Sunteți pe pagina 1din 9

Liceul Teoretic Nicolae Cartojan Giurgiu

Comisia de pedagogie

Proiect didactic al activității

Grădinița de aplicație: Grădinița cu program prelungit Dumbrava Minunată

Grupa: mare

Profesor metodist: Mușat Liliana

Tema săptămânii: Personaje din povești

Tema activității: În lumea poveștilor- joc didactic

Categoria de activități de învățare: Domeniul limbă și comunicare

Forma de realizare: Educarea limbajului

Tipul activității: consolidare a priceperilor și deprinderilor

ELEMENTE DE JOC: surpriza, ghicirea, intrecerea , aplauzele


REGULILE JOCULUI : Copiii vor plimba carticica până când aud semnalul STOP. Copilul la
care s-a oprit cartea vine la educatoare recunoaște povestea redată de imagine / fragmentul citit
din poveste/ghicește despre ce personaj este vorba și precizează din ce poveste face parte, apoi
aşază silueta acestuia la locul potrivit. La sfârşitul activităţii câştigă echipa care a acumulat cele
mai multe ouă la panou. Răspunsurile corecte sunt aplaudate şi punctate corespunzător. Toate
acţiunile încep şi se termină la semnalul educatoarei

Obiectivul cadru:

 Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a


semnificațiilor structurilor verbale orale.

Obiective de referință:

 să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de


vorbitor, cât și în calitate de auditor.
 să înțeleagă și să transmită mesaje simple; să reacționeze la acestea.
 să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles.
Obiective operaționale

a)Cognitive

 O1 - Să descopere si sa recunoască poveştile reprezentate în imagini;


 O2 - să recunoască personajul și povestea după un fragment citit si apoi să plaseze
personajul la panoul corespunzător povestirii din care face parte;
 O3 - să gasească raspunsul corect la ghicitorile formulate și apoi să plaseze personajul la
panoul corespunzător povestirii din care face parte;
 O4 - să descopere personajele care nu sunt din poveste;
 O5 -să stabileasă valoare de adevăr a unor propoziții;

b) Afective

 să participe activ la realizarea jocului didactic “ În lumea poveștilor”

C)Psihomotorii

 să mânuiască materialele puse la dispoziție.

Metode și procedee didactice: explicatia, demonstrația, problematizarea, conversația.

Mijloace de învățământ: : planșe și fragmente din poveștile : “Capra cu trei iezi”, Ridichea
uriașă”,”Scufița roșie”, ,,Ursul păcălit de vulpe”, ,,Puf alb si Puf gri” siluete cu personajele din
poveștile enumerate mai sus, jetoane cu persoanjele din poveștile enumerate mai sus, panou cu
cifre.

Durata: 20 minute

Bibliografie consultată:
 ,,Curriculum pentru învăţământul preşcolar ,, ( 3 – 6/7ani), ,M.E.C.T., Bucureşti, 2008
 ,,Metodica activităților de educarea a limbajului în învățământul preșcolar,, de Florica
Mitu, Ștefania Antonovici, editura Humanitas, București, 2005.
 „Metode interactive de grup”, Ghid metodic, editura Argeș 2006
Secvențele ob. Organizarea situațiilor de instruire și învățare Strategii Evaluar
activității/ operațio didactice e
nale
timp
Activitatea cadrului didactic Activitatea copiilor
Moment Se asigură condițiile optime
organizatoric pentru începerea
activității.
1.Captarea conversația
atenției Se va face prin interpretarea
cântecului “În lumea
poveștilor”. Copiii interpretează explicația
Se va prezenta sub formă cântecul “În lumea
de surpriză o cutie trimisă poveștilor”.
de Zâna poveștilor. Privesc surprinși spre
Am venit la voi, aici, Din cutia trimisă de Zâna
lumea poveștilor. Aș avea o poveștilor. expunerea
întrebare : Știți voi cum mă
cheamă, oare? Am venit la voi
în zbor, Ca să vă cer ajutor!
Nu știu cum s-a întamplat
Poveștile s-au încurcat.
Se va prezenta copiilor cufărul
fermecat primit din partea
Zânei Poveștilor.
În cufăr se află o scrisoare
(Anexa 2). Voi citi scrisoarea
în care Zâna Poveștilor le
spune copiilor.
că va destrăma vraja numai
dacă ei vor rezolva anumite
sarcini și vor trece cu bine prin
aceste încercări, la fel ca
personajele din poveștile
cunoscute. În felul acesta ei
vor demonstra că iubesc
poveștile, că le place să asculte
povești, deoarece din povești
învață multe lucruri bune.
2. ,În cufăr, voi găsiți , Copiii sunt atenți la explicația
Informare Tot ce vă doriți , explicațiile
a copiilor Ca vraja să o dezlegați, propunătorului.
cu privire Poveștile să aranjați
la temă și Și astfel să ne ajutați! conversația
oiectivele Din suflet vă vom mulțumi
urmărite. Când în poveștile noastre ne
vom regăsi!”
-,,Sunteți de acord să o
ajutăm pe Zâna Poveștilor și
celelalte personaje să-și
găsească poveștile?” Jocul de
astăzi se numește: ,,Cufărul cu
povești ”.
Se va propune desfășurarea
jocului “În lumea
poveștilor”, în care ei se vor
întrece. Se precizează că
trebuie sa fie atenți la ceea
ce va cere zâna în sarcinile
descoperite în cutie. Astfel
încât, să raspundă corect și
să respecte regulile jocului.
3. Pentru desfăşurarea jocului Copiii urmăresc foarte explicația
Desfăşurarea grupa se împarte în două atenți explicațiile
activităţii echipe: echipa iepuraşilor şi propunătorului.
a)Explicarea echipa ursuleților. La
si semnalul educatoarei cartea
demonstrare va merge din mână în mână.
a jocului
Când se aude “STOP”cartea
Jocul de se opreşte. Copilul la care s-
proba a oprit vine în faţă şi rezolvă
, sarcina citită de educatoare
din carte.. conversația
Pe rând de la fiecare
echipa vine un reprezentant
care va rezolva sarcina din
carte. Fiecare răspuns corect
primește un punct
(iepuraș /ursuleț) în dreptul instructajul
verbal
echipei sale la panou în
dreptul simbolului echipei
sale. La sfârşit căştigă
echipa care a acumulat cele
mai multe puncte. Fiecare
răspuns corect va fi aplaudat
de coechipeieri.
Copilul la care s-a oprit
cartea vine la educatoare
recunoaște povestea redată
de imagine / fragmentul
citat din poveste/ghicește
despre ce personaj este
vorba și precizezează din ce
poveste face parte și apoi
aşază silueta acestuia la
locul potrivit.
În timpul efectuării jocului 1 sau 2 copii efectuează
de probă, se urmărește dacă jocul de proba.
aceștia și-au însușit corect
regula jocului.

4. Copilul la care s-a oprit


Desfășurarea cartea vine la masa
propriu-zisă educatoarei și va rezolva
a jocului sarcina descoperită în
cutia adusă de zână.
Copiii denumesc pe rând expunerea
poveștile cu ajutorul
imaginilor, Capra cu trei
iezi,
Ridichea uriașă,
Puf alb și Puf gri,
1.Descoperă și denumește Scufița roșie,
povestea ilustrată în Ridichea uriașă.
imaginea din dreptul cifrei .. exercițiul
O1

2.Se vor citi fragmente din


poveștile evaluate. Copiii au conversația
sarcina de a recunoaște
personajul și povestea
alegând apoi silueta
corespunzătoare
personajului și s-o așeze la
panoul corespunzător
poveștii din care face parte:
Se vor citi pe rând
fragmente din povești.
O2 Du-te la bunica și du-i Personajul este mama
coșul acesta cu mâncare Scufiței roșii
că-i bolnavă sărăcuța, dar
să nu întârzii prea mult și
O3 să mergi direct la ea, fără
să stai să te joci prin
pădure, și mai ales să te
ferești de Lupul cel Rău.

A!... ghidi! ghidi! ghidusi cePersonajul


esti! Aici mi-ai fost? este
identificat Ia vina-ncoace
problemati
la nanasu, sa te pup
lupul din Capra cu trei zarea
iezi.
,,Ia mai pune –ți pofta –n
cui cumetre că doar nu
pentru gustul altuia m-am Copiii identifică
muncit eu.Dacă-ți e așa de personajul, acesta fiind
poftă, du-te și bagă-ți coada vulpea.
în baltă ca și mine și ai să
vezi cât pește ai să
mănânci”

“Într-o zi a încercat să
smulgă ridichea din
pământ; şi apucând-o de Un alt personaj
frunze trage şi trage...iar identificat este ridichea
ridichea nu s-a lăsat deloc.
Atunci el a chemat şi pe uriașă.
baba sa-l ajute."

“Iepurașul nu asculta ce
spunea frațiorul lui. El
văzuse pe dulap borcanul Copiii identifică
de dulceață, la care poftea personajul, Puf gri.
de mult. Lovi borcanul,
care s-a rostogolit și a
căzut spărgându-se și
mânjind pe frațiorul sau
nevinovat cu dulceață.
Când a văzut ce a făcut a
coborât de pe dulap și, de
frica pedepsei a fugit
departe de locul cu
pricina.”

Se citesc copiilor mai multe


ghicitori. Copiii au sarcina
de a găsi răspunsul la
ghicitoare, precizând
povestea și așază apoi
silueta personajului la
planșă corespunzătore.

Eu sunt vesela fetiță Copiii găsesc răspunsul


Ce am roșie scufiță corect- Scufița roșie.
La bunica am plecat
Cu coșulețul încărcat

problemati
E un personaj vestit zarea

Dintr-o poveste a venit


Şi-a pedepsit fără de veste
Tot un lup dintr-o poveste! Copiii identifică
Ce pe bunica si scufița le-a răspunsul, vânătorul.
înghițit
Ghici, ghici cine este?

Pe mama capră o ascult


Ușa eu nu o deschid Răspunsul identificat
Ghiciți voi oare cine sunt ? este, iedul cel mic.

Spune iute, negresit Copiii ghicesc răspunsul,


Cine l-a ajutat pe bunic , personajele din ridichea
Ca să scoată din grădină
O ridiche năzdrăvană. uriașă.

Cred că mă cunoașteți bine Răspunsul corect este,


Eu sunt mare și vestit lupul.
Pe bunica și scufița
Eu i-am înghițit.

A avut o coadă lungă,


Lungă, mare şi stufoasă
Şi o mai avea şi astăzi,
Dacă nu se lăcomea
Să prindă peşte mult din Răspunsul identificat de
baltă copii este, ursul din
Precum vulpea l-a-nvăţat! Ursul păcălit de vulpe.
Ghici, ghici cine este?

Vulpea rău l-a păcălit,


În mijlocul drumului s-a
trântit.
El, crezând că este moartă,
Personajul este țăranul
În carul plin cu peşte
din Ursul păcălit de
A aruncat-o-ndată. vulpe.
Ghici, ghici cine este?

Iepuroiaca supărată
Ca răsturnase dulceață
Nu l-a luat la iarmaroc Copiii îl identifică pe Puf
Deși nu era nevinovat. gri din Puf alb și puf gri.

Un cântecel i-am învăţat


Dar ei nu au ascultat Personajul identificat este
Şi drumul la uşă au dat! capra din Capra cu trei
iezi.
Ghici, ghici cine este?

5. JOC:,,Povești încurcate” Copiii își acoperă ochii


Complicarea Copiii închid ochii, în timp cu palmele.
jocului ce educatoarea face câteva
modificări la panou,
schimbă locul personajelor
din povești, iar la
deschiderea ochilor vor
trebui să identifice
personajul care nu face
parte din povestea
respectivă. problemati
JOC:Adevarat sau Fals! zarea

Educatoarea va citi
propoziții despre
personajele din poveștile
evaluate, iar copiii vor
stabili valoarea de adevăr a
acestora, formulând ei
varianta corecta :
Fals, Puf gri a procedat
O4 1.Iedul cel mic a vărsat astfel.
borcanul cu dulceață și a
dat vina pe fratele lui.
2.Bunicul a scos singur Fals, bunicul a fost ajutat
O5 ridichea uriașă din pământ. de celelalte personaje.

3.Bunica a tăiat burta Fals, vânătorul a tăiat


lupului și a scos-o pe burta lupului.
scufița și pe vânător.

4.Ursul s-a dus la fierar să- Fals, lupul s-a dus la


și ascută limba ca să aibă fierar.
vocea mai subțire.

5.Vulpea s-a dus și a băgat Fals, ursul a băgat coada


coada în baltă ca să prindă în baltă la îndemnul
o mulțime de pește așa cum vulpii.
îi spusese ursul.

6. Copiii primesc fișe de Copiii rezolvă sarcinile fișa de


muncă independentă . fișei de evaluare. evaluare
Evaluarea
performan
ței
7. Se fac aprecieri si conversația
Intensifica recomandări globale și
rea individuale asupra modului
procesului în care au participat la
de retenție activitate. Se acordă
și de stimulente.
transfer
Iubiţi poveştile, copii,
Pentru că ne-aduc bucurii

Din ele multe învăţăm

Putem să ne-ndreptăm,

Frumos să ne purtăm

Copiii sunt rugați ca acasă,


să povestească despre
activitatea susținută la
grădiniță, părinților și
bunicilor.

S-ar putea să vă placă și