Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,, MĂRŢIŞOARE DĂRUIM ”

Prof. Căciulan Cristina-Mariana


Grădiniţă P.P.NR. 5, Lugoj, Jud. Timiş

GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ :,, Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim ?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : „ Mărţişoare, mărţişoare”
TEMA ZILEI: ,, Mărţişoare dăruim”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ( DŞ+ DOS – joc didactic / activitate practică)
TIPUL ACTIVITĂŢII : verificare- consolidare

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


Întâlnirea de dimineaţă: „Primăvara înfloreşte, cu parfum ne ispiteşte”
Rutine:,,Îţi ofer un mărţişor!”(deprinderea de a oferi mărţişoare)
Tranziţii: „Ne mândrim ca niște flori/ Vrem să învățăm lucruri noi”

II. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA I)


Construcţii: ,,Ghiocei”
Artă: ,,Tablou cu ghiocei” (colorare)
Ştiinţă: ,, Mărţişorul are nevoie de şnur” (labirint- fişă)

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


1. D.Ş.: Activitate matematică:,,Mărţişoare şi ghiocei”- joc didactic
2. D.O.S. : Activitate practică: ,,Mărţişorul”- confecţie

IV. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA II)


Dans: ,, Dansul ghioceilor”
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor legate de operaţiile prematematice, capacitatea de înţelegere şi utilizare a numerelor şi cifrelor;
Consolidarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unor lucrări practice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

ALA I:
- să asambleze rotodiscuri pentru a realiza ghiocei;
- să coloreze respectând culorile şi conturul;
- să-l ajute pe mărţişor să-şi găsească şnurul.

ADE:
- să grupeze elementele după mai multe criterii;
- să raporteze numărul la cantitate şi invers, asociind cifra corespunzătoare;
- să recunoască vecinii unui număr dat;
- să utilizeze corect numeralul cardinal
- să ordoneze numerele în şir crescător şi descrescător;
- să respecte regulile jocului dând dovadă de răbdare în realizarea sarcinilor;
- să numere în limitele 1- 7;
- să lipească corect elementele ghiocelului
- să lucreze curat şi ordonat.

ALAII
-să execute mişcările specifice dansului în ritmul muzicii.

SARCINĂ DIDACTICĂ:
 separarea grupurilor de ghiocei şi mărţişoare după formă;
 compararea obiectelor;
 asocierea numărului la cantitate;
 denumirea și asocierea cardinalului;
 ordonarea şirului crescător şi descrescător;
 indentificarea vecinilor numerelor.
REGULILE JOCULUI:
 copiii aleg câte un obiect de pe masă şi spun ce formă are: ghiocel, mărţişor;
 aşază pe rând obiectul ales în mulţimea potrivită;
 după ce fiecare copil va aşeza obiectul ales într-una din cele două mulţimi, se vor numi mulţimile formate;
 copiii vor sorta jetoanele după mărime ( mici, mijlocii şi mari);
 ei vor aşeza în coş atâtea mărţişoare cât arată cifra.
 copiii vor spune al câtelea ghiocel lipseşte;
 la complicarea jocului copiii aşază pe panou ghioceii cu cifre în şir crescător/descrescător (în limitele 1- 6), apoi numesc vecinii.
ELEMENTE DE JOC : mişcarea, surpriza, aplauze, recompensa.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: explicatia, demonstratia,exercitiul, problematizarea, conversaţia, munca independent , turul galeriei.
MIJLOACE DIDACTICE: panou pentru calendarul naturii, simboluri, scrisoare, coşulete, fişe individuale, creioane colorate, plicuri cu
sarcini, mărţişoare, șervețele umede, carton colorat, jetoane cu cifre şi ghiocei, lipici , hârtie colorată, buline negre, aripioare, ochişori
mobili, inimioare, panou pentru afişarea lucrărilor, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal, pe grupe.
LOC DE DESFASURARE: sala de grupă
DURATA:o zi
BIBLIOGRAFIE:
1. Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2012, Editura Arlequin, 2012;
2. Activitatea integrată din grădiniţă , Ed. Didactica Publishing House, 2008;
3.Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani, M.E.C.T. – 2019.
4.Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii , Editura VHI Integral , Bucureşti , 2000.
Glava, Adina ; Pool, Maria; Tătaru , Lolica-Lenuţ

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineață debutează cu salutul: „Dimineața a sosit/ Toți copiii au venit/ În semicerc ne adunăm/ Și frumos ne
salutăm”, iar copiii așezați în semicerc se salută reciproc.
Împărtășirea cu ceilalți. În această etapă se face prezența copiilor: „Acum că ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am
întâlnit/ Cine oare n-a venit?” (se verifică copiii absenți). Se va completa calendarul naturii cu data și fenomenele specifice, apoi se vor
purta scurte discuții despre anotimpul primăvara și despre sărbătorile specifice acestui anotimp.
Noutatea zilei: citim mesajul unei scrisori lăsate de Zâna Primăvară.
Activitatea de grup se desfăşoară cu ajutorul versurilor ,, În fiecare dimineaţă”.
Tranziții: „Unu, doi, unu, doi/ Mergem toți în pas vioi/ Noi spre baie ne-ndreptăm/ Mâinile să le spălăm”.
Rutine: „Servim micul dejun/ Bun, gustos și sănătos”.
Trecerea la activitățile pe centre de interes se face prin tranziția „Ne mândrim ca niște flori/ Vrem să învățăm lucruri noi”.
Se prezintă copiilor centrele de interes și materialele cu care vor lucra. Se anunță sarcinile pentru fiecare centru:
 la centrul Construcții, copiii vor asambla rotodiscuri realizând ghiocei;
 la centrul Artă, copiii vor colora vaza cu ghiocei;
 la centrul Știință, copiii îl vor ajuta pe mărţişor să-şi găsească şnurul.
După prezentarea sarcinilor fiecărui sector, copiii aleg centrul la care vor să lucreze, urmând ca pe parcursul activității să aibă
posibilitatea de a schimba sectorul ales inițial. Se vor face exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii, urându-le „Spor la lucru!”. La
final se va face evaluarea lucrărilor şi se afişează la panou.
Se pregătește sala de grupă pentru următoarea secvență, activitățjle pe domenii experiențiale.
Se va realiza introducerea copiilor în sala de grupă ordonat, așezându-se pe scăunele în semicerc, pentru începerea activității
integrate, frontal, urmând să se realizeze apoi individual.
Se realizează jocul didactic, respectând indicațiile metodice.
Tranziția la activitatea practică se face pe versurile: Noi uşor ne ridicăm/ Şi la mese ne-aşezăm,/ Şi în linişte aşteptăm,/ Să aflăm ce
învăţăm”.
Copiii se așază ordonat la măsuțe, unde au materialele pregătite. Se intuiesc materialele, se anunță tema activității, se prezintă
modelul educatoarei, se explică și se demonstrează modul de lucru. Se vor face exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii și li se urează
„Spor la lucru!”. Copiii vor lucra individual pe un fond muzical plăcut. În tot acest timp, se va urmări păstrarea ordinii și a disciplinei
precum și a curățeniei la locul de muncă.
După terminarea lucrărilor se va face evaluarea, se expun lucrările și se părăsește sala de grupă. La întoarcerea copiilor de la spălător,
sala va fi pregătită pentru ultima partea a activității ALA II, moment în care copiii vor dansa „Dansul ghioceilor”.
În încheierea activității se fac aprecieri verbale individuale și colective despre modul în care aceștia au participat și s-au comportat la
activitate, fiind recompensați.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
SECVENȚE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
DIDACTICE Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare

Se creează condițiile necesare desfășurării eficiente a activității:


1. Moment - aranjarea mobilierului; Instructajul
organizatoric - pregătirea materialului didactic;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă și așezarea lor pe
scăunele în semicerc.

2. Captarea Se va realiza prin descoperirea unui plic şi a unei scrisori de la Coş cu Obs.
atenției Zâna Primăvară care vrea să ştie dacă copiii sunt pregătiţi de Conversația surprize, Frontală comport.
venirea ei şi cât de multe ştiu ei despre matematică. Scrisoare copiilor la
activitate
3. Anunțarea După o scurtă discuţie despre conţinutul scrisorii voi anunţa tema
temei și a şi obiectivele urmărite pe care trebuie să le rezolvăm precizând că
obiectivelor doar terminând sarcină cu sarcină vom demonstra că suntem Frontală
pregătiţi de sosirea primăverii. Vom lucra la trei centre de interes,
vom juca un joc, vom cânta, vom confecţiona mărţişoare pentru Obs.
surpriza Zânei şi vom dansa un dans. Jocul se numeşte comport.
,,Mărţişoare şi ghiocei” iar voi trebuie să treceţi cu bine peste mai Conversația copiilor la
multe probe pentru a fi răsplătiţi de Zână. Va trebui să fiţi atenţi, şi activitate
să răspundeţi corect la întrebări.
Prin tranziţia „Ne mândrim ca niște flori/ Vrem să învățăm lucruri
noi” copiii se îndreaptă către centre.

Copiii se așază la centrele de interes . După ce s-au așezat se


4. prezintă sarcinile de lucru. Creioane Obs.
Reactualizarea Se execută exerciții de încălzire ai mușchilor mici ai mâinii, se colorate, Grupuri comport.
cunoștințelor dă semnalul de începere a lucrului. Pe parcurs se dau indicații Explicația rotodiscuri mici copiilor la
suplimentare dacă este cazul, se dă semnalul de încetare a lucrului, activitate
apoi se afișează lucrările realizate. La sfârşitul acestui moment
copiii, ajutaţi de educatoare vor face o scurtă recapitulare la ceea ce Exercițiul Fişe Individuală
au realizat la fiecare centru. Aprecieri
Prin tranziţia „Unu, doi, unu, doi / Mergem toţi în pas vioi” se Conversaţia verbale
trece la activitatea pe domenii experienţiale. Frontală

Voi anunţa copiii că azi vom juca jocul didactic ,, Mărţişoare


5. Dirijarea şi ghiocei”.
învățării Eplicarea şi demonstrarea jocului
Se explică si se demonstrează modul de desfăşurare, precizând
sarcinile şi regulile de joc. În jocul nostru de astăzi veți descoperi Explicația Baghetă
mai multe surprize aduse de Zână, aceste surprize ne vor ajuta ca magică
jocul nostru să fie şi mai interesant, va trebui să răspundeți corect la Frontală
diverse cerințe: veți forma mulţimi de obiecte, veţi recunoaște cifre, Obs.
veți număra, veți căuta vecinii cifrelor, veţi ordona cifrele. Copilul comport.
atins de bagheta magică a Zânei va scoate din plic sarcina de lucru copiilor la
pe care o rezolva. Fiecare răspuns corect va fi aplaudat. activitate
Jocul de probă
Se execută un joc de probă pentru a se verifica dacă regulile Demonstra-
jocului au fost înţelese . Apoi se trece la jocul propriu-zis. ţia
Jocul propriu-zis
Pe parcursul jocului , voi urmări ca fiecare copil să rezolve
sarcinile corect , să vorbească clar, corect, concis şi să verbalizeze
acţiunile întreprinse , folosind un limbaj matematic adecvat vârstei.
Proba 1 Coşuri Frontală
Formează mulţimi după formă.(ghiocei, mărţişoare -magnetici)- la Plicuri
tablă. Jetoane Aprecieri
Proba 2 verbale
Numără inimioarele sortate şi pune cifra corespunzătoare. Conversaţia
Proba 3 Exercițiul Individuală
Numără ghioceii sortaţi şi pune cifra corespunzătoare. Ghiocei,
Proba 4 mărţişoare
Sortează jetoanele după mărime.(mari, mijlocii, mici) Jetoane cu
Proba 5 ghiocei,
Aşază în coş atâtea mărţişoare cât îţi arată cifra. cifre
Proba 6
Spune al câtelea ghiocel lipseşte.
Complicarea jocului
Aşază pe panou cifrele de pe ghiocei în şir Panouri
crescător/descrescător, apoi numeşte vecinii.
Apoi prin tranziţia Noi uşor ne ridicăm/ Şi la mese ne- Conversaţia
aşezăm,/ Şi în linişte aşteptăm,/ Să aflăm ce învăţăm” se trece la Problemati-
activitatea practică. zarea

Copiii se vor așeza la măsuțe unde au pregătite materialele


6. Obținerea pentru activitatea practică. Conversația Modelul
performanțelor După intuirea materialului primit pe măsuţe, se anunţă tema educatoa- Obs.
activității ,,Mărţişorul”, se prezintă modelul educatoarei, se explică rei Frontală comport.
și se demonstrează modul de lucru. copiilor la
Copiii au de asamblat un mărţişor prin lipirea unui trifoi (3 Carton activitate
inimioare verzi şi codiţa trifoiului) peste care vine pusă o buburuză Explicația colorat,
(asamblând corpul ei- corpul, cu 2 aripi roşii, pe care se aplică Demonstra- Buburuza-
buline negre, iar pe cap lipesc 2 ochişori). Mărţişorul se lipeşte pe ția corpul,
un cartonaş , apoi se capsează şnurul. buline
Se efectuează exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii, li negre, Individuală
se atrage atenția să lucreze ordonat în vederea finalizării lucrării și li aripioare,
se va ura „Spor la lucru!”. Copiii vor lucra pe un fond muzical Exercițiul ochişori
adecvat, iar dacă va fi nevoie, vor primi ajutor individual, sau unele mobile, Aprecieri
explicații suplimentare. Se va da semnalul de încetare a lucrului şi inimioare, verbale
se vor expune lucrările. codiţe,
Copiii vor face „Turul galeriei” pentru a analiza lucrările, Turul lipici,
motivând alegerea făcută. galeriei şerveţele. Frontală
Prin tranziţia ,,Vine, vine primăvara” se trece la ALA II. Panou

7. Asigurarea Conversația Costume Frontală Aprecieri


feedback-ului Se va dansa ,,Dansul ghioceilor” (ALA II) Explicația Casetofon verbale
CD
8. Încheierea Se fac aprecieri pozitive asupra modului în care copiii au Conversația Recompen Frontală Aprecieri
activității participat și s-au comportat la activitate, fiind recompensați pentru se verbale
activitatea depusă.

S-ar putea să vă placă și