Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Şcoala: Şcoala Gimnazială Nr. 16 Constanţa


Clasa : Clasa a III- a A
Profesor Învăţămâtul Primar : Mănescu Elena
Data : 23.01.2014
Aria curriculară : Matematică şi Ştiinţe ale Naturii
Disciplina : Matematică
Unitatea de învăţare : Înmulţirea numerelor naturale mai mici decât 100
Subiectul lecţiei : Recapitularea înmulţirii numerelor naturale mai mici decât 100
Tipul lecţiei : Recapitulare şi sistematizare
Obiective de referinţă :
1.4. Să efectueze operaţii de înmulţire cu numere mai mici decât 100;
2.3. Să exploreze modalităţi de efectuare a înmulţirii folosind diferite tipuri de grupări şi
reprezentări;
3.1. Să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei probleme;

Obiective operaţionale:
O1. Să opereze corect cu elemente de limbaj matematic;
O2. Să identifice rezultatele unor înmultiri;
O3. Să afle numărul necunoscut din exerciţii date;
O4. Sa utilizeze corect proprietatile inmultirii
O5. Să rezolve probleme prin diverse metode;

Obiective afective :
OA. -cultivarea interesului pentru studiul matematicii;

Metode şi procedee :
-conversaţia ;
-explicaţia;
-exerciţiul;
- probematizarea
- metoda RAI
-metoda Ştiu- Vreau să ştiu- Am învăţat

Mijloace de învăţământ :
-planşe cu tabla înmulţirii;
-fişe de lucru;
-culegere
-accesorii din hârtie: nas, gură, ochi, pălărie, cercuri, mătură, nasturi
- coli de flip- chat
-planşe cu exerciţii
-ghem
- marker
- planşă cu vrăjitoarea Fură- Anotimpuri
Forme de organizare :
-activitate frontală
-activitate individuală

Bibliografie :
* Gardin, M., Gardin F., Badea C., Berechet F.- Culegere de exerciţii şi probleme, Editura
Paralela 45, 2007
* Neacşu, I- Metodica predării matematicii la clasele I- IV, Editura Didactică şi Pedagogică,
2008
*Pârâială. V, Pârâială D., - Matematică- manual pentru clasa a III- a , Editura Euristica, Iaşi
* Programele şcolare pentru clasa a III- a , Matematică, Bucureşti, 2004
*www. didactic. ro
*www. paginile mele. Ro
Etapele lectiei Durata Ob. Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare
op procedee didactice organizare

1. Moment 2 min Asigur condiţiile necesare unei Manual , frontal Observarea


organizatoric bune defăşurări a lecţiei, caiete, sistematică
pregătesc materialul didactic,
aerisesc sala de clasă.
2.Reactualizarea 5 min O1 Verific tema pentru acasă Conversaţia Coala albă Frontal Chestionarea
cunoştiţelor (cantitativ), în timp ce elevii explicaţia de flip-chat orală
citesc rezultatele exerciţiilor exerciţiul Marker
avute ca temă.
În acest timp, pe tablă afişez o
planşă cu un rebus al cărui
răspuns este cuvantul Înmulţire.
3. Captarea 5 min Conversaţia Flip-chat Frontal Observarea
atenţiei După ce au primit indiciul 2- Om explicaţia Planşă cu sistematică
de zăpadă, le prezint elevilor omul de
două personaje de iarnă, Omul de zăpadă
zăpadă Olaf şi vrăjitoarea cea Accesorii
rea, despre care am vorbit şi ora din hârtie
precedentă, Fură- Anotimpuri.
Vrăjitoarea a ascuns anotimpul
iarna şi a amestecat părţile
corpului omului de zăpadă.
Acesta este foarte trist că din
cauza vrăjitoarei, copiii vor uita
cum arată el şi vor uita cât de
minunată este iarna.
Pe suportul de flip-chat , voi
ataşa o planşa goală. Cu fiecare
exerciţiu rezolvat corect, elevii
vor lipi pe planşă părţile corpului
omului de zăpadă confecţionate
din hârtie colorată, autocolant
(pălăria, ochii, nasul, gura,
nasturii, mătura,), la final
obţinându-se un om de zăpadă cu
toate părţile sale componente
4. Anunţarea 3 min - Copii, astăzi la Matematică Conversaţia Frontal
subiectului şi a vom recapitula şi sistematiza explicaţia
obiectivelor cunoştinţele dobandite la această
disciplină, rezolvând exerciţii şi
probleme de înmulţire a
numerelor mai mici decât 100.
Voi enumera câteva dintre
obiective urmărite pe parcursul
orei: să calculeze oral repede şi
corect, să afle produsul unor
numere, să opereze cu
terminologia matematică, să
rezolve probleme, să colaboreze
cu colegii pentru rezolvarea
sarcinilor de grup.
Scriu data şi titlul la tablă, iar
elevii le notează în caiete.
5.Consolidarea 20 min. O2 Împart elevilor fişe de Conversaţia Fişe de Frontal Observarea
şi sistematizarea recapitulare cu exerciţii şi Explicaţia lucru, individual sistematică
cunoştinţelor probleme de înmulţire. Pe tablă Exerciţiul planşe cu Evaluarea orală
O3 va fi proiectat un ppt cu aceleşi Metoda RAI exerciţii,
Metoda Stiu- marker
exerciţii pe care copiii le au în
Vreau să ştiu-
fişele lor. Am aflat
Solicit elevilor să citească Problematizarea
O4 cerinţa primului exerciţiu. Se
trece la tablă şi se lucrează
concomitent şi în bănci.( anexa
O5 1)
După rezolvarea a 5 dintre cele 9
exerciţii din fişa de lucru, propun
elevilor un mic joc care se
numeşte Răspunde- Aruncă-
Întreabă (metoda RAI), în care ei
trebuie să răspundă oral corect la
un exerciţiu de înmulţire.
Pe măsură ce elevii rezolvă
exerciţiile, se ataşează omului de
zăpadă părţile sale amestecate de
către vrăjitoarea cea rea.

6. Evaluarea 7 min Propun elevilor spre rezolvare o Conversaţia Fişă de Frontal Evaluarea scrisă
priceperilor şi fişă de muncă independentă - Explicaţia evaluare individual
deprinderilor anexa 2. exerciţiul
O4 Explic elevilor sarcina de lucru şi
O5 timpul de lucru.
Monitorizez activitatea
independentă.
Elevii care termină mai repede
primesc exerciţii suplimentare
din culegere.( culegere)

Aprecieri finale 3 min Voi face aprecieri generale şi Conversţia Stimulente Frontal Aprecieri verbale
individuale asupra desfăşurării explicaţia culegere individual autoevaluare
lecţiei, modului în care au
participat elevii şi au răspuns la
solicitări. Elevii îşi vor
autoevalua activitatea şi vor
aprecia şi felul cum arată lucrarea
practică obţinută. Primesc o piesă
pentru puzzel-ul propus ora
precedentă într-un plic pe care ei
nu au voie să-l desfacă şi indiciul
pentru următoarea oră, Indiciul
nr. 3-Corp
Voi anunţ tema pentru acasă şi
voi face aprecieri la modul de
realizare a acesteia.
Anexa 1

1. Trasează corespndenţa între înmulţire şi produs:


3 X7 24
4X 6 56
7X 8 21
8X9 49
7X7 45
9X5 72

2. Completează spaţiile lacunare:

Numărul de 6 ori mai mare decât 8 este.........


Numerele care se înmulţesc se numesc............
Rezultatul operaţiei de înmulţire se numeşte.................
Numărul de 7 ori mai mare decât 9 este...........
Rezultatul operaţiei 10 X 10 este .................

3. Adevărat sau fals:

5X6= 32 8X 8 = 64
4X 7 = 28 4X 8 = 32
7X 9= 45 1X4=1
6X 6= 36 10 X 0 = 0
5 X 5 = 25 7 X 8 = 56

4.Încercuiţi răspunsul corect

3 X 7 + 8X 9 = 90 83 100

4 X 10 + 5X 9 - 2X 9 = 67 79 85

7X 7 + 3X 9 + 6 X 3 - 8 X 5= 67 78 44

5. Calculează în două moduri următoarele exerciţii:

a) 3 X ( 2+ 3+5 )= b ) 5 X ( 9- 6+4 )=
_______________________________ __________________________________
_______________________________ __________________________________
_______________________________ ___________________________________
________________________________ ___________________________________

6. Din produsul numerelor 8 şi 7 ,scade produsul vecinilor numărului 6.


7. Află numărul necunoscut:
a )3X9 + 2X 4 + a = 150 b) 5X 9 - 4X5- a = 5
______________________________________ ____________________________
______________________________________ ____________________________
______________________________________ ____________________________

8. Află a+b+c+ d, ştiind că:


a este cel mai mare număr par de o cifră
b este de 5 ori mai mare
c este cu 10 mai mic decât suma dintre a şi b
d este dublul lui a

9. Bunicul are în grădină 6 rânduri cu câte 9 pruni, 4 rânduri cu câte 7 rânduri de meri, iar
restul până la 100 sunt caişi. Câţi caişi are bunicul?

Ştiu Vreau să ştiu Am aflat

Legendă:
Ex. 1- primul cerc Ex. 6- nasul
Ex. 2- al doilea cerc Ex. 7- ochii
Ex. 3- capul omului de zăpadă Ex. 8.- gura
Ex. 4.-pălăria Ex. 9- fularul şi nasturii
Ex. 5- mătura
Anexa 2
Fişă de evaluare

I. 1 Calculează :
a)(7X9) +( 9 X9)= b) 2X5 + 50+a= 125
............................................................. .....................................................
............................................................... .......................................................
c) 4 X( 9-3+1)=
...............................................................
...............................................................
I. 2 Scade din produsul numerelor 8 şi 9 , produsul numerelor 6 şi 6.

..............................................................................................................
.............................................................................................................
R....................

I. 3. Pe un lac erau 10 gâşte şi de 6 ori mai multe raţe. Câte păsări erau pe lac?Scrie
rezolvarea într-un singur exerciţiu.

Rezolvare
............................................................................................................................
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................
R............................

Rezolvare
............................................................................................................................
.............................................................................................................................
.............................................................................................................................
R............................
Descriptori de performanţă

Foarte bine Bine Suficient


I.1Calculează Calculează Calculează
corect cele trei corect două corect doar
subpuncte: a, subpuncte: a şi unul dintre
b, c. b, bşi c, a şi c. subpuncte: a, b,
sau c
I.2. Află corect Află doar Află doar un
diferenţa dintre produsele cele singur produs
cele două două înmulţiri.
produse
I. 3. Rezolvă Rezolvă corect Rezolvă parţial
corect problema prin corect
problema prin cele două problema doar
două operaţii şi operaţii. printr-o singură
sub forma operaţie
unui singur
exerciţiu.

S-ar putea să vă placă și