Sunteți pe pagina 1din 6

Grădinița Kids’ Joy Land

Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov


Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:GRĂDINIŢA KIDS’JOY LAND


EDUCATOARE: Teodor Alexandra-Ionela
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Fericit în Româniai”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Țara mea”
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE : Memorizare
FORMA DE ORGANIZARE: frontală , individuală
SCOPUL: Dezvoltarea depriderilor motrice de bază şi a atenţiei prin intermediul jocurilor de mişcare;
Crearea unei atmosfere de buna dispozitie, destindere, relaxare;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării
COMPORTAMENTE VIZATE: Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Receptarea textului care i se citeşte ori i se povesteşte, înţelegând în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice ale
acestuia.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
-să rețină titlul și autorul poeziei;
- să recite corect, cât mai expresiv, respectând intonaţia şi ritmul;
-să precizeze însemnătatea zilei de 1 Decembrie.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, expunerea
Mijloace de învățământ: scrisoarea,imagini, planșe
Forma de organizare: frontal
Locul de desfășurare: Sala de grupă

Durata: 20 -25 minute


Grădinița Kids’ Joy Land
Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov
Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

Material Bibliografic:
Curriculum pentru învățământul preșcolar,M.E.C.I-2009 Revista învățământului preșcolar 1-2/2009
Gabriela Bărbulescu, Silvia Borțeanu, Marilena Călin, Cecilia Iuga, Elvira Toma, 175 de jocuri pentru preșcolari și școlarii mici, Editura Litera, București,
2015
Grădinița Kids’ Joy Land
Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov
Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

DEMERSUL DIDACTIC

NR. EVENIMENT CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE ȘI EVALUARE-


CRT. DIDACTIC PROCEDEE INSTRUMENTE ȘI
INDICATORI
1. Momentul Se asigura condițiile necesare pentru desfășurarea optimă a activității Conversația
organizatoric și se pregătesc materialele.

2. Captarea Voi anunța preșcolarii că, venind spre gradinița lor,


atenției m-am întâlnit cu o fetiță frumoasă și isteață , îmbrăcată în costum
popular, ce mi-a înmânat un plicși niște surprize pentru a le duce
micuților.
Deschid plicul și citesc ceea ce a scris fetița:
"Ţara mea de soare
Albă, mândră floare
Mult mă duce dorul Explicația Stimularea interesului pentru
Unde-aud izvorul. Conversația memorizare
Şi izvoru-mi spune
Din timpuri străbune:
România-i stea, inimă, lalea,
Va fi-n veci a mea!"
Dragi albinuțe, pentru că se apropie ziua țării noastre dragi, v-am
trimis o poezie foarte frumoasă, niște planșe, dar și niște surprize
pentru voi.

3. Anunțarea temei a Voi anunţa tema activităţii şi a obiectivele propuse: Conversația Verificarea însușirii titlului și
Obiectivelor și Copii, poezia se numește "Țara mea" și este scrisă de Otilia Cazimir. a autorului și a poeziei
reactualizarea Dacă veti fi atenți la activi- Explicația
cunoștințelor tate veți descoperi cuvinte noi și veti intona corect poezia.
Reactualizarea cunoștințelor-
2
Grădinița Kids’ Joy Land
Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov
Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

- Cum se numește țara noastră?


- Ce țară este reprezentată pe hartă? Cunoștințe referitoare la
- Știți voi ce sărbătorim la 1 Decembrie? însemnătatea zilei de 1
-Cum am învățat noi să recităm o poezie ? Planșe Decembrie

4. Prezentarea optimă -Voi recita poezia model folosindu-mă de planșe.


a conținutului
Frumoasă mi-e ţara străveche, .
Întinsă pe munţi şi pe văi,
Cu fete cu flori la ureche,
Cu mândri şi ageri flăcăi!

Frumoasă mi-e ţara cea nouă, Planșe


Când râde cu râs tineresc,
Cum râde grădina când plouă
Şi florile când înfloresc.

3
Grădinița Kids’ Joy Land
Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov
Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

5. Dirijarea învățării - Voi lăsa un moment de contemplare asupra conținutului Memorarea poeziei
textului (V-a plăcut poezia?)
-Voi relua recitarea cu explica-
rea cuvintelor (străveche,văi,
ageri, flăcăi) și expresiilor artistice din text, utilizând materialul
didactic ajutător.

-Voi trece la însușirea și reproducerea poeziei pe strofe. Exercițiul


-Voi recita model prima strofă
și o repet apoi cu doi-trei copii. Recitarea corectă, expre-
-Voi recita model a doua strofa a poeziei, repetând-o apoi cu sivă,cu into-
doi-trei copii. nație

Voi cere ca poezia să fie recitată în întregime(mai întâi grupul


fetelor, apoi al băieților) .

6. Obținerea Se extrage mesajul și valoarea educativă a poeziei. Extragerea mesajului și a


performanței Voi pune un copil să recite poezia în întregime . valorii educative

7. Încheierea În încheiere se vor face aprecieri individuale şi colective asupra Aprecieri Evaluarea orală
activitatii modului de executare al jocurilor, a participării la activitate.

4
Grădinița Kids’ Joy Land
Str. Aviator Vasile Sebe, nr.2, Roșu, Chiajna, Ilfov
Email kidsjoyland2@yahoo.com
Nr.tel 0784100970

S-ar putea să vă placă și