Sunteți pe pagina 1din 11

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.

1 Călimăneşti

Judeţul: Vâlcea

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


Atelierul lui Moş Crăciun

Prof. înv. preşcolar: Spafiu Andreea Nicoleta

An şcolar: 2021-2022
Proiect de activitate integrată

Data: 15.12.2021

Nivel: II

Prof. înv. preşcolar: Spafiu Andreea Nicoleta

Tema anuală: Cum a fost/ este şi va fi aici pe Pământ?

Tema proiectului: Pe cărările iernii

Tema săptămânală: În aşteptarea lui Moş Crăciun

Tema zilei: Atelierul lui Moş Crăciun

Tipul activităţii: mixtă

Forma de realizare: integrată ( ALA1+ ADP+ ADE+ALA2)

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:

Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: ,,Buna dimineața!”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Ce ne dorim de la Moş Crăciun?”
 Gimnastica de înviorare

 Tranziţii:
 Joc cu text şi cânt: ,,Bat din palme”
 Joc muzical: ,,Renul”

ACTIVITĂȚI LIBER- ALESE (ALA 1):


Bibliotecă: ,,Fulgul”- scriere cu picul
Știință: ,,Zăpada”- experiment
Construcţii: ,,Omul de zăpadă”
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE): DOMENIUL LIMBĂ ŞI
COMUNICARE: ,,Sacul lui Moş Crăciun” ( joc didactic) + DOMENIUL ESTETIC ŞI
CREATIV : ,,Globuri”– pictură în stilul lui Wassily Kandinski

ACTIVITĂȚI LIBER- ALESE (ALA2):


 Joc de mişcare: ,,Cursa spiriduşilor”
 Joc muzical: „Zăpada”

Momentul poveștilor:
,,Povestea renului Rudolf” ( povestirea educatoarei)

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


A) DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII
B) DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ȘI IGIENEI PERSONALE
C) CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚA DE ÎNVĂȚARE
D) DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


A) Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute
B) Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiar
C) Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
D) Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
A) Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere
B) Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
C) Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
D) Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat

SCOPUL: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, a deprinderii de analiză fonetică


(perceperea sunetelor iniţiale) şi stimularea creativităţii si expresivităţii prin pictură.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
 Să denumească imaginile ilustrate pe jetoane
 Să precizeze sunetul iniţial corespunzător cuvântului ilustrat pe jeton
 Să asocieze sunetul cu litera corespunzătoare
 Să folosească corect tehnicile de lucru
 Să picteze utilizând indicaţiile primite
Afective
 Să respecte indicaţiile educatoarei
 Să manifeste încredere în forţele proprii şi interes pentru activitate
Psihomotorii
 Să adopte o poziţie corectă pe scaun în timpul activităţii

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, jocul didactic, exerciţiul, învăţarea prin
descoperire, problematizarea, demonstraţia, explicaţia.
Resurse materiale: jetoane, saculeţ, globuri de lemn, acuarele, pensule, felii de lemn,
beţe, felii de portocala, bicarbonat de sodiu, spumă de ras, coş.
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor 2019;
 Mătăsaru, M., Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar, Editura Rovimed, Bacău,
2020.;
 Catalano, H., Albulescu, I., Didactica jocurilor, Editura Didactică şi Pedagogică,
Bucureşti, 2019.
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
SCENARIUL ZILEI

Ziua începe cu primirea copiilor şi exersarea deprinderilor igenico- sanitare (de spălare a
mânuţelor). Copiii vor fi aşteptaţi în sala de grupă unde vor găsi următoarele centre de interes
deschise: Bibliotecă, Construcţii şi Stiinţă.

Momentul organizatoric consta în asigurarea condiţiilor optime pentru realizarea


activităţii (aerisirea şi pregătirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului astfel încât trecerea de la o
etepă la alta să nu necesite modificări mari ale acestuia) şi aşezarea copiilor pe scăunele urmată
de reamintirea regulilor grupei pentru buna desfăşurare a activităţii.

1) Întâlnirea de dimineaţă
Salutul: copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un
contact vizual cu toţi membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament, educatoarea
zâmbeşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de comunicare verbală şi nonverbală.
Educatoarea îi va saluta pe copii: ,,Bună dimineaţa şi bine aţi venit la grădiniţă, dragi
copii!”.Urmează aflarea stării de spirit a copiilor prin răspunderea la întrebarea „Cum va simţiţi
astăzi?”
2) Prezenţa: ,,Oare câţi copii sunt prezenţi astăzi la grădiniţă?”- educatoarea
cheama pe rând câte un copil care să numere fetele, băieţii, toţi copiii şi apoi observă cine
lipseşte. Pozele copiilor care lipsesc sunt aşezate în rubrica ,,Absenţi” din panoul de prezenţă.
3) Calendarul naturii: în această etapă vom stabili cu ajutorul jetoanelor în ce zi a
săptămânii suntem, vom număra a câta zi este şi din ce lună face parte, vom stabili în ce anotimp
ne aflăm şi cum este vremea.
4) Împărtăşirea cu ceilalţi: educatoarea invită copiii la un exerciţiu de imaginaţie:
„ Închideţi ochii şi imaginaţi-vă că sunteţi în atelierul lui Moş Crăciun. Ce puteţi observa? Ce
fac spiriduşii? Dar renii?”
5) Introducere în tema zilei: educatoarea anunţă tema zilei: ,,Atelierul lui Moş
Crăciun”. Astăzi vom fi ajutoarele lui Moş Crăciun şi îl vom ajuta pe acesta să se pregătească
pentru călătoria pe care trebuie să o facă, astfel încât toţi copiii să primească darurile mult
aşteptate.
6) Înviorarea: gimnastica de înviorare se desfăşoară având ca suport muzical
melodia ,,Shake your hands” https://www.youtube.com/watch?v=I5RUzkySseE .

Trecerea la activitatea pe centre de interes se va face prin tranziţia „Bat din palme”, după
care, fiecare copil este invitat să desfășoare activitățile propuse.
Tranziţie: „Bat din palme clap-clap-clap/ Din picioare trap-trap-trap/ Ne învârtim, ne
răsucim/ Şi spre centre noi pornim! ”
ACTIVITĂŢI LIBER- ALESE ( ALA1)

Bibliotecă: ,,Fulgul”- scriere cu picul


Știință: ,,Zăpada”- experiment
Construcţii: ,,Omul de zăpadă”
Sarcini de lucru:
 Să realizeze fulgi cu picul pe hârtia cu cerneală
 Să amestece ingredientele necesare pentru a obţine zăpada
 Să construiască oameni de zăpada din elemente naturale
Resurse materiale: pic, fişă cu cerneală, bicarbonat de sodiu, spumă de ras, felii de lemn de
diferite dimensiuni, felii de portocală, beţe.
Copiii se aşază la centrele de interes unde vor intui materialul didactic pus la
dispoziţie. Educatoarea prezintă centrele şi oferă explicaţii referitoare la sarcinile şi tehnicile de
lucru.
La centrul de interes ,,Bibliotecă”, copiii vor realiza fulgi cu picul pe hârtia pictată cu
cerneală. Educatoarea prezintă paşii necesari pentru realizarea fulgilor (semnele grafice: linie
oblică la stânga, linie oblică la dreapta, linie verticală).
În cadrul centrului de interes ,,Ştiinţă”, copiii sunt îndrumaţi să amestece
ingredientele puse la dispoziţie pentru a obţine o textură asemănatoare zăpezii. Educatoarea oferă
explicaţii suplimentare.
La centrul de interes ,,Construcţii”, copiii vor realiza oameni de zăpadă folosind
materiale naturale.
După finalizarea jocurilor liber alese şi strângerea materialelor folosite, educatoarea
lansează tranziţia ,,Bat din palme”, iar copiii se pregătesc pentru servirea gustării, nu înainte de a
exersa deprinderile igenico- sanitare.

Tranziţie: „Bat din palme clap-clap-clap/ Din picioare trap-trap-trap/ Ne învârtim, ne


răsucim/ Şi spre baie noi pornim! ”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE)

Activitatea din cadrul Domeniului Limba şi Comunicare constă în jocul didactic


,,Sacul lui Moş Crăciun”.
Sarcina didactică a jocului este denumirea imaginii ilustrate pe jeton, recunoasterea
sunetului iniţial şi asocierea sunetului cu litera corespunzătoare.
Regulile jocului: copiii vor extrage din saculeţ, pe rând, jetoane ce ilustrează posibile
cadouri. Fiecare copil trebuie să denumească imaginea de pe jeton, să identifice sunetul iniţial al
cuvântului şi să poziţioneze jetonul în săculeţul ce indică litera corespunzătoare sunetului. Dacă
răspunsul este corect jucăria va rămâne în sacul lui Moş Crăciun.
Elemente de joc: surpriza, aplauze.
Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE, DEC, se va face cu ajutorul
jocului muzical ,,Renul”.
În cadrul Domeniului Estetic şi Creativ, educatoarea va prezenta câteva picturi
realizate de pictorul Wassily Kandinski. Copiii vor picta globuri de lemn pentru a împodobi
bradul grupei, utilizând tehnica pictorului observat. Explicarea modului de lucru va fi însoţită şi
de explicarea materialului din care globurile sunt confecţionate şi la ce putem utiliza acest
material în viaţa de zi cu zi.

ACTIVITĂŢI LIBER- ALESE( ALA2)

În cadrul ALA 2, copiii vor juca jocul ,,Cursa spiriduşilor”, joc de mişcare.
Sarcini şi comportamente:
 Să execute mersul în echilibru pe toată lungimea traseului
 Să parcurgă traseul propus
 Să execute mişcarile sugerate de educatoare
Resurse materiale: săculeţi, cadouri.
Educatoarea explică jocul şi regulile acestuia: copiii vor fi împărţiţi în două echipe,
fiecare având câte un săculeţ. La semnalul educatoarei, primii jucători din fiecare echipă se vor
deplasa prin sărituri pe ambele picioare până la coşul ce conţine cadouri, situat la câţiva metri
distanţă. Vor lua câte un cadou din coşuleţ, îl vor pune în sac şi se vor întoarce la start unde
predau sacul următorilor copii. Câştigă echipa care reuşeşte să strângă cele mai multe cadouri.
Se realizează un joc de probă pentru a observa dacă au înţeles regulile, jocul
desfăşurându-se până la aflarea echipei câştigătoare.
Joc muzical: „Zăpada”
În încheierea activităţii se va face o sinteză a zilei. Fiecare preşcolar va spune care
secvenţă a activităţii i-a plăcut cel mai mult şi va motiva alegerea făcută. Educatoarea va face
aprecieri individuale şi colective, va oferi recompense, le va mulţumi copiilor pentru ziua
minunată petrecută împreună şi le va spune că îi aşteaptă cu drag la grădiniţă în următoarea zi.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul didactic Conținutul științific Strategii didactice Evaluare

1.Momentul Pregătirea materialelor necesare Activităţi de întărire a


organizatoric pentru desfăşurarea activităților. sarcinilor formulate.
Se reactualizează regulile
grupei şi se asigură atmosfera
propice pentru buna desfăşurare
a activităţii.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează
cu ajutorul unui personaj Observarea
surpriză: renul lui Moş Crăciun comportamentului
Conversaţia
care este foarte ocupat cu verbal şi nonverbal al
pregătirea călătoriei din copiilor.
Laponia către toţi copiii.
Se anunţă tema şi obiectivele
operaţionale într-un limbaj
accesibil copiilor.
Observarea
3.Anunțarea temei şi a - Astăzi veţi fi ajutoarele lui Conversaţia
comportamentului
obiectivelor activității Moş Crăciun. Acesta are nevoie Explicaţia
copiilor
ca voi să pregătiţi cadourile
copiilor prin executarea jocului
,,Sacul lui Moş Crăciun”.
Reactualizarea cunoştinţelor se
va face prin întrebări despre Observarea
4.Reactualizarea Conversaţia
Moş Crăciun. ,,Unde locuieşte comportamentului
cunoștințelor
Moş Crăciun? Cu ce copiilor
călătoreşte? ”
5.Dirijarea învățării Introducerea în joc se face prin
a) Introducerea în joc stimularea interesului copiilor
cu ajutorul personajului
surpriză: renul lui Moş Crăciun.
Conversaţia
b)Prezentarea şi Copiii intuiesc materialele puse
intuirea materialelor la dipoziţie (saculeţ, jetoane).

Voi explica jocul, regulile


c) Explicarea jocului acestuia şi sarcina didactică
într-un limbaj accesibil copiilor.
,,Pe rând, vom extrage din
săculeţ câte un jeton. Moşul nu Observarea
ştie în ce săculeţ să îl aşeze, comportamentului
asadar are nevoie de ajutorul Explicaţia copiilor
nostru pentru a identifica
sunetul iniţial al cuvântului de
pe jeton.

d) Jocul de probă Jocul de probă se realizează cu


ajutorul unui copil. Demonstraţia

e) Jocul propriu-zis Copiii extrag câte un jeton şi


identifică sunetul iniţial. Jocul didactic

f) Complicarea jocului Copiii identifică litera


corespunzătoare sunetului Exerciţiul Aprecieri verbale
iniţial şi o poziţionează pe
sacul corespunzător.
6.Obținerea Renul lui Moş Crăciun lansează Exerciţiul Aprecieri verbale
performanței o nouă provocare copiilor: să
alcătuiască enunţuri care să
conţină cuvinte de pe jetoane.
7.Evaluarea Se va realiza prin întrebări: Conversaţia Aprecieri verbale
,,Cum s-a numit jocul? V-a
plăcut să fiţi ajutoarele
Moşului? ”
8.Încheierea activității Se vor face aprecieri verbale
asupra modului de participare a
copiilor la activitate.

Trecerea la a doua activitate se va face printr-o tranziţie: „Renul” (Joc muzical).


Strategii
Evenimentul didactic Conținutul științific Evaluare
didactice
1.Momentul Pregătirea materialelor necesare Conversaţia Observarea
organizatoric pentru desfăşurarea activităților. comportamentului
Se reactualizează regulile grupei copiilor
şi se asigură atmosfera propice
pentru buna desfăşurare a
activităţii.
2.Captarea atenției Captarea atenției se realizează
Expunerea Observarea
prin prezentarea unor imagini cu
Conversația comportamentului
picturile lui Wassily Kandinski.
Explicația copiilor

Se anunţă tema şi obiectivele


3.Anunțarea temei şi a
operaţionale într-un limbaj Conversația
obiectivelor activității
accesibil copiilor.
Reactualizarea cunoştinţelor se
face prin întrebări despre bradul Observarea
4.Reactualizarea Conversația
de Crăciun. „Cu ce împodobim comportamen
cunoștințelor Problematizarea
bradul de Crăciun? Ce cântăm în tului copiilor
jurul bradului?”
5.Dirijarea învățării Pentru această activitate, copiii se
vor aşeza la mesele de lucru unde Explicația
vor avea de pictat un glob pentru
bradul grupei.

a)Intuirea materialelor Se intuieşte materialul pus la Observarea


dispoziţie: globuri din lemn, comportamentului
pensule, acuarele, pahare cu apa. copiilor

Voi prezenta copiilor modelul şi


b)Prezentarea și voi evidenţia modul în care Demonstraţia
analiza modelului utilizăm materialele, respectarea Explicaţia
etapelor de lucru şi voi încuraja
redarea unor elemente noi.

Voi explica tehnica de lucru:


copiii vor picta globurile, ținând
c) Explicarea si cont de indicațiile primite (culori
demonstrarea modului diferite pentru fiecare cerc,
de lucru utilizăm cât mai multe culori).
Vom face câteva exerciţii de
încălzire, pentru a putea lucra mai
d) Încălzirea bine: batem palmele, ne spălăm
mușchilor mici ai pe mâini, strângem şi desfacem Exerciţiul
mâinilor pumnii, cântăm la pian etc.

Le urez copiilor „Spor la lucru!”


Îi voi îndruma și îi voi ajuta în
timpul executării temei și le voi Observarea
e) Executarea propriu- stimula încrederea în forțele comportamentului
zisă a temei proprii, încurajându-i. copiilor
Realizarea temei se va face pe
fond muzical.
6.Obținerea Copiii prezintă globurile pictate şi Exerciţiul Observarea
performanţei le vor aşeza în bradul grupei. comportamentului
copiilor
7.Evaluarea Se realizează analiza lucrării,
tinând cont de criteriile de
evaluare enunţate. Solicit copiilor Turul galeriei
să-și exprime opinia în faţa
colegilor despre lucrarea
realizată.
8.Încheierea activităţii Aprecieri individuale şi colective
Observarea
pentru participare şi implicare în
comportamentului
activitate, ofer mulţumiri copiilor
copiilor
şi împart recompense.

S-ar putea să vă placă și