Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor : Bulzan Claudia

Clasa : a X-a

Disciplina: Limba şi literatura română

Tipul lecţiei : Formarea de priceperi şi deprinderi de receptare ( comentare ) a unei poezii lirice

Unitatea de învăţare : Lectura poeziei

Titlul lecţiei : Sara pe deal, de M.Eminescu – operă lirică

Durată : 50 de minute

Competenţe generale :

1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea


mesajelor, în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea scrisă şi orală a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

Competenţe specifice :

1.1. Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte
1.2. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
orale sau scrise
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specific textului narativ
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic
2.4. Folosirea unor modalităţi diverse de înţelegere şi de interpretare a textelor literare studiate

Obiective operaţionale :

La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :

- să citească expresiv textul ;


-să identifice sentimentul dominant al poeziei şi modul de a-l exprima ;
-să explice titlul poeziei ;
-să cunoască trăsăturile genului liric.

STRATEGIA DIDACTICĂ :

1. Metode şi procedee : lectura expresivă a poeziei, lectura selectivă, conversaţia , descoperirea, lucrul cu dicţionarul, eseul de 5
minute , exerciţiul.
2. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitatea frontală, alternativ cu activitatea independentă individuală a elevului ;
3. Resurse : - textul literar Sara pe deal de Mihai Eminescu ;
- capacităţile receptive şi emoţionale ale elevilor ;
- cunoştinţele lor anterioare.
4. Materiale didactice : dicţionarul, fişa de lucru .
5. Bibliografie : Mihai Eminescu : Poezii , Editura Corint, Bucureşti, 2002 ;
Nicolae Eftenie : Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române , Editura Paralela 45, Piteşti,
2008 ;
Gabriele Dinu, Maria Zbarcea, Dicţionar de terminologie literară pentru clasele V-X, Editura Paralela 45,
Piteşti, 2007.
Emanuela Ilie Didactica literaturii române, Editura Polirom, Iaşi, 2008.
Demersul didactic

Nr. Secvenţele lecţiei Competenţe specifice Activităţi de învăţare Metode şi Timp Evaluare
crt. procedee
1. Organizarea clasei pentru 1.5. Utilizarea, în Notarea elevilor absenţi,
lecţie exprimarea proprie, a verificarea temei şi crearea
normelor ortografice, atmosferei necesare Conversaţia
ortoepice, de punctuaţie, desfăşurării lecţiei ;
morfosintactice şi 5 min.
folosirea
adecvată a unităţilor
lexico-semantice,
compatibile cu situaţia de
comunicare
2. Actualizarea unor 2.3. Identificarea şi Pe baza cunoştinţelor Conversaţia
cunoştinţe analiza elementelor de dobândite anterior, se poartă o 10 min. Evaluare
compoziţie şi de limbaj conversaţie cu elevii despre Lucrul cu formativă
în textul poetic sensurile cuvintelor în context, dicţionarul
1.2. Receptarea adecvată a trăsăturile caracteristice ale
sensului / sensurilor unui genurilor literare şi despre
mesaj transmis prin limbajul specific poeziei .
diferite tipuri de texte
orale sau scrise
2.1. Analiza principalelor
componente de structură,
de compoziţie şi de limbaj
specifice textului narativ
3. Captarea atenţiei elevilor 1.2. Receptarea adecvată a Elevii vor fi atenţionaţi asupra Expunerea
pentru secvenţa didactică sensului / sensurilor unui faptului că poezia Sara pe deal
următoare mesaj transmis prin a apărut în “Convorbiri 5 min.
diferite tipuri de texte literare”, la 1 iulie 1885 şi este
orale sau scrise o idilă cu elemente de pastel,
structurată pe două planuri :
unul obiectiv (natura) şi altul
subiectiv (iubirea). Cuprinde
şase strofe a câte patru versuri.

Profesorul anunţă şi scrie pe


tablă titlul lecţiei ( Sara pe
1.2. Receptarea adecvată a deal, de M.Eminescu – operă
Anunţarea subiectului sensului / sensurilor unui lirică ) şi enunţă obiectivele Expunerea 3
4. lecţiei şi a obiectivelor mesaj transmis prin operaţionale : min.
operaţionale. diferite tipuri de texte
orale sau scrise La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi
capabili :

- să citească expresiv textul ;


-să identifice sentimentul
1. dominant al poeziei şi modul
de a-l exprima ;
-să explice titlul poeziei ;
-să cunoască trăsăturile genului
liric
5. Receptarea treptată a 2.3. Identificarea şi Conversaţia de orientare pentru Conversaţia
textului, dirijarea acestui analiza elementelor de semnalarea unor elemente Lucrul cu
proces : compoziţie şi de limbaj în necesare receptării textului : dicţionarul
textul poetic -semnificaţia titlului ; Lectura 15 min.
2.4. Folosirea unor -genul literar : liric ; expresivă a
modalităţi diverse de -trăsăturile genului liric în poeziei
înţelegere şi de opoziţie cu cele ale genului Lectura
interpretare a textelor epic ; selectivă a
literare studiate - identificarea mărcilor eului poeziei
liric ; Descoperirea
Exerciţiul

6. Evaluarea formativă 1.1. Identificarea Se dă ca activitate 7 min.


particularităţilor şi a independentă individuală
funcţiilor stilistice ale rezolvarea testului cu proba :
limbii în receptarea
diferitelor tipuri de texte Explicaţi cărui gen literar îi
1.2. Receptarea adecvată a aparţine poezia Sara pe deal,
sensului / sensurilor unui de Mihai Eminescu Exerciţiul Eseul de 5
mesaj transmis prin minute
diferite tipuri de texte Timp de lucru : 5 min.
orale sau scrise
2.3. Identificarea şi După expirarea timpului, se
analiza elementelor de verifică şi se discută două-trei
compoziţie şi de limbaj în răspunsuri .
textul poetic
2.4. Folosirea unor
modalităţi diverse de
înţelegere şi de
interpretare a textelor
literare studiate
7. 1.1. Identificarea
Asigurarea retenţiei şi a particularităţilor şi a
transferului funcţiilor stilistice ale
limbii în receptarea Elevii vor citi, în final, Lectura 5 min.
diferitelor tipuri de texte expresiv, fragmente din poezie. expresivă a
1.2. Receptarea adecvată a poeziei
sensului / sensurilor unui Elevii cei mai activi vor fi
mesaj transmis prin notaţi.
diferite tipuri de texte
orale sau scrise Pentru ora următoare, elevii
2.3. Identificarea şi vor memora două strofe, la
analiza elementelor de alegere, din poezia Sara pe Exerciţiul
compoziţie şi de limbaj în deal, de M.Eminescu şi vor
textul poetic rezolva tema : Identificaţi
2.4. Folosirea unor mărcile eului liric prezente în
modalităţi diverse de poezie.
înţelegere şi de
interpretare a textelor
literare studiate

S-ar putea să vă placă și