Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit nr.18 Buzău


Prof.înv.preșc: Neagoe Tatiana
Nivel: II/ grupa mare Piticii
Tema anuală de studiu: „Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema proiectului: ,,Din bătrâni lăsate”
Tema săptămânii: ,,Moș, ghetuță, nuielușă!
Tema activității: ,,Pregătim ghetuțele!”
Forma de realizare: activitate integrată (ADP+ALA+ADE)
Tipul activității: consolidarea și verificarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE, MIJLOACELE DE


REALIZARE:
Activități de dezvoltare personală: Întâlnirea de dimineață: „În așteptarea lui Moș Nicolae”
salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți, noutatea zilei ,,Spiridușul Moșului
Nicolae”

Jocuri și activități liber-alese – etapa I:


Bibliotecă: „Ghetuța Moşului Nicolae”- exerciții grafice;
Joc de masă-,,Ghetuța”- puzzle;
Artă: „Ghetuţa lui Moş Nicolae”- desen/pictură/modelaj

Activități pe domenii experiențiale – etapa a II-a:


DȘ- Activitate matematică- joc didactic: „Ne jucăm și pe Moș Nicolae îl așteptăm!”
DOS-,,Decorăm ghetuța”- lipire

Jocuri și activități liber-alese – etapa a III-a:


Joc de mișcare ,,Găsește ghetuța!”
Moment de literație: ,,Povestea lui Moș Nicolae”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități).
 Activare și manifestare a potențialului creativ.
 Mesaje orale în diverse situații de comunicare.
 Cunoștințe și deprinderi elementare matemaatice pentru rezolvarea de probleme și
cunoașterea mediului apropiat.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor avtivități diversificate, specifice vârstei.
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întămpină dificultăți.
 Manifestă creativitate în activități diverse.
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni proprii
(comunicare expresivă)
 Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate, înălțime,
lungime, volum.
 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
SCOPUL: Consolidarea și verificarea cunoștințelor matematice, referitoare la formarea
mulțimilor după unul/mai multe criterii date (formă, mărime, culoare), precum și exersarea unor
deprinderi specifice activităților artistico-plastice.

OBIECTIVE:
O1: să decoreze cel puțin 50% din suprafața ghetuţei cu semnele grafice indicate, respectând
liniatura şi spaţierea;
O2: să îmbine cel puțin 10 piese de puzzle, întregind imaginea; ;.
O3: să redea cel puțin 60% din forma ghetuţei prin desen/pictură/modelaj, cu ajutorul materialelor
primite;
O4: să grupeze după cel puțin unul/mai multe criterii date (formă, mărime, culoare), folosind
adecvat termenii matematici;
O5: să realizeze lucrarea prin lipirea a cel puțin 3 elemente în diferite poziţii spaţiale;
O6: să caute ghetuța, respectând regulile şi indicaţiile primite.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, observarea, comportamentul copiilor,
problematizarea, joc interactiv, jocul recreativ, aprecieri verbale.
Materiale didactice: calendarul naturii, spiridușul, ghetuța (exercițiu grafic), creioane, planșete,
plastilină, coli A4, culori, acuarele, palete, pensule, recipient pentru apă, jetoane (ursuleți, acadele,
steluțe), imagine cu ghetuță, lipici.
Locul de desfăşurare: Platforma G-Suite a instituției
Forma de organizare: online – sincron și asincron
Forme şi tehnici de evaluare: observarea copiilor, aprecieri verbale curente, aplauze, îmbrățișări
virtuale.
BIBLIOGRAFIE:
*Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie;
*Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani;
*Curriculum romanesc pentru educatie timpurie, 2019

SCENARIUL ZILEI

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP) :


Întâlnirea de dimineață: „În așteptarea lui Moș Nicolae”
Copiii vor urmări videoclipurile trimise anterior (salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea
cu ceilalți).
Activitatea zilei debutează cu ”Salutul de dimineață”. Salutul începe de la educatore:,,Bună
dimineța, dragi spiriduși! Mă bucur să vă văd astăzi’’. Aceştia vor răspunde salutului adresat de
educatoare și colegilor:,,Bună dimineaţa, doamna educatoare!’’, ,,Bună dimineaţa, spiriduș
Izabela!’’ . Momentul de înviorare: Copiii vor urmări și vor imita mișcările din cântecul ,,Bună
dimineața!” https://youtu.be/0px2-bubRsk
Calendarul naturii: Copii vor stabili cum este vremea afară, în ce anotimp suntem, ce zi este
astăzi şi în ce lună suntem. https://youtu.be/B0uekQ9_khA
Împărtășirea cu ceilalți: Spiridușul vrea să știe ce anume își doresc piticii să primească în
ghetuțe, de la Moș Nicolae? Astfel, copiii vor răspunde la această întrebare printr-o scurtă
înregistrare/filmare. https://youtu.be/BS3jDLWQ6cY
Noutatea zilei: Copii, astăzi la grădiniță a sosit spiridușul lui Moș Nicolae. El vrea să vadă cum
vă descurcați la activități și cum îl așteptați voi pe Moș Nicolae? Așa că, el ne-a pregătit mai multe
sarcini de lucru, însă noi vom demonstra spiridușului că știm să le facem, pentru că suntem
harnici, cuminți și isteți și ne merităm cadourile, pe care ni le va aduce Moșul în ghetuțe. La
finalul activităților veți primi un cadou de la spiriduș, iar mai apoi să nu uitați să vă pregătiți
ghetuțele ca să vină și Moș Nicolae încărcat de daruri pentru voi. Sunteţi gata? Spor la lucru!”
Jocuri și activități liber-alese – etapa I
Activitățile pe centrele de interes se vor realiza asincron ghidate de educatoare prin
filmulețe/linkuri:
La centrul Bibliotecă, piticii vor decora gheţuţa lui Moş Nicolae prin exerciții grafice; -O1
https://ro.pinterest.com/pin/601723200209711840/
La centrul Joc de masă, vor îmbina piesele de puzzle, întregind imaginea; -O2
https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0c66530a1849
La centrul Artă: vor reda prin desen/pictură/modelaj „Ghetuţa lui Moş Nicolae”-O3
https://youtu.be/TcR2a0nvND4
Centrele de interes se vor realiza acasă, instrucțiunile vor fi trimise în prealabil. Se vor încărca
poze pe platformă.
Activitatea sincron va fi realizată în special pentru Activitățile pe domenii experiențiale. Mai
exact:
Activități pe domenii experiențiale – etapa a II-a:
DȘ- Activitate matematică-joc didactic: „Ne jucăm și pe Moș Nicolae îl așteptăm!”-O4, O5;
DOS-Activitate practică - lipire: ,,Decorăm ghetuța” -O5.
Materialele necesare activității au fost date părinților cu câteva zile înainte.

Captarea atenției:
Copii, Spiridușul lui Moș Nicolae s-a uitat și pe activitățile încărcate astăzi pe platformă și este
foarte încântat de tot ce ați realizat, însă el vrea să vadă într-adevăr, dacă vă descurcați și la
activitățile care urmează, deoarece el crede că, ceea ce ați lucrat voi pe platformă nu este făcut de
voi... Haideți să-l convingem! Sunteți de acord?
Astăzi ne vom juca un joc didactic, care se numește „Ne jucăm și pe Moș Nicolae îl așteptăm!” la
activitatea de matematică.
Sarcina didactică: Denumirea si formarea mulțimilor de elemente după unul/mai multe criterii
date: formă, marime și culoare; aşezarea elementelor în diferite poziţii spaţiale.
Regulile jocului:
-Copilul numit de Spiriduș rezolvă sarcina primită.
-Formularea propoziţiilor logice, coerente, utilizând un limbaj adecvat activităţii matematice;
-Păstrarea liniştii în timpul jocului și respectarea regulilor.
Elemente de joc: Spiridușul, mânuirea materialului didactic pus la dispoziţie, aplauzele,
îmbrățișări virtuale, aprecieri verbale, recompense şi surprize;
Pe tranziția: „Spiridușul se-nvârteşte şi la activitate vă pofteşte!”, piticii vor rezolva sarcinile
transmise.
Explicarea regulilor jocului:
- Copiii vor avea ca sarcini de lucru să formeze mulțimi după unul/mai multe criterii date: formă,
mărime, culoare (steluțe, acadele, ursuleți, mari/mici, culoare: verde, roz, galben) şi să
denumească mulțimile formate prin încercuirea cu degetul arătător, folosind un limbaj matematic
adecvat.
- Copilul, care a separat elementele, va indica mulţimile formate, verbalizând.
- Copilul numit de Spiriduș va rezolva sarcina dată.
- Răspunsul corect va fi răsplătit cu aplauze.
Joc de probă :
Se va realiza un joc de probă pentru a se asigura, că toţi copiii au înţeles modul de desfaşurare a
jocului.
Copiii sunt invitați să formeze mulțimile de elemente după criteriul formă / elementele de același
fel (acadele, steluțe și ursuleți).Voi iniția discuții cu copiii despre mulțimea de elemente formate,
copiii reprezentând mulțimea prin încercuire cu degetul arătător. Educatoarea va realiza sincron
sarcinile de lucru, astfel copiii evaluându-se după modelul oferit de educatoare.

Sarcina 1:
-Formează mulțimi de elemente după mărime: mari, mijlocii și mici.
Sarcina 2:
-Formează mulțimi de elemente după culoare: verzi, galbene, roz.
Felicitări! Spiridușul este mulțumit de răspunsurile voastre!
În continuare vom decora ghetuțe.
Intuirea materialului: Vom pregăti lipiciul și coala A4 cu ghetuța roșie pe ea.
Complicarea jocului: se realizeză prin lipirea elementelor în diferite poziţii spaţiale, după
indicațiile primite de la spiriduș, decorând astfel ghetuța.
-Lipește mulțimea elementelor de culoare galbenă deasupra ghetuței, sus pe coală.
-Lipește ursulețul mare pe ghetuță.
-Lipește mulțimea elementelor de culoare roz sub ghetuță.
-Lipește steluța verde lângă ghetuță în partea stângă.
-Lipește acadeaua mare lângă ghetuță în partea dreaptă.

Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru: Vom lua elementul/jetonul respectiv, îi punem


lipici pe o parte, apoi lipim conform pozițiilor spațiale stabilite după indicațiile primite de la
spiriduș.
Încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
Înainte de a începe lipirea elementelor pe lucrare, decorând astfel ghetuța, vom pregăti mânuțele
de lucru. Se vor realiza mișcări ale mâinilor și degetelor.
Executarea lucrărilor: Dragi părinți vă rog să îi ajutați, în cazul în care întâmpină dificultăți. Și
eu, de asemenea, voi urmări executarea lucrărilor și voi ajuta verbal, încurajând copiii.
Evaluarea lucrărilor: Copiii își vor arăta lucrările spre cameră. Felicitări! Lucrările voastre sunt
foarte frumoase. Haideți acum să spunem cu voce tare, ce am făcut noi astăzi, oare?, se trece la
analiza întregii activităţi. Ce am demonstrat noi astăzi?
Se vor face aprecierile verbale: Foarte bine! Spiridușul este mulțumit și fericit.Vă transmite
îmbrățișări, iar surprizele pregătite pentru voi le găsiți în ghetuțele voastre la ușă. Cu siguranță
meritați din plin și darurile, pe care Moș Nicolae vi le va aduce în ghetuțe.
Jocuri și activități liber-alese – etapa a III-a:
Întâlnirea se va încheia, copiii fiind invitați să se joace ,,Găsește ghetuța!”- joc de mişcare
Părintele ascunde ghetuța și-i spune copilului să o caute, ajutându-l prin indicații de tipul: Rece-
Cald.
Apoi vor viziona povestea: ,,Povestea lui Moș Nicolae” (Moment de literație)
https://m.youtube.com/watch?v=_C69HDEv4Fc
Anexă

Spiridușul
Materiale necesare activității DȘ+DOS

Surpriza Spiridușului.

S-ar putea să vă placă și