Sunteți pe pagina 1din 22

INSPECŢIE CURENTĂ 1

DEFINITIVAT

Grădinița Olga Gudynn

EDUCATOARE: ALINA TULBURE


PROIECTE DE ACTIVITATE
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Întâlnirea de dimineață: Moșule voiam să-ți spun ...
 Tranziție: Cine-i născut în decembrie? (joc muzical)

ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE (ALA):


 Joc de masă: “Simbolurile sărbătorilor de iarnă” (puzzle)
 Construcții: “Ghetuța fermecată”
 Bibliotecă : Grafisme – bastonul “Acadele de la Moș Nicolae“

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


 Domeniul Știintă (DŞ): Joc didactic” Răspunde repede şi bine” (activitate
matematică)
 Domeniul Om şi Societate (DOS): Activitate practică ”Ghetuța lui Moș Nicolae”

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI RECREATIVE:


 Joc de mișcare: ”Șoseta cu bomboane”
Data: 07.12.2017
Grupa: Mare
Grădiniţa: Olga Gudynn International School
Educatoare: Alina Tulbure

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: “Tradiții străbune”
Tema săptămânii: “Moș Nicolae”
Categoria de activitate: Activități de dezvoltare personală
Tema activității: “Moșule voiam să-ți spun ...”
Mijloc de realizare: joc didactic
Scopul activității:
 Familiarizarea copiilor cu formule de politețe;
 Dezvoltarea capacităților de comunicare verbală;
 Consolidarea capacității de socializare și colaborare.

Obiective operaționale:
- să salute educatoarea și colegii de grupă;
- să fixeze data calendarului, precum şi fenomenul meteo caracteristic zilei;
- să utilizeze formule de politețe.

Strategii didactice:
Metode didactice: jocul, conversația, explicația, exercițiul
Material didactic: calendarul naturii și elementele sale
Forme de organizare: frontal

Durata: 20 minute
Scenariul zilei

Momentele întâlnirii de dimineață:

1. Salutul

Activitatea debutează cu intrarea copiilor în grupă, salutul şi apoi o scurtă conversație


despre cadourile primite de la Moș Nicolae si despre cum ne-am simțit găsindu-le în ghetuțe.

Educatoarea salută copiii: “Bună dimineața, copii!”, iar copiii răspund după cum simt.
Copiii se vor așeza în semicerc în fața calendarului naturii.

2. Prezența copiilor

Fiecare copil își alege cartonașul cu poza și completează prezența zilei, așezând
cartonașul la locul potrivit. După ce toți cei prezenți au realizat aceasta, se analizează locurile
fără poze și se anunță copiii absenți.

3. Calendarul naturii

Se lucrează pe calendar pentru a stabili anotimpul, ziua din săptămână, luna și anul: “În
ce anotimp suntem noi acum?”, “Care este luna în care ne aflăm?”, “Ce surprize ne pregătește
nouă, anotimpul iarna?”.

4. Activitate de grup – Joc: “Moșule voiam să-ți spun...”

Educatoarea porneşte jocul prin a le relata copiilor cât de fericită era în dimineața în care
se trezea cu daruri în ghetuțe. Fiecare copil va spune cum s-a simțit el anul acesta în momentul
când a găsit darurile și ce a făcut după ce le-a primit, în momentul în care va avea în mână
mingiuța pasat de educatoare. Mingea va trece din mână în mână, până ce toţi copiii au răspuns
la această întrebare.

5. Tranziție: Joc recitativ

La semnalul educatoarei copiii încep jocul muzical “Cine-i născut în


decembrie?”adaptat după cântecul “Cine-i născut luna aceasta?” audiat la petrecerile de
naștere.
Data: 07.12.2017
Grupa: Mare
Grădiniţa: Olga Gudynn International School
Educatoare: Alina Tulbure

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema proiectului: “Tradiții străbune”

Tema săptămânii: “Moș Nicolae”

Categoria de activitate: Activități liber-alese (ALA)

Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi

Scopul activității:
A) Dezvoltarea capacității de cunoaștere a mediului înconjurător, precum și de stimulare
a curiozității în investigarea acestuia.
B) Recreerea și destinderea copiilor; Dezvoltarea atenției, a rapidității în reacții, a
îndemânării; Dezvoltarea spiritului de competiție.

CENTRE DE INTERES

 Sectorul JOC DE MASĂ


Tema: “Simbolurile sărbătorilor de iarnă”

Obiective operaționale:

- să potrivească piesele de puzzle pentru a obține un simbol specific iernii

Metode didactice: conversația, jocul, explicația

Materiale didactice: piese de puzzle

Forme de organizare: individual


 Sectorul CONSTRUCȚII

Tema: “Ghetuța fermecată” (jocuri de construcții)

Obiective operaționale:

- Să asambleze cuburile prin unire pentru a reda forma unei ghete

Metode didactice: conversația, explicația, exercițiul

Materiale didactice: cuburi de plastic, cuburi de lemn

Forme de organizare: individual

 Sectorul BIBLIOTECĂ

Tema: Grafisme – bastonul “Acadele de la Moș Nicolae”

Obiective operaționale:

- să traseze linii șerpuite urmărind modelul fișei de lucru;


- să aprecieze celelalte lucrări ale colegilor

Metode didactice: conversația, explicația, joc- exercițiu

Materiale didactice: fișă cu bastonașe, creon grafic, culori

Forme de organizare: individual


MOMENTELE OB CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII OP DIDACTICE

1. Momentul Crearea condițiilor psiho- pedagogice


organizatoric necesare desfășurării activității în
bune condiții:

- aerisirea sălii de grupă;


- aranjarea și accesibilizarea
materialului didactic.
2. Captarea Captarea atenției se va face cu Conversația
atenției ajutorul unei ghicitori:
/frontal
“ Lin soseste in odaie,

Si-n ghetutele curate,

Incep iute sa se-arate,

Daruri multe, imbelsugate.

Ia ghiceste tu acum,

Cine-i mosul asta bun?”.

3. Anunțarea Se prezintă centrele de interes şi Conversația


temei și a copiii sunt invitați să-și aleagă
obiectivelor centrul de interes la care vor să Explicația
lucreze.
/frontal
Se vor intui materialele de la fiecare Materialele centrelor
centru și se vor anunța temele si
obiectivele.
4. Desfășurarea O1 1.“Joc de masa”: “Simbolurile Conversație, Explicație, Copiii caută să
activităților pe sărbătorilor de iarnă” - puzzle Exercițiul /individual potrivească piesele
centre de de puzzle pentru a
interes 2. “Construcții”: “Ghetuța reda tabloul.
fermecată”- Copiii își aleg un joc și
construiesc ghetuța. Respectă forma Conversație/ Explicație Copiii construiesc
O1 /individual ghetuțele
ghetuței, mai mare și lată la talpă și
maiscurtă în partea de sus

O1 3.“Biblioteca: Grafisme “Acadele de Conversație, Explicație, Copiii trasează linia


la Moș Nicolae” Joc-exercițiul /frontal,
curbă.
O2
Copiii vor avea de trasat linii curbe individual
pe fișele de lucru primite.
5. Încheierea Se fac aprecieri individuale și
activității generale asupra modului în care s-au
descurcat copiii la centrele de interes.

Joc de miscare Copiii se împart în două echipe cu Copiii respectă


“Șoseta cu număr egal de participanți. Vor regulile jocului şi
bomboane” avea de găsit drumul care duce la acţionează conform
șoseta cu bomboane. Fiecare copil lor.
trebuie să parcurgă traseul, echipa
câștigătoare fiind aceea care
ajunge prima la destinație.
 Joc de miscare: “Șoseta cu bomboane”

Obiective operaționale:

- să găsească drumul cel mai scurt pentru a ajunge la bărcuţa pescarului;


- să participe activ în cadrul jocului;
- să-și susțină colegii, încurajându-i.

Metode didactice: conversaía, jocul

Material didactic: cartonașe în formă de bomboane, șosete decorative, coșule

Forma de organizare: pe echipe

Durata: 20 - 25 minute

Desfășurarea jocului: “Șoseta cu bomboane”

Copiii se împart în două echipe cu număr egal de participanți. La semnalul


educatoarei, un copil din fiecare echipă va pleca, cu o găletuşă în mână să strângă cât mai
multe bomboane pe care să le ducă la șoseta echipei. Echipa câştigătoare va fi cea care va
strânge cele mai multe bomboane.
Data: 07.12.2017
Grupa: Mare
Grădiniţa: Olga Gudynn International School
Educatoare: Alina Tulbure

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema proiectului: “Tradiții străbune”

Tema săptămânii: “Moș Nicolae”

Domeniul experiențial: Domeniul Științe (DȘ) - Activitate matematică

Mijloc de realizare: Joc didactic - “Răspunde repede şi bine!”

Tipul activității: Consolidare de cunoştinte

Scopul activității:
 Consolidarea cunoștintelor referitoare la numerația în limitele 1-5;
 Exersarea unor operaţii ale gândirii (analiza, sinteza, abstractizarea, generalizarea),
precum şi cultivarea unor calităţi ale gândirii (corectitudinea, promptitudinea,
rapiditatea).

Obiective operaționale: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:


O1 - să formeze mulţimi de nuielușe, bomboane, mere, portocale și acadele pe baza
experienței anterioare; obiectivul este atins dacă toţi copiii formează corect mulţimile;

O2 - să asocieze cantitatea cu numărul și invers, pe baza observării materialului intuitiv;


obiectivul este atins dacă toţi copiii asociază corect numărul cantităţii;

O3 - să ordoneze crescător și descrescător numerele, pe baza experienței anterioare;


obiectivul este atins dacă toţi copiii ordonează crescător și descrescător numerele date;

O4 - să compare numerele (reprezentând cantităţi diferite) în concentrul 1 – 5 pentru a


determina vecinii mai mici/ mai mari ai numerelor date pe baza experienței anterioare;
obiectivul este atins dacă toţi copiii găsesc vecinii numerelor;
O5 – să rezolve “problemele ghicitori” utilizând operația corectă; obiectivul este atins dacă
cel puțin 13 copii din 18 găsesc operația corespunzătoare și află rezultatul.

Regulile jocului:

 În funcţie de obiectivele propuse se vor stabili regulile de joc, iar copiii vor răspunde
numai când sunt întrebaţi.
 Copilul numit se deplasează la tablă, răspunde la întrebare şi rezolvă sarcina cerută.

Sarcina diadctică:

 Să rezolve sarcinile primite, mânuind materialul intuitiv, şi să recunoască operaţia


corectă.

Elemente de joc:

 Mânuirea materialului, aplauze, surpriza „Omul de turtă dulce”, întrecerea, mişcarea,


sunetul clopoţelului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversație, explicație, demonstraţie, instructajul verbal,
problematizarea, exercitiul, jocul;

Forme de organizare: frontal, pe echipe, individual.

Material didactic: o hartă care sugerează drumul pe care omul de turtă dulce trebuie să îl
parcurgă până la casa de turtă dulce, flash-carduri cu numere 1-5, cutie, ecusoane brăduți și
steluțe, cartonașe în formă de nuielușe, mere, portocale, acadele și bomboane cadouri cu
“provocări”, tabla magnetică, cifre, buline roşii, marker,om de turtă dulce, buline în formă de
turtă dulce.

Durata: 25 – 30 minute
MOMENTELE OB CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII OP DIDACTICE

1. Momentul Crearea condițiilor psiho-pedagogice necesare


organizatoric desfășurării activității în bune condiții:

-aerisirea sălii de grupă;

-aranjarea și accesibilizarea materialului


didactic.

2. Captarea Introducerea în activitate se va realiza prin Conversația Reacțiile


atenției elementul surpriză „Omul de turtă dulce”, care copiilor
le transmite un mesaj: /frontal

Am venit astăzi la voi/ Eu, Turtă dulce cel vioi/


Cu o hartă am sosit/ Drumul spre casă nu l-am
găsit/ Și vă rog acum pe voi/ Să mă ajutați în
aceste provocări/ Cu materialele să vă jucați/
Drumul spre casă voi să mi-l arătați!”

Cu ce a venit omul de turtă dulce la noi? (cu o


hartă)/ Cu ce vrea să îl ajutăm? (să treacă peste
provocări)/ De ce vrea omul de turtă dulce să îl
ajutăm în provocări? (ca să ajungă acasă la el)

3. Anuntarea Educatoarea scoate din șoseta adusă de omul Conversația Interesul față
jocului şi de turtă dulce harta cu drumul spre casă, pe de jocul
enunţarea care o așează pe tabla magnetică. Educatoarea /frontal propus
obiectivelor anunță copiii că titlul jocului este răspunde
repede și bine. Copiii sunt anunțați că vor
avea de trecut mai multe probe de pe hartă,
pentru a conduce omul de turtă dulce la casa
de turtă dulce. Pentru fiecare probă vor primi
câte un punct. Educatoarea precizează regulile
jocului și faptul că echipa câștigătoare va fi
cea care le va respecta și care va strânge cele
mai multe puncte.

4. Actualizarea Copiii vor avea de rezolvat diferite sarcini pe Conversația


cunoștințelor baza cunoștințelor anterioare. Pentru a-l ajuta
pe Turtă dulce să ajungă mai repede, vor Explicația/frontal
extrage din “cutia magică” un bilețel cu
„emblema” echipei (echipa brăduților și
O1 echipa steluțelor). Odată grupați copiii vor
face o mică încălzire înainte de a începe
traseul: echipa brăduților: “sortează după Conversația Sortarea
formă materialele din ghetuță” . Copiii vor materialelor
O2
sorta: o nuielusă, două bomboane, trei mere,
patru portocale, cinci acadele. Explicația/frontal

O3 Echipa steluțelor : “numără elementele din


fiecare mulțime și scrie numărul Corespondența
corespunzător fiecărei mulțimi” (o nuielușă – de 1-1
nr.1, două bomboane – nr2, trei mere – nr 3,
patru portocale – nr.4, cinci acadele – nr 5)

5. Desfășurarea  Explicarea jocului Explicația


jocului Se anunță copiii că sunt pregătite plicurile
O3 jocului răspunde repede și bine și se / pe grupe Ordonarea
reamintește că fiecare provocare reprezintă un crescătoare /
Demonstrația descrescătoare
punct și îl va ajuta pe Omul de turtă dulce să
ajungă acasă. Provocările solicită ordonarea în
ordine crescătoare și descrescătoare a șirului
de numere 1 -5 . La indicația educatoarei, o
echipă ordonează crescător flash-cardurile cu
numerele de la 1-5; iar cealaltă echipă în
ordine descrescătoare.
 Executarea jocului
Jocul continuă, copiii primind alte sarcini – să
îl găsească pe 3 î mulțime și să numească
O4
vecinii lui 3. Se fac exerciții de identificare și
poziționare a vecinilor. Exercitiul Recunoașterea
vecinilor
Varianta 2 numerelor
Un copil din fiecare echipă va veni în față să
aleagă fiecare câte un număr din șir. Vor avea
ca sarcină să identifice și să aranjeze vecinii
numerelor alese.

Varianta 3
Alți copii vor veni în față și vor extrage câte Formare de
O1 un număr. Vor avea drept sarcină să aranjeze mulțimi
mulțimi de elemente de același fel conform
numărului extras.
O5  Complicarea jocului Conversația Recunoașterea
Pentru complicarea jocului fiecare echipă va operațiunii și
avea de răspuns la două “probleme ghicitori”: găsirea
Explicația/frontal răspunsului
- “În această dimineață/ Moș Nicolae corect
cel vioi/ A copt cu multă dragoste/ 3
brioșe moi. Mergând până afară-n
curte/ Și-ntorcându-se-napoi/ A văzut
cum la el pe masă/ Cu o briosă mai
mult a apărut. Câte brioșe are acum Problematizarea

O5 pe masă Moș Nicolae? (răspunde


grupa brăduților)
- “Dragul nostru motănel/ Și-a curățat
cei 4 botoșei. A plecat la baie să se
spele și când s-a întors înapoi, se uită Algoritmizarea
mirat și-și spune: din cei 4 botoșei,
am rămas cu unul mai puțin. Câți
botoșei am eu acum copii? (răspunde
echipa steluțelor)

 Obținerea performanței
Descoperirea
Copiii vor lucra pe fișe individuale, respectând
Munca independenta
sarcinile de lucru

6. Încheierea Se prezintă panoul cu buline pentru Conversația


activităţii evidențierea punctajului. Se formulează
concluzii asupra modului de respectare a /frontal
regulilor și sarcinilor de joc. Se fac aprecieri Recompense
legate de participarea copiilor la activitate.
FIȘĂ DE LUCRU

1. Găsește numerele care lipsesc din șir

1 ........ 3 ........ 5 5 ...... 3, 2, ........

2. Scrie vecinii numerelor

2 4

3. Desenează tot atâtea acadele câte îți indică cifra

3 5 2
Data: 07.12.2017
Grupa: Mare
Grădiniţa: Olga Gudynn International School
Educatoare: Alina Tulbure

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

Tema proiectului: “Tradiții străbune”

Tema săptămânii: “Moș Nicolae”

Domeniul experiențial: Domeniul Om și Societate (DOS) - Activitate practică

Tema activității: Șnuruire – “Ghetuța lui Moș Nicolae”

Tipul activității: Consolidarea de priceperi și deprinderi

Scopul activității:
 Consolidarea deprinderilor de a lipi, a tăia şi asambla, pentru realizarea propriei lucrări;
 Dezvoltarea simțului practic și estetic
 Consolidarea deprinderii de a șnurui

Obiective operaționale: Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:


O1 - să denumească materialele și instrumentele de lucru, pe baza intuirii acestora; obiectivul
este atins dacă toţi copiii sunt capabili să identifice materialele și instrumentele de lucru;

O2 - să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru; obiectivul este atins dacă toţi copiii
sunt capabili să utilizeze corect materialele și instrumentele de lucru

O3 – să respecte etapele de realizare a lucrării; obiectivul este atins dacă toţi copiii respectă
etapele de lucru;

O4 - să aprecieze lucrările colegilor, dar și propria lucrare, pe baza criteriilor enunțate;


obiectivul este atins dacă copiii folosesc criteriile de evaluare a lucrărilor în aprecierea vis-à-vis de
lucrările colegilor.
Strategii didactice:
Metode şi procede: conversație, explicație, expunere, instructaj, exercițiul, analiza, expoziția
și surpriza;

Material didactic: imagini, ghetuță model, lipici, foarfece, șablon surpriză, șnur, decorațiuni,
acadele;

Forme de organizare: frontal, individual.

Material bibliografic:

- “ Metodica predarii activitatilor practice in gradinita de copii” – Editura Didactica si


Pedagogica
- “ Programa activitatilor instructive-edicative in gradinita de copii” - Bucuresti 2005

Durata: 25 - 30 minute

MOMENTE- OB CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALU-


LE OP DIDACTICE ARE
ACTIVITĂȚII

1. Momentul Se creează condițiile psiho-pedagogice


organizatoric necesare desfășurării activității:

- aerisirea sălii de grupă;


- aranjarea și accesibilizarea materialului
didactic.

2. Captarea Captarea atenţiei se face prin prezentarea unei Conversația Recunosc şi


atenției imagini, ce reprezintă modelul unei ghetuțe. descriu
După o scurtă descriere a ghetuței le este /frontal imaginea
arătată ghetuța model.

3. Anunțarea Se anunţă tema activităţii şi se explică Conversația


temei și a obiectivele pe înţelesul copiilor.
Explicația
obiectivelor
1. Analiza modelului: se prezintă planșa
model și se discută pe marginea ei: se vor /frontal
preciza etapele de lucru
O1 2. Intuirea materialelor: se intuiesc Conversația
materialele la îndemâna copiilor și se enunţă
Explicația Recunoașterea
regulile de lucru.
materialelor
/frontal
3. Demonstrarea modului de lucru: se va
demonstra frontal modul de șnuruire a Model
ghetuței, după șablonul model “Ghetuță”

4. Desfășura- 4. Exerciții de încălzire a mâinilor: se vor Conversația


rea activității realiza exerciții pentru încălzirea mușchilor
mici ai mâinii: Explicația

- închiderea și deschiderea pumnilor ; /frontal

- mișcarea degetelor ;

- aplauze.

5.Executarea lucrărilor: copiii încep să Decuparea

O2 lucreze ghetuţa respectând pașii de lucru, iar Individual Îndoirea


după terminarea acesteia, fiecare copil va lipi
O3 decorațiunile și va șnurui șiretul la ghetuță. Lipirea

Pe parcursul realizării lucrării, educatoarea Explicația Decorarea


urmăreşte activitatea copiilor și oferă explicații
Șnuruirea
individuale.

6. Finalizarea lucrărilor:

Educatoarea va anunța încetarea activității cu


câteva minute înainte, astfel încât să dea
posibilitatea copiilor să finalizeze lucrarea.

5. Feed-back O4 Lucrările sunt expuse în fața copiilor, iar Explicația Orală


si aprecierea aceștia fac o serie de aprecieri cu privire la
modul de execuție și finalizare a acestora. Turul galeriei
lucrărilor

Se stabilesc cele mai reușite lucrări și se


recompensează autorii acestora cu un rând de
aplauze din partea colegilor
6. Încheierea Se fac aprecieri individuale și generale asupra Conversatia Orală
activității modului în care au fost realizate lucrările și
asupra modului de analiză al lucrărilor. Copiii /frontal
vor primi drept recompense“acadele”, în Recompense
ghetuțele realizate la activitate.

ȘABLON
Data: 07. 12. 2017
Grupa: Mare
Grădiniţa: Olga Gudynn International School
Educatoare: Alina Tulbure

PROIECT DE ACTIVITATE
Tema anuală: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema proiectului: “Tradiții străbune”
Tema săptămânii: “Moș Nicolae”

Categoria de activitate: Jocuri și activități recreative

Tema activității: “Șoseta cu bomboane”

Tipul activității: Consolidare de priceperi și deprinderi

Forma de realizare: Joc de mișcare

Scopul activității:

 Recreerea și destinderea copiilor;

 Consolidarea atenției, a rapidității în reacții, a îndemânării și a deprinderilor mortice de bază;

 Dezvoltarea spiritului de competiție.

Obiective operaționale:

La sfârșitul jocului copiii vor fi capabili:


- să respecte regulile de desfăşurare a jocului;
- să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;
- să interacţioneze cu ceilalţi copii, parteneri de joc;
Strategii didactice:

Metode și procedee: conversația, jocul.


Material didactic: cartonșe sub formă de bomboane, coșulete, șosete decorative,
Forma de organizare: frontal,pe echipe și individual
Durata: 25 de minute
MOMENTELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂȚII DIDACTICE

1. Moment Crearea condițiilor psiho-pedagogice necesare


organizatoric desfășurării activității în bune condiții:
- aerisirea sălii de grupă;
aranjarea și accesibilizarea materialului
didactic.

2. Captarea Scur dialog despre surprizele găsite în ghetuțe Conversația Reacțiile


atenției în dimineata lui Moș Nicolae. Ce surprize ați copiilor
găsit voi în ghetuțe?

3.Anunțarea Jocul pe care îl vom juca astăzi se numește – Conversația Interesul față
temei Șoseta cu bomboane, iar copiii vor fi împărțiți de joc
în 2 echipe: echipa brăduților și echipa Explicația
steluțelor.

4.Desfășurarea Educatoarea le cere copiilor să se alinieze pe


jocului echipe. La semnalul educatoarei, un copil din
fiecare echipă va pleca, cu o găletuşă în mână Conversația
să strângă cât mai multe bomboane pe care să
le ducă la șoseta echipei. Se vor întoarce
înapoi la echipă cu coșulețul dându-i în mână Explicația
următorului coleg coșul care va face aceleași
lucruri. Echipa câştigătoare va fi cea care va
termina cea mai repede

Jocul de probă se va desfăşura împreună cu


copiii, reluându-se regulile şi modul de
desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a
acestora.
În desfăşurarea jocului propriu-zis, educatoarea
va interveni numai dacă este cazul, va stimula
copiii şi îi va îndemna să respecte regulile
jocului

5. Încheierea Jocul se încheie când toți copiii au efectuat


jocului cursa. Se fac aprecieri și este desemnată
echipa câștigătoare. Conversația

S-ar putea să vă placă și