Sunteți pe pagina 1din 26

Instituția de învățământ: Grădinița nr.

168

Tema anuală: „Cum exprimăm ceea ce simțim? „


Subtema: „În lumea poveștilor ”
Grupa: mica „ Veveritele „

PROIECTE DE
ACTIVITATE
DEFINITIVAT

Profesor în Învățământul Preșcolar : Popa Claudia Georgiana

Inspector de specialitate pentru învățământ preșcolar : Breazu Maria – Carmen

Profesor metodist : Popescu Laura

Director : Prof. Radu Anamaria

1
PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 21.05. 2021


Grupa: mica „ Veveritele „
Tema anuală: „Cum exprimăm ceea ce simțim? „
Subtema: „În lumea poveștilor ”
Domeniul de activitate: A.L.A I – Jocuri și activități liber alese
Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi
Forma de realizare: Pe centre de interes – pe grupuri mici
Construcții: ” Căsuțe de poveste ”
Joc de masă: ” În lumea poveștilor ” – puzzle
Artă : ” Fursecuri pentru bunica ” – modelaj

Dimensiuni ale dezvoltării:


C3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamentele vizate:
C3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.

Scop: Consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinerilor prin activitățile de joc la alegerea copiilor.

Obiective:

2
 Să îmbine, prin suprapunere, cuburile asamblând căsuțe de poveste.
 Să asambleze piesele de puzzle prin îmbinarea părților componente.
 Să modeleze folosind tehnicile învățate : imprimare prin incizie, frământare.

Strategii didactice:
Metode și procedee: Conversația, Explicația, Exercițiul.
Material didactic: cuburi din spumă, plastilină, forme pentru fursecuri, puzzle cu personaje din povești, cutii individuale pentru materiale.
Forma de organizare: frontal, individuală.

Bibliografie
1. Păiși Lăzărescu, M., Tudor, S. L., Stan, M. M., (2018). Mentorat în didactica învățământului preșcolar și primar. Craiova:
Editura Sitech.
2. Curriculum pentru Educație Timpurie, (2019) , București.
3. Un an școlar altfel… Ghid pentru unitățile de învățământ preșcolar. (2020).

3
MOMENTELE STRATEGIA DIDACTICĂ
ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE

METODE MIJLOACE FORME DE


ORGANIZARE

1. MOMENTUL În sala de grupă vor fi pregătite centrele de interes,


ORGANIZATORIC așezate la o distanță corespunzătoare unele de altele.
Se va asigura păstrarea distanței de către preșcolari.
Grupul de la fiecare centru de interes va fi format din
cel mult 6 copiii, asigurându-se distanțarea fizică
necesară între aceștia. Se va păstra același scaun pe
durata întregii zile.
În cazul în care copiii vor dori să schimbe centrele
între ei, materialele și mesele vor fi dezinfectate
corespunzător.
2. CAPTAREA Preșcolarii vor descoperi centrele deschise în această
ATENȚIEI zi, fiind îndrumați de către educatoare să denumească Materiale Observarea
materialele prezente la fiecare. necesare comportamente
Conversația Frontal
fiecărui centru lor copiilor

3. ANUNȚAREA Cadrul didactic va discuta cu copiii despre tema și


TEMEI SI A obiectivul fiecărui centru deschis:
OBIECTIVELOR PE Construcții:”Căsuțe de poveste”
ÎNȚELESUL

4
COPIILOR Să îmbine cuburile, prin suprapunere, asamblând
căsuțe din poveste.

Conversația Frontal
Joc de masă: ” În lumea poveștilor “ Să asambleze
pisele de puzzle prin îmbinarea părților componente.

Arta : ”Fursecuri pentru bunica”– modelaj Să


realizeze fursecuri din plastilină pentru bunicuță
utilizând tehnicile învățate : frământare și imprimare
prin incizie.

4. DESFĂȘURAREA După ce fiecare copil își va alege centrul unde dorește Conversația
ACTIVITĂȚII să își desfășoare jocul va primi din partea cadrului
didactic indicațiile corespunzătoare pentru a reuși să Frontal
ducă sarcinile la bun sfârșit, într-un mod corect.
De asemenea, fiecare copil va avea material Explicația
individual, în cutii individuale. Materiale

Pe parcursul desfășurării activităților la centre, de necesare Apreciere


fiecărui centru verbale
către copii, cadrul didactic va supraveghea modul de
lucru al preșcolarilor și va oferi explicații suplimentare Exercițiul Individual

acolo unde este cazul, dacă copiii le vor cere.


5. EVALUAREA Produsele realizate de către preșcolari vor fi evaluate,

5
apoi expuse la centrul tematic, arătându-le astfel faptul Conversația Frontal Aprecieri
că au realizat cu succes sarcinile cerute și au reușit să verbale
îmbogățească centrul prin munca lor din acea zi.

6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri verbale asupra implicării copiilor


ACTIVITĂȚII în activitate, globale și individuale. Conversația Frontal

CENTRUL CONSTRUCȚII CENTRUL JOC DE MASĂ

6
CENTRUL ARTĂ

PROIECT DE ACTIVITATE

7
Data : 21.05.2021

Grupa : mică Veveritele

Tema anuală : „ Cum exprimăm ceea ce simțim ? ”

Subtema : „ În lumea poveștilor ” ;

Tema activității : „ Coliba iepurașului ”

Domeniul experiențial : DLC (Educarea limbajului) ;

Mijloc de realizare : povestea educatoarei ;

Tipul activității: transmiterea de cunoștințe ;

Scop : Dezvoltarea capacității de a înțelege și transmite intenții , gânduri , semnificații , mijlocite de limbajul scris .

Dimensiuni ale dezvoltării :

D2 – Mesaje orale în diverse situații de comunicare .

Comportamentele vizate :

D2.2 – Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.

Obiective operaționale :

O1 – să-și îmbogățească vocabularul : colibă, coajă, coasă, pinten.

8
O2 – să rețină mesajul transmis din poveste.

Strategia didactică :

Metode si procedee : povestirea , explicația , conversația ;

Materiale didactice : Iepuraș , imagini (scene din poveste) , jetoane personaje, recompense .

Forme de realizare : frontal , individual


Locul desfăşurării: sala de grupă
Durata:15 minute

Bibliografie :
1. Curriculum pentru Educație Timpurie, București, 2019.
2. Piramida cunoașterii: repere metodice în aplicarea curriculumului preșcolar , Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O. , Pitești: Editura Diamant,
2014.
3. Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii și în cadrul organizației ” Șoimii Patriei ”, Editura Didactică și
Pedagogică, 1987.
4. “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.

MOMENTELE STRATEGIA DIDACTICĂ


ACTIVITĂȚII CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII EVALUARE

9
METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1. MOMENTUL Se vor asigura condițiile optime pentru


ORGANIZATORIC realizarea activității: aerisirea sălii de grupă,
aşezarea mobilierului pentru activitate,
aranjarea materialului demonstrativ la Conversația
îndemâna educatoarei, intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă, controlul ținutei și a
poziției copiilor pe scaune.
2. CAPTAREA Un nou personaj își va face simțită prezența
ATENȚIEI în sala de grupă. Un iepure va sta intr-un coș
pe un scaun. Observarea
Cu privirea îndreptată spre iepuraș ce va sta Conversația Iepuraș Frontal comporta-
lângă scaun, educatoarea le va spune acestora mentelor
o poveste care are personaj principal un copiilor
iepuraș.

3. ANUNȚAREA Le voi spune copiilor ca astăzi le voi relata


TEMEI SI A o poveste care se numește “ Coliba iepurașului
OBIECTIVELOR ”. ( coliba = casa )
PE ÎNȚELESUL Copiii vor asculta în liniște pentru a nu-l Conversația Frontal
COPIILOR deranja pe invitatul lor, iepurașul .

4. 1„Educatoarea va expune expresiv povestea


DESFĂȘURAREA „Coliba iepurașului ”.
ACTIVITĂȚII Povestirea se va desfășura într-un mod Conversația
atractiv.
Concomitent cu expunerea poveștii, vor fi
prezentate imaginile sugestive. Se vor explica
cuvintele necunoscute : colibă, coajă, coasă,
pinten. Imagini

10
Momentul 1: (scene din
A fost odată o vulpe și un iepuraș. Vulpea Observația poveste)
avea o colibă din gheață, iar iepurașul o colibă
din coajă de tei.
Vulpea se lăuda cu coliba ei de gheață tuturor
și râdea de coliba iepurașului.
Momentul 2:
Dar a venit vara și coliba vulpii s-a topit. Ea
s-a rugat atunci de iepuraș: Explicația
- Iepurașule, lasă-mă să stau în coliba ta !
- Nu, nu te las, fiindcă ai fost răutăcioasă și ai
râs de căsuța mea !
Dar vulpea nu i-a dat pace iepurașului până n-a
lăsat-o să vină pe cuptor langă el.

Momentul 3:
A mai trecut o zi-două și vulpea l-a gonit
( izgonit ) pe iepuraș din colibă.
Plângea iepurașul și se jelea și își ștergea
lacrimile cu lăbuța.

Momentul 4:
Niște câini care treceau pe acolo îl zăresc și-l
întreabă:
- Hau, hau, hau. De ce plângi, iepurașule?
- Am avut o colibă din coajă de tei, iar vulpea
una de gheață. Primăvara, coliba vulpii s-a
topit. Vulpea s-a rugat atunci s-o primesc în
coliba mea și acum uite că m-a gonit.
Câinii s-au apropiat de colibă:
- Hau, hau, hau! Ieși afară, vulpe vicleană! Dar
vulpea Ie-a răspuns de pe cuptor:

11
- Când m-oi înfuria și m-oi arăta, fărâme vă fac
și vă viu de hac!
Câinii s-au speriat și au fugit.

Momentul 5:
Iepurașul plângea iarăși cu lacrimi amare. Pe
lângă el trece un lup:
- De ce plângi, iepurașule?
- Cum să nu plâng lupule,vulpea s-a rugat să o
primesc în coliba mea și acum m-a gonit. N-o
s-o poți goni. Au încercat și câinii s-o
gonească, dar n-au izbutit.
A sosit lupul în fața colibei și a început să urle
furios:
- Auuu, Auuuu... Ieși afară, vulpe vicleană!
Dar vulpea i-a răspuns de pe cuptor:
- Când m-oi înfuria și m-oi arăta, fărâme vă fac
și vă viu de hac!
Lupul s-a speriat și a fugit.

Momentul 6:
Iar iepurașul plângea și tot plângea, iată ca
vine un urs bătrân.
- De ce plângi, iepurașule?
Iepurașul îi povestește ursului ce a pățit. Ursul
îl asigură pe iepuraș că o va goni pe vulpe.
Și a pornit ursul spre colibă mormăind:
- Morrr... morrr... Ieși afară, vulpe vicleană!
Dar vulpea i-a răspuns de pe cuptor;
- Când m-oi înfuria și m-oi arăta, fărâme vă fac
și vă viu de hac!
S-a speriat Moș Martin și a șters-o prin pădure.

12
Momentul 7:
Iepurașul iar plângea și se căia. Trece un cocoș
pe drum cu o coasă pe spate.
- Cu-cu-rigu! Iepurașule, de ce plângi tu?
Iepurașul îi povestește cocoșului ce a pățit.
Cocoșul îl asigură pe iepuraș că o va goni pe
vulpe. Astfel, cocoșul ajuns în fața colibei
spune :
- Cucurigu! Sunt cocoș cu pinten roș. Pe umăr
țin coasa, vulpea ticăloasă, s-o gonesc din
casă !
Momentul 8:
S-a speriat vulpea din cale-afară, a coborât de
pe cuptor și a luat-o la sănătoasa. Iar iepurașul
și cocoșul s-au mutat împreună și au devenit
cei mai buni prieteni.
5. OBȚINEREA La final se va purta o discuție pe baza poveștii Conversația Machetă Frontal Aprecieri
PERFORMANȚEI cu ajutorul siluetelor personajelor , copiii vor verbale
spune care sunt personajele principale și ce au aplauze
înțeles ei din poveste. ( mesajul )
Copiii vor fi solicitați să formuleze propoziții
cu cuvintele noi.
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri verbale asupra implicării
ACTIVITĂȚII copiilor în activitate , globale și individuale.
Pentru participarea activă la această activitate, Conversația Recompense Frontal
copiii vor primi un ecuson ce reprezintă fața
unui iepuraș.

13
PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 21.05.2021

Grupa : mică Veverițele

14
Tema anuală : ” Cum exprimăm ceea ce simțim ? ”

Subtema : ” În lumea poveștilor ”

Tema activității : ” Să-l ajutăm pe iepuraș ! ”

Domeniul experiențial : Științe

Categoria de activitate : Activitate matematică

Mijloc de realizare : Exerciții cu material individual

Tipul activității : Consolidare numerație în concentrul 1-3 .

Scopul : Raportarea corectă a numărului la cantitate şi invers, exersarea calităţilor şi operaţiilor gândirii.

Dimensiuni ale dezvoltării :

E2 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropriat;

Comportamente vizate :

E2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația

E2.4 Efectuează operații de scriere, grupare, clasificare, măsurare a obictelor

15
Obiective operaționale :

O1 - Să constituie mulţimi de elemente utilizând criteriul formei ;

O2 - Să raporteze numărul la cantitate şi invers, verbalizând corect acţiunea efectuată;

O3 - Să numere conştient (prin gest de încercuire), mulţimea nou formata;

Strategia didactică :

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

Materiale didactice : coşuleţe ptr. fiecare copil cu jetoane( iepurasi, rândunele, morcovi, flori, cifre ), flipchart.

Forme de organizare : frontală, individuală

Locul desfășurării : sala de grupă

Durata : 15 minute

Bibliografie :

16
1. “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.
2. “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.
3. “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.

17
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII
METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE

1.MOMENTUL Se asigură condiţiile optime pentru buna


ORGANIZATORIC desfăşurare a activităţii.
Se respectă normele de distanţare impuse
în aranjarea copiilor la măsuţe.
Se pregăteşte materialul didactic.

2. CAPTAREA Iepurașul Țup va aduce un plic cu o poezie : Conversaţia


ATENȚIEI
” 1, 2, 3

Eu beau ceai de tei

Seara la culcare

Beau o cană mare.

1,2,3

Ajută-mă dacă vrei Exerciţiul

Cifra corespunzatoare

Pentru imaginea următoare !

( Se va prezenta o imagine cu mulțimi de


obiecte în concentrul 1-3).

3. ANUNȚAREA Le voi spune copiilor că astăzi la activitatea Conversația 18


TEMEI SI A de matematică îi vom avea prezenți pe Puf
OBIECTIVELOR PE Alb și Puf Gri, fiecare cu grădina lui și o să
19
PROIECT DE ACTIVITATE

Data : 21.05.2021

Grupa : mică ”Veverițele”

Tema anuală : Cum exprimăm ceea ce simțim ?

Subtema : În lumea poveștilor

Tema activității : Casa iepurașului

Domeniul Experiențial : D.E.C.- Domeniul estetic şi creativ

Categoria de activitate : Activitate artistico- plastică

Mijloc de realizare : pictură- pata de culoare

Tipul de activitate : evaluare de cunoștințe

20
Scop : Dezvoltarea simțului estetic şi consolidarea unor deprinderi, stimularea expresivității și a creativității prin pictură.

Dimensiuni ale dezvoltării :


C3-Activare și manifestare a potențialului creativ

Comportamente vizate :
C3.1.-Manifestă creativitate prin activități diverse

21
Obiective operaționale :
O1 - să picteze căsuțele utilizând ” pata de culoare ”

O2 - să lucreze curat la locul de joacă.

O3 – să folosească trafaletul în realizarea temei.

Strategia didactică :
Metode și procedee : conversația, explicația, exercitiul.
Material didactic : casa model , guase diferite culori , trafalet , casa din carton, suport trafalet.
Forme de organizare : frontal, individual
Locul desfășurării : sala de grupă
Durata : 15 minute.

Bibliografie :

1. “ Piramida cunoasterii : repere metodice in aplicarea curriculumului prescolar “ , cood. Adina Glava, Lolica Tataru, Olga
Chis ; referent stiintific : prof.univ.dr. Vasile Chis – Pitesti, Diamant, 2014.

2. “ Curriculum pentru educatia timpurie “ 2019.

3. “ Curriculum pentru invatamantul prescolar “ E.D.P.H., Bucuresti, 2008.

MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


ACTIVITĂȚII

22
1.MOMENTUL Se asigură condiţiile optime Conversaţia Frontal
ORGANIZATORIC pentru buna desfăşurare a
activităţii.
Se respectă normele de distanţare
impuse în aranjarea copiilor la
măsuţe.
Se pregăteşte materialul didactic.
2. CAPTAREA Captarea atenţiei copiilor se va
realiza prin apariţia Iepurașului din
ATENȚIEI
povestea ” Coliba iepurașului ”.
3. ANUNȚAREA Intuirea materialelor Explicaţia Frontal
TEMEI SI A Se vor intui materialele cu ajutorul
OBIECTIVELOR cărora se va realiza lucrarea “ Casa
PE ÎNȚELESUL iepurașului ” : casa din carton, Conversaţia
COPIILOR trafalet, guase diferite culori ,
suport de trafalet.
Se va anunța tema activității : “
Casa iepurasului ” .
4. Reamintim modul de lucru Frontal
DESFĂȘURAREA Se vor reaminti etapele ce trebuie
ACTIVITĂȚII urmate în realizarea lucrării si se va
prezinta lucrarea model .
Pictarea casei – se va aplica
culoare in suportul de trafalet, se va
rula trafaletul prin culoare după
care se va trasa culoarea pe casa , Explicaţia
deplasând trafaletul de sus în jos.
Copiii vor picta căsuțele, fiecare
exprimându-și creativitatea.
Prezentarea criteriilor de Conversaţia

23
evaluare Individual
Se vor prezenta criteriile de
evaluare a lucrărilor : să lucreze
curat, sa foloseasca materialul pus
la dispozitie.
-respectarea sarcinilor cerute
-acurateţea lucrării Explicaţia
Exerciţii pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinii
Se execută câteva exerciţii
pentru încălzirea muşchilor mici
ai mâinii: Exerciţiul
Ploaia cade ne-ncetat,
Vârful degetelor bat,
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm.
Mâna lebădă o fac,
Care dă uşor din cap.
Lebedele-n jur
privesc,
Mâinile eu le rotesc.
Executarea propriu-zisă a lucrării.
Educatoarea le urează spor la
lucru copiilor şi supraveghează
modul de executare a lucrării, Frontal
ajutându-i pe copii acolo unde
este cazul.
Fiecare copil va realiza pictarea
casei iepurașului.
Când timpul pentru activitate se

24
apropie de sfârșit, educatoarea va
anunţa că este momentul să se
pregătească de finalizarea lucrării.
5. EVALUAREA Lucrările vor fi apreciate de către Conversaţia Frontal Aprecieri
preșcolari, cât și de educatoare, verbale
urmărind dacă s-au respectat
criteriile de evaluare prezentate
anterior.
6. ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri verbale Conversaţia Frontal
ACTIVITĂȚII asupra implicării copiilor în
activitate, globale și individuale.

Anexe :

25
Casa iepurașului Trafalet

26

S-ar putea să vă placă și