Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 13.09.2018

Unitatea de invatamant: Grădinița cu p.n. Minieri

Grupa: mijlocie

Prof. inv. prescolar : Ciascai Madalina Andreea

Tema: „Gradinita, bine te-am gasit!”

Domeniul experiential: DS

Activitatea: Activitate matematica

Subiectul: Grupare dupa diverse criterii date: mare/mic, culoare

Tipul activității: verificarea deprinderilor si cunostintelor

Scopul activității: Verificarea si aprecierea cunostintelor cu privire la


caracteristicile mic-mare, culori in gruparea unor obiecte.

Obiective operaționale:

O1: Sa recunoasca diferenta mare - mic

O2: - să cunoasca culorile

Activităţi de dezvoltare personală( ADP)


Întâlnirea de dimineata „Cati baieti... cate fete?”
Salutul: „ Bună dimineata, dragi copii”
Prezenta: verificarea prezentei copiilor şi aşezarea la panou a fotografiilor
celor prezenţi
Completarea Calendarului naturii: ,,Azi, vremea este ...”
Tranziţie: „Locomotiva” „Ne jucam cu degetele”
Rutine: “Unde imi este locul?” (deprindere de autoservire)

Activităţi liber alese ( ALA 1)


Constructii: Constructii la libera alegere din lego si octoplus
Biblioteca : Citire de imagini cartea : “Culorile cu animale”

Activităţi pe domenii experenţiale( ADE)


DS – activitate matematica – joc exercitiu

III. Activităţi liber alese( ALA 2)


Joc cu text si cantec: “Vine sarpele”

Strategii didactice:
a) Metode si procedee: exercițiul, observatia, demonstrația, descrierea,
conversația, jocul;
b) Mijloace didactice: carte, piese lego si octoplus, stimulente
c) Forma de organizare: frontal, individual si pe grupe;

Bibliografie:

 „Curriculum pentru invatamantul prescolar” , M.E.C.T. Bucuresti


2008
 Preda,V., „Metodica activitatilor instructiv educative in gradinita de
copii”
 „Revista invatamantului prescolar” 1-2, 2009
DESFASURAREA ACTIVITATII
ADP – ALA 1

NR. EVENIMENT CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT DIDACTIC
ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE FORMA DE
.
DIDACTICE ORGANIZARE
PROCEDEE

Activitatea debuteaza cu
Intalnirea de dimineata,
Intalnirea de
primirea copiilor in sala ,
dimineata
asezarea in semicerc, astfel
va stabili fiecare un contact
vizual cu toti membrii Frontala Verificare
grupului, copiii avand orala
Conversatia Panoul
posibilitatea de a-si
specific
impartasi ideile, de a-si
manifesta starea de spirit,
de buna dispozitie.

Salutul: porneste de la
educatoare si este continuat
de toti copiii grupei.

Prezenta: Un copil numit


va numara copiii prezenti,
baieti si fete.

Calendarul naturii

„Data, ziua, luna, anul Aprecieri


Anotimpul ni-l arata verbale
Deci, calendarul naturii,
Sa il completam indata.”

Se vor purta discutii cu


copiii pentru a stabili
anotimpul, fenomene ale
naturii ce caracterizeaza
ziua in care suntem.

Noutatea zilei : Vor fi


prezentate activitatile ce
urmeaza a fi desfasurate pe
tot parcursul zilei.

1. Moment Se pregătesc sala ,


organizatoric mobilierul şi materialul
diactic pentru activitate

2. Captarea Se va realiza prin dansul Exercitiul Cd, casetofon frontala Observarea


atenţiei „Sa invatam si sa ne
distram cu Boroboata”
Comportamen
-tului copiilor

3. Anuntarea Voi anunta activitatile


temei si a ce urmeaza a se desfasura
obiectivelor la fiecare centru de interes.

Voi purta discutii


referitoare la ceea ce vor Observatia,
realiza copiii cu ajutorul conversatia,
materialelor puse la explicatia
dispozitie si modul de
utilizare al acestora. Se
reamintesc copiilor cateva
reguli de comportament:
vorbim in soapta pentru a
nu ne deranja unii pe altii,
lucram frumos si folosim
cu grija materialele, fiecare
lucrare inceputa trebuie
terminata

4. Dirijarea La centrul Constructii , Explicaţia Piese lego, Frontal


invatarii copiii vor construi la
Jocul Piese octoplus Pe grupe
alegere din piese lego si
piese octoplus

La Biblioteca vor citi


imagini despre culori,
gruparea pe culori din carte Cartea -
„Culorile cu
animale”

5. Pe grupe Aprecieri

Obtinerea Schimbarea copiilor de la verbale


performantei un centru la altul.

6. Evaluarea La incheierea
activitatii se realizeaza
analiza produselor
activitatii
7. Incheierea Se fac aprecieri generale si Conversatia Turul galeriei Expozitie Aprecieri
activitatii individuale asupra modului verbale
Analiza
de lucru si de comportare
produselor
ale copiilor pe tot parcursul
activitatii
activitatii.
DESFASURAREA ACTIVITATII ADE - DS

NR. EVENIMENT CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT DIDACTIC
ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE FORMA DE
.
DIDACTICE ORGANIZARE
PROCEDEE

1. Moment Se pregătesc sala ,


organizatoric mobilierul şi materialul
diactic pentru activitate

2. Captarea In fata clasei copiii vor Cutia Frontala Observarea


atenţiei descoperii o cutie , o voi misterioasa,
comportamen-
numi cutia misterioasa piese lego
tului copiilor
pentru ca nu stim ce
contine, voi chema 3 copii
care ma vor ajuta sa o
deschidem si sa deslusim
misterul. In cutie ei vor
gasi piese lego de diferite
marimi si culori.

3. Anuntarea Astazi, vom sorta


temei si a piesele lego dupa marime
Observatia, Frontala
obiectivelor si culoare.
conversatia,
explicatia

4. Dirijarea Copiii vor fi impartiti in Frontal Observare


invatarii grupe de cate 3 si fiecare
Explicaţia
grup va primi cate o
gramajoare de cuburi lego Demonstratia
pe care o vor aranja in
grupe mica- mare, si grupe Joc- exercitiu Pe grupe
respectand criteriul
culoare.

5. Pe grupe Aprecieri

Obtinerea Ii voi ruga sa se intoarca Jocul verbale


performantei cu spatele si voi amesteca
Se apreciaza
cuburile in grupurile
corectitudinea
formate, copiii vor fi rugati
interpretarii
sa identifice greselile
aparute.

6. Asigurarea Se va realiza pe tot


feed-back-ului parcursul activitatii

7. Incheierea Se fac aprecieri generale si Conversatia Aprecieri


activitatii individuale asupra modului verbale
Explicatia
de lucru si de comportare
Acordarea
Copiii vor primi Stampila fata
recompenselor
recompensa cate o stampila zambitoare
pe mana.
DESFASURAREA ACTIVITATII ALA 2

NR. EVENIMENT CONŢINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT DIDACTIC
ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE FORMA DE
.
DIDACTICE ORGANIZARE
PROCEDEE

1. Moment Se pregătesc sala ,


organizatoric mobilierul pentru activitate

2. Captarea Toti copiii se aseaza in Frontala Observarea


atenţiei forma de cerc in fata clasei
comportamen-
tului copiilor

3. Anuntarea
temei si a
Le propun copiilor sa ne Observatia, Frontala
obiectivelor
jucam „Vine sarpele.” conversatia,
explicatia

4. Dirijarea Copiii vor sta asezati in Explicaţia Frontal


invatarii forma de cerc si se vor tine
Demonstratia
de manute. Textul pe care il
vom rosti este urmatorul: Se urmareste
„Vine sarpele plangand, de respectarea
pe munte coborand. Nu stiu Jocul
regulilor
ce s-a intamplat caci codita
i-a picat.” In timp ce rostim
textul, unul dintre copii va
merge in interiorul
cercului, la final rosteste
unui alt copil din cerc„Vrei
sa fii o bucatica din codita
mea?” Daca raspunsul este
afirmativ, copilul care a
acceptat va trece pe sub
picioarele „sarpelui” si se
va prinde de spatele lui
devenind astfel „codita”.
Jocul continua pana cand
toti copiii ajung parte din
codita sarpelui.

S-ar putea să vă placă și