Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:
GRUPA: Nivel I (4-5 ani)
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
EDUCATOARE

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ INDEPENDENTĂ: „Ghiocei și Mărțișoare”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi liber alese ( ALA 1)

TEMA ACTIVIȚĂȚII: Științe- Știți care este umbra?

Artă- Ghiocei

Joc de masă- Vine, vine Primăvara!

MIJLOC DE REALIZARE: fișă de lucru, puzzle, jetoane

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare

SCOPUL
Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător, precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia ;
Formarea și consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
O. 1 –Să utilizeze diverse materiale din centrul ( Bibliotecă, Arte, Joc de masă).
O. 2 - Să redea prin intermediul tehnicilor și deprinderilor de lucru (alăturare, îmbinare)puzzle ;

O. 3 -Să coloreze elementele după criteriul dat ;

O. 4-; Să așeze imaginea reprezentată pe jeton pe umbra potrivită;

O. 5- Să reconstituie din părți întregul, în succesiunea logică a imaginii;

STRATEGII DIDACTICE:

 METODE ŞI PROCEDEE:explicaţia, demonstraţia.

 MATERIAL DIDACTIC:puzzle, fișă cu ghiocel, jetoane.

 METODE DE EVALUARE: Observarea focalizării şi a menţinerii atenţiei, aprecieri verbale, evaluare orală, evaluare individuală.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri

A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienei personale


Subdomeniu: A.1. dezvoltarea fizică
Aspect specific: A.1.2 motricitate fină
Reper: 1.3. Copilul ar trebuisã fie capabil sã utilizeze mâinile și degetele pentru scopuri diferite .

B. Dezvoltarea socio- emoțională


Subdomeniu: B.1. dezvoltarea socială
Aspect specific: B.1.1 abilități de interacțiune cu adulții
Reper: 1.2. abilități de solicitare și primire a ajutorului când are nevoie

C. Capacități și atitudini în învățare


Subdomeniu: C.1. curiozitate și intereskjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj,o

Reper: 1.1. manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea de lucruri noi;

Subdomeniu: C.3. persistență in activitate (finalizarea sarcinilor);

Reper: 3.1. realizeaza sarcinile de lucru cu consecvență

D. Dezvoltarea limbjului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

Subdomeniu: D.1. dezvoltarea limbajului și a comunicării;

Aspect specific: D.1.1 dezvoltarea capacității de ascultare și înțelegere (comunicare receptivă);


Reper:1.2.exersează ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și receptării lui
Subdomeniu: D.1. dezvoltarea limbajului și a comunicării;
Aspect specific: D.1.2 dezvoltarea capacității de vorbire și comunicare (comunicare expresivă);
Reper:1.3. capacitate de comunicare eficientă;

E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii


Subdomeniu: E.2. cunoștințe și deprinderi elementare matematice, cunoașterea și
înțelegerea lumii;
Aspect specific: E.2.2. cunoașterea și înțelegerea lumii;

Reper: 1.2. observă, identifică și descrie caracteristici din mediul înconjurător;

BIBLIOGRAFIE

⮚ “Curriculum pentru educație timpurie”

⮚ “Activitatea didactica in gradiniță” Preda V., Pletea M., Grama F., Ed. Humanitas Educational, Bucuresti, 2005;

⮚ “Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru educație timpurie”


Nr. Evenimentul Continut stiintific Metode si Materiale Evaluare
Crt. didactic procedee didactice
Pentru buna desfasurare a activitatii se vor lua
1. Moment
urmatoarele masuri organizatorice:
organizatoric
- Aerisirea sălii de grupa .
-Aranjarea mobilierului.
- Pregatirea materialului didactic.
- Copiii vor intra in ordine si disciplina in sala de
grupa.
Zâna Primăvara vrea să o alunge pe Zăna Iarna din țară
2. Captarea atentiei tocmai de aceea ne-a trimis câteva materiale, haideți să Conversatia Observarea
vedem. comportamentului
copiilor
Voi deschide conținutul cutiei magice să descoperim ce
se află în interiorul ei. Avem trei imagini care
reprezintă cele trei centre.
Anuntarea temei La centru Științe:Se descopreă fișele si jetoanele. Conversatia
3.
La centrul Arte: Se descoperă și intuiesc materialele, Imagini cu centre

descoperind creioane și fișele de colorat. Observarea focalizării


şi a menţinerii atenţiei
La centrul Joc de masă: Veți descoperi piesele unui Explicatia
puzzle.

Dirijarea învatarii Copiii se îndreaptă spre centrul corespunzător conform


indicațiilor primite .
Observarea focalizării
Voi merge pe la fiecare dintre cele trei centre pentru a Conversația şi a menţinerii atenţiei
da indicațiile necesare. Copiii încep să lucreze la
măsuțe și să realizeze sarcinile descrise după cum
Explicația
urmează: Aprecieri verbale
La Bibliotecă vom realiza corespondența între umbre
Demonstrația
jetoane
și mărțișoare.

S-ar putea să vă placă și