PROIECT DE ACTIVITATE
Grupa: Mare
Educatoare: Nicolăescu Anca Georgiana
Tema anuală : “Cum a fost, este si va fi pe pamant?”
Tema proiectului: „Din străbuni lăsate”
Tema saptamanii Uite vine Moş Crăciun
Tema zilei: „Sosește Crăciunul”
Forma de realizare: activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Tipul activitătii: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor, priceperilor și deprinderilor
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
RUTINE: “Împreuna reusim!”- deprinderea de a lucra în echipa
JOCUL LIBER
• INTALNIREA DE DIMINEATA –“Cu emoţii aştept sosirea Mosului!”
• SALUTUL: “Bună dimineaţa, dragii mei!”
• PREZENTA: “Copacul iernii”
• CALENDARUL NATURII
• ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: ”Ne pregătim de Crăciun…”
• GIMNASTICA DE ÎNVIORARE “Dansul prieteniei”
TRANZIŢII:
-“Sirul de colindatori”
-“Săniuţa fuge”
“Trenuletul veseliei”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)
- Bibliotecă – „Grafisme- chipul lui Mos Craciun”
- Stiinta : “Puzzle pentru Moș Crăciun”
- Arta: “Prajituri pentru Mos Craciun” – modelaj
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
Domeniul Știință (DȘ) – Activitate matematică: Joc didactic “Surprizele lui Moș Crăciun”
Domeniul Om și Societate (DOS): Activitate practică – “Peisaj de iarna”
ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE - (ALA2)
Gasca Zurli- Antante- joc de mişcare
MOMENTUL POVEŞTILOR - “Elmer în zăpadă” povestirea educatoarei
DOMENII ALE DEZVOLTARII
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII;
C. CAPACITĂŢI ŞI ATITUDINI DE ÎNVĂŢARE;
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII
E.2. CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI ELEMENTARE MATEMATICE PENTRU REZOLVAREA DE
PROBLEME ŞI CUNOAŞTEREA MEDIULUI APROPIAT;
C.2. FINALIZAREA SARCINILOR ŞI A ACŢIUNILOR (PERSISTENŢĂ ÎN ACTIVITĂŢI);
A.1. MOTRICITATE GROSIERĂ ŞI MOTRICITATE FINĂ ÎN CONTEXTE DE VIAŢĂ FAMILIARE.
COMPORTAMENTE VIZATE
E.2.1. DEMONSTREAZĂ FAMILIARIZAREA CU CONCEPTUL DE NUMĂR ŞI CU NUMERAŢIA;
C.2. 1. REALIZEAZĂ SARCINILE DE LUCRU CU CONSECVENŢĂ
A.1.3. UTILIZEAZA MÂINILE ŞI DEGETELE PENTRU REALIZAREA DE ACTIVITĂŢI VARIATE.
SCOPUL:
•consolidarea numerației în limitele 0 – 5;
•consolidarea unor deprinderi practic aplicative: decupare, lipire, asamblare
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
să asocieze asocieze cantitatea la număr și invers ;
să precizeze vecinii unui număr;
să formeze șirul crescător și descrescător;
să decupeze elemente decorative ;
să lipească elementele decorative în mod creativ pentru a obține o lucrare practica;
Jocul didactic “Surprizele lui Moș Crăciun”
Sarcina didactică: să formeze șirul crescător în limitele 0 – 5, să precizeze vecinii numerelor, să asocieze
cantitatea la număr și invers.
Regulile jocului: Spiridușul oferă copiilor globulețe și steluțe și astfel îi împarte în două echipe.
Educatoarea ajutată de o baghetă fermecată va numi câte un copil care va rezolva o sarcină (va deschide câte o
cutie fermecată și va rezolva sarcina propusă: va forma șirul crescător, va număra crescător și descrescător în
limitele 0 - 5, va preciza vecinii numerelor, va așeza atâtea elemente câte indica cifra). Jocul continuă până când
fiecare copil participă. Pentru fiecare răspuns corect, copilul va așeza steluța sau globulețul primit în brad pentru a-
l împodobi.
Complicarea jocului: La ultimul pas copiii vor trebui să arunce un zar și să realizeze atâtea acțiuni (pași,
bătăi din palme) câte indică numărul bulinelor.
Elemente de joc: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, stimulente.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, descrierea, exerciţiul, problematizarea, lucrul în grup, demonstraţia,
observaţia, Turul Galeriei .
Resurse materiale: Calendarul naturii, brad, cutii, jetoane cu imagini, bilete cu sarcini, zar, coli colorate, lipici,
decorațiuni, fișe cu semne grafice, plastilina bio, forme de fursecuri, forme de decupat.
Forma de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi
BIBLIOGRAFIE:
Suport pentru explicarea si intelegerea unor concept si instrumente cu care opereaza curriculumul
pentru educatie timpurie, 2019;
Curriculum pentru învățământul preșcolar, MECT, 2019;
Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana, Pitești, 2019;
Revista Învăţământul preşcolar nr. 1-2/2019”, Editura ARLEQUIN, 2009;
Ziua bună incepe la Întâlnirea de dimineaţă”,[Link]-Art, Smaranda Maria,
Camelia Lazăr.
SCENARIUL ACTIVITATII
Ziua începe cu primirea copiilor și exersarea deprinderilor igienico-sanitare (de spălare a mânuțelor).
Educatoarea va anunţa copiii despre importanţa acestei zile în care avem şi invitaţi de onoare care au auzit multe
lucruri frumoase despre noi si acum doresc să se convingă de cele spuse. Din cauza problemelor cu care ne
confruntăm nu au putut să ajungă la noi dar ne vor vedea prin intermediul calculatorului. Să spunem si noi
invitaţilor:
Bună dimineața !
Momentul organizatoric consta în repetarea regulilor grupei pentru o desfășurare eficientă a activității: nu
vorbim în timpul activităților, vorbim doar când suntem întrebați, suntem atenți la activitate, respectuoși, așteptăm
să termine colegul când vrem să vorbim.
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață. Salutul se va realiza prin tehnica comunicării rotative.
1). Întâlnirea de dimineață
Copiii sunt așezați în semicerc. Salutul pornește de la educatoare și este continuat de toți preșcolarii, fiecare
salutându-și colegul din dreapta.
“In fiecare dimineaţă s-avem gîndul bun pe faţă
De la soare, de la plante s-avem numai sănătate,
Sănătoşi noi vrem să fim, iubire să dăruim
Si atunci, orice copil, în fiecare dimineaţă are gandul bun pe faţă!”
2). Prezența este realizată în manieră interactivă, copiii fiind solicitați să aseze câte un fulg în copacul Iernii,
pentru cei prezenți, iar în partea de jos a copacului, câte un fulg pentru cei absenți. Se vor număra copiii
prezenți/absenți/băieți/fete.
3) Calendarul naturii
Atenția copiilor se îndreaptă spre calendarul naturii. Se va stabili ziua, data, luna, anotimpul, vremea.
4). Împărtășirea cu ceilalți – fiecare copil va spune care este motivul pentru care iubeşte anotimpul iarna şi
care este jocul de iarna preferat.
Gimnastica: se va face pe cantecelul „Dansul prieteniei” .
Noutatea zilei o reprezintă apariția în sala de grupă a spiriduşului lui Moș Crăciun care le spune
copiilor că este foarte trist deoarece nu a reușit să-și împodobească bradul și îi roagă să îl ajute rezolvând sarcinile
pregătite. Copiii vor găsi următoarele centre de interes deschise: ,,Art㔺i ,,Bibliotecă” si „Stiinta”.
Trecerea la activitatea pe centre se va face prin tranziția “Bat din palme clap ,clap, clap", după care, fiecare
copil este invitat să desfășoare activitățile de la centrele de lucru.
2). Activități liber-alese (ALA 1)
- Bibliotecă – „Grafisme- chipul lui Moş Craciun”
- Ştiinţă : “Puzzle pentru Moș Crăciun”
- Arta: “Prăjituri pentru Moş Craciun” – modelaj
Sarcini de lucru:
- Recunoasterea anotimpului din imagine;
- Realizarea semnelor grafice
- Realizarea diferitelor forme de prajituri din plastilina bio
Resurse materiale: imagini cu anotimpul iarna, creioane colorate, fișe de lucru, plastilina bio, forme de fursecuri
La sectorul ,,Bibliotecă” preşcolarii vor exersa grafisme realizand chipul lui Mos Craciun prin unirea
punctelor
La sectorul Stiinta vor realiza puzzle-uri cu imagini de iarna.
La sectorul ,,Artă” vor face prajituri si fursecuri pentru Mos Craciun.
După finalizarea sarcinilor se realizează Turul galeriei pentru a se prezenta lucrările în fața colegilor. Copiii
vor aprecia lucrările proprii și pe cele ale colegilor. Educatoarea face aprecieri asupra activității desfășurate.
După epuizarea jocurilor liber alese și strângerea materialelor folosite, educatoarea lansează tranziția “Toţi
degrabă ne-adunăm” iar copiii sunt conduși către sala de mese pentru mic dejun, nu înainte de a se spăla pe mâini.
Tranziția : Toţi degrabă ne-adunăm
În perechi noi ne grupăm
Către baie ne-ndreptăm
Mâinile ni le spălăm.
În continuare se va desfășura activitatea pe domenii experiențiale ADE1 –Domeniul Știință – Activitate
matematică. Educatoarea anunță copiii că se vor desfășura Jocul didactic “Surprizele lui Moș Crăciun” .
În cadrul ADE – DS – se desfasoara jocul didactic “Surprizele lui Moș Crăciun”
Varianta 1:
1. Formează șirul numeric crescător, folosind cifrele de pe fulgii de nea
2. Formeaza sirul descrescator, folosind cifrele de pe cadouri
3. Numără crescător si pune in ordine saniutele
4. Numără descrescător si așează atâtea cadouri sub brad câte indică cifra!
5. Asaza spiridusii in ordine crescatoare
6. Aseaza pinguinii in ordine crescatoare
[Link] spiridusii in ordine descrescatoare
Varianta 2
1. Indica vecinii numarului 3 si pune in ordine renii!
2. Indica vecinii numarului 2 si pune in ordine mosii
3. Indica vecinii numarului 4 si pune in ordine saniile
4. Indica vecinii numarului 5 si pune in ordine oamenii de zăpadă!
5.
Varianta 3
1. Al catelea ren lipseste?
2. Al catelea pinguin lipseste?
3. Al catelea cadou lipseste?
4. Al catelea fulg de zăpadă lipseste?
5. Descopera cadoul care lipseste din sirul numeric
Complicarea jocului se va realiza cu ajutorul unui zar.
Se va rosti formula magica: “ Zarul se rostogoleste,
Oare unde se opreste?”
Copiii vor trebui să arunce zarul și să realizeze atâtea acțiuni (pași, bătăi din palme) câte indică numărul bulinelor
Pentru interactivitate se vor folosi aplauze.
Tranziția spre următoarea activitate DOS se va face cu ajutorul -Dansul fulgilor -.
Activitatea din cadrul Domeniului Om si Societate începe printr-o scurtă conversație despre iarna. Copiii sunt
indreptaţi către măsuţe unde vor găsi coli colorate, foarfece, elemente de decor- cercuri, patrate si triunghiuri,
panglică, lipici. Copiii vor decupa elementele, vor lipi și vor decora fișele pentru a realiza un peisaj de iarna.
Tranziția către activitățile desfășurate la centrele de interes se va realiza prin Trenuleţul veseliei.
În cadrul ALA 2, copiii se vor distra cu jocul de mișcare „Antante”. Pentru că au îndeplinit cu succes sarcinile
propuse copiii vor dansa pe cantecul “Antante” – Gasca Zurli.
Sarcini:
- să formeze un cerc si sa fie asezati pe perechi
- să păstreze atenţia la indicaţiile educatoarei
- execute mişcările conform indicaţiilor
Resurse materiale: melodie, PC
Explic jocul precum și regulile acestuia : Copiii trebuie sa stea asezati unul in fata celuilalt si sa bata din
palme conform indicatiilor. La auzirea „Atentiune” acestia trebuie sa se opreasca si sa fie atenti la urmatoarea
miscare.
La Momentul poveștilor voi lectura povestea ,,Elmer in zapada” .
În încheierea activității se va realiza Sinteza zilei în spațiul dedicat Întâlnirii de dimineață. Copiii vor fi
intrebați ce secvență din activitate le-a plăcut cel mai mult și vor motiva alegerea făcută. Voi face aprecieri
individuale și frontale și le voi mulțumi copiilor pentru această zi minunată pe care am petrecut-o împreună și le
voi spune că îi aștept cu drag la gradiniță, ziua următoare.
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE STRATEGII Evaluare
ACTIVITĂŢI CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE
I
Moment Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea Observarea
organizatoric optimă a activităţii: Conversaţia comportamentu
- aerisirea sălii de grupă. lui copiilor
- Aranjarea scaunelor in semicerc
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe corectarea
sectoare. ţinutei,
Captarea Se realizează prin apariția în sala de grupă a
atenţiei Spiridușului lui Moș Crăciun care aduce copiilor o Conversaţia Observarea
cutie mare și un brăduț din carton. El le spune Explicaţia comporta
copiilor că este foarte supărat pentru că nu a reușit să- mentului
și împodobească bradul, de aceea a sosit astăzi la ei, copiilor
să l ajute, pentru că a aflat că sunt foarte isteți.
Se vor anunţa tema, obiectivele, modul de
Anunţarea
desfăşurare al activităţii. Educatoarea îi anunță pe Explicaţia
temei
copii că astăzi vor desfășura jocul didactic
şi a
“Surprizele lui mos Craciun”, în cadrul căruia vor
forma șirul crescător și descrescător în limitele 0-5,
vor preciza vecinii numerelor, vor asocia cantitatea la
obiectivelor număr și invers, vor realiza un peisaj de iarna, vor
prepara prăjituri pentru Mos Craciun
.
Copiii sunt solicitati sa raspunda la cateva intrebari: Evaluarea
-In ce anotimp ne aflam? răspunsurilor
Reactualizarea -Ce se intampla cu vremea in aceasta perioada? copiilor
cunostintelor -Pe cine asteptam noi nerabdatori?
- Care sunt jocurile iernii?
Dirijarea Domeniul Știință – Activitate matematică. Observarea
invatarii Educatoarea anunță copiii că se vor desfășura Jocul Conversaţia comportamentulu
didactic “Surprizele lui Moș Crăciun” Explicaţia i copilului
Introducerea- în atmosfera de joc: Lectura după
Spiridușul lui Moș Crăciun aduce copiilor o cutie imagini
mare și un brăduț.
Anunțarea jocului-
El este foarte supărat pentru că nu a reușit să-și
împodobească bradul, de aceea a sosit astăzi la ei, să l
ajute, pentru că a aflat că sunt foarte isteți.
Prezentarea materialului didactic Problematizarea
Educatoarea oferă copiilor globulețe și steluțe și Conversaţia
astfel îi împarte în două echipe si li se prezinta cutiile Jocul didactic
cu materialele de lucru Exercițiul
Explicarea jocului- Evaluare
Educatoarea ajutată de o baghetă fermecată va numi orala
câte un copil care va rezolva o sarcină (va deschide
câte o cutie fermecată și va rezolva sarcina propusă:
va forma șirul crescător, va număra crescător și Evaluare orala
descrescător în limitele 0 - 5, va preciza vecinii Frontal
numerelor, va așeza atâtea elemente câte indica individual
cifra). Jocul continuă până când fiecare copil
participă. Pentru fiecare răspuns corect, copilul va
așeza steluța sau globulețul primite în brad pentru a-l
împodobi.
Fixarea regulilor
Copilul atins de bagheta magică va alege cutia
indicata de educatoare, pentru a rezolva sarcinile
propuse. Rezolvarea corectă a sarcinilor duce la
primirea unei stelute sau a unui globulet pe care
fiecare copil il pune in brad.
Executarea jocului-
Jocul de probă: Se desfășoară jocul de probă, având
ca scop întelegerea şi respectarea regulilor
Se antrenează 1,2 copii pentru a vedea dacă au înţeles
regulile jocului şi sarcinile de lucru.
Desfasurarea jocului propriu-zis:
Jocul se va desfăşura pană cand toate sarcinile vor fi
rezolvate de catre toţi copiii.
Varianta 1:
[Link]ă șirul numeric crescător, folosind
cifrele de pe fulgii de nea
[Link] sirul descrescator, folosind cifrele
de pe cadouri
[Link]ără crescător si pune in ordine saniutele
[Link]ără descrescător si așează atâtea cadouri
sub brad câte indică cifra!
[Link] spiridusii in ordine crescatoare
[Link] pinguinii in ordine crescatoare
7. Aseaza spiridusii in ordine descrescatoare
Varianta 2
[Link] vecinii numarului 3 si pune in ordine
renii!
[Link] vecinii numarului 2 si pune in ordine
mosii
[Link] vecinii numarului 4 si pune in ordine
saniile
[Link] vecinii numarului 5 si pune in ordine
oamenii de zăpadă!
Evaluare orala
Varianta 3
[Link] catelea ren lipseste?
Evaluare
[Link] catelea pinguin lipseste?
individuala
[Link] catelea cadou lipseste?
[Link] catelea fulg de zăpadă lipseste?
[Link] cadoul care lipseste din sirul
numeric
Fiecare răspuns corect este răsplătit de către colegi cu
aplauze iar cei ce întâmpină dificultăţi vor fi ajutaţi
de acestia.
Complicarea jocului se va realiza cu ajutorul unui zar.
Se va rosti formula magica: “ Zarul se rostogoleste, Explicația
Obţinerea
Oare unde se opreste?” Observarea Evaluare orală
performanţei
Copiii vor trebui să arunce zarul și să realizeze atâtea Exerciţiul
acțiuni (pași, bătăi din palme) câte indică numărul Conversația Evaluare
bulinelor. Demonstrația individuală
Se va purta o discuţie referitoare la activitatea Turul galeriei Aprecieri
desfăşurată. conversatia individuale și
Cu ce ne-am jucat noi astăzi ? colective
Evaluarea
Cum s-a numit jocul pe care l-am jucat noi?
Ce am invăţat noi astăzi?
Se fac aprecieri asupra desfăşurării activităţii şi asupra Explicaţia
Încheierea
respectării regulilor jocului, asupra comportamentului Conversaţia
activităţii
individual şi colectiv al preşcolarilor
Evenimentul Evenimentul didactic Strategii Evaluare
didactic didactice
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării activităţii ,se
organizatoric pregăteşte materialul didactic
2. Captarea atenţiei Se face printr-o ghicitoare: “Sunt albă și pufoasă, Expunerea Observarea
Mă aștern pe străzi, pe case, Conversația comportamentului
Bulgări moi eu fac din ea copiilor
și un mare om de nea.” - ZAPADA
3. Anunţarea temei Tema activităţii de astăzi se numește: ”Peisaj de iarna”
şi a obiectivelor Dacă veţi lucra frumos, vom aranja împreună o expoziţie Conversația Observarea
frumoasă, cu lucrările voastre, pentru a-i face mosului o comportamentului
surpriză la finalul activităţii. copiilor
[Link] Se face printr-o discutie despre anotimpul iarna, Conversația Observarea
cunoștințelor caracteristici, jocurile iernii, sarbatorile din acest anotimp. Problematizarea comportamentului
copiilor
5. Dirijarea învățării Copiii vor găsi pe măsuțe coli colorate, foarfece, elemente
de decor – cercuri, partate si triunghiuri, lipici.
a) Intuirea Copiii vor decupa elementele, vor lipi și vor realiza un Explicația Observarea
materialelor peisaj de iarna. După finalizarea lucrărilor copiii le vor comportamentului
expune. copiilor
b) Prezentarea Prezint copiilor modelul meu. Se va evidenţia modul de
și analiza utilizare al materialelor, respectarea etapelor de lucru si
modelului acurateţea lucrării.
Se intuiește materialul pe care copiii l-au primit pe mese: foi Conversatia
c). Explicarea si colorate, forme geometrice.
demonstrarea Voi demonstra şi explica tuturor, tehnica de lucru, voi
modului de lucru evidentia modul de utilizarea a materialelor, respectarea Demonstrația
etapelor de lucru
Observarea
comportamentului
copiilor
Vom face câteva exerciţii de încălzire, pentru a putea lucra
mai bine:
c). Încălzirea ,,Mișcăm degețelele,
mușchilor mici ai Batem tare palmele,
mâinilor Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura, dura!’’
Fiecare copil va realiza lucrarea, ținând cont de indicațiile
educatoarei. Exercițiul
d). Executarea Le urez copiilor“Spor la lucru!”
propriu-zisă a temei Îi voi îndruma în timpul executării temei și le voi stimula
încrederea în forțele proprii, încurajându-i.
6. Obținerea Copiii vin cu lucrările şi le pun la panou,realizand o Conversația Observarea
performanței expozitie (Expozitia Iernii) . comportamentului
copiilor
7. Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor, tinând cont de criteriile de Turul galeriei
evaluare. Cer copiilor să-și exprime opinia față de lucrările
colegilor.
8. Încheierea Activitatea se încheie intonand cantecul ,,Saniuta fuge” .Se Observarea
activității fac aprecieri individuale pentru participare și implicare în comportamentului
activitate. Se oferă recompense. copiilor
Momentul povestilor: