Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data: 09 ianuarie 2019


Profesor: Prodan Tatiana
Clasa: a VII-a
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul: Dan, căpitan de plai” de V. Alecsandri. Studiul textului
Tipul lecției: mixtă
Durata: 45`
Obiective:
O.1- să citească fluent textul propus;
O.2- să analizeze mesajul textului;
O.3- să formuleze propriile păreri despre textul propus;
O.4- să lucreze eficient cu exercițiile propuse în baza textului.

Etape Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii


-Salutul. Răspund la salut. Conversație
Întreabă ce filme/cărți au citit/vizionat în vacanță. euristică
Clasa va fi împărțită în 4 grupe. Se spune că au la dispoziție 5 min. Se împart pe grupe.
EVOCARE Fiecare va avea de descris:
Firea românului/ basarabeanului.
(valori, preferințe, trăsături fizice/morale)
Firea unui străin.(alege naționalitatea)
(valori, preferințe, trăsături fizice/morale)
Un erou din cultura românească Eroul se distinge prin
(Ce înseamnă să fii erou?valori, preferințe, trăsături fizice/morale,o listă de realizarile sale; Erou
calități pe care le posedă) este acela care si-a
Un erou din cultura americană. daruit viata unui lucru
(Ce înseamnă să fii erou?valori, preferințe, trăsături fizice/morale, o listă de mai important ca el
calități pe care le posedă) insusi.
Ce înseamnă să fii erou?
Cum poate deveni un simplu om erou?
Propune fragmentul din caietul de evaluări spre discsuție.
Anunță subiectul
REALIZAREA Lectura model Lectura pe eștafete
SENSULUI
REFLECȚIE Orice operă literară veche trebuie să respecte limba textului original Graficul T
V-a plăcut sau nu textul cu subiect istoric? Argumentați
Ați vizionat filme cu subiecte similare?Ce vă place, ce nu vă place în filmele cu Răspund la întrebări
subiect istoric?
Numiți 5-7 texte cu subiect istoric, pe care le-ați studiat sau le-ați citit
independent.
Raportați-le la un secol și la domnia unei personalități mentionate.
Ce indicii aveți?
Se numără de la 1 la 4.
Fragmetele poemului sunt împărțite pe echipe . Fiecare echipă trebuie să
formuleze 3-5 întrebări de precizare sau elucidare pentru a clarifica o situație
din text.
Determina timpul si locul realizării acțiunii. Arată indiciile din text
Indentifică personajele implicate în capitol.
http://ea.md/dan-capitan-de-plai-poemul-lui-alecsandri-atat-de-actual-si-astazi-
EXTINDERE recita-irina-harea-mardari-video/
Explicarea temei pentru acasă: Notarea temei pentru
De citit expresiv poemul pentru a putea fi povestit acasă
De memorat un fragment
It.1,4,5,6 p.107

Firea românului, basarabeanului.


(valori, preferințe, trăsături fizice/morale)
Firea unui străin.(alege naționalitatea)
(valori, preferințe, trăsături fizice/morale)
Un erou din cultura românească
(Ce înseamnă să fii erou?valori, preferințe, trăsături fizice/morale,o listă de calități pe care le posedă)
Un erou din cultura americană.
(Ce înseamnă să fii erou?valori, preferințe, trăsături fizice/morale, o listă de calități pe care le posedă)

Fiecare echipă trebuie să formuleze 3-5 întrebări de precizare sau elucidare pentru a clarifica o situație din text.
Determină timpul si locul realizării acțiunii. Arată indiciile din text
Indentifică personajele implicate în capitol.
Cine? Ce face? Când? Unde? De ce? Cu ce scop?

S-ar putea să vă placă și