Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1)

DATA: 13.12.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal „TIC-PITIC” VADU OII

PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Marcu Oana Georgiana

NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 5-6 ani, nivel II / grupa mare „Voiniceii”

TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Bucuriile iernii”

TEMA ZILEI: „ Împodobirea bradului”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese (ALA 1)

BIBLIOTECĂ

ȘTIINȚE

JOC DE MASĂ
TEMA ACTIVITĂȚII:

BIBLIOTECĂ: „Brăduții și globulețe” - semne grafice

ȘTIINȚE: „ Zăpadă artificială” - experiment

JOC DE MASĂ: „ Moș Crăciun” - puzzle

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate pe centre și pe grupe

TIPUL ACTIVITĂȚII: formare de priceperi și deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII: formarea și consolidarea unor deprinderi de lucru practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, precum
și stimularea imaginației și a creativității copiilor, dezvoltarea comportamentelor de cooperare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - să execute corect semnele grafice (Centrul “Bibliotecă”)

O2 - să formeze corect puzzle-ul, conform imaginii model (Centrul „Joc de masă”)

O3 - să identifice caracteristici ale unor fenomene ale naturii (Centrul „Științe”)

STRATEGII DIDACTICE:

Metode didactice: conversaţia, explicaţia, observația, jocul, demonstrația, turul galeriei, experimentul;

Resurse materiale: fișe de lucru, creioane colorate, carioci, puzzle, bicarbonat de sodiu, spumă de ras, boluri, etc.
FORME DE ORGANIZARE: pe grupe

RESURSELE TEMPORALE: 40-60 minute

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru educație timpurie 2019- Ministerul Educației Naționale;

- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani - UNICEF, Editura Vanemonde;

- Jocuri-exercițiu pentru activități alese – Ștefania Antonovici, Editura Aramis, București, 2009.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Nr.
Crt.
Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice Evaluare

Metode și Mijloace de
procedee învățământ

1. Momentul Se creează condiţiile necesare


organizatoric desfăşurării activităţii în bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă; Mobilierul

- aranjarea mobilierului şi a materialului grupei

didactic.
2. Captarea Le prezint materialele necesare Conversația
atenției desfășurării centrelor și îi întreb pe copii Explicația
denumirile acestora. Observația

3. Anunțarea temei și Centrul Bibliotecă: „Globuri și brazi”


a obiectivelor Copiii au la dispoziție fișe de lucru Conversația Fișe Observarea
pentru executarea semnelor grafice Explicația Puzzle comportamentului
(Anexa 2). Bicarbonat copiilor
Centrul Joc de masă: „Puzzle” Spumă de ras
Preșcolarii vor găsi 4 puzzle-uri, Creioane
fiecare fiind compus din 5 piese. Vor colorate
îmbina piesele de puzzle conform Carioci
modelului Șervețele
Centrul Știință: „Zăpadă artificială” Castronele
La acest centru, copiii vor găsi
elementele necesare experimentului
pentru zăpada artificială.
Împreună cu copiii, voi trece pe la
fiecare centru și vor realiza intuirea
materialelor și explicarea realizării
temelor propuse.
4. Dirijarea învățării Se îndreaptă fiecare copil către centru Evaluarea formativ-
în funcție de jetonul extras. continuă
Vor face câteva exerciții pentru
încălzirea musculaturii fine a mâinilor.
Demonstrația
„Mișcăm degețelele,
Strângem pumnișorii,
Învârtim moriștile,
Apoi batem palmele,
Scuturăm mânuțele”
Le urez copiilor spor la lucru.
Voi urmări îndeaproape activitatea
copiilor pe centrele de interes și voi
acorda sprijin la cerere.
5. Evaluarea Se vor analiza lucrările împreună cu
copiii și se vor face aprecieri globale și
Conversația Aprecieri globale și
individuale cu privire la modul în care
individuale
aceștia au îndeplinit sarcinile primite. Turul galeriei

6. Încheierea Se fac aprecieri cu privire la modul de


activității lucru.

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și