Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

,,Vine Moș Nicolae!”


Propunătoare: Radu Ștefania Mihaela
Intervalul de vârstă: 61-72/84 luni
Grupa: Nivelul II/ Grupa Mare ,,Albinuțele vesele”
Tema anuală de studiu:,,Cine și cum planifică/ organizează o activitate?”
Tema proiectului tematic: ,, Iarna, anotimpul bucuriei”
Tema săptămânii: ,,În așteptarea lui Moș Nicolae”
Tema activității:,,Vine Moș Nicolae!”
Categorii de activități de învățare:
-Activități pe domenii experiențiale
Domeniul Științe- Activitate matematică -,,Ajutoarele moșului”-Joc didactic
Domeniul Estetic și Creativ (DEC)- Educație plastică- Modelaj ,,Bastonul moșului”
Mijloace de realizare:Activitate integrată (50 min), cu secvențe de convorbire, observare,
problematizare, exercițiu
Comportamente urmărite pe parcursul derulării activității integrate

A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei.
A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități diverse.

B.1.3. Inițiază/participă la interacțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată.

C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.


C.3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative/

D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare.


D.4.2. Înțeleg mesaje simple.

E. 2.1 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și numerație.


E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
E.2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea și reprezentare unor date.
Obiective operaționale:

Comportamente vizate Obiective operaționale

A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru O1. Preșcolarul va fi capabil să formeze


realizarea de activități diverse. mulțimi de obiecte (bastoane, cadouri) după
anumite criterii (mărime, formă), utilizând
D.2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, limbajul matematic adecvat;
în diferite contexte de comunicare.
E.2.4. Efectuează operații de seriere, grupare,
clasificare, măsurare a obiectelor.

D.4.2. Înțeleg mesaje simple. O2. Preșcolarul va fi capabil să numere


elementele unei mulțimi (în limitele 1-5),
E. 2.1 Demonstrează familiarizarea cu asociind corect cifra la cantitate;
conceptul de număr și numerație.

B.1.3. Inițiază/participă la interacțiuni O3. Preșcolarul va fi capabil să poziționeze


pozitive cu copii de vârstă apropiată. mulțimi de elemente la locul indicat de
educatoare, utilizând un limbaj matematic
C.1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru adecvat;
experimentarea și învățarea în situații noi.
E.2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de
la sortarea și reprezentare unor date.

A.1.1. Își coordonează mușchii în O4. Preșcolarul va fi capabil să modeleze


desfășurarea unor activități diversificate, bastoane din plastilină, folosind culorile
specifice vârstei. potrivite, pe baza cerinței (criteriul mărimii) .
C.3.2. Demonstrează creativitate prin
activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative.

Sarcina didactică: Constituirea de mulțimi pe baza unor însușiri comune, prin asocierea
numărului (cifrei) la cantitate.
Regulile jocului: 1.Copiii sunt distribuiți în două echipe: echipa spiridușilor și echipa oamenilor
de zăpadă.
2.În timpul jocului, răspunde și se ridică de pe scaun doar copilul care este atins de educatoare cu
baghetă fermecată.
3. Copiii trebuie să rezolve corect sarcinile probelor, astfel încât să adune cât mai multe puncte
(fulgi de nea), copiii din echipa câștigătoare fiind numiți ,,Ajutoarele lui Moș Nicolae”.
Elemente de joc: mișcarea, aplauze, baghetă, mânuirea materialului
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, expunerea, exercițiul, demostrația,
problematizarea, Turul galeriei
Mijloace didactice: scrisoare de la Moș Nicolae, ghetuță din material, ghetuțe din hârtie de
mărimi și culori diferite, cadouri de forme și mărimi diferite, bastoane din hârtie de mărimi
diferite, cifre, tablă magnetică, magneți, panou pentru punctaj, fulgi de nea (pentru punctaj),
baghetă fermecată, plastilină, planșete, șervețele, recompense (emoticoane vesele)
Forme de organizare a activității:frontal, individual, în pereche, pe grupe
Durata estimată: 50 min.
Elemente de joc: mișcarea, aplauze, baghetă, mânuirea materialului
Bibliografie:
*** Curriculum pentru educație timpurie 2019

Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii- repere metodice în aplicarea
curricumului preșcolar. Pitești: Editura Diamant.

Scenariul activității integrate ,,Vine Moș Nicolae!”


Educatoarea aerisește sala de grupă și pregătește materialele necesare activității. Preșcolarii
intră în sală și se așează pe scăunele. Se creează climatul optim desfășurării cu succes a
activității.
Captarea atenției
Captarea atenției se realizează prin intermediul unei scrisori pe care Moș Nicolae o trimite
copiilor. Moș Nicolae este foarte trist, deoarece în scurt timp trebuie să pornească spre casele
copiilor, însă nu a reușit să pregătească cadourile. El are nevoie de ajutor și îi roagă să îl ajute să
pregătească surprizele pentru copii.
Anunțarea temei și a obiectivelor didactice
Educatoarea anunță tema activității: ,,Activitatea pe care o vom desfășura astăzi se
numește ,,Vine Moș Nicolae!”- se repetă împreună cu preșcolarii titlul activității. ,,În cadrul
acestei activități vom grupa obiecte după diferite criterii și le vom așeza în ghetuțe, ajutându-l
astfel pe Moș Nicolae”.
Prezentarea conținutului și dirijarea învățării
Explicarea jocului:Preșcolarii sunt împărțiți în două echipe: echipa spiridușilor și echipa
oamenilor de zăpadă- fiecare echipă este delimitată de un semn distinctiv. Câte un copil de la
fiecare grupă vine în față și rezolvă o sarcină (cerință) matematică, care este scrisă în scrisoarea
trimisă de Moș Nicolae. Fiecare echipă trebuie să rezolve corect sarcinile matematice și să adune
cât mai multe puncte (fulgi). Echipa care adună cele mai multe puncte va fi desemnată
câștigătoare. Educatoarea prezintă copiilor regulile jocului: În timpul jocului, răspunde și se
ridică de pe scaun doar copilul care este atins de educatoare cu baghetă fermecată;/ Copiii trebuie
să rezolve corect sarcinile probelor, astfel încât să adune cât mai multe puncte (fulgi de nea),
copiii din echipa câștigătoare fiind numiți ,,Ajutoarele lui Moș Nicolae”.

O1. Preșcolarul va fi capabil să formeze mulțimi de obiecte (bastoane, cadouri) după anumite
criterii (mărime, formă), utilizând limbajul matematic adecvat;
O2. Preșcolarul va fi capabil să numere elementele unei mulțimi (în limitele 1-5), asociind
corect cifra la cantitate;
O3. Preșcolarul va fi capabil să poziționeze mulțimi de elemente la locul indicat de
educatoare, utilizând un limbaj matematic adecvat;

Desfășurarea jocului de probă: Un copil solicitat de educatoare vine în față și sortează dintr-o
multime de bastonașe roșii, bastoanele mari pe care le așază în ghetuța mare roșie. După ce
educatoarea explică copiilor modalitatea de realizare a sarcinii se trece efectiv la desfășurarea
jocului.
Obținerea performanței
Desfășurarea propriu-zisă jocului:- constă în clasificarea obiectelor după criteriul culoare și
mărime, precum și asocierea cifrei la cantitate. Fiecare echipă trebuie să rezolve două sarcini
matematice. Din ghetuța trimisă copiilor de Moș Nicolae, copiii descoperă ghetuțe confecționate
din hârtie de culori (roșii, verzi, albastre), bastonașe roșii de mărimi diferite, cadouri roșii de
forme și mărimi diferite. Cadrul didactic așază toate ghetuțele pe tabla magnetică, iar preșcolarii
sunt solicitați să rezolve cerințele matematice.
Echipa spiridușilor:
1.Așază în ghetuța mare verde bastoanele scurte.
2 Pune în ghetuța mare albastră trei bastoane subțiri.
Echipa oamenilor de zăpadă:
1. Pune în ghetuța mijlocie roșie bastoanele groase.
2. Așază în ghetuța mică verde tot atâtea bastoane lungi, câte indică cifra de pe ghetuță.

O1. Preșcolarul va fi capabil să formeze mulțimi de obiecte (bastoane, cadouri) după anumite
criterii (mărime, formă), utilizând limbajul matematic adecvat;

Asigurarea retenției și a transferului


Complicarea jocului
Varianta 1:
La varianta 1 sunt solicitați să vină în față câte doi copii din fiecare echipă, pentru a rezolva
cerința matematică în pereche.
Echipa spiridușilor: copiii sunt solicitați să sorteze dintr-o multime de cadouri roșii pătrate,
cadourile mici, să le așeze pe tabla magnetică sub ghetuța mică albastră, iar apoi să indice cifra
corespunzătoare numărului de cadouri.
,,Numără câte cadouri mici pătrate sunt, așază-le sub ghetuța mică albastră, iar apoi indică cifra
corespunzătoare numărului de cadouri!”
Echipa oamenilor de zăpadă: preșcolarii sunt solicitați să sorteze dintr-o mulțime de cadouri roșii
dreptunghiulare, cadourile mari, să le așeze deasupra ghetuței mijlocii verde, iar apoi să
identifice cifra corespunzătoare numărului de cadouri.
,,Alege cadourile mari dreptunghiulare, așază-le deasupra ghetuței mijlocii verzi, iar apoi
recunoaște cifra corespunzătoare numărului de cadouri !”
Varianta 2:
La varianta 2 sunt solicitați să vină în față câte trei preșcolari, pentru a rezolva sarcina cerința
matematică în grup.
Echipa spiridușilor: copiii trebuie să așeze în dreapta ghetuței mici roșii tot atâtea cadouri mare
pătrate, câte bastoane sunt în ghetuța mică verde.
Echipa oamenilor de zăpadă: preșcolarii trebuie să așeze în stânga ghetuței mici albastre tot
atâtea cadouri roșii dreptunghiulare mijlocii câte bastoane sunt în ghetuța mare verde.
Pe tot parcursul activității copiii primesc aprecieri verbale din partea cadrului didactic,
răspunsurile corecte fiind recompensate cu aplauze și fulgi de nea (pe panoul cu punctaje,
fiecare echipă primește un fulg de nea pentru fiecare răspuns corect).

O4. Preșcolarul va fi capabil să modeleze bastoane din plastilină, folosind culorile potrivite, pe
baza cerinței (criteriul mărimii) .

După finalizarea cerințelor sarcinilor matematice, fiecare echipă este direcționată spre măsuță
(copiii imită zborul fulgilor de nea) unde se află simbolul echipei. Pe măsuțe copiii descoperă
plastilină roșie și albă, plansete. Echipa spiridușilor trebuie să modeleze(prin alternare de culoare
-roșu și alb) bastoane lungi și bastoane scurte. Echipa oamenilor de zăpadă trebuie să modeleze
bastoane groase și bastoane subțiri.
Cadrul didactic poartă discuții cu preșcolarii despre materialele aflate pe măsuțe, explică fiecărei
echipe cum trebuie să lucreze, prezintă un model și poartă discuții cu preșcolarii despre modelul
prezentat, după care demonstreză modul de lucru. După ce educatoarea constată (în urma
discuțiilor purtate cu aceștia) că preșcolarii au înțeles cum trebuie să lucreze, realizează împreună
cu copiii exercițiile pentru încălzirea mâinilor: ,,Se adună norii, /Se adună norii, /Fulgii albi încep
să cadă,/ Moș Nicolae să îi vadă!/ Moșul începe să pregătească/ Daruri multe într-o traistă!/ Și
pornește spre copii/ Încărcat cu jucării!”
Pentru a crea o atmosferă relaxantă de lucru, educatoarea folosește ca fundal muzical un
colaj cu colinde românești. În timp ce copiii lucrează, educatoarea oferă explicații și ajutor
copiilor. După ce copiii au finalizat cerința, se realizează o expoziție cu bastoanele din plastilină
ale celor două grupe, se analizează produsele și se constată care este echipa care a respectat
cerințele – fiecare echipă fiind recompensată cu un fulg de nea.
Încheierea activității: La finalul activității, educatoarea și prescolarii numără câți fulgi de nea a
adunat fiecare echipă și se stabilește echipa câștigătoare. Educatoarea face aprecieri verbale
asupra modului de desfășurare al activității și oferă tuturor copiilor recompense (emoticoane
vesele).

S-ar putea să vă placă și