Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic Motto: “Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit.

UNITATEA DE ȊNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială “I. A. Bassarabescu”


CLASA : a III-a C
PROF.ȊNV.PRIMAR: Crăciun Daniela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA TEMATICĂ: Ordinea efectuării operațiilor și folosirea parantezelor rotunde
SUBIECTUL LECŢIEI: Ordinea efectuării operaţiilor.
TIPUL ACTIVITĂŢII: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
SCOPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoștințelor cu privire la ordinea efectuării operațiilor prin rezolvarea de exerciții și probleme

COMPETENŢE VIZATE:
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
2. Evidenţierea caracteristicilor geometrice ale unor obiecte localizate în spaţiul
înconjurător;
3. Identificarea unor fenomene/relaţii/ regularităţi/structuri din mediul apropiat;
4. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date;

Competenţe specifice:

2.4. Efectuarea de adunări şi scăderi de numere naturale în concentrul 0 -10 000 ;


2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere naturale în concentrul 0 - 10 000 şi de împărţiri folosind tabla împărţirii;
5.1. Utilizarea terminologiei specifice şi a unor simboluri matematice în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme cu raţionamente simple;
5.3. Rezolvarea de probleme cu operaţiile aritmetice studiate, în concentrul 0- 10 000.
Competenţe integrate
Educaţie civică:
1.3 Explorarea grupurilor mici şi a regulilor grupului;
3.1. Relaţionarea pozitivă, ȋn grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
Limba şi literatura română
1.4. Manifestarea curiozităţii faţă de diverse tipuri de mesaje ȋn contexte familiare.

Obiective operaţionale:
O1- Să efectueze rapid şi corect exerciţii de calcul oral ;
O2- Să opereze corect cu termenii specifici matematicii;
O3- să compună o problemă după un exerciţiu dat ;
O4-să rezolve corect exerciţii şi problemele propuse utilizând corect algoritmul de rezolvare;
O5 - să afle valoarea termenului necunoscut în exerciţii date;

STRATEGIA DIDACTICĂ
Resurse procedurale:
a. Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, brainstorming, jocul didactic,
metoda ,,cadranelor ”, metoda ,,Cubul”, jocul didactic
b. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe .
c. Resurse materiale: fişe de lucru, planșa „Îmbracă-l pe Omul de Zăpadă”,planşa „Labirint matematic”, marker, tablă, etc
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, proba orală, proba scrisă, autoevaluarea
Resurse temporale: 45 minute
Resurse spațiale: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE:
****** - ,, Programe şcolare pentru clasa a III –a” pentru disciplina Matematică, clasele a III-a și a IV-a, aprobată prin OMEN,
nr 5003/ 02.12.2014
Mihaela- Ada Radu si Rodica Chiran - Matematica – manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis
Daniela Berechet, Florian Berechet, Jeana Tita, Lidia Costache , volumul I-II - Caiet de lucru Matematică şi explorarea mediului,
Mate 2000, Editura Paralela 45
Ion Neacșu – „Metododica predarii matematicii la clasele I-IV”,Editura Didactică și Pedagogică, 2008
MOMENTELE OB. CONŢINUTURI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI OP. METODE MIJLOACE FORME
DE ACTIV.
1. Moment Se creează condiţiile optime pentru Conversaţia materialele Frontal Observare
organizatoric elevilor sistematică
desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului materialele
didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea învățătoarei
elevilor în activitatea de pregătire.
2.Verificarea temei Matematica este cea care organizează gândirea şi Conversația Frontal Evaluez
o face mai ingenioasă. Orice problemă ,,ascute” capacitatea
mintea şi o face mai inteligentă. Deci, la treabă! elevilor de a
se autocorecta
Voi verifica oral câteva exerciții de la temă. Ei
se vor autocorecta cu verde, dacă va fi cazul.

O1 Exerciţii de calcul mintal: Frontal


3. Reactualizarea Voi cere elevilor să găsească răspunsurile Observarea
cunoștințelor corecte la următoarele exerciţii sub formă de joc Exerciţiul sistematică a
însuşite anterior ”Eu întreb, elevul răspunde!” mintal elevilor privind
capacitatea de
-Prin ce operaţie pot afla un factor necunoscut?
exprimare , de
-Află produsul numerelor 100 şi 23. comunicare
-Eu sunt 12, iar tu eşti de 4 ori mai mare decât receptivă.
mine.Tu eşti….
-3 x 2 x 4 x 5 =
-Dublează-l pe cel mai mic număr de două cifre
diferite.
- Care este mai mare triplul sau împătritul lui
320?
O2 Fiecare elev va primi câte un rebus cu 12 Conversația Rebus afișat Frontal Observare
4. Captarea atenţiei întrebări referitoare la terminologiile specifice Euristică cu ajutorul sistematică
adunării, scăderii, înmulțirii și împărțirii. (Anexa Explicație Videoproiect
1) orului
Pe tabla voi proiecta rebusul și voi numi câte un
elev pentru fiecare întrebare, pentru a veni să
completeze răspunsul corect.

Pornind de la soluţia rebusului, stabilim subiectul Explicația Tabla Frontal


5. Anunţarea lecţiei şi voi comunica elevilor obiectivele într-un magnetică, Capacitatea de
subiectului şi a limbaj accesibil acestora. Conversaţia marker, a mobiliza
obiectivelor Prin urmare astăzi vă propun câteva exerciţii şi caietele atenția/motivați
urmărite probleme interesante cu toate cele 4 operaţii învăţate Observația elevilor a elevilor
Vom lucra pe echipe, individual, scopul fiind izbânda
şi mai ales bucuria reuşitei.
 aflarea termenului necunoscut;
 ordinea efectuării operaţiilor
 rezolvarea problemelor cu două sau mai multe
operaţii;
Anunț titlul lecției: Ordinea efectuării operațiilor.
Exerciții și probleme recapitulative. Scriu titlul
pe tablă.
6.Dirijarea Dragii mei, cât a fost noaptea de lungă , Bulgăraş a
activităţii de O3 făcut daruri tuturor celor care au avut nevoie.Din el Problematizarea Planșa cu Activitate pe Evaluarea
consolidare și O4 nu a mai rămas decât cei trei bulgări de zăpadă şi Explicația om de grupe activității de
sistematizare a zâmbetul său fericit! Propun să-l răsplătim zăpadă grup
cunoștințelor pt.bunătatea lui, împodobindu-l din nou. Podoabe cu
1.Voi afişa pe tablă planşa Omului de zăpadă. exerciții
Comunic elevilor că un reprezentant de pe Caiete de
fiecare rând (grupă) va veni la tablă și va rezolva Metoda matematică, Oferirea de
câte o cerința, primind câte un punct, pentru cadranelor instrumente explicaţii
fiecare rezolvare corectă, /grafică de scris suplimentare,
Ceilalți îl vor rezolva pe caietele de matematică. Exerciţiul de dacă este
Pălărie: Metoda cadranelor presupune creaţie nevoie
compunerea şi rezolvarea unei probleme care să Jocul didactic
se rezolvă prin exerciţiul: 120 +120 x 9
Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă
produsul numerelor 110 și 9.
Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.
Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 Individual
faţă de înnoitul răsturnatului său. Frontal
Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10
Nasture2: Află termenul necunoscut:
204x4 – b=430
O3 2. Voi afișa pe tablă un labirint matematic. Le
voi spune copiilor ca acest labirint matematic îl Planșa cu Obsevarea
poate duce pe Zăpezel în Ţara de Gheaţă unde îl Problematizarea labirint Activitate comportament
aşteaptă familia sa.Labirintul poate fi completat Conversaţia Fulgi cu grupă ului elevilor
doar dacă vom rezolva exerciţiile şi problemele Explicaţia proverbe ȋn cadrul
prin Metoda Cubului (Anexa 2) Metoda Cubului Sarcini grupului
Fiecare grupă va primi plicuri cu sarcini lucru Cub
diferenţiate, conform cuvântului afișat pe cub. Caiete de
Fiecare elev va reuşi la finalul rezolvării matematică,
exercițiului, să parcurgă labirintul. instrumente
Pt.fiecare răspuns corect elevii vor primi un fulg de scris
pe spatele căruia stă ascuns un cuvânt.
În urma ordonării se ajunge la soluţia proverb: PPT-Cub
Darul la timp dăruit preţuieşte îndoit! Plicuri cu fișe
de lucru
Se poartă discuţii despre înţelesul proverbului.
Ajută omul atunci când are nevoie ca să îţi
mulţumească. Să dăruim celorlalţi fără să
aşteptăm răsplată iar binele pe care ni-l fac alţii
să-l întoarcem îndoit.
7.Obţinerea O5 Fiecare elev primeşte o fişă de evaluare.(Anexa Problematizarea Fişe Individual Evaluare
performanţei 3) Sunt explicate sarcinile. reciprocă

Se vor face aprecieri cu privire la răspunsurile Conversaţia Frontală Observare


oferite de elevi pe parcursul lecţiei, la modul în care sistematică
8. Aprecierea s-au implicat în rezolvarea sarcinilor pe echipe şi frontală
activităţii elevilor
individual.
Se dă temă pentru acasă. Fiecare elev va primi spre
rezolvare câte un șotron matematic (Anexa 3)
ANEXA 1

Pălărie: Metoda cadranelor presupune compunerea şi


rezolvarea unei probleme care să se rezolvă prin
exerciţiul: 120 +120 x 9
Nas : La diferența numerelor 87 si 35, adaugă produsul
numerelor 110 și 9.
Ochişori: Află triplul succesorului lui 211.
Fular : Cu cât este mai mic împătritul lui 123 faţă de
înnoitul răsturnatului său.
Nasture1: Află jumătatea sumei dintre 8 şi 10
Nasture2: Află termenul necunoscut:
204x4 – b=430
ANEXA 2
ANEXA 3 - FIȘĂ DE EVALUARE
AUTOEVALUARE

Ex. Verifică rezolvarea! Vezi cum stabileşti calificativul. Scrie


calificativul tău
1. Dacă ai rezolvat corect colorează
cerculeţul corespunzător:
Fb-
a-34+213x3=401x2 Ai scris corect denumirea toate 6 expresii matematice.

a-34 + 639= 802 B-


Ai scris corect denumirea 4 expresii matematice.
a-34=802-639
S-
a-34= 163 Ai scris corect denumirea toate 2 expresii matematice.

a=163+34

a= 197
ANEXA 4 - TEMA

S-ar putea să vă placă și