Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECTIE

An scolar:2022-2023;
Unitatea de invatamant:Liceul Teoretic Amarastii de Jos;
Data :29.09.2022;
Clasa: a II-a A;
Profesor pentru invatamantul primar:Brosteanu Ramona;
Aria curriculara:Matematica si stiinte;
Disciplina: Matematica;
Unitatea de învățare: Adunarea şi scăderea în concentrul 0-100;
Subiectul lecției: Adunarea şi scăderea până la 100.
Tipul lectiei: Consolidare-dezvoltare;

COMPETENTE SPECIFICE
1.1.Efectuarea adunării și scăderii în concentrul 0 – 100, fără și cu treceri peste ordin.
1.3.Aplicarea adunării, scăderii și a proprietăţilor acestora pentru aflarea unor numere
necunoscute în exerciţii, șiruri date.
1.4.Rezolvarea problemelor cu adunări și/sau scăderi: cu plan sau cu justificări.
1.5.Formularea problemelor, cu sprijin în: enunţ incomplet; schemă; operaţii aritmetice.

OBIECTIVELE LECȚIEI
La finele lecției elevii vor fi capabili:
- să rezolve exerciții de adunare și scădere cu trecere peste în concentrul 0-100;
- să folosească terminologia specifică operaţiilor de adunare și scădere;
- să rezolve corect problemele prin 1-2 operații;
- să compună probleme după anumite condiții;
- să zevolve labirintul, utilizând operațiile de adunare și scădere.

STRATEGII DIDACTICE

● forme: frontală, individuală, în perechi;


● metode, tehnici și procedee didactice: exercițiul, jocul didactic, brainstorming, conversația,
instructajul, explicația;
● mijloace: tabletă/calculator, proiector, boxe, manualul digital, fișe de lucru, cupe-semafor,
imagini, poster, suport video, emoticoane, prezentare PowerPoint.

STRATEGII DE EVALUARE: evaluare formativă punctuală (P2); autoevaluare; evaluare formativă


interactivă.

Produsul P2 1. Calculez în minte.


Calcul oral în baza unui exercițiu dat 2. Scriu răspunsul.
3. Efectuez proba (la necesitate).

RESURSE:
- umane: 16 elevi ;
- temporale: 50 de minute ;
- locul de desfăşurare: sala de clasă .
BIBLIOGRAFIE
1. M.E.N., Programa şcolară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului – clasa a II-a,
aprobată prin OMEN 3418/2013, Bucureşti, 2013;
2. Curs formare - Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV, program de formare continuă de tip „blended learning”
pentru cadrele didactice din învățământul primar;
3. Neacșu, I., Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Editura Didactică și Pedagogică,
București, 1988;
4. Pițilă, Tudora; Mihăilescu, Cleopatra, Matematică și explorarea mediului – manual pentru clasa
a II-a, Editura Didactică și Pedagogică S.A., București, 2018.
Scenariul didactic al lecției
Ob Elemente de conținut Elemente de conținut Ti Strategii didactice Strategii de
. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor m Forme Metode Mijloace evaluare
op p

1. Momentul organizatoric
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării Elevii prepătesc materialele și 1’
orei de Matematică: aerisirea sălii de clasă, rechizitele necesare lecției de
amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii, matematică.
pregătirea materialului didactic.

2. Captarea atenției Joc


Anexa 1 EFP,
Joc ,,O ajutăm pe zâna toamnă Zâna Toamnă”
Elevii trec câte 2-3 la tablă și P2
 Se aduce o scrisoare de la Zâna Toamnă Calcul
(Anexa 1) iau frunze cu exerciții de 5’ Frontal Calcul
mintal
 Planșă Zâna Toamnă (Anexa 2) adunare și scădere în concentrul Anexa 2 oral în
 Frunze cu exerciții de adunare și scădere în 0-100 și potrivesc exercițiul cu baza unui
concentrul 0-100, cu și fără trecere peste numărul de pe rochia Zânei Anexa 3 exercițiu
ordin.(Anexa 3) Toamnă. dat

3. Anunțarea temei și a obiectivelor


operaționale 2’ Conver-
Din coșul Zânei Toamnă se extrag fructe Elevii extrag fructe din coș și Anexa 4
Frontal sație
decupate pe care sunt scrise obiectivele lecției . citesc obiectivele lecției.
(Anexa 4)

 4.Activitate interactivă EFI


,,Găsește perechea” Un elev care are o frunză începe 5’ Frontal Joc Anexa 5 Capacitatea
Elevii de la începutul lecției au primit pe masă o propoziție, iar altul cu un fruct elevilor de a
unele frunze și fructe. Pe frunze sunt începute va trebui să recunoască Problema utilizare
unele enunțuri cu terminologia matematică, iar începutul pentru fragmentul din tizare elementele
pe fructe se regăsesc sfârșituri. (Anexa 5) mâna sa. de limbaj
matematic
 Activitate în perechi ,,Cubul cu echipe” Exercițiul aferent
Elevii din 6 grupuri vor Lucru în Anexa 6 conceptelor
Voi urmări cum lucrează elevii, apoi când termină
arunca cubul și vor 10’ grup de număr
voi verifica oral exercițiile și problemele din fișă
obține sarcinile pentru
(Sarcinile sunt în anexe) activitate. natural,
adunare,
 L Exercițiul Anexa 7 scădere.
 Activitate în perechi 10’ u Problema EFI
c tizarea Capacitatea
Elevii realizează sarcinile r elevilor de a
de pe roboțel u aplica
operațiile de
î adunare și
scădere;
n
EFI
p Capacitatea
e elevilor de a
r rezolva și a
e compune
c probleme;
h
i

Joc
Labirint
Anexa 8
Elevii rezolvă labirintul și matema-
Roboțelul buclucaș
descoperă calea de ieșire tic
și labirint.

Indepen-
dent
 Labirint matematic
De calculat și de găsit ieșirea, urmărind
rezultatul propus.

Bilanțul lecției ,,Coșul cu fructe” Elevii completează câte o 8’


Zâna Toamnă oferă câte un măr elevilor, în propoziție din bilanțul lecției și
schimbul unei propoziții: primesc câte un măr.
 Din lecția de azi am înțeles că...
 Nu voi uita că ... Merele contin un biletel de
 Nu am înțeles ... apreciere pentru fiecare elev.
 Mi-a fost greu când ...
 Mi-a plăcut când ...

Tema pentru acasă 5’


Elevii notează tema pentru acasă.
Mini-poster ,,Matematica în viața omului”

ANEXA 1 ANEXA 2
Anexa 6
ANEXA 7
ANEXA 9

S-ar putea să vă placă și