Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

CĂSUȚE PENTRU PĂSĂRELE

DATA:
UNITATEA:
GRUPA: mijlocie
EDUCATOARE:
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: Când/cum şi de ce se
întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Vieţuitoarele în anotimpul de iarnă
TEMA ACTIVITĂȚII: Căsuţe pentru păsărele
FORMA DE ACTIVITATE: Activitate integrată- DS + DOS
ELEMENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE
Domeniul Ştiinţă/Cunoaşterea mediului
Domeniul Om şi Societate/Activitate practică
MIJLOC DE REALIZARE: Lectură după imagini (prezentare PPT) și confecţie
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individual, pe echipe
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoştinţe
SCOPUL: Consolidarea şi sistematizarea cunoştintelor copiilor despre viaţa păsărilor/animalelor în
anotimpul de iarnă; sensibilizarea preşcolarilor şi manifestarea dragostei acestora pentru vieţuitore şi
natura înconjurătoare.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


C.3. Activare și manifestare a potențialului creativ
D.a.2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
E.3.Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare

COMPORTAMENTE VIZATE
C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații
și povestiri creative
D.a.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții
proprii (comunicare expresivă)
E.3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să descrie imaginile cu ajutorul întrebărilor educatoarei;
-să recunoască elemente componente ale lumii înconjurătoare: fenomene ale naturii, comportamentul
vieţuitoarelor în anotimpul de iarnă, folosind imaginile date;
- să comunice impresii, idei pe baza imaginilor citite;
- să confecţioneze cu ajutorul părinţilor căsuţe pentru păsărele.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, descrierea, dialogul, povestirea, problematizarea,
asamblarea părţilor componente ale căsuţei.
Mijloace de învăţământ: videoproiector, laptop, imagini PPT, DVD, CD, căsuţa model, şabloane
gata confecţionate pentru căsuţe, şuruburi, şurubelniţă, abţibilduri.
Forma de organizare: frontal, individual, pe echipe
DURATA : 60 minute
LOCUL DESFĂŞURĂRII: Sala de grupă/Aleea din faţa grădiniţei

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar 2008 – 2009;
 Proiecte tematice orientative – Aurelia Ana, Smaranda Maria Cioflica, Editura Tehno-Art,
2003;
 Ghid pentru proiecte tematice – Viorica Preda, Eeditura Humanitas, Bucureşti, 2005;
 ,,Laborator preşcolar”, Liliana Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu , Ed. V∫
 „Didactica activităţilor instructive-educative pentru învăţământul preprimar”, Ed. Didactica
Nova, Craiova-2005.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTU CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


L DIDACTIC ACTIVITĂŢII
Metode și Material Forme de
procedee didactic organizare

1.Organizare Pentru o buna desfăşurare a Observarea


a activităţii activităţii se iau următoarele Frontal comportam
măsuri: entului
 aerisirea sălii de grupă copiilor
Aranjarea scăunelelor în semicerc
 pregătirea materialului didactic.
 intrarea copiilor în sala de grupă

2.Captarea - Voi prezenta copiilor o secvenţă


atenţiei din povestea ,,Ciripel cel lacom” Conversaţia Se observă
sub formă de ghicitoare: ,,Ufff, Expunerea interesul
greu este iarna pentru vrăbii, nici Ghicitoare manifestat
tu musculiţe, nici tu ţânţari, vai de copii
de capul nostru!” Frontal
- Se va purta un scurt dialog cu Evaluare
copiii cu privire la Ciripel: Conversaţia orală
- Cine era Ciripel?
- Cum îşi procură hrana
animalele în anotimpul de Aprecieri
iarnă? verbale
3.Anunţarea - Astazi vom face împreună o Observaţia Frontal
temei şi a călătorie în lumea Conversaţia Se observă
obiectivelor păsărelelor/vrăbiuţelor şi vom Explicaţia interesul
vedea cum este viaţa lor în manifestat
anotimpul de iarnă şi cum putem de copii
noi împreună cu părinţii voştrii să
le ajutăm. Aceasta călătorie o
vom face citind imaginile care se Observare
vor derula pe ecran. Veţi privi cu curentă
atenţie imaginile şi o să le
descrieţi cu ajutorul meu.

4.Prezentarea -Se prezintă prima imagine, Conversaţia Video- Frontal


conţinutului recomandându-se să o privescă Expunerea proiecto
şi dirijarea cu atenţie, după care se trece la Povestirea r,
învăţării intuirea liberă. laptop Frontal Aprecieri
-În primele şase slide-uri sunt verbale
prezentate aspecte din viaţa
păsărilor în anotimpul de iarnă.
În vederea stimulării spiritului
analitic al copiilor educatoarea
vine cu întrebări ajutătoare. Chestionare
-Ce vedeţi pe imagine? 10 orală
-Ce anotimp este? slide-uri
-Ce mănâncă Individual
vrăbiuţele/păsărelele în
anotimpul de iarnă? Dar vara?
-Credeţi că vrăbiuţele sunt vesele
sau triste? De ce? Aprecieri
-Se intuiesc şi se lecturează verbale
primele şase slide-uri.
-Sinteza parţială asupra acestui
aspect este făcută cu ajutorul
copiilor.
-Următoarele patru slide-uri
prezintă imagini cu căsuţe pentru Conversaţia Frontal
păsărele în care oamenii/copiii au Expunerea Individual
pus mâncare/boabe pentru a veni Problematiz
în ajutorul acestora. area
-Sinteza parţială se face cu
ajutorul copiilor.
-Sinteza finală este făcută de Frontal Recompens
educatoare. Individual a prin
-Se solicită găsirea unui titlu aplauze
pentru imaginile prezentate.
Tranziţie Tranziţia se face prin jocul Frontal Observarea
muzical „Vrăbiuţa”. Copiii cântă modului de
şi execută mişcările sugerate de Executare a
textul cântecului. jocului

6.Obţinerea -Se anunţă copiii că vor construi Conversaţia Jetoane Frontal Aprecieri
performanţei şi ei alături de părinţii lor „Căsuţe Exerciţiul cu verbale
Secvenţa de pentru păsărele”. păsări
activitate -Prin metoda vă amestecaţi,
DOS – îngheţaţi, copiii vor trage câte o Pe grupuri
Activitate imaginie din coşuleţ (vrăbiuţă, mici
practică porumbel, sticlete) şi vor fi
distribuiţi la trei mese, pe grupe. Şabloan
e,
Intuirea Se descoperă şi se intuiesc părţile Pe grupuri
materialelor materialele de pe masa de lucru. compon mici
ente ale Individual Observarea
Explicarea şi Se prezintă modelul educatoarei. Conversaţia căsuţei sistematică
demonstrarea Se explică etapele şi modul de Explicaţia Căsuţa a copiilor
modului de lucru. Demonstraţi model
lucru a
Executarea
Se trece la executarea temei de Exerciţiul Şurubel
lucrării de către către copii și părinți. niţe,
părinţi În timp ce părinţii asamblează Cuie,
părţile componente ale căsuţei, şuruburi Aprecieri
copiii observă modul de lucru. . verbale
Educatoarea supraveghează cum
se defăşoară activitatea la cele
trei ateliere de lucru. Pe grupuri Evaluare
Copiii vor pune rumeguş în mici practic-
căsuţe şi boabe de grâu în locul acțională
amenajat special.
Căsuţele sunt decorate cu
abţibilduri colorate (pasari, flori).

7. Evaluarea După terminarea lucrărilor, copiii Exerciţiul


împreună cu părinţii se vor Evaluare
deplasa pe aleea din faţa practic-
grădiniţei unde vor fixa căsuţele acțională
în copăcei.

8. Încheierea Preşcolarii se întorc în sala de Frontal


activităţii grupă, unde se fac aprecieri Conversaţia Aprecieri
asupra desfăşurării activităţii. Exerciţiul colective şi
Se fixează tema zilei şi se vor individuale
acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și