Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a V- a
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Propoziția. Părți de propoziție
TIPUL LECȚIEI: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
UNITATEA DE COMPETENȚĂ:5.2Â
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1 - să definească propoziția și părţile de propoziţie studiate;
O2 - să clasifice propozițiile și părțile de propoziție studiate;
O3 - să analizeze părţile de vorbire prin care sunt exprimate părțile de propoziție;
O4 - să realizeze acordul predicatului cu subiectul;
O5 - să utilizeze corect în exprimarea, scrisă sau orală, proprie elementele de construcţie a comunicării studiate;

STRATEGIE DIDACTICĂ
a) Metode și procedee: conversația euristică, observația, explicația, brainstormingul, exercițiul, analiza gramaticală, lucrul individual, lucrul în
echipă, jocul didactic, ciorchinele.

b) Resurse:
- materiale: fișe de lucru, planșa cu ciorchinele, coșuleț, fulgi din carton colorat, tabla, cretă, markere;
- umane: colectivul de elevi, capacitățile de învățare ale elevilor, cunoștințele însușite anterior de către ei.

c) Forme de organizare: activitate frontală și individuală.

d) Mijloace de învățământ: fișe de lucru, fișe de evaluare.


SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Strategii


crt. lecției Timp op. Activitate didactică didactice Evaluare
1. Moment 1 Profesorul asigură condițiile desfășurării optime a activității: Activitate frontală Aprecieri
organizatoric min. asigurarea liniștii, notarea absențelor și pregătirea materialului Conversaţia verbale
didactic. Catalogul
Elevii se pregătesc pentru oră. Caietele elevilor
2. Captarea 5 Profesorul oferă elevilor un coșuleț cu fulgi de iarnă de Coșuleț cu fulgi
atenţiei min. diferite culori. Pe fiecare fulg va fi notat câte un cuvânt. Jocul didactic
Elevii sunt solicitați să așeze în ordine cuvintele pentru a Conversaţia
forma un enunț: Fulgii pufoși dansează.
Apoi profesortul cere elevilor să numească partea de
propoziție pe care o denumește fiecare cuvânt.
3. Enunțarea 3 Profesorul anunță că se va realiza o lecție de recapitulare şi Activitate frontală
temei min. sistematizare a cunoştinţelor despre Propoziție și părți de
şi a propoziție şi noteză titlul lecţiei pe tablă. Conversaţia
obiectivelor Printre obiectivele principale ale orei se numără:
propuse 1. Definirea propoziției și a părţilor de propoziţie studiate. Tabla
2. Clasificarea propoziției și a părților de propoziție studiate.
Cretă
3. Analizarea părților de vorbire prin care sunt exprimate părțile
de propoziție.
4. Realizarea acordului dintre predicat și subiect.
Elevii urmăresc cu atenție explicația profesorului și notează
în caiete titlul lecției și obiectivele vizate.
4. Reactualizarea 10 Se vor reactualiza cunoştinţele esenţiale despre Propoziție și Activitate frontală Aprecieri
cunoștințelor min. părți de propoziție. verbale
învățate Începe profesorul cu prima întrebare, iar elevul care Conversația
anterior răspunde corect va avea dreptul să adreseze următoarea
întrebare. Fișa de lucru
Elevii vor primi o fişă (Anexa 1) care conţine un set de Anexa 1
întrebări şi un ciorchine, pe care vor trebui să-l completeze, în
timp ce răspund la întrebările adresate: Ciorchinele
O2  Ce este propoziția?
O3  Cum puteți clasifica propozițiile după forma predicatului și

după structură?
 Care sunt părțile de propoziție ?
 Cum se împart ele ?
 Care sunt părțile principale de propoziție? Dar cea secundară?
 Ce este subiectul ?
 La ce întrebări răspunde ?
 Ce este predicatul ?
 La ce întrebări răspunde predicatul ?
 Ce este atributul ? De câte feluri poate fi ?
 Care sunt întrebările atributului ?
5. Conducerea 25 Se va realiza pe baza unei fişe individuale (Anexa 2) de Activitate frontală Aprecieri
procesului de min. exerciţii; acestea vor fi rezolvate colectiv. Activitate individuală verbale
O2
recapitulare și Fișa de lucru - Anexa 2 din partea
O3
sistematizare O4 Conversaţia profesorului
O5 Exercițiul
6. Feed-back 5 Feed-back-ul are loc permanent pe parcursul conversației, în Activitate individuală Aprecieri
min. O2 cadrul conducerii procesului de recapitulare și se verbale,
concretizează prin aprecieri verbale făcute de profesor, dar și Fișa de evaluare generale și
O3
prin itermediul unei fișe de feed-back (Anexa 3). individuale
O4 Elevii răspund itemilor din fişa, după care sunt verificate (Anexa 3) Nominalizez
răspunsurile. elevii cei mai
O5 Aleatoriu, sunt verificate răspunsurile date. activi la oră
7. Tema 1 Temă pentru acasă va consta într-o compunere în care să Activitate frontală
pentru acasă min. folosească cât mai multe subiecte, predicate și atribute pe care Conversația
le vor sublinia. Caietele elevilor
Elevii ascultă explicațiile profesorului și notează tema pentru
acasă.
Anexa 1

Se exprimă prin: Întrebări:


Se exprimă prin : Întrebări:

Se exprimă prin: Întrebări:

 Ce este subiectul ?
 Ce este propoziția?  La ce întrebări răspunde ?
 Cum puteți clasifica propozițiile după forma predicatului și după  Ce este predicatul ?
structură?  La ce întrebări răspunde predicatul ?
 Care sunt părțile de propoziție ?  Ce este atributul ? De câte feluri poate fi ?
 Cum se împart ele ?  Care sunt întrebările atributului ?
 Care sunt părțile principale de propoziție? Dar cea secundară?
Anexa 2
Fișă de lucru
I. Încercuiți literele corespunzătoare propozițiilor simple de mai jos, apoi transformați-le în
propoziții negative pe cele afirmative:
a) Copiii nu aleargă. d) Copiii au căciuli colorate.
b) Fulgii cad. e) Vrăbiile nu au plecat.
c) Zăpezile acoperă străzile. f) Iarna a venit.

II. Transformați propozițiile dezvoltate de mai jos în propoziții simple, tăind părțile
secundare de propoziție:
a) Băiatul din clasa vecină citește o carte cu c) Un copil desenează apusul.
pirați. d) Florile roșii sunt preferatele mele.
b) Cățelul alb din curte latră cu furie.
III. Precizați care dintre propozițiile următoare sunt afirmative și care sunt negative:
a) Dan ascultă sfaturile mamei. d) El nu vorbește în ore.
b) Merge atent pe stradă. e) Vorbește frumos cu sora sa.
c) În pauze, copiii aleargă. f) El nu-și ascultă părinții.

IV. Subliniați cu o linie subiectele, cu două linii predicatele, cu linie curbă atributele și
indicați prin ce părți de vorbire sunt exprimate:
a) Elena și Ariana se joacă în curtea bunicilor. d) Lumina albă cade peste grădină.
b) Dumneaei culege roșii din grădină lui. e) Astăzi vizităm muzeul satului.
c) Pisica leneșă nu prinde șoareci. f) Eu și Ana mergem la în parc.

V. Alcătuiți propoziții respectând schemele:


a) S + P ___________________________________________________________________
b) P + S (propoziție negativă) ___________________________________________________
c) S + A + P _________________________________________________________________
d) S + A + P (propoziție negativă) _______________________________________________

VI. Corectați propozițiile, realizând acordul predicatului cu subiectul:


a) Ana plecăm la bunici.
b) Copiii alerg pe terenul de sport.
c) Tu s-au întâlnit cu prietenii în parc.
Anexa 3
Fișă de evaluare

Se dau următoarele propoziții:


Ana merge la bunici. Ea va culege flori roșii pentru mama ei.

Se cere:
1. Transformă propozițiile dezvoltate în propoziții simple, negative.
2. Subliniază cu o linie subiectele, cu două linii predicatele, cu linie curbă atributele și indicați
prin ce părți de vorbire sunt exprimate:
3. Alcătuiește o propoziție respectând schema: S + A + PV.

S-ar putea să vă placă și