Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data :
Clasa : a III-a A
Şcoala:
Învăţătoare:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Curriculum: Extins
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul: „Hristos a Înviat !” de Alexandru Vlahuţă
Tipul lecţiei: Predare- învăţare
Scopul lecţiei: Dobândirea de noi cunoştinţe despre tradiţii şi obiceiuri la români prin intermediul textului liric
Obiective operaţionale:
Pâna la sfârşitul lecţiei,toţi elevii vor fi capabili:
O1- să citească corect, cursiv şi expresiv respectând semnele de punctuaţie;
O2- să explice folosirea semnelor de punctuaţie şi ortografie din text;
O3- să identifice şi să explice cuvintele şi expresiile necunoscute;
O4- să folosescă cuvintele şi expresiile noi în alte contexte lingvistice;
O5- să extragă mesajul textului ;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, exerciţiul;
2. Mijloace de învăţământ: manualul,film,imagini,fişe de lucru;
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
4. Resurse:a) de timp:45 minute
b) umane: clasa de elevi (29)
5. Bibliografie:Peneş, Marcela- „Limba şi literatura română –Manual pentru clasa a III-a, Editura Ana, Bucureşti, 2007;
Iordăchescu, Carmen – “Să dezlegăm tainele textelor literare pentru clasa aII-a”;Editura Carminis; Piteşti; 2004;192p;
Hobjilă,Angelica-„Elemente de didactică a limbii şi literaturii române pentru ciclul primar”;Editura Junimea,Iaşi,2006

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Strategii didactice
Secvenţele Ob. Conţinuturile învăţării
met.şi mijl.şi forme de Evaluare
lecţiei Op.
procedee mat.did. organizare
1. Moment - organizarea colectivului de elevi în vederea bunei frontală
organizatoric desfăşurări a lecţiei;
2. - se dă o activitate de muncă independentă în clasă conversaţia indiv. - modul cum au
(Re)actualizarea • alcătuiţi câte o propoziţie cu: „primăvară” şi „iarba şi explicaţia frontală alcătuit propoziţiile
cunoştinţelor florile”, să aibă rolul de subiect în propoziţie. exerciţiul
asimilate - în acest timp voi trece printre bănci pentru a verifica
anterior (cantitativ) tema;
- apoi voi numi 2-3 elevi pentru a citi tema iar ceilalţi se
vor autocorecta pe caiete (verificare calitativă);
- verificarea activităţii de muncă independentă se face
individual prin numirea elevilor;
3.Captarea - se vor purta discuţii pe baza unor imagini cu Iisus conversaţia imagini frontal
atenţiei Hristos dar şi despre perioada dinaintea sărbătorilor
4. Anunţarea - voi anunţa lecţia care urmează să fie studiată şi anume conversaţia frontală
subiectului o poezie din creaţia lui Alexandru Vlahuţă;
obiectivelor - anunţ elevii că până la sfârşitul orei trebuie să fie
operaţionale capabili să citească corect, să formuleze propoziţii cu
noile cuvinte şi să descopere mesajul textului;
5. Dirijarea - voi scrie pe tablă data, titlul, autorul; conversaţia
învăţării - apoi se face citirea model; lectura frontală
- câteva întrebări adresate elevilor depre conţinut; lucrul cu
- elevii vor citi în gând poezia şi vor sublinia cuvintele manualul manual frontal
/expresiile necunoscute
- se citeşte fiecare strofă şi se are în vedere explicarea lectura -deprinderea de a citi
O1 cuvintelor noi explicativă individual coerent şi expresiv
- explicarea cuvintelor şi expresiilor noi se realizează cu explicaţia
- capacitatea de a
O2 ajutorul elevilor conversaţia frontală
- sarcină: alcătuirea de propoziţii cu noile cuvinte (oral); exerciţiul explica semnele de
O3 - se face o citire selectivă a poeziei, timp în care se vor individual punctuaţie
explica semnele de punctuaţie pentru a realiza o citire explicaţia - capacitatea de a
O4 expresivă problematiz. frontal identifica cuvintele noi
-priceperea de a scrie
- comentarea versurilor poeziei;
propoziţii cu noile
cuvinte
6. Fixarea O5 - citirea selectivă a poeziei; lectura manualul individual - capacitatea de a
cunoştinţelor în - împreună cu elevii voi extrage mesajul transmis selectivă extrage mesajul poeziei
etapa anterioară de autor şi îl voi scrie pe tablă iar elevii în caiete; conversaţia frontală
„Poezia este inspirată din învăţăturile Bibliei. Cu explicaţia
smerenie, poetul îl descrie pe Iisus, Mântuitorul lumii. exerciţiul
Faptele sale, ajutorarea celor aflaţi în suferinţă,
bunătatea şi iubirea sa sunt un model pentru toţi
oamenii.”
- la sfârşitul activităţii se va face o citire a poeziei, în lectura individual
întregime,pe strofe,după diferite cerinţe;
- comentarea mesajului poeziei pe baza faptelor Lui Iisus conversaţia frontal
şi impactul lor asupra vieţii oamenilor. individual
7. Realizarea - voi face aprecieri verbale pozitive la toată clasa conversaţia frontală
feed-back-ului dar şi individual;
8. Asigurarea - se vor purta discuţii cu elevii despre experienţa lor de conversaţia frontal
retenţiei şi a viaţă despre aceste sărbători (ce fac în aşteptarea problematiz. individual
transferului lor,cum sărbătoresc,ce formule de salut folosesc);
- temă pentru acasă:
• memorarea poeziei
• exerciţii de pe o fişă de lucru
Alexandru Vlahuţă

- s-a născut la 5 septembrie 1858 la Pleşeşti judeţul Vaslui (azi localitatea îi poartă
numele)
- fiu al unui mic proprietar de pământ

- a urmat şcoala primară şi liceul la Bârlad, între 1867 şi 1878, susţinând examenul
de bacalaureat la Bucureşti, în 1879

- a urmat timp de un an cursurile Facultăţii de Drept din Bucureşti, pe care le-a


părăsit din cauza situaţiei materiale precare, devenind institutor şi apoi profesor la
Târgovişte

- Din 1884 până în 1893 a funcţionat ca profesor la diverse instituţii de învăţământ


bucureştene (Şcoala Normală a „Societăţii pentru Învăţătura Poporului Român“,
Azilul „Elena Doamna“, Liceul „Sfântul Gheorghe“)

- Vlahuţă a murit la Bucureşti la 19 noiembrie 1919

- casa în care a locuit este astăzi Muzeul Memorial "Alexandru Vlahuţă".

Poezii scrise de acesta:

Ţara de pripas; Şi mă-ntrebi…; În zile grele; În amurg…; Valuri; Un suflet larg să


mă-nţeleagă; Tu eşti poet; Sămănătorul; Luna şi noaptea; Lui Eminescu; Linişte; etc
Histos a înviat

de Alexandru Vlahuţă

Au tremurat stăpânii lumii


La glasul blândului profet
Şi-un dusman au văzut în fiul
Dulgherului din Nazaret!

El n-a venit să răzvrătească


Nu vrea pieirea nimănui;
Desculţ, pe jos, colindă lumea
Şi mulţi hulesc în urma lui.

Şi mulţi cu pietre îl alungă


Şi râd de el ca de-un smintit:
Iisus zâmbeşte tuturora
Atotputernic şi smerit.

El orbilor le da lumina,
Şi muţilor le dă cuvânt,
Pe cei infirmi îi întăreşte,
Pe morţi îi scoală din mormânt.

Şi tuturor, deopotrivă,
Împarte darul lui ceresc--
Şi celor care cred într-însul,
Şi celor ce-l batjocoresc.

Urască-l cei fără de lege…


Ce-i pasă lui de ura lor?
El a venit s-aducă pacea Şi înfrăţirea tuturor.

Din toată lumea asupriţii


În jurul lui s-au grămădit
Şi-n vijeliile de patimi
La glasul lui au amuţit:

“Fiţi blânzi cu cei ce vă insultă,


Iertaţi pe cei ce vă lovesc,
Iubiţi pe cei ce-n contra voastră
Cu vrăjmăşie se pornesc!”

Exerciţii

1. Descoperă explicaţia potrivită:

a) “Au tremurat stăpânii lumii. La glasul marelui profet”


stăpânitorii s-au înspăimântat, auzind viitorul;
regii s-au temut de venirea Mântuitorului, ca să nu-şi piardă puterea şi tronul.

b) “Şi-un duşman au vazut”


au vazut în Iisus un duşman, care râvneşte să stăpânească lumea în locul lor;
L-au privit cu duşmănie.

c) “El n-a venit să răzvrătească Nu vrea pieirea nimănui”


El n-a venit să îndemne poporul la nesupuneri, nici nu vrea moartea stăpânitorilor;
nu vrea răscoale populare

d) „Iisus zâmbeşte tuturora”


El zâmbeşte cu bunătate;
este atotputernic, fiind fiul lui Dumnezeu, dar este şi supus.

e) „Împarte darul lui ceresc tuturora deopotrivă”


îi izbăveşte pe oamnei cu putere divină;
împarte daruri;
este egal în bunătatea sa şi faţă de cei buni şi faţă de cei răi;
este Mântuitorul tuturor oamenilor.

f) „Fiţi blânzi cu cei ce vă insultă Iertaţi pe cei ce vă lovesc”


îndemnul ceresc să fim buni şi iertători faţă de cei care greşesc;
să nu ne supărăm pe cei care greşesc.

g) „Iubiţi pe cei ce-n contra voastră Cu vrăşmăşie se pornesc!”


să-i iubim pe semenii noştri;
să-i iubim şi pe duşmani;
să-i iertăm pe cei care greşesc.
2. Ce atmosferă apare în poezie? Bifează ce este adevărat.
pace spaimă
dragoste seninătate
bunătate durere

3. Scoate din poezie cuvintele care arată acţiunile oamneilor faţă de Iisus şi acţiunile
Mântuitorului.

Acţiunea oamenilor Acţiunea Mântuitorului


• hulesc în urma lui; • colindă lumea, desculţ, pe jos;
• •
• •
• •
• •
• •
• •
• •
• •
• •

S-ar putea să vă placă și