Sunteți pe pagina 1din 9

Gradinița cu program prelungit nr.

23, Ploiești

Proiect didactic
„Rândunica”

Educatoare: Damian Steluța-Mihaela

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Data: 25.03.2019

Grupa: mica „Fluturasii”

Unitatea de învățământ: Grădinița cu P.P. , NR 23, Ploiești

Domeniul; Ştiinţe/ Estetic-creativ

Tema anuală: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”

Tema activității: „Rândunica”

Formă de realizare: activitate integrata

Mijloc de realizare: DŞ: Observare

DEC1: Pictură

Tipul activității : transmitere de cunostinte

Durată: 15 minute

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)

Rutine: salutul, prezenţa, calendarul naturii; deprinderea de a ajuta micile vieţuitoare „


Cuiburi protejate, păsări salvate”
Întâlnirea de dimineaţă ,,Păsări călătoare se adună-n zare”

Tranziţii: “Răndunica fără cuib” (joc de miscare)

II. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE LIBER ALESE (ALA I)

BIBLIOTECA: “Răsfoim imagini cu păsări călătoare”

Sarcini de lucru:

-să numească două păsări călătoare cunoscute de ei, avand ca suport imaginile date ;

-să indentifice trei trăsaturi specifice fiecărei păsări;

-să enumere asemănări şi deosebiri între răndunică şi barză, bazăndu-se pe imaginile


date;

Strategii didactice:

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul

Material didactic: jetoane cu păsări călătoare

Forme de organizare: individual

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale

Artă: ,,Stol de rândunele: (pictură)

Sarcini de lucru:

-să specifice cel putin trei aspecte ale venirii anotimpului primăvara;

-să denumească toate ustensilele si materialele de lucru puse la dispoziţie;

-să realizeze planşa, respectând toti paşii indicaţi;

Mijloc de realizare: fişă individuală de lucru

Strategia didactică

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia

Material didactic: fişe individuale de lucru, acuarele;

Forme de organizare: individual;

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor, aprecieri verbale;

III. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

ACTIVITATE INTEGRATĂ : “RÂNDUNICA”: ALA+ADE( DŞ+DEC1)+ADP

SCOPUL ACTIVITĂŢII

Însuşirea cunoştintelor referitoare la păsările călătoare

DOMENIUL ŞTIINŢE

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

OBSERVARE: „Rândunica’’

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să specifice cel putin trei aspecte ale venirii anotimpului primăvara, având la bază
experienţa anterioară;

-să identifice părţile componente ale unei rândunici, folosind imaginile prezentate;

-să numească mediul de viaţă şi tipul de hrană pe care le au păsările călatoare;

STRATEGIA DIDACTICĂ

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia,

Resurse materiale: imagini ilustrând păsări

Forme de organizare: frontal

Forme de evaluare: continuă, prin aprecierea verbală a răspunsurilor copiilor.

DOMENIUL ESTETIC-CREATIV

Pictura „ Rândunica”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

-să denumeasca toate ustensilele şi materialele de lucru puse la dispoziţie;

-să realizeze planşa, respectând toti paşii indicaţi;

-să analizeze 5 lucrări prin raportare la criteriile cunoscute;

STRATEGIA DIDACTICĂ

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Metode si procedee: conversaţia, , explicaţia, pictura

Resurse materiale: fişe

Forme de organizare: individual

Forme de evaluare: continuă, prin aprecierea verbală a răspunsurilor copiilor.

IV. JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA II):

Joc distractiv: „Spre cuibul de prepeliţă” (alergare cu pornire la semnal spre o directie
dată)

BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru învăţământul preşcolar


 Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu, Georgeta, Fulga, Mihaela, Metode
interactive de grup - ghid metodic - metode si aplicaţii practice pentru
învăţământul preşcolar, Editura ARVES, 2002;

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Scenariul zilei

După sosirea copiilor la grădiniţă îi voi îndruma spre centrele deja deschise, explicându-
le sarcinile ce le vor avea de rezolvat.

Centre deschise

BIBLIOTECA: “Răsfoim imagini cu păsări călătoare”

Artă: ,,Stol de rândunele: (pictură)

Copiii merg spre centrele de interes din cadrul ALA I şi vor încerca să ducă la
bun sfârşit sarcinile pe care le au de îndeplinit. După terminarea activităţii pe centre,
copiii vor face curat la masa de lucru: „Am lucrat şi la centre fac curat!”

Tranziţii: “Răndunica fără cuib” (joc de miscare)

Întâlnirea de dimineaţă:
Voi saluta copiii ca de obicei „Bună dimineaţa, dragii mei!” şi îndemnul: „Pe scăunele
ne-aşezăm/ Şi frumos ne salutăm!” În timpul acestei activităţi, copiii stau pe scăunele, în
semicerc, pentru a se putea vedea mai bine şi a relaţiona în bune condiţii.

Salutul :

,,Dimineaţa a sosit,

Toţi copiii au venit.

În semicerc să ne adunăm,

Pe scăunele ne aşezăm,

Cu toţii ne salutăm:

- Bună dimineaţa, copii,

A-nceput o nouă zi!’’

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Se verifică prezenţa şi se poartă o scurtă discuţie despre starea vremii,


completându-se Calendarul Naturii.

Vom purta o discuţie referitoare la sosirea primăverii şi a păsărilor călătoare la noi în


ţară cu tema ”Rândunica a sosit, primăvara vine!”.

Pornind de la această discuţie, copiii au fost anunţaţi că astăzi vor afla informaţii
noi despre rândunica cea voioasă care a sosit la noi în ţară să vestească primăvara, fiind
invitaţi să meargă spre centrele de interes unde vor descoperi lucruri interesante. La
Artă vor găsi o imagine cu un stol de rândunele pe care trebuie sa il picteze corect.

La centrul Bibliotecă vor gasi mai multe imagini cu păsări călătoare . Ei trebuie sa
numeasca fiecare pasăre şi sa redea asemănări şi deosebiri între acestea. După ce au fost
recompensaţi cu aplauze, copiii au fost invitaţi să aşeze scăunelele in semicerc pentru a
participa la o frumoasă activitate despre rândunică.

Astfel în cadrul domeniului experienţial D. Ş. copiii vor observa cu atenţie elementele


componente ale rândunicii, dar şi mediul de viată şi tipul de hrană. Activitate prin
intermediul căreia vor afla şi alte lucruri minunate despre rândunele, despre modul cum
ele se întorc la vechile cuiburi pe care apoi le repara singure, despre felul cum au grijă de
puii lor învăţându-i să se ferească de primejdii, dar şi despre modul în care rândunele -
părinţi îşi învaţă puii să zboare pentru a-şi căuta singuri mâncare. Copiii îşi vor îmbogăţi
vocabularul cu expresii şi cuvinte noi pe care le vor folosi în alcătuirea unor propoziţii
simple. Aşadar la D.E.C.1 – Educaţie plastică, copiii au pictat randunica.. Activitatea s-a
încheiat cu jocul distractiv „Păsărică mută-ţi cuibul!”. Copiii la finalul activităţii au fost
aplaudaţi şi au primit stimulente pentru participarea cu interes la această activitate.

Secventele Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare


activitatii Procedur Materiale Organizat
ale orice
Moment Crearea condiţiilor necesare scăunele, Frontal
organizatoric bunei desfăşurări a activităţii: materialele
-Aerisirea sălii de grupă de la
-Aranjarea materialelor pe fiecare
centrele de activitate centru
-Aşezarea scaunelor pentru
Întâlnirea de dimineaţă
-Intrarea copiilor în clasă.

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

Captarea După ce au sosit toţi Conversaţ Întâlnirea Frontal observarea


atentiei copiii, le propun să jucăm un joc ia de Individual comportam
pentru a realiza Întâlnirea de dimineaţă entu-lui
dimineaţă. În timpul acestei Explicaţia copiilor
activităţi, copiii stau pe scăunele,
pentru a se putea vedea mai bine aprecierea
şi a relaţiona în bune condiţii. răspunsuril
Salutul: or
,,Dimineaţa a sosit,
Toţi copiii au venit.
În semicerc să ne adunăm,
Pe scăunele ne aşezăm,
Cu toţii ne salutăm:
- Bună dimineaţa, copii,
A-nceput o nouă zi!’’
Se verifică prezenţa şi se poartă o
scurtă discuţie despre starea
vremii, completându-se
Calendarul naturii.
Vom purta o discuţie referitoare
la sosirea primăverii şi a
păsărilor călătoare la noi în ţară
cu tema ”Rândunica a sosit,
primăvara vine!”.

Anunţarea Voi anunţa apoi tema şi Conversaţ Frontal Frontal observarea


temei şi a obiectivele activităţii, reamintind ia comportam
obiectivelor copiilor finalitatea proiectului Explicaţia entu-lui
anunţată încă de la începutul copiilor
săptămânii. “Astăzi vom vorbi
despre păsările călătoare.”
Dirijarea Conversaţ Imagini Frontal bservarea
invatarii În cadrul domeniului experienţial ia care comportam
D. Ş. copiii vor observa cu atenţie ilustreaza entu-lui
elementele componente ale Explicaţia Păsările Individual copiilor, a
rândunicii, dar şi mediul de viată călătoare capacităţii
şi tipul de hrană. Activitate prin de
intermediul căreia vor afla şi alte Pictura menţinere
lucruri minunate despre a atenţiei
rândunele, despre modul cum ele
se întorc la vechile cuiburi pe
care apoi le repara singure,
despre felul cum au grijă de puii
lor învăţându-i să se ferească de
primejdii, dar şi despre modul în
care rândunele - părinţi îşi învaţă
puii să zboare pentru a-şi căuta
singuri mâncare. Copiii îşi vor
îmbogăţi vocabularul cu expresii

An școlar 2018-2019
Gradinița cu program prelungit nr. 23, Ploiești

şi cuvinte noi pe care le vor folosi


în alcătuirea unor propoziţii observarea
Conversaţ
simple comportam
ia
Voi face astfel trecerea la entu-lui
etapa următoare a activităţii, copiilor
Explicaţia
desfăşurată la centrele de
activitate. Tranziţia se va realiza Demonstr
printr-o secvenţă de mişcare,
aţia
“Răndunica fără cuib” (joc de Fisa de
miscare) lucru
. Copiii vor merge şi se vor opri la Acuarele
centrele anunţate de educatoare.
- La centrul Bibliotecă vor Exerciţiul
gasi mai multe imagini cu păsări
călătoare . Ei trebuie sa
numeasca fiecare pasăre şi sa
redea asemănări şi deosebiri
între acestea.
-La centrul Artă vor găsi o
imagine cu un stol de rândunele
pe care trebuie sa il picteze
corect.

Obtinerea Se va realiza cu ajutorul Conversat Fisa de Individual aprecieri


performantei rândunicii. Fiecare copil va primi ia lucru verbale
o fisa cu cate o rândunică, pe care Explicatia
va trebui sa o picteze, respectand Pictura Acuarele analiza
indicatiile educatoarei. Copiii Demonstr produselor
care vor picta corect imaginile, aţia activităţii
vor primi recompense.
Evaluare În final, vor fi evaluate rezultatele Conversaţ Frontal analiza
activităţii la toate centrele de ia modului de
activitate. Se vor face aprecieri rezolvare a
globale asupra participării sarcinilor
copiilor şi a modului de lucru pe
parcursul activităţii.
Incheierea Se va desfăşura jocul de mişcare Jocul Frontal aprecieri
acetivitatii “Rândunica, mută-ţi cuibul!”. verbale
stimulente

An școlar 2018-2019

S-ar putea să vă placă și