Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 18.05.2020
CLASA: a III-a
ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Limba şi literatura romană
UNITATEA DE INVATARE: ”Salutare primăvară”
SUBIECTUL LECŢIEI: Verbul
TIPUL LECŢIEI: consolidare şi fixare de cunoştinţe
STUDENT: Niculiță (Niță) Mariana
SCOPUL LECŢIEI: consolidarea cunoştinţelor ce vizează noţiunea de verb, dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă în concordanţă
cu normele gramaticale în vigoare;

OBIECTIVELE DE REFERINŢĂ:
3.6. - să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării
studiate
4.4. – să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi până la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să definească verbul ca partea de vorbire .Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va şti să definească verbul.
O2- să identifice verbele şi varianta de scriere corectă acestora in constructii lexicale din textele date. Obiectivul se consideră realizat dacă
fiecare elev va şti să identifice verbele şi variant de scriere corectă.
O3 -să grupeze verbele în funcţie de ceea ce exprimă fiecare (acţiunea, starea, existenţa). Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va şti
să grupeze verbele în funcţie de ceea ce exprimă fiecare.

1
O4- să transforme substantivele în verbe. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va şti să transforme substantivele în verbe.
O5-să precizeze numărul şi persoana verbelor din construcţiile date. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va şti nr.şi persoana
verbelor.
O6-să găsească verbe potrivite pentru substantivele date. Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev va găsi verbe potrivite pentru
substantivele date.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee : conversaţia,explicaţia,exerciţiul,metoda cubului,
Mijloace de învăţământ: manual, caiete, cubul, fişe de lucru, recompense.
Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe

Etapele lecţiei Ob Elemente de conţinut Metode, Materiale Forme de Evaluare


op procedee didactice organizare
1.Moment
organizatoric Se realizează un climat propice conversaţia - activitate observare
1min. desfăşurării acţiunii frontală sistematică
educaţionale.

2.Reactualizarea Se verifică tema pentru acasă


cunoştinţelor cantitativ şi calitativ. explicaţia activitate capacitatea de
5 min. Reactualizarea cunoştinţelor frontală sistematizare a
referitoare la verb se realizează conversaţia cunoştinţelor
cu ajutorul unor întrebări : individuală teoretice
1.Care este definiţia verbului? ce vizează

2
2.Daţi exemple de verbe care noţiunea de verb
O1 exprimă
O3 acţiunea,starea,existenţa.
O5 3.Eu le spun câteva propoziţii şi
elevii trebuie să recunoască
verbele, numărul şi persoana lor.

3.Captarea Voi chema în faţa clasei câte un


atenţiei elev îi voi spune o acţiune pe conversaţia fişă cu frontal
3min. care trebuie să o mimeze iar acţiunile care
O1 ceilalţi copii trebuie să ghicească trebuie mimate
ce acţiune a mimat.
Anexa 1
Observarea
sistematică
4.Anunţarea a
temei şi a Conversaţia frontal comportamentului
obiectivelor Voi anunţa titlul lecţiei şi îl voi elevilor
scrie pe tablă. Le voi spune
1min.
elevilor pe înţelesul lor care sunt
obiectivele lecţiei.

5.Desfăşurarea
activităţii Se împarte clasa în şase metoda cubului fişe de lucru în echipe Capacitatea de
20 min. grupe,fiecare grupă va rezolva cub aplicare a
sarcini care fac parte din cunoştinţele
cuprinsul unui cub desfăşurat teoretice
O2 (Anexa 2). referitoare la verb
O3
O4

3
6.Obţinerea O5
performanţei Fiecare grup va prezenta în faţa capacitatea de a
10 min colegilor rezolvarea sarcinilor pe comunica oral a
care le-a avut de rezolvat conversaţia frontal rezultatele
obţinute prin
O2 Se fac corectări sau completări rezolvarea
O3 dacă este este nevoie. sarcinilor .
O4
O5
7.Evaluarea
7min. Elevii vor completa o fişă de
evaluare. (Anexa 3). munca fişe de capacitatea de
independentă evaluare individual rezolvare
independentă a
unor exerciţii
O2 gramaticale
O3
O6 Se fac aprecieri asupra modului
8.Încheierea de lucru şi participare a copiilor capacitatea de
activităţii. la activitate. Recompense frontală, autoevaluare
3min Tema pentru acasă- exerciţiile:1, individuală
2, 3, 4 pag.30 din manual

4
ANEXA 1:

MIMEAZĂ ACEASTĂ ACȚIUNE PENTRU COLEGII TAI:

 CÂNTĂ LA VIOARĂ
 SCRIE
 MĂTURĂ
 COȘI
 SARI COARDA
 MANÂNCI

Anexa nr.2
CUBUL DESFĂŞURAT

1.Descrie
a) în câteva enunţuri ce ţi-a plăcut în vacanţa de iarnă. Subliniază verbele
întâlnite.
b) Descrie-te cu ajutorul verbelor: păstrez....., îmi place să....,mă bucur când....,
nu-mi place să....,râd când.....,aş putea să....

2.Compară

5
a) verbele: zboară, ridică, sunt , stă, există, merge în funcţie de ceea ce
exprimă şi completează tabelul alăturat.

Verbe care exprimă acţiunea Verbe care exprimă starea Verbe care exprimă existenţa

b) verbele şi alege forma corectă, apoi transcrie propoziţiile.


Eu sunteţi/sunt elev.
Voi sunteţi/sunt fotbalişti.
Tu eşti/este cântăreţ.
Sorana este/eşti farmacistă.
Eu iau/iei rochiţa roşie.
Tu iau/iei ursuleţul cafeniu.

3.Asociază
a) verbele cu înţeles asemănător:

spune va veni
murmură a observat
s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decis
a hotărât s-a ascuns

b) Scrie verbe cu înţeles opus celor date: se bucură, aleargă, râde, se aşează, se apropie, a
adus, primeşte.

4.Aplică

a) Alcătuieşte enunţuri în care cuvântul sare să fie pe rând:

substantiv ............................................................................
verb: ...................................................................................
b) Trece la plural verbele: este, eşti, ia, iei, iau, merg,cânt, şi alcătuieşte enunţuri cu
patru verbe din cele date.

5.Analizează

a) Subliniază verbele din următorul enunţ precizând genul şi numărul fiecărui


verb.
„Când rândunica se apropie de floare, craiul se sperie foarte tare, căci el era
atât de micuţ, iar ea atât de mare.” (Degeţica)

b) Transcrie enunţurile folosind forma corectă a verbelor.

6
Păsările (cânt).
Fluturii( zbor).
Copilul (desenez).
Câmpia(înverzesc).

6.Argumentează
a) Încercuieşte varianta corectă şi argumentează alegerea făcută:

Mama ma / m-a lăudat pentru rezultatele obţinute la Concursul Comper.

El ia / i-a lecţii de pian.

Prietenul său ia / i-a dat multe sfaturi bune.

b) Găseşte verbe potrivite pentru substantivele: petală, craiul, aripioare, primavară,


floare,spiriduş.

ANEXA 3
Fișă de evaluare formativă

1. Caută verbe cu sens opus pentru :


aleargă - __________________
tace-________________
plânge-_________________
cumpără-__________________

2. Indică, prin săgeţi, ce exprimă fiecare verb:

este se joacă
aşterne Acţiunea plânge
merge Starea nu există
ascultă Existenţa sunt
stau cad
3.Găseşte verbe potrivite pentru substantivele: soarele, rândunica, fetiţa, copiii, craiul,rochiţa.

4.Scrie trei propoziţii cu trei verbele găsite la exerciţiul anterior şi analizează-le.

7
8

S-ar putea să vă placă și