Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.06.2023
UNITATEA ȘCOLARĂ: Școala Gimnazială „ Elena Cuza” Piatra -Neamț
CLASA: a IVa C
PROPUNĂTOR: Profesor înv. primar, SANDU MARICICA
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limbă şi literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: „Cine poate ști?”, de Ana Blandiana
TIPUL LECȚIEI: predare
SCOPUL LECȚIEI: formarea capacității de citire corectă, conștientă și expresivă a unui text
liric cu adoptarea intonației impuse de conținut și semnele de punctuație;

COMPETENŢE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE :
1.1. Realizarea de deducţii simple pe baza audierii unui text literar sau informativ accesibil;
1.2 Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare
previzibile;
2.2 Relatarea unei întâmplări imaginate pe baza unor întrebări de sprijin;
3.2 Asocierea elementelor descoperite în textul citit cu experienţe proprii;
I. BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum Naţional –„Programa şcolară pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2014, aprobată
prin Ordinul Ministrului nr. 5003 / 02.12.2014;
 ,,Limba și literatura română - manual pentru clasa a IV-a”, Editura CD PRESS, Autori:
Iliana Dumitrescu, Nicoleta Ciobanu, Vasile Molan, 2021
 Cristina Vasile, Denisa Ene – „Metodică şi Evaluare”, Rovimed Publishers 2016;
 „Întoarcerea lui Arpagic”, de Ana Blandiana , Editura Humanitas

II. STRATEGIA DIDACTICĂ:

1. Metode şi procedee : conversația, explicaţia, exerciţiul, metoda ciochinelui, metoda


cadranelor, jocul didactic
2. Mijloace didactice: ghicitori, manual, caiete, fișă de lucru, laptop, video proiector,
prezentare CANVA, creioane colorate
3. Forme de organizare: frontal, individual
4. Resurse temporale: 50 min
 Resurse umane: 33 elevi
 Resurse spaţiale: sala de clasă
 Forme şi tehnici de evaluare: obsevarea sistematică, aprecieri verbale
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Com STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE p.
CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
LECŢIEI Spec
procedee de înv. organizare
if.
1. Moment Verific dacă elevii au toate cele necesare desfăşurării
organizatoric în bune condiţii a orei de Limba şi literatura română.
2 min Pregătirea materialului didactic necesar.
Mă prezint copiilor, prof. înv. primar Sandu Maricica
la Școala Gimnazială, Comuna Moldoveni.
2. Verificarea
temei pentru Se verifică tema pentru acasă cantitativ și calitativ Conversația Caiete Frontal Aprecieri
acasă (selectiv). Individual verbale
1 min
3. Captarea Elevii sunt introduși în atmosfera textului ce urmează
atenției să fie studiat prin câteva ghicitori despre elementele
6 min comune ce compun anotimpul vara. Răspunsurile Frontal
1.1 elevilor vor fi reprezentate de imagini, iar elevii au ca Conversația Observarea
sarcină să identifice cuvântul „vara” sugerat de Metoda Ghicitori sistematică a
imaginile ciorchinelui. ciorchinelui Anexa 1 comporta-
mentului
După identificarea cuvântului cheie, adresez câteva elevilor
întrebări despre anotimpuri și frumusețile lor: Individual
- Care sunt celălalte anotimpuri ale anului?
- Care este anotimpul tău preferat? De ce?
- Care sunt lunile de vară?
Astăzi vom cunoaște împreună un text despre vară.

4. Anunţarea  Anunț titlul lecției „Cine poate ști?” de Ana


temei şi a Blandiana. Explicaţia Caiete Frontal
obiectivelor  Notez titlul poeziei și autorul ei pe tablă. Tabla
4 min  Anunț elevii că pe parcursul aceastei orei vor exersa
citirea corectă, conștientă și expresivă a unui text
liric prin respectarea semnelor de punctuație, vor
alcătui propoziții cu cuvintele noi și vor identifica
activități pe care le pot desfășura vara.

Prezint câteva informații despre Ana Blandiana:


 numele adevărat este Otilia Valeria Coman, născută Volum de
în anul 1942, la Timișoara și în prezent are vârsta de poezii de
81 de ani; Ana
 poezia „Cine poate ști?” a fost publicată în volumul Blandiana
intitulat „Întâmplări din grădina mea”;
 volumul cuprinde poezii inspirate din natură, Explicaţia
adresate, în primul rând, copiilor și prezintă originile Frontal
imaginare ale verii, așa cum ar putea fi ele percepute
prin ochii copiilor; Prezentare
 tonalitatea care îl caractezizează este jucăușă, astfel CANVA
încât cei mici să se poată identifica imediat cu cele
citite și să le stârnească interesul.
 Poezia „Cine poate ști?” este asociată cu vârsta
copilăriei și cu tinerețea.

https://www.canva.com/design/DAFkIYRhkOg/
dlESBdWJuvnfAwWNcnbISw/edit?
utm_content=DAFkIYRhkOg&utm_campaign=designs
hare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
5. Dirijarea  Pentru început, elevii privesc imaginea din
învățării manual pentru a decodifica conținutul poeziei.
 Rog elevii să citească în gând poezia. Conversația Manual
20 min  Verific dacă citirea citirea a fost conștientă: Frontal Observarea
1.2
- Ce se întreabă autoarea? Explicaţia sistematică
- Cum este povara verii? Individual
- De unde vine vara pentru fetița cuminte?
 Solicit elevii să citească poezia cu voce tare.
 Se verifică caracteristicile textului liric: versul,
strofa, rima. Conversația
 Solicit elevilor să citească cuvintele noi din
manual, de la rubrica „Dicționar”, pentru a fi
explicate.
 Elevii vor integra cuvintele noi în enunțuri Exercițiul Manual Individual
proprii, pe care le vor nota în caiete și la tablă. Tablă
 Se realizează citirea model - audio. Caiete
 Voi solicita un elev să citească încă o dată poezia Apreciere
1.2 cu voce tare, respectând semnele de punctuație. verbală

 Voi realiza o discuție cu elevii pe baza Conversația Frontal


conținutului textului:
- Cine este autorul poeziei?
- Care este răspunsul la întrebarea poeziei?

6. Obținerea  Voi distribui elevilor o fișă de lucru pentru a rezolva


performanței exerciții de cultivare a limbii:
1. Scrie cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date. Observarea
10 min 2. Găsește în poezie cuvinte care rimează cu ... Fișă de sistematică
3. Alcătuiește propoziții în care să folosești cuvintele lucru/
strălucitor, buburuze, copilărie. Exercițiul Anexa 2 Individual
3.2 4. Realizeză un desen despre vară! Anexa 2.1
Metoda Frontal
 Pentru copiii cu cerințe educaționale specifice se va cadranelor Creioane
împărți fișa de lucru cu exerciții diferențiate: colorate Aprecieri
1. Desparte în silabe cuvintele date. verbale
2. Transcrie primele 5 versuri din poezie.
3. Eu spun una, tu spui mai multe!
4. Colorează imaginea!

7. Realizarea Propun elevilor un joc de imaginație: „Închideți ochii


feed-back-ului 2.2 – se apropie vacanța și faci planuri cu familia? Ce Observarea
activități vă propuneți pe timpul verii? Unde ai vrea să Explicaţia Frontal sistematică
6 min călătorești”
Împart elevilor fulturași pentru a nota activitățile pe care Fluturași
ar vrea să le desfășoare în vacanța de vară. Ei vor fi Exercițiul Caiete
lipiți pe caiet. Individual Aprecieri
verbale
Notă* În caz că timpul ne permite, elevii au de rezolvat Rebus
un rebus. Dacă nu, fișa rămâne ca temă. Anexa 3

8. Încheierea Elevii primesc ca temă să povestească o întamplare


activității imaginară petrecută vara, în 15-20 rânduri, Explicația Frontal Aprecieri
1 min Fac aprecieri verbale cu privire la activitatea elevilor. verbale

S-ar putea să vă placă și