Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

LICEUL TEORETIC AMARASTII DE JOS;


AN SCOLAR:2022-2023;
DATA: 22.11.2022;
CLASA: a II-a B;
PIPP:FLOREA NICULINA;
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe ale naturii;
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului;
UNITATE DE ÎNVĂŢARE: Viețuitoare și medii de viață ;
TEMA: Înmulțirea când unul dintre factori este 2.Despre viața oamenilor;
FORMA DE REALIZARE: Lecție integrată;
TIPUL LECȚIEI: Consolidare
DOMENII INTEGRATE: Arte vizuale și abilități practice ( AVAP)

COMPETENȚE SPECIFICE
MEM
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la
numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar;
1.5 Efectuarea de înmulțiri și împărțiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =,
+, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
AVAP
2.3 Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materialele ușor de prelucrat și
tehnici accesibile.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE
Cognitive:
O1- Să efectueze operații de înmulțire când unul dintre factori este 2;
O2- Să utilizeze corect terminologia matematică ( factor, produs, îndoit, dublu);
O3-Să efectueze înmulțiri folosind adunarea repetată;

1
O4- Să identifice operațiile corespunzătoare relațiilor ,, de atâtea ori mai mare”și ,, cu atât mai
mare”;
O5- Să descrie etapele vieții la om;
Afective:
O6: Să manifeste interes și implicare în cadrul activității;
O7: Să manifeste o atitudine morală și o conduită adecvată;
Psiho-motorii:
O8: Să mânuiască în mod corect materialul didactic primit;
O9: Să obțină imaginea corectă prin decuparea și lipirea pieselor de puzzle;
O10:Să asambleze ceasul de mână.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic, problematizarea
b) Mijloace didactice: fișe de lucru ceas, puzzle, tablă bingo cu numere, palete cu
adevărat/fals, planșă cu rebus
c) Forme de organizare: frontală, individuală
d) Resurse:
- umane: 18 elevi;
- temporale: 50 minute ;

Bibliografia:
Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a -
https://www.edums.ro/invprimar/25_Matematica_explorarea_mediului_CP_II_OMEN.pdf

2
Etapele lecției Conținutul lecției Strategie didactică Evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
1.Moment Stabilesc liniștea și disciplina în clasă. Asigur un climat optim Frontal
desfășurării lecției conform normelor psihopedagogice și
organizatoric
organizatorice necesare. Îmi pregătesc materialul didactic.
1 min
2. Captarea Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unui rebus. Le voi citi Explicația Planșa Frontal Observare
elevilor fiecare definiție și îi voi ruga să ridice mâna dacă știu Exercițiul sistematică
atenției
răspunsul. Mai apoi, voi chema elevul ce a găsit răspunsul corect să Conversația
3 min completeze planșa:

O5

Definiții:
1. Etapa vieții în care corpul crește și se modifică se numește.......
(dezvoltare)
2. Când se nașc oamenii sunt.......(copii)
3. Prima etapă a vieții unui om este......( nașterea)
4. Ce operație efectuăm când auzim DE ATĂTEA ORI MAI
MULT? ( înmulțire)
5. Etapă a vieții în care organismul își pierde forța fizică, iar
organele încep să aibă probleme de funcționare se
numește..........( îmbătrânire)

3
3. Anunțarea „Astăzi împreună vom consolida cunoștințele cu privire la înmulțirea Conversația Frontal Observare
numerelor naturale când unul dintre factori este 2 și etapele vieții sistematică
temei și a euristică
omului, pentru a ne descurca foarte bine la operațiile matematice.”
obiectivelor Explicația
1 min
4.Consolidarea a)Reactualizarea cunoștințelor Conversația Planșă Frontal Observare
Explicația Individual sistematică
cunoștințelor Muncă independentă:
Exercițiul
25 min Le voi împărți elevilor tabla și piesele de puzzle pe care copiii le vor
Joc didactic
decupa și lipi pe caiete. Pe spatele fiecărei piese va fi scris rezultatul
unei înmulțiri iar pe tablă sunt trei operații de înmulțire, copiii vor
rezolva calculele și vor lipi piesele în locurile corespunzătoare
O1 urmând să obțină în final o imagine care reprezintă etapele vieții
omului.

O2

4
O1 Exercițiul Frontal
Verificarea temei - cantitativ:
Îi întreb pe elevi dacă au avut temă pentru acasă și dacă au întâmpinat
dificultăți. Voi verifica tema din punct de vedere cantitativ, în timp ce
ei vor rezolva munca independentă.
Verificarea muncii independente
Frontal
Voi solicita elevi care să iasă pe rând la tablă să noteze răspunsurile
Exercițiul
corecte și să refacem puzzle-ul la tablă.
O2
Verificarea temei – calitativ
Voi verifica împreună cu elevii tema din punct de vedere calitativ.
Voi da explicații acolo unde este nevoie. Elevii își vor corecta
Fișă
eventualele greșeli cu pixul verde. Problematizare Frontal
O1 Calcul mintal a
Voi realiza calculul mintal cu ajutorul jocului ,,BINGO”. Voi împărți
elevilor câte o fișă ( Anexa 2) pe care se va afla un tabel cu diferite
numere. Copiii vor primi tabelele având aceleași numere dar
poziționate diferit. Jocul didactic
O2 Voi adresa întrebări la care elevii vor răspunde încercuind răspunsul
corect.
Frontal
Câștigător este primul copil care reușește să incercuiască o linie sau o
diagonală. Exercițiul
O4

5
 Dublul numărului 9 este.....
9x2=18
 Aflați un număr cu 100 mai mare decât 400...estc
Frontal
400+100=500
Problematizare
 Numărul cu 250 mai mic decât 500.
a
500-250=250
O4
 Numărul de două ori mai mare decât 10 .
2x10=20
 Suma numerelor 20 și 14 este.... .
20+14=34
 Numărul cu 150 mai mare decât 725 este.... .
725+150=875
 Diferența numerelor 46 și 26 este...
46-26=20 Palete
 Îndoitul lui 11 este.... .
11x2=11+11=22
 Numărul cu 30 mai mare decât 143 este.... . Conversația
O2 143+30=173
Reactualizarea teoretică a cunoștințelor
Se va realiza cu ajutorul unor palete cu două fețe una roșie și una
verde. Explicația

6
La o afirmație adevărată elevii ridică paleta verde iar la cea falsă,
culoarea roșie.
 Rezultatul înmulțirii se numește produs. ( Adevărat)
 Rezultatul scăderii se numește total. ( Fals)
Exercițiul
 Cel mai mare număr la scădere se numește descăzut.
O1
( Adevărat)
 Numerele care se înmulțesac se numesc factori. ( Adevărat)
 Dublul unui număr se află înmulțind numărul cu 3. ( Fals) Fișă de
lucru
 Când supunem ,,cu atât mai puțin” vom face operația de
înmulțire.(Fals)
O2  Când spunem ,,cu atât mai mult” vom face operație de Exercițiul

adunare.
( Adevărat)

b)Consolidarea propriu-zisă:
Elevii vor primi o fișă de lucru cu exerciții ( Anexa3)
1. Scrieți adunările repetate sub forma unor înmulțiri:
2+2+2+2+2= 5 x 2
2+2+2= 3 x 2
2+2+2+2+2+2= 6 x 2
O3
2+2= 2 x 2

7
2. Aflați produsul numerelor: 2 și 8; 2 și 4; 2 și 6
2 x 8=16
2 x 4= 8
2 x 6=12
3. Aflați îndoitul numerelor: 7, 9, 5.
7 x 2= 14
9 x 2= 18
5 x 2 = 10
4. Scrie următoarele înmulțiri sub forma unor adunări repetate și
O1 efectuează:
2 x 5= 5+5= 10
2 x 9= 9 +9 =18
O2 2 x 6= 6 + 6 = 12
5. Mihai are 10 ani. Fratele lui are dublul vârstei lui Mihai. Săculeț
cu
Ce vârstă are fratele lui Mihai? bilețele
 Ce cunoaștem în problemă? jetoane

 Ce putem afla?
 Prin ce operașie matematică?
Rezolvare
10 x 2= 20 ( ani)
R: 20 ani

8
 Joc didactic
Pe catedră va fi un săculeț care conține bilețele cu operații de
înmulțire, voi împărți în clase jetoane cu rezultatele acestor calcule.
Voi chema un copil să extragă un bilet din săculeț, elevii care vor
avea pe jetoane rezultatele calculului se vor ridica în picioare.

5. Evaluarea Ca și muncă independentă, elevii vor primi un ceas pe care sunt Exercițiul Fișa de Individual Observare
formativă/ scrise operații de înmulțire. Ei vor efectua inmulțirile apoi vor colora lucru sistematică
m.i. și își vor pune ceasul pe mână.
7 min

O1

O2

9
Copiii vor rezolva calculele de pe ceas și după îl vor decupa și
asambla:
Rezolvări:
2x1=2
2x2=4
2x3=6
2x4=8
2x5=10
2x6=12
2x7=14
2x8=16

10
2x9=18
2x10=20

6.Tema pentru Manual- ex. 2, 3, 4 și 5 pag.50 Conversația


acasă
2 min
7.Concluzii și Voi face aprecieri pozitive, colective și individuale, în funcție de Conversația Frontal Aprecieri
comportamentul adoptat și participarea la oră. Individual verbale
aprecieri
„Despre ce am discutat azi la ora de matematică și explorarea
1 min mediului?”

11
12

S-ar putea să vă placă și