pentru comunicare
Obiective operaționale: Obiective operaționale:
O1 - să execute corect exerciţiile de încălzire şi omogenizare a vocii O1: Să execute corect cântecul în colectiv, în grupuri mici, precum și
păstrând ritmul, durata, înălţimea sunetelor individual;
O2 - să-și însușească corect elemente de tehnică vocală (respirație, O2: Să diferențieze înălțimea sunetelor, redându-le prin mișcări
emisie, dicție) corespunzătoare;
O3 - să interpreteze cântecul, jocul muzical, individual, dialogat sau în O3: Să înțeleagă jocul muzical, interpretându-l corect și expresiv;
grup, acompaniaţi sau nu
O4: Să respire corect în timpul cântatului, păstrând poziția corectă a
O4 -să formulze corect răspunsuri la întrebări, pe baza textului
cântecului corpului;
O5 -să-şi exprime emoţiile şi trăirile personale prin mişcări şi gesture. O5: Să evalueze și să autoevalueze corect contribuția, raportându-se
Metode și procedee: la colegii de grup;
-exerciţiul muzical,jocul,muzical,explicaţia,demonstraţia,conversaţia Metode şi procedee: exercițiul muzical,conversaţia dirijată,jocul
dirijată muzical explicaţia,demonstrația.
Resurse materiale: calculator,video proiector,texte muzicale; Resurse materiale: calculator,video proiector,texte muzicale;
Resurse umane: 8 elevi Resurse umane : 13 elevi
Resurse temporale: 50 minute; Resurse temporale: 50 minute
Forme de organizare: Individual, frontal,în cor; Forme de organizare: Frontal, individual,în cor..
Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a
comportamentului elevilor,aprecieri verbale,recompense; comportamentului elevilor, lucrul în echipă, aprecieri verbale,notare.
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina Muzică și
mișcare – clasa prgătitoare, MEN,București,2013 Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina Muzică și
mișcare– clasa prgătitoare, clasa I și clasa a II-a;
Ghidul cadrului didactic pentru clasa pregătitoare,Ed.Sinapsis,
Manual Muzică și mișcare– clasa a II-a
Oradea,2018 www.google.ro
www.google.ro
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategii didactice
Secvenţele Conţinutul instruirii Situaţii de Metode şi Mijloace
lecţiei învăţare procedee de
învăţămân
t
Moment - pregătirea materialelor necesare -conversaţia
organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei
– organizarea colectivului de elevi

Reactualizarea - Exerciţii de respiraţie sub formă


cunoştinţelor de joc: umflăm balonul, mirosim - învăţarea -explicaţia
dobândite florile, suflăm fulgul de nea prin - exerciţiul
- Exerciţii de dicţie:
anterior descoperire vocal
„Rici, rici, măi arici, scoate
ţepele de-aici”,
„Buş-buş,cărăbuş ieşi afară din
culcuş.”
- Exerciţii de încălzire a vocii sub
formă de joc: se imită sunete din - conversaţia - conversaţia
natură
a) ... imităm zumzăitul albinei
(zummm)
b)... imităm ciripitul păsărelelor
(cip-cirip)
c).. imităm sunetul clopoţelului - observaţia
(cling-cling) - explicaţia
Discuţii Ghicitoare a cărei soluţie e tema
introductive lecţiei:
Ghioceii sunt pe campuri, - învăţare - textul -
Randunelele in cranguri prin ghicitoare
descoperire
Copacii inmuguresc,

Pe cine vestesc?
- conversaţia
Anunţarea dirijată
temei şi a Tema lecţiei: cântece de - explicaţia
obiectivelor primăvară: Vine, primăvara! - exerciţiul

Dirijarea - audierea cântecul. Interpretat de


propunător
învăţării - calculator
- discuţii pe baza textului
cântecului audiat (întrebări şi - rezolvare Video
răspunsuri) de sarcini - conversaţia proiector
Cum se îmbracă ţara? individual cântece
Ce se întâmplă în livezi? - exerciţiul
Ce puteţi ura primăverii? practic
Însuşirea cântecului, respectând - cântarea
etapele:
vocală
1. Se cântă prima strofă apoi se
reţin tot câte două versuri.
2. Se reia prima strofă. -învăţare
3. Se cântă strofa a doua prin
procedând la fel. cooperare
4. Se reia strofa a doua.
Se reia în întregime cântecul.

Asigurarea - intonarea cântecelului pe grupe,


feed-back-ului pe stofe și cu mișcare respectând -munca pe -jocul
linia melodică şi executarea de grupuri
muzical
mişcări libere, trasmitând starea
emoţională recreativ

Obținerea Se vor forma două grupe (fete- - calculator


performanței băieți) Video
O grupă va cânta versurile - conversaţia proiector
cântecului, iar cealaltă va cânta - explicaţia cântece
refrenul, dupã care se vor schimba -munca pe
rolurile. grupuri
Ambele grupe vor executa mișcări
potrivite.

Aprecierea activităţii elevilor pe


Aprecierea şi
tot parcursul lecţiei iar cei care au
evaluarea Aprecieri
interpretat cântecul cel mai
activităţii verbale
frumos și corect vor fi
nominalizați.
Se fac aprecieri asupra modului
de participare a copiilor la
activitate.

8. Moment Vom aranja mobilierul în clasă


organizatoric Vă pregătiți pentru casă.
final
Vine, vine primavara
https://Versuri.ro
Vine, vine primavara, 
Se asterne toata tara. 
Floricele pe campii, 
Hai sa le-adunam, copii. 

Creste, creste iarba verde, 


Ciocirlia-n nori se pierde, 
Haideti s-ascultam, copii, 
Al ei cantec din campii. 

Cucul, cucul striga tare, 


Pitpalacu-n lunca sare, 
Mieii zburda pe campii, 
Haideti sa-i vedem, copii.
Înfloresc grădinile
Infloresc gradinile
Ceru-i ca oglinda
Prin livezi albinele 
Si-au pornit colinda
Canta ciocarliile
Imn de veselie
Fluturii cu miile 
Joaca pe campie
https://Versuri.ro/w/yxe1 
Joaca fete si baieti
Hora-n batatura
Ah, de ce n-am zece vieti
Sa te cant, natura? 
Ah, de ce n-am zece vieti
Sa te cant, natura?

S-ar putea să vă placă și