Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.02.2024 Propunător: Ilie Alexandru


Clasa: A I-A Prof./înv. primar: Roșu Corina Nicoleta
Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului Prof. metodist: Apostol Brăduț
Unitatea de învățare: În lumea plantelor Prof. coordonator: Roșu Florin
Subiectul lecției: Scăderea numerelor 0-100
Tipul lecției: Lecția de recapitulare și sistematizare
Competențe specifice:
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător,
produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, <,>, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.
Obiective operaționale:
O1: Să efectueze operații de scădere în concentrul 0-100
O2: Să rezolve problemele în ordinea cerinței;
O3: Să cunoască denumirile și simbolurile matematice
Strategia didactică:
1. Metode și procedee: exercițiul, explicația, conversația, demonstrația, învățarea prin descoperire
2. Mijloace de învățământ: tabla, marker, fișe de lucru, rebus
3. Moduri de instruire: frontal, individual
Timp: 50 de minute
Bibliografie:
1.Programa Școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului
2.Fișe de lucru.

Etapele lecției/ Descrierea activității Ob.oper Strategia didactică Evaluare


Timp
Metode și Mijl. de Moduri de
procedee învățământ instruire
1.Momentul Mă prezint și le spun elevilor că astăzi vom face ora de frontal
organizatoric- matematică și explorarea mediului împreună.
2min
2.Captarea Le voi oferi un rebus unde vor găsi cuvinte cheie pentru exercițiul rebus frontal
atenției- 5 min lecția noastră de astăzi, precum: „ numere, descăzut,
diferență, scăzător.”
3.Anunțarea După ce descoperă cuvintele din rebus, le spun că ne aflăm conversația frontal
subiectului și în continuarea la unitatea de învățare „În lumea plantelor”
obiectivelor- și că vom recapitula scăderea numerelor 0-100.
2min
4.Dirijarea Pentru început le adresez întrebări precum: „Cum se Învățarea Frontal
învățării- 30 min numește rezultatul scăderii?” ; „Care este denumirea prin
primului termen dintr-o scădere?” ; „Cum se numește al descoperire
doilea termen dintr-o scădere?” . Răspunsurile așteptate Individual
de la elevi fiind: „Rezultatul scăderii se numește
diferență.” ; „Primul termen dintr-o scădere se numește
descăzut.” ; „Al doilea termen dintr-o scădere se numește Tablă
scăzător.” Notez pe tablă data și titlul „Recapitulare”, apoi
continui cu noțiunile descoperite împreună: Explicația
a-b=c
a= descăzut Marker
b= scăzător
c= diferență
Apoi, pentru a-și aminti și lecția anterioară, îi întreb: „Cum
se numește rezultatul adunării?”; „Cum se numesc două
numere care se adună?”. Răspunsurile copiilor fiind: Conversația
„Rezultatul adunării se numește sumă” ; „Două numere
care se adună se numesc termeni.” Acum, că și-au amintit Frontal
și de adunare, le voi da pentru început o fișă de lucru care Fișe de lucru
conține adunări cu numerele 0-100, fără trecere peste
ordin (anexa 1), le vor rezolva singuri, urmând să le Demonstrația
corectăm împreună, oral, în clasă. După aceea, le voi spune
că pe spate vor găsi exerciții doar cu scăderile numerelor 0-
100 (anexa 2) și vom proceda la fel pentru rezolvarea lor. Exercițiul Fișă de lucru
Le voi împărți alte foi, pe care vor avea 6 probleme (anexa Individual
3) , iar pentru rezolvarea lor va trece câte un copil tablă,
restul rezolvând individual pe fișe. În final, fiecare va primi
câte o steluță (anexa 4) , rezolvând cerințele după aceasta Fișă de lucru
la tablă, ieșind câte un copil și scriind în caiete.
5.Fixarea și Le voi spune diferite calcule oral, cum ar fi: 65-50 ; 24-22 ; Conversația frontal
transferul 98-54 ; 87-30, iar ei vor calcula mintal, făcând concurs ce
priceperilor/dep elev va răspunde primul și corect. exercițiul
rinderilor- 10
min
6.Aprecieri și Voi face aprecieri verbale individuale și colective asupra conversația frontal
recomandări- 1 activității desfășurate de către elevi. Elevii ascultă cu
min atenție aprecierile și iau amintre unde trebuie să mai
insiste pentru însușirea eficientă a conținuturilor.

ANEXA 1 ANEXA 2
ANEXA 3

ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și