Sunteți pe pagina 1din 18

GRĂDINIŢA .......

SECTOR 2, BUCUREŞTI
DOSAR INSPECTIE GRADUL II

DATA: MARTIE 2020


NUME: ....................
GRUPA: Mica
ÎNCADRARE:Titular
SPECIALIZARE PRIN STUDII: Invatatoare/ Educatoare
SCENARIUL ZILEI

TEMA: ”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”


SAPTAMANA INDEPENDENTA
TEMA SAPTAMANII: “Mama, te iubesc!”

1. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP):

INTALNIREA DE DIMINEATA:”Cum este, mama mea!”

2. ACTIVITATI LIBER ALESE (ALA1, ALA2):

ALA 1. - CENTRE DE INTERES:

1. Constructii: ”Gradina mamei”


2. Arta : “Colier pentru mama”-insirare
3. Joc de rol: ”Pregatim masa pentru mama”

ALA 2. - JOCURI SI ACTIVITATI RECREATIVE:


“Era la gradinita ”, “Statuile muzicale”

3. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE–EDUCAREA LIMBAJULUI


(DLC)
Povestireaeducatoarei - “Legendamamei”

4. DOMENIUL OM SI SOCIETATE (DOS) –ACTIVITATE PRACTICĂ


“Rama pentru mama”-lipire
PROIECT DE ACTIVITATE – ALA 1

NIVEL DE VARSTA/ GRUPA: 3-5 ani, nivel I, Grupa mica


TEMA ANUALA DE STUDIU:”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SAPTAMANII:”Mama, te iubesc!”
DISCIPLINA: Activitati liber alese
CENTRE DE INTERES:
1.Constructii: ”Gradina mamei”
2.Arta : “Colier pentru mama”-insirare
3.Joc de rol: “Pregatim masa pentru mama”
MIJLOC DE REALIZARE:
1. Asamblare
2. Insirare
3. Jocul de rol
TIPUL ACTIVITATII: Exersare si consolidare de priceperi si deprinderi
SCOP:
 Exersareasiconsolidareaunorpriceperisideprinderi de manipulare a materialelorpuse la dispozitie, in
vederearealizariiunorlucrari;
OBIECTIVE :
O1 –sa construiasca o gradina din materialele puse la dispozitie;
Sarcina:copiii construiesc gradina,respectand elementele specifice (alei,casa, flori).
O2- Sa insire margele pe snur;
Sarcina: copiii insira liber margelele pe snur.
O3-sa aseze masa cu materialele puse la dispozitie;
Sarcina: copiii asaza masa, respectand etapele specifice( fata de masa, farfuriute, servetele, tacamuri, cescute pentru ceai).
FORMA DE ORGANIZARE:Pe grupuri si individual
METODE SI PROCEDEE:- exercitiul,conversatia, explicatia, observatia, munca independenta si in echipa.
MATERIALE DIDACTICE: - piese lego, flori, piese lemn, margele, snururi, fata de masa, farfuriute, servetele, tacamuri, cescute
pentru ceai .
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
DURATA ACTIVITATII: 25 min
SECVENTELE CONTINUTUL INFORMATIONAL STRATEGII STRATEGII EVALUARE/
ACTIVITATII DIDACTICE DIDACTICE METODE SI
Metodesiprocedee Mijloace de INDICATORI
invatamant
1. Moment Aerisireasalii de grupa
organizatoric Aranjareamobilieruluipesectoare
Distribuireamaterialuluinecesar pe sectoare
de activitate
2.Captareasiorientare Se prezinta copiilor o ghicitoare: Conversatia Aprecieriverbale
a “Ne iubeste, ne rasfata,
atentiei Zi de zi ne da povata
Desigur, v-ati dat seama,
Nu e alta decat....” (mama)
Se poarta o scurta convorbire despre
insemnatatea zilei de 8 martie.
3.Anuntarea Se formeaza grupe de copii dupa ecusoanele Explicatia Ecusoane Aprecieriverbale
temeisi a obiectivelor primite la intalnirea de dimineata. Se dau Conversatia
indicatiile de realizare pentru fiecare sector si Descoperirea Apreciericolegiale
se intuiesc materialele.
4.Desfasurarea SectorulConstructii: Munca in echipa Lego, Flori
activitatilorpesectoare -realizeaza constructia gradinii alegand Explicatia Margele, Snur Aprecieriverbale
materialele necesare; Munca individuala Fata de masa,
-colaboreaza in grup,pentru redarea unei Explicatia farfuriute,
gradini cat mai originale. Munca individuala servetele,
Sectorul Arta: tacamuri,
-insira margelele pe snur. cescute pentru
Sectorul Joc de rol : ceai
-asaza masa pentru mama, utilizand
materialele puse la dispozitie(fata de masa,
farfuriute, servetele, tacamuri, cescute pentru
ceai) .
5. Evaluarea Se va face turul galeriei . Conversatia Aprecieri verbale
activitatii Se fac aprecieri individuale si colective. Analiza
6.Incheierea Copiii expun lucrarile la expozitia pentru Panou pentru
activitatii parinti. expozitie
BIBLIOGRAFIE:
“ Curriculum pentru educatia timpurie”
“ Suport pentru explicitarea si intelegerea unor concepte si instrumente cu care opereaza curriculumul pentru educatie timpurie”
“ Laborator prescolar”-Ghid metodologic-Editura V&Integral Bucuresti 2002
“ Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”Ed.Gheorghe Cartu
Craiova 2009

PROIECT DE ACTIVITATE DOS


NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPĂ: 3-5 ani, nivel I, Grupa mica
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim”
TEMA PROIECTULUI/ SĂPTĂMÂNII: „Mama, te iubesc!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Om și societate
DISCIPLINA: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Rama pentru mama”.
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
TIPUL ACTIVITĂŢII:exersare de priceperi si deprinderi
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII: Activare si manifestare a potentialului creativ
COMPORTAMENTE VIZATE: Demonstreaza creativitate prin activitati practice
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea si consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică, in vedererea
realizarii unor lucrari originale.
OBIECTIVE :
- să execute exercițiile de încălzire a mușchilor mâinii;
- să utilizeze adecvat materialele puse la dispoziție;
- să folosească corect tehnicile de lucru însușite anterior;
- să realizeze lucrări originale, folosindu-și imaginația și creativitatea;
- să aprecieze lucrările proprii și pe cele ale colegilor, pe baza criteriilor de apreciere oferite.
STRATEGII DIDACTICE:
 Forma de organizare: frontal, individual
 Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul
 Material didactic : - elementespecificerealizariitemeipropuse ( rame, flori dinmaterialtextil, aracet, pensule, servetele,etc.).
 Mijloace de invatamant:- casetofoncu CD/ laptop, masutapentruexpunerealucrarilor.
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
DURATA:15 min

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru Educație Timpurie 2019
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru Educație
Timpurie 2019.
 “ Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”Ed.Gheorghe Cartu

SECVENTELE CONTINUTUL STRATEGII STRAT EVALUARE SI INDICATORI


ACTIVITATII INFORMATIONAL DIDACTICE EGII
Metodesipro DIDACT
cedee ICE
Mijloace
de
invatam
ant
1.Moment Aerisireasalii de grupa;
organizatoric Aranjareamobilieruluicorespunzat
or;
Introducerea copiilor in sala de
grupa.
2.Captarea Se va prezenta copiilor un tablou Conversatia Tablou,
siorientareaatentiei cu fotografiile mamicilor lor . Se fotografii
va purta un dialog pornind de la
acesta. (Se va pune accent pe
decoratiunile ramei)
3.Reactualizarea Se face prin întrebări referitoare la Conversația Verificareacunoștințeloranterioaredesprea
cunoștințelor anotimpul primavara. notimpulprimavara
Întrebarea educatoarei: Explicația
„In ceanotimpsuntem, copii?”
Copiii răspund: „Suntem in
anotimpulprimavara.”
“Ce sarbatorim noi la sfarsitul
acestei saptamani?”
“Sarbatorim ziua tuturor femeilor,
8 martie”
4.Anuntarea temeisi a Copiii vor fi anuntati ca vor Conversatia
obiectivelor decora “Rame pentru mama”,
pentru a le oferi mamicilor de 8 Explicatia
martie
5.Prezentarea Copiii se asaza la masute. rame,
nouluicontinutsidirijar Intuireamaterialului de flori din Curiozitate, interes și inițiativă în
eainvatarii pemasute. Explicatia materialt executarea sarcinilor de lucru.
Se vor numi 1- 2 copii, sa extil,
denumeasca materialul primit pe aracet,
masute. pensule, Executarea sarcinilor de lucru
Explicareamodului de lucru Exercitiul servetele
Educatoareaexplicatehnica de etc.
lucru. Aprecieri verbale/ calificative
Vordecora ramele in functie de
imaginatiasicreativitatea in
cadrulgrupului.
Exercitii de incalzire
Se fac exercitii de incalzire a
mainilor:
1. Cu coatele sprijinite de masa
inchiderea si deschiderea
pumnilor; Muncaindepe
2. Cu coatele sprijinite de masa, ndenta, pe Executarea sarcinilor de lucru
departarea si apropierea degetelor; grupe Manifestarea potențialului creativ
3. Ploaia - atingerea mesei cu Conversația Finalizarea sarcinilor de lucru
varful degetelor imitand caderea Explicația Aprecieri verbale
stropilor de ploaie; Exercițiul Aprecieri colegiale
4. “A iesit soarele !”
Se foloseste un fond muzical,
ambiental.
Se supravegheaza copiii in timp ce
lucreaza(pozitia corpului in timpul
lucrului), se asigura explicatii
suplimentare si sprijin celor care
necesita.
Cand majoritatea copiilor au
finalizat se anunta incheierea
lucrului.
6.Obtinerea Se Conversatia Apreciereverbala
performantei realizeazaprinsintezafinalaasuprai
ntelegeriitehnicii de lucru.

7.Evaluarea activitatii Se expunlucrarile. Conversatia Aprecieri verbale si


Se vor aminticriteriile de evaluare: colegiale
- acuratete; Observareacomportamentuluicopiilor
- originalitate
- creativitate.
Un copil va alege o lucrare,
motivandalegereafacuta,
tinandcont de modul de
realizare (creativitate,
originalitate, aspectulestetic)
Se
acordaajutorpentrurealizareaapreci
erilor si autoaprecierilor.
8.Incheierea La sfarsitul activitatii voi face Conversatia Aprecieriverbale
organizata a activitatii aprecieri generale si individuale
asupra modului in care s-a recompense
desfasurat activitatea. Se vor
oferirecompense. Se va
cantacantecul:”E ziua ta,
mamico!’

PROIECT DE ACTIVITATE-ALA 2

TEMA ANUALĂ : ”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim”


TEMA SAPTAMANII: „Mama, te iubesc!”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activităţi liber alese
MIJLOC DE REALIZARE: Activităţi si Jocuri Didactice Alese
FORMA DE REALIZARE: Joc de miscare: 1. ,,Statuile muzicale”
2. „Era la gradinita”
TIPUL ACTIVITĂŢI: Consolidare de priceperi si deprinderi – destindere şi relaxare;
SCOP:- Dezvoltarea spiritului competitiv.
-Educarea trăsăturilor pozitive de voinţă şi caracter şi formarea unei atitudini pozitive
faţă de sine şi faţă de ceilalţi.
OBIECTIVE :
O1 - să participe cu interes si placere la desfasurarea jocului;
O2 - să manifeste atitudini de cooperare, spirit de competiţie;
O3 - să respecte regulile jocului de mişcare, demonstrand spirit de fair-play in timpul jocului;

SARCINA DIDACTICĂ A JOCULUI: 1. Copiii vor dansa liber si vor canta, atata timp cat se va auzi muzica .
2. Copiii asezati in cerc vor canta si vor bate din palme, timp in care un alt copil numit de
educatoare va sta in mijlocul cercului .
REGULA JOCULUI: 1. Să-şi respecte locul şi să dea dovadă de fair-play în relaţiile cu colegi.
2. Sa intre in cerc doar atunci cand este ales de un alt copil.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, buline, muzica.
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul fizic, jocul.
Materiale didactice: Casetofon, CD;
FORME DE ORGANIZARE: frontală, în grup;
DURATA: 20 minute.
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura Diana, Piteşti, 2009
- Cormos Rodica- Călătorind cu trenul copilăriei, Editura Treira,2003;

Strategii Strategii
Nr. Secvenţele Conţinutul ştiinţific didactice didactice Evaluare si indicatori
crt. activităţii Metode si Mijloace de
procedee invatamant
Se vor asigura condiţiile necesare
1. Moment bunei desfăşurări a activităţii.
organizatoric Copiii se vor grupa in semicerc.

Captarea Se va realiza prin motivarea ludica a Conversaţia


2. atenţiei actiunii.

Se va realiza în mod direct spunând Conversaţia


3. Anunţarea copiilor că vor desfăşura jocurile de
temei şi a mişcare: „Statuile muzicale” si „Era la Explicaţia
obiectivelor gradinita”.

Se trece la realizarea propriu-zisă a


4. Desfăşurarea jocurilor, având ca suport muzical un
activităţii CD.
1.Pentru primuljoc-“Statuilemuzi- Observarea
cale”, copiii se vorgrupa in cerc. Pe un Explicatia comportamentului
fond muzicaladecvateivordansaşivor- Demonstraţia copiilor
cânta. La oprireabruscă a melodiei,
vorramanenemiscati, urmandindicatii-
leeducatoarei. Copilul care s-a miscat-
valua loc pe scaunel.Jocul se opreste-
candmairamane un singurcopil, care
estedeclarat castigator.Jocul se repeta
de 2-3 ori.
2. Pentru cel de-al doilea joc- „Era la
gradinita”,copiii se vor aseza in cerc.
In mijlocul cercului se va afla un copil Explicatia
numit de educatoare, care va dansa in Demonstraţia
timp ce colegii lui vor bate din palme
si vor canta versurile:
Era la gradinita, o mica fetita/ Ce purta
cu gingasie, o mica rochita./ Sa vedem
ce face ea, ce face acuma/ Si pe cine
alegea, se numea...”Daca in mijlocul
cercului este un baietel, se inlocuiesc
versurile-”Era la gradinita, un mic
baietas/ Ce purta cu gingasie, un
pantalonas”. Jocul se opreste cand toti
copiii au fost in mijlocul cercului.
5. Evaluarea Se evidenţiază efortul colectiv dar şi Conversaţia
activităţii cel individual pentru realizarea temei.
Se fac aprecieri privind modul de
6. Încheierea desfăşurare a activităţii. Indiferent de Recompensarea
activităţii rezultat vor fi felicitaţi toţi copiii. Conversaţia copiilor

PROIECT DE ACTIVITATE- DLC

NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 3-5 ani, nivel I, Grupa mică


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ceşi cum exprimămceeacesimţim?
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII:,, Mama, te iubesc!’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limba si comunicare
DISCIPLINA: Activitate de educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Legenda mamei”, autor necunoscut
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:Mesaje orale in contexte de comunicare cunoscute
COMPORTAMENTE VIZATE: Asculta povesti si povestiri scurte (comunicare receptiva)
TIPUL ACTIVITĂȚII : Transmitereşiînsuşire de noicunoştinţe
SCOPUL ACTIVITATII:
 Familiarizareacopiilor cu continutulpovestirii „Legendamamei”, in vedereaeducariisentimentelor de dragoste, grijasi
respect fata de mama, precumșidezvoltareaauzuluifonematicînpronunțareacorectă a cuvintelorlimbiiromâne.
OBIECTIVE:
- să asculte cu atenţie continutul povestirii;
- să reţină titlul poveştii;
- sa identifice personajele intalnite in poveste;
- să răspundă corect la întrebările referitoare la conţinutul poveştii, respectând succesiunea evenimentelor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, povestirea, explicaţia.
Resurse materiale:individuale: plansa 8 martie, costum ghiocel, covorul povestitor, pernute, imagini din poveste
Forme de organizare: frontal, individual.
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa
DURATA: 15min
BIBLIOGRAFIE:
“ Curriculum pentru educație timpurie”- MEN Bucuresti 2019
“ Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”Ed.Gheorghe Cartu
Craiova 2009

SECVENTELE CONTINUTUL STRATEGII STRATEGII EVALUARE SI


ACTIVITATII INFORMATIONAL DIDACTICE DIDACTICE INDICATORI
Metodesiproc Mijloace de
ede invatamant
1.Moment Se
organizatoric vorasiguracondiţiileoptimepentrude Exercitiulorga
sfăşurareaactivităţii: aerisireasălii nizatoric
de grupă,
aranjareapernuțelorînformă de
semicerc,pregătireamaterialelornece
sare, intrareaordonată a
copiilorînsala de grupă.

Captarea atentiei se va realiza prin Costum de ghiocel


2.Captarea si aparitia Ghiocelului ( un copil
orientarea imbracat in ghiocel), care le-a adus
atentiei copiilor o frumoasa poveste de la
Zana Primavara, pentru ca au fost
cuminti, ascultatori si au lucrat
frumos.
Inainte de a incepe, vor raspunde la
3.Reactualizarea cateva intrebari despre anotimpul Conversatia Observareacomporta
cunoștințelor primavara. Explicatia mentuluicopiilor
-In ce anotimp suntem ? (Suntem in Plansa 8 martie Aprecieriverbale
anotimpul primavara.)
- Ce sarbatori importante sunt in
anotimpul primavara ?(Primavara
sarbatorim 1 martie- martisorul, 8
martie si Pastele.)
- Ce sarbatorim in ziua de 8 martie?
( Sarbatorim ziua tuturor femeilor.).

4.Anunțarea Se vaanunţatitlulpoveştii: Conversatia


temeisi a „Legendamamei”. Explicatia
obiectivelor

5.Prezentarea Prezentarea continutului :


nouluicontinutsi a)Expunerea poveştii de către
dirijareaînvăţări educatoare
i Continutul poveștii va fi prezentat
cu ajutorul covorului povestitor de
către educatoare clar,corect,coerent
și expresiv, cu un ton și o mimică Povestirea
adecvată, ținând cont de momentele
principale ale acesteia (se vor
adauga pe covorul povestitor
personajele, in momentul in care
acestea apar in continutul povestii).
Pe parcursul povestirii, Covorul povestitor
educatoarea va explica cuvintele
necunoscute si va folosi o serie de
mijloace prin care va nuanța Explicația
expunerea în funcție de stările
afective pe care textul literar le
implică și anume: tonul cald
potrivit cu importanța faptelor,
modularea vocii pentru a imita
personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuație, mimica
și gesturi adecvate situațiilor
prezentate.
b)Fixarea conținutului poveştii
Se realizează prin adresarea Conversația
câtorva întrebări.
-Cum s-a numit povestea pe care ați Observareacomporta
ascultat-o? ( Povestea s-a numit mentuluicopiilor
“Legenda mamei”.)
-Care sunt personajele din poveste?
(Copiii enumeră personajele:
Ghiocelul, Batranul
ghiocel,baietelul, mama)
- Ce dorea sa afle micul ghiocel?
(Dorea sa afle ce inseamna cuvantul Evaluarea
„mama”) frontală
- Cum a descris-o Batranul ghiocel
pe mama?(Mama este cea mai
scumpa fiinta din lume si este cel
mai pretios cuvant)
- De ce s-a intristat dupa ce a aflat
raspunsul ghiocelul?( Pentru ca el
nu avea o mama)
- Ce i-a spus apoi Batranul ghiocel?
(I-a spus ca mama ii este zapada,
iar tata ii este Soarele)
Obtinerea Personajele din poveste vor fi Personaje din fetru,
performanței amestecate, iar copiii vor trebui să Conversația covorul Observareacomporta
le așeze în ordinea aparitiei in Exercițiul mentului
poveste.
Încheierea Se vor face aprecieri asupra Recompense Aprecieriverbale
activitatii modului în care au participat copiii
la activitate și receptat povestea.
Vor primi recompense .

Legendamamei

  

Se spune ca odata, Gingasul- ghiocelisitrudeamintea cu o intrebare.


Ieri, candtocmaiscosesecapul din zapada, zarise un copil care tinea in mana un alt ghiocel pe care, spunea el, urmasai-l daruiasca-
mamei sale.
Suparat ca nu-siputusesalutamacarfratelemai mare cu care plecasebaiatulvoios, Gingasul-ghiocel se intrebaceputeainsemnacuvantu-
lacesta„mama”, ca sameriterupereauneifloriatat de superbe cum era el.
Si tot framantandu-simintea, se gandisa-l intrebe pe Batranul- ghiocelceinseamna„mama„.
El aveadeja 5 zile de candzariseluminasisigurtrebuiasastie.
– Batrane-ghiocel, spuseghiocelulsfios, am o intrebare.
– Iaspune!
– Ce inseamna “mama”?
La auzulacestorcuvinte, Batranul-ghiocelsurase.
– Vreisastiice-nseamna„mama”?
– Da, raspunsetematorGingasul-ghiocel.
– Dragul meu, mamaesteceamaiscumpafiinta din lumesicelmaipretioscuvant. Fara mama niciofiinta nu arexista. E la fel de importanta
ca siapa cu care tehranesti, ca sisoarele de unde-tiieilumina, la fel ca aerul pe care-l respiri. Toatalumeaartrebuisaaiba o mama. Ea a
aparut din dorintaoricareivietati de a fi protejata. Este importantamai ales pentrucopii. Fara o mama, nimeni nu le-arstergelacrimile de
pe obrajori, faraea nu arputeacreste. Eaestecea care induratoatesuferintelesi-si duce povarapana la capat. Ea e blanda, iubitoaresirabda-
toare. E singura care poatealinadurerea, e singura care poateofericaldura, linisteasipaceaoricaruisuflet. De aceea a luatnastere mama.
Din nevoie. Si cat de tristasi de neinsemnataar fi lumeadaca nu arexista mama, care da culoaresiviata la toate cate sunt pe-acestpa-
mant!
– Ce importantaeste mama! spusemiratsiincantatGingasul-ghiocel. Dar deodata se intristasiincepusaplanga cu lacrimiamare. Spuneai
ca toatefiinteleartrebuisaaiba o mama, Batrane-ghiocel. Ei, bine, atuncieu de ce nu am una?
– Prostutule, spuseBatranul-ghiocel. Pai, mama ta e zapada! Daca nu-ti tinea ea de caldtoataiarna cu hainaeipufoasa, acum nu mai-
traiai. Iar, tata-tiestesoarele care temangaie cu razele sale duioase in fiecarezi.
– Asa este, spuseatunciinveselitGingasul-ghiocel. Cu toateastea, sastii ca tare mi-as dorisacunosc o mama care sasemenedescrierii tale.
– Ei bine, maine sunt sigur ca o veiintalni, raspunseBatranul- ghiocel. Baiatul care tocmaiti-a ruptfratelemai mare, vine in fiecarezisa-
culeaga cate un ghiocelpentru mama lui. Asa ca, vezi cum ilimpresionezi in haina ta sclipitoaresitevaalege. Si itimai spun un secret:
cand ii veisarutamameipodulpalmei, sastii ca vei fi ceamainorocoasafloare din lume.

S-ar putea să vă placă și