Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data: 24.02.2016
Clasa: a VI-a C
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Adunarea şi scăderea numerelor naturale
Subiectul lecţiei: Adunarea şi scăderea numerelor 0-30 (cu trecere peste ordin)
Tipul lecţiei: Consolidare
Scopul lecției: Consolidarea deprinderii de efectuare a înmulțirii prin adunare repetată.

Obiective de referință:
1.3 – să efectueze operaţii de adunare şi scădere cu numere de la 0 la 30, cu trecere peste ordin;
2.6 – să rezolve probleme care presupun una sau două operaţii;

Obiective operaţionale:

cognitive
O.C.1 - să se exprime în terminologia matematică;
O.C.2 – să rezolve adunări şi scăderi în concentrul 0-30 cu trecere peste ordin;
O.C.3 - să determine termenul necunoscut ;
O.C.4 – să găsească corect rezultatul operaţiilor în lanţ;
O.C.5 - să descopere semnul dintre numere pentru a avea rezultatul cerut;
O.C.6 – să rezolve probleme cu 1 şi 2 operaţii;
O.C.7 – să rezolve cu rapiditate execiţii de calcul oral;
afective
O.A.1 - să participe cu interes la activităţile propuse;
O.A.2 - să manifeste interes şi plăcere pentru calcule şi de asemenea, pentru aşezarea corectă în
pagină a operaţiilor din exerciţii şi probleme
O.A.3 - să participe cu plăcere la lecţie şi în echipă, să-şi asume diferite roluri în cadrul grupului;
psiho – motorii
OPM1 – să-şi coordoneze mobilizarea mâinilor şi a corpului în funcţie de solicitări;
OPM2 – să coordoneze actul manevrării instrumentelor de scris;
OPM3 – să adopte o poziţie corectă în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.

Strategii didactice:
Resurse procedurale: - conversaţia, explicaţia, problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul,
calculul mintal, munca independentă, învăţarea prin descoperire, jocul didactic, munca
independentă.
Resurse materiale: - planşe, fişe, fişă de evaluare, carioci, manual, caiete, creioane, ppt.
Forma de organizare: - frontal, individual, pe grupe.
Resurse umane: 8 elevi
Evaluare: continuă şi formativă, observarea sistematică, autoevaluarea, aprecieri verbale;
Timp de lucru: 45 minute

Bibliografie:
 Ş. Pacerca, M. Mogoş – Matematică, manual pentru clasa a II-a, Editura Aramis, 2005.
 Programa şcolară, Iași (2005);
 Culegere de matematică pentru clasa a II-a.
 M. Neagu, M. Mocanu – „Metodica predării matematicii”, Editura Iași, 2005
Etapele lecţiei Ob. Activitatea Strategii didactice Evaluare
op. cadrului didactic elevilor Metode şi Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
Captarea OC - Se va face printr - o ghicitoare Elevii Conversaţia
atenţiei 1 matematică : Formativă
2’ OC În grădiniţa cu flori Rezolvă ghicitoarea Explicaţia orală şi
2 Au înflorit 18 bujori Planşă Frontal scrisă prin
OC Mai stau gata-mbobocite 18 + 5 = 23 flori Exerciţiul aprecierea
3 Cinci lalele rumenite. Carioci verbală a
OC Câte flori eu voi avea Activitate rezolvărilor
5 În buchet când ţi-l voi da? frontală
Anunţ tema şi obiectivele lecţiei. Conversaţia
Enunţarea Astăzi la ora de matematică vom Ascultă tema şi Tablă
subiectului şi a consolida „Adunarea și scăderea obiectivele lecţiei. Frontal
obiectivelor numerelor de la 0 până la 30 cu și fără Explicaţia
lecţiei trecere peste ordin”.
2’ Se explică de către învățătoare , pe Exerciţiul Caiete
înțelesul elevilor obiectivele lecției, și
anume că ei vor trebui să stie la sfârșitul
orei să numere, să ordoneze sau să
compare numere, să efectueze operații
de adunare și scădere cu numere până la
30, să rezolve sau să compună probleme.

Actualizarea Prezint elevilor un soft ppt cu un rebus cu Elevii răspund la Conversaţia


cunoştinţelor următoarele cerințe: întrebări. Soft
7’ Pe verticală veți descoperi titlul lecției: educativ Observaţie
1. Cum se numesc numerele care se - termeni sistematică
adună?
2. Cum se numeste primul număr al - descăzut Frontal /
scăderii? individual
3. Dar al doilea număr? - scăzător Exerciţiul Formativă
4. Rezultatul operației de adunare se orală şi
OC numeste....... - sumă scrisă prin
3 5. Are date si întrebare? - problema aprecierea
6. Rezultatul operației de scădere se Prezenta- verbală a
OC numeste........ - diferenţă Rebusul re ppt. răspunsuri-
5 7. Suma sau............? - total lor la
8. Semnul operației de scădere se intrebări şi
OC numeste......... - minus exerciţii
4 9. Dar al adunării? - plus
10. Cum se numeste operația care Exerciţiul
foloseste semnul minus? - scădere
11. Cum se numeste operația care Frontal /
foloseste semnul plus? - adunare individual
12. Diferență sau..... - rest

Prezentarea Aflăm rezultatul rebusului. Scriu titlul lecţiei în


conținutului 1’ Trec titlul lecţiei pe tablă, iar elevii în fișe.
fișe.
Astăzi la matematică vom lucra pe 2 Conversaţia Frontal
Dirijarea OC grupe. Elevii identifică Formativă
învăţării 1 Organizezi colectivul clasei în 2 grupe persoanele din grupa Ppt orală şi
15’ egale ca număr dar diferite ca valoare, din care fac parte. scrisă prin
pentru primul exerciţiu. aprecierea
OC Fiecare grupă va privi un ppt. Las elevii Un elev din fiecare verbală a
2 să se uite şi să rezolve în grup exerciţiile. grupă extrage un bilet. Fişe răspunsuri-
Tabla este împărţită în două, unde elevii lor la
vor ieşi şi vor rezolva exerciţiile de pe Pe grupe exerciţii
OC ppt. Explicaţia
3
Fiecare elev din grupă va rezolva un Tablă
exerciţiu, iar ceilalţi copii vor scrie Elevii rezolvă Cretă
OC exerciţiile în fișe. exerciţiile de pe ppt pe colorată şi
5 Dacă au rezovat corect exerciţiile vor fișă și la tablă. albă Observa-
descoperi ce mărțișor va dărui fiecare rea
OC copil mamei lui. sistematică
4 Tablă
Joculse repetă, dar de data asta se va Cretă
OC rezolvaun exercițiu în lanț pentru a Fișe
5 descoperi câte flori dăruiește fetița, Exerciţiul Creioane Pe grupe
mamei.

Conversaţi
Obţinerea O1 Împart elevilor o fişă de evaluare Elevii vor rezolva a Fişă de Frontal Fișă de
performanţei O2 anunţându-i că vor fi evaluaţi individual. individual exerciţiile de evaluare lucru în
10’ O3 pe fişa de evaluare. Exerciţiul Individual clasă
Feed-back O4 După rezolvare se va face autoevaluarea. Se corectează Exerciţiul Fişă de Individual Auto-
3’ O5 evaluare evaluarea

Aduc elevilor aprecieri generale şi Elevii sunt atenţi şi Conversaţia Frontal Apreciere
Evaluare finală colective. ascultă aprecierile. verbală
3’ Se fac aprecieri asupra modului de
desfăşurare a lecţiei.
Retenția și Elevii care au fost activi, au lucrat
transferul corect şi au avut un comortament Elevii sunt atenţi şi Conversaţia Frontal Apreciere
deosebit vor primi o figurină zâmbitoare. ascultă aprecierile. verbală
2’
Numele …………………………………………… Data ……………………………

Fişă de evaluare

1.Verifică, apoi scrie adevărat ( A ) sau fals ( F ):

 24, 25, 26, 27, 32 sunt scrise în ordine crescătoare ;


 17, 23, 54, 66 sunt numere consecutive;
 2, 4, 16, 48 sunt numere pare;
 20 < 23 .

2. Alege răspunsul corect:

14 + 4 18 + 3 18 – 3 26 - 7
= =

21 18 15 19

3.Calculează, apoi fă proba:

23 + 5 = 18 + 8 = 25 – 6 =

4.În autobuz sunt 23 călători.La prima stație coboară 9 călători.


Câți călători au rămas ?
REBUS MATEMATIC

Pe verticala A-B veți descoperi titlul lecției:

1. Cum se numesc numerele care se adună?


2. Cum se numeste primul număr al scăderii?
3. Dar al doilea număr?
4. Rezultatul operației de adunare se numeste.......
5. Are date si întrebare?
6. Rezultatul operației de scădere se numeste........
7. Suma sau............?
8. Semnul operației de scădere se numeste.........
9. Dar al adunării?
10. Cum se numeste operația care foloseste semnul minus?
11. Cum se numeste operația care foloseste semnul plus?
12. Diferență sau.....

            A              
      1                    
        2                  
        3                  
    4                      
          5                
        6                  
          7                
    8                      
        9                  
      10                    
11                          
        12                  
            B              

            A              
      1 T  E  R  M  E  N  I       
        2 D E  S  C  A  Z  U  T   
        3 S  C  A  Z A T  O  R   
    4 S  U  M  A               
          5 P  R  O  B  L  E  M  A 
        6 D  I  F  E  R  E  N  T  A 
          7 T  O  T  A  L       
    8 M  I  N  U  S             
        9  P L  U  S           
      10 S  C  A  D  E  R  E       
11 A  D  U  N  A  R  E             
        12 R  E  S  T           
            B              

S-ar putea să vă placă și