Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 16.12.2021
Educatoare: Ivan Mariana-Camelia
Unitate de Învățământ: GPN Nenciulești- Tetoiu
Nivel: I, Grupa: mijlocie
Tema anuală: Când, cum şi de ce se intâmplă?
Tema proiectului: Magia Iernii
Tema săptămânii: Bradul de Crăciun
Tema zilei : Spiridușii lui Moș Crăciun
Forma de realizare: activitate integrată (ADP+ALA1+ADE+ALA2)
Tipul activității: consolidarea şi sistematizarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă.
 Salutul:,,Bună dimineața, dragi globulețe!”
 Prezenţa- ,,Bradul prezenței”
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi:,,Ați împodobit bradul de Crăciun?”
 Noutatea zilei: Scrisoare de la Moș Crăciun
 Gimnastica de înviorare
 Tranziții: Recitativ-ritmice: „Unu doi, unu, doi”; ,,Să ai mâinile curate"
Cântec „Brăduleț, brăduț drăguț”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Jocuri de masă: „Puzzle- aspecte de iarnă”
Științe: ,,Crengi și frunze în anotimpul iarna” (observare și comparare).

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):DLC,,Legenda Bradului de


Crăciun”( povestea educatoarei) + DEC (Educație plastică) ,,Bradul de Crăciun”(pictură)

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):


Spiriduș, prinde darul!- joc distractiv
Momentul poveștilor
DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:
D.DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII,
C.CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE,
A.DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE,

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


D.2.Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
C.2.Finalizarea sarcinilor și acțiunilor ( persistență în activități);
A.1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.

COMPORTAMENTE VIZATE:
D.2.2.Respectă reguli de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;
D.2.3.Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului;
C.2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
A.1.3.Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.

SCOPUL:
 Cultivarea sensibilității artistice prin audierea creației în proză din literatura pentru copii,
specifice vârstei, dezvoltarea imaginației creatoare, a sensibilității și a gustului pentru
frumos.
 Consolidarea deprinderilor de lucru prin realizarea unei picturi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să asculte cu atenție textul;
 să rețină ideile principale;
 să răspundă la întrebările adresate utilizând propoziții clare și corecte din punct de vedere
gramatical și lexical;
 să rețină succesiunea momentelor poveștii, așezând imaginile afișate în ordinea logică
cerută de firul narativ;
 să ghicească răspunsul la ghicitoare;
 să identifice materialele de pe măsuțe;
 să utilizeze tehnicile de lucru însușite anterior;
 sa picteze bradul și globulețele folosind culorile adecvate;
 să respecte indicațiile educatoarei;
 să participe cu placere la activitate.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, observașia, lectura educatoarei, explicaţia,
demonstraţia, exerciţiul, Turul Galeriei;
b) Resurse materiale: scrisoarea lui Moș Crăciun, brad artificial, carte cu povești, planșe
ilustrative, fișe de lucru (suport pictură), acuarele, pensule, pahare cu apă, dopuri de sticlă,
bețișoare de urechi, puzzle etc.
c) Forme de organizare:frontal,pe grupe ,individual.
Durata : o zi

BIBLIOGRAFIE:
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
 Breben, Silvia , Gongea, Elena,Ruiu, Georgeta, Fulga,Mihaela – Metode interactive de
grup (Ghid metodic) , Editura Arves, 2008;
 Revista Învăţământul preşcolar nr. 1-2/2019”, Editura ARLEQUIN, 2009.
 Ziua bună incepe la Întâlnirea de dimineaţă”,Ed.Tehno-Art,Smaranda Maria,
Camelia Lazăr.

SCENARIUL ZILEI

Ziua începe cu primirea copiilor în sala de grupă. Aceștia vor participa la jocuri libere și
vor fi îndrumați de educatoare să socializeze.
Educatoarea va anunţa copiii despre importanţa acestei zile în care vor avea şi invitaţi de
onoare care doresc să îi cunoască și să asiste la activitățile ce urmează a fi realizate. Așadar, vor
spune „Bună dimineața și bine ați venit” invitaților care vor fi poftiți în sala de grupă.
Momentul organizatoric constă în stabilirea unor reguli pentru o desfășurare eficientă a
activității: nu vorbim în timpul activităților, decât atunci când suntem întrebați, suntem atenți la
ceea ce ni se comunică și paticipăm la activități atunci când suntem solicitați.
Pentru a avea energie să ducă misiunea zilei la bun sfârșit, educatoarea îi invită pe copii
la înviorarea de dimineață.
Am două mânuțe foarte frumușele,
Dimineața fac gimnastică cu ele.
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Mișcă-te și tu cu mine,
Haide, fă așa,
Mișcă-te și tu cu mine, fă gimanstica!

Am două piciorușe foarte frumușele,


Dimineața fac gimnastică cu ele.
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Mișcă-te și tu cu mine,
Haide, fă așa,
Mișcă-te și tu cu mine, fă gimanstica!

Am mâini și picioare foarte frumușele


Dimineața fac gimnastică cu ele.
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Unu, doi, unu, doi, unu, doi, trei, patru,
Mișcă-te și tu cu mine,
Haide, fă așa,
Mișcă-te și tu cu mine, fă gimanstica!

1). Întâlnirea de dimineață


Salutul. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu
toţi colegii. Rând pe rând, fiecare copil își alege o formă de salut de pe posterul afișat și își
salută educatoarea.
Se urmăreşte comportamentul din timpul salutului.
2). Prezența – După ce realizează forma de salut aleasă, fiecare copil va pune în
„Brăduțul prezenței” globul ce conține poza sa. Ulterior, se așează pe scăunelul din semicerc care
îi aparține. La final, se vor număra copiii prezenți/absenți , băieți/fete.
3). Calendarul naturii - pentru desfășurarea acestei secvenţe a activitaţii,, îi voi ruga pe
copii să privească pe fereastră pentru a stabili starea vremii de astăzi. Se vor stabili ziua,luna și
anotimpul corespunzătoare folosind jetoane; această etapă va fi realizată de către un copil
doritor.
În ce anotimp suntem?
În ce zi a săptămânii suntem?
Ce zi a fost ieri?
Ce zi va fi mâine?
4). Împărtășirea cu ceilalți – fiecare copil va spune dacă a împodobit bradul și dacă da,
cum?
5). Noutatea zilei- Educatoarea le transmite copiilor faptul că sub brad se regăsește o
cutie-surpriză al cărei conținut îl vor descoperi împreună: căciulițe de Moș Crăciun și o scrisoare
de la Moș Crăciun (vezi anexa 1). Din acest moment, copiii vor intra în rolul de „Spiriduși ai
Moșului”, iar sala de grupă va deveni „Atelierul Spiridușilor”.

Trecerea la activitatea pe centre se va face prin tranziția:


Unu, doi, unu, doi,
Mergem toți în pași vioi
Către centre ne-ndreptăm
Și de lucru ne-apucăm
După aceasta, fiecare copil este invitat să desfășoare activitățile de la centrele de lucru.

2). Activități liber-alese (ALA 1)


Științe. TEMA „Copacii iarna – crengi și frunze”
Jocuri de masă. TEMA „Iarna în imagini”
Sarcini de lucru:
 Observarea prin comparație a crenguțelor de brad și a alor crenguțe de copaci diferiți;
 Redarea unor caracteristici ale anotimpului;
 Descrierea pe baza simțurilor (văz, tactil, miros) a diferențelor constatate;
 Realizarea puzzle-urilor și, implicit, reconstituirea unor imagini de iarnă

Resurse materiale: crenguțe de brad, frunze uscate, ramuri de copaci diferiți, puzzle-uri
de iarnă.
La sectorul ,,Științe” preşcolarii vor observa crenguțe verzi de brad comparativ cu frunze
uscate și ramuri de la alți copaci (de exemplu: stejar, fag, pomi fructiferi) și vor constata
impactul anotimpului iarna asupra lor.
La sectorul ,,Jocuri de masă” regăsi cutiuțe cu puzzle-uri pe care le vor asambla pentru a
realiza imagini de iarnă (om de zăpadă, Moș Crăciun, brad împodobit, spiriduș, jocuri de iarnă).
După finalizarea jocurilor liber-alese și strângerea materialelor folosite, educatoarea
lansează tranziția “Să ai mâinile curate” iar copiii se îndreaptă către grupul sanitar pentru a
exersa depinderile igienico-sanitare, urmate de servirea mesei.
Tranziția: Să ai mâinile curate,
Bine-i pentru sănătate
Noi pe mâini ne-am murdărit
La chiuvetă am fugit.

În cadrul ADE- DLC vom realiza educarea limbajului: „Legenda bradului de Crăciun”
(lectura educatoarei). Copiii vor fi invitați să se așeze pe scăunele colorate (semicerc) pentru a
asculta o poveste. Ulterior, educatoarea va afișa câteva planșe cu imagini din poveste, iar copiii
vor fi solicitați să le ordoneze conform firului narativ al poveștii. După ce au aflat de ce bradul
își menține tot timpul culoarea verde (DLC), „Spiridușii” sunt îndemnați să-și continue călătoria
prin „atelier”.
Astfel, tranziția spre următoarea activitate DEC se va face cu ajutorul cântecului
„Brăduleț, brăduț drăguț”
Brăduleț, brăduț drăguț
Ninge peste tine,
Haide, hai în casa mea,
Unde-i cald și bine.
Pom de anul nou te fac,
O, ce bucurie!
Cu beteală am să te-mbrac
Și steluțe o mie!

Activitatea din cadrul Domeniului Estetic Creativ începe printr-o scurtă conversație
despre bradul împodobit. Copiii sunt orientați către măsuţe unde vor picta globuri folosind
diferite tehnici de pictură. Instrumentele folosite vor fi: pensule, acuarele, dopuri de sticlă,
bețișoare de urechi.

În cadrul ALA 2, copiii vor desfășura jocul distractiv: „Spiridușul prinde darul”.
Sarcini si comportamente:
-aruncarea și, respectiv, prinderea darului cu ambele mâini;
-menținerea unei distanțe favorabile în raport cu coechipierul astfel încât darul să nu fie
scăpat;
-exersarea unui comportament adecvat bazat pe respect, în raport cu colegii.
Resurse materiale: cadouri confecționate manual din carton.

Explic jocul și regulile acestuia :


Copiii vor fi grupați doi câte doi la o distanță de 1 metru. Educatoarea va înmâna fiecărei
echipe astfel formate câte o cutiuță-cadou și va rosti îndemnul: Spiriduș, prinde darul! Fiecare
copil va repeta aruncarea de câteva ori.
Momentul poveștilor: „Povești la gura sobei”.
Rutină. Deprinderea de a dărui – „Dar pentru tine”
În încheierea activității, educatoarea va concluziona printr-o întrebare: „Spiriduși, credeți
că Moș Crăciun v-a trimis diplomele promise în schimbul ajutorului pe care i l-ați acordat
astăzi?”. Pentru a afla răspunsul, copiii sunt rugați să închidă ochii, timp în care educatoarea
pregătește diplomele pentru acordare. La momentul acordării diplomelor, educatoarea va face și
aprecieri verbale, le va mulțumi pentru ziua minunată petrecută împreună și le va spune că îi
așteaptă cu drag la grădiniță și în ziua următoare.

DEMERSUL DIDACTIC
Eveniment Continut știintific Strategii Evaluare
didactic Didactice
1.Moment Se creează condițiile psiho-pedagogice Observarea
Organizatoric necesare desfăşurării activității în bune comportamentu
condiții: lui copiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea scăunelelor în semicerc, Corectarea
-introducerea copiilor în sala de grupă. Ţinutei

2.Captarea Captarea atenției se realizează printr-o Conversaţia Observarea


atenției ghicitoare despre brad. comporta
Tulpină, frunze ace are mentului
Verde e și pe ninsoare copiilor
De Crăciun este tăiat
Pentru a fi-nfrumusețat

3.Anunțarea Se anunță titlul povestirii: „Legenda Explicația


temei și a bradului de Crăciun”, autor necunoscut (vezi
obiectivelor anexa 2).
Dragi spiriduși, astăzi veți asculta cu atenție
povestea bradului de Crăciun și trebuie să
rețineți succesiunea momentelor acesteia,
pentru că la final Moș Crăciun va avea o
sarcină pentru voi.

4.Reactualiza Se poartă o conversație referitoare la Conversaţia Evaluarea


rea simbolistica lunii decembrie, reactualizându- răspunsurilor
Cunostinţelor se o parte din cunoștințele însușite anterior: copiilor
În ce anotimp ne aflăm?
Ce se întâmplă cu păsările călătoare iarna?
În ce lună împodobim bradul de Crăciun?
5.Dirijarea Copiii audiază expunerea povestirii realizată
învățării în mod plastic și expresiv de către Explicația
educatoare, scoțându-se în evidență
următoarele:
-păsările călătoare pleacă; Conversaţia Observarea
-o pasăre mică nu poate zbura pentru că are comportamentu
o aripă ruptă; lui copilului
-pasărea rănită cere ajutor stejarului, și mai
apoi fagului, să o adăpostească, însă aceștia
nu o primesc;
-bradul îi oferă adăpost între crengile lui
verzi;
-se apropie iarna, cu frig și vânt;
-Împăratul Vânturilor îl răsplătește pe brad
pentru bunătatea lui lăsându-i frunza verde
pentru totdeauna.

Se vor explica anumite expresii literare în


scopul creșterii gradului de înțelegere a Frontal
povestirii cât și a îmbogățirii vocabularului
copiilor:
- „umezindu-și ochișorii”
-„m-au prigonit cu toții”
-„soarta bietei păsărele”
-„...înduioșat”
În scopul fixării momentelor principale ale
povestirii, educatoarea va adresa câteva
6.Obtinerea întrebări:
Performanţei - Care sunt personajele povestirii?
-Care personaj v-a plăcut? De ce? Conversație Evaluare orală
-Care personaj un v-a plăcut? De ce?
-Ce credeți că s-a întâmplat cu pasărea pe tot
parcursul iernii?
-Ce ați fi făcut voi dacă ați fi fost în locul
bradului?
7. Asigurarea Pentru a asigura feedback-ul, educatoarea Exercițiu Frontal
retenției și a afișează planșe cu momente din poveste într-
transferului o ordine aleatorie, solicitând sprijinul
de cunoștințe copiilor pentru a restabili ordinea
cronologică a evenimentelor și, implicit,
firul narativ al poveștii.
8.Evaluarea Se va purta o discuţie referitoare la Evaluare orală
activitatea desfăşurată.
Cum s-a numit povestea de astăzi ? Conversația Evaluare
Ce ați învățat voi din această poveste? individual
9.Încheierea Voi face aprecieri generale și individuale Aprecieri
activităţii asupra modului în care s-au comportat și au Conversația individuale și
ascultat povestea. colective

Trecerea la a doua activitate se face printr-o Tranziţie: „Brăduleț, brăduț draguț”.

Eveniment Conţinut stiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice

1. Moment -Se asigură condiţiile necesare


organizatoric desfăşurării activităţii ,
-se pregăteşte materialul didactic

Se face printr-o scurtă povestire a


2. Captarea educatoarei: „Brăduții sunt necăjiți pentru Observarea
atenţiei că și-au pierdut culoarea și nu au globuri Expunerea comportamentului
frumos colorate. Ei cred că, în felul Conversația copiilor
acesta, nu vor ajunge niciodată să
decoreze o casă, de Crăciun. Așadar, vă
roagă pe voi, spiridușii, să îi împodobiți
cu globuri și să îi pregătiți pentru
Crăciun”.

3.Anunţarea Tema activităţii artistico-plastice se


temei şi a numește ,,Brăduțul de Crăciun”. Vom
obiectivelor picta bradul împodobit cu globuri de Conversația Observarea
comportamentului
diferite culori. copiilor

Vom amenaja împreună o expoziție cu


lucrările voastre, pentru a-i face lui Moș
Crăciun o surpriză la finalul activităţii.

4.Reactualizarea Ce culoare are bradul? Conversația Observarea


cunoștințelor comportamentului
Când împodobim bradul? Problematizarea
copiilor
Cu ce împodobim bradul de Crăciun?

5.Dirijarea Copiii vor picta la mesele de lucru.


învățării Fiecare va avea de pictat un brad pe care
îl va „împodobi” cu globulețe pictate în
diferite culori. Observarea
a) Intuirea Se intuiește materialul pe care copiii l-au Explicația comportamentului
materialelor primit pe mese: foi cu conturul unui brad copiilor
pentru grupa mică și mijlocie, acuarele,
pensule, dopuri de sticlă, bețișoare de
urechi, șervețele.

b)Prezentarea Prezint copiilor modelul meu realizat


și analiza anterior. Voi evidenţia modul de utilizare
a materialelor, respectarea etapelor de
modelului Conversaţia
lucru și voi încuraja folosirea unor
materiale noi (ex: bețișoare de urechi).

Voi demonstra şi explica tehnica de Demonstrația


b). Explicarea şi
lucru, respesctiv modul de folosire al Observarea
demonstrarea
materialelor prezentate anterior. comportamentului
modului de
lucru copiilor
Vom face câteva exerciţii de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor:
c) Încălzirea Mișcăm degețelele,
mușchilor mici Batem tare palmele,
ai mâinilor Strângem pumnii binișor
Și morișca repejor
Unim degețelele
Apăsăm și palmele
Pumnișorii îi lovim
Pentru lucru ne pregătim!!

d) Executarea Fiecare copil va realiza lucrarea, ținând


propriu-zisă a cont de indicațiile oferite.
Exercițiul
temei
Le urez copiilor “Spor la lucru!”

Voi supraveghea indeaproape activitatea


copiilor, voi trece, pe rând, pe la fiecare
copil și void a explicații suplimentare și
ajutorul necesar, acolo unde este nevoie.

6.Obținerea Copiii vin cu lucrările, iar educatoarea le Conversația Observarea


performanței afișează pe un panou realizand o comportamentului
expoziţie (Expoziţia Crăciunului) . copiilor

7. Asigurarea Preșcolarii vor reaminti tehnicile folosite


retenției și a și se va analiza modul în care sarcinile au
transferului de fost respectate. De asemenea, vor fi
cunoștințe încurajați să-și exprime părerea despre
sarcinile primite și despre gradul de
dificultate al activității.

8.Evaluarea Se realizează analiza lucrărilor, ţinând


cont de criteriile de evaluare enunțate.
Cer copiilor să-și exprime opinia
argumentată față de propria lucrare și față Turul galeriei
de lucrările colegilor.

9.Încheierea Se fac aprecieri individuale și colective Observarea


activității pentru participare și implicare în comportamentului
activitate. copiilor

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 2)

Spririduș, prinde darul- joc distractiv

Copiii vor fi grupați doi câte doi, la o distanță de aproximativ 1 metru față de coechipier.
Educatoarea va înmâna fiecărei echipe astfel formate câte o cutiuță-cadou. Aceasta va
exemplifica aruncarea „cadoului” folosind ambele mâini și va repeta mișcarea împreună cu unul
dintre preșcolari. După ce sunt explicate și exemplificate regulile jocului, copiii vor fi îndemnați
să se joace împreună cu coechipierul lor, având sarcina de a nu scăpa cadoul. Jocul/ Aruncarea se
va repeta de câteva ori.

MOMENTUL POVEȘTILOR
ANEXA 1

Scrisoare de la Moș Crăciun

Dragi copii,
Am fost mai devreme la grădinița voastră, dar voi nu erați ajunși. Am văzut, însă, ce
frumos ați împodobit grădinița și sala voastră de grupă, special pentru venirea mea! De
asemenea, am auzit că sunteți isteți și ascultători, dar și nerăbdători să sosesc la voi cu darurile
mult visate. Pentru că eu am fost grăbit, căci mai am multe scrisori de citit și multe cadouri de
pregătit, am o rugăminte la voi. Astăzi veți fi spiridușii mei, iar pentru asta v-am lăsat câte o
căciuliță de Moș Crăciun la fiecare.
Pentru a duce la bun sfârșit misiunea de spiriduși ai moșului, vă rog să participați la
activitățile propuse de doamna educatoare. Trebuie să ascultați cu atenție „Legenda bradului de
Crăciun” și să pictați frumos un brad împodobit cu globuri colorate.
Dacă mă veți ajuta, la finalul zilei veți primi câte o diplomă și veți fi desemnași
„Spiridușii lui Moș Crăciun”.

ANEXA 2

Legenda Bradului de Crăciun


Venise toamna. Toate păsările călătoare plecaseră spre țările calde. Numai o vrăbiuță tare
mititică nu putea să zboare după stol, umezindu-i-se ochișorii de lacrimi. Avea o aripă ruptă.
Biata pasăre, cu inima plină de jale, se duse cu greu în padure, ca să ceară ajutor de la arbori.
Cu glasul duios, îi ruga pe copaci:
- Uitați, am aripa ruptă. Lasați-mă să trăiesc între ramurile voastre până va sosi primăvara.
- Eu nu pot să te primesc, vrabiuțo! raspunse ursuz fagul. Mi-ajunge că am grijă de ramurile
mele. Pleacă de aici și du-te la stejar!
- Nici eu nu pot! vâjâi stejarul răutăcios. Mă tem să nu-mi manânci ghinda. Fugi, vrabiuță, în altă
parte! De nu, îți rup și cealaltă aripă.
Cam în felul acesta o goniră pe sărmana pasăre și ceilalți arbori din codru. Săraca de ea!
Era pe marginea disperării când auzi o voce:
- Unde te duci, vrabiuță?
Era bradul.
- Nu mai știu unde să mă duc, bradule. Copacii m-au prigonit cu toții și nu vor să mă primească
în ramurile lor. Uite, aripa mă doare și nu mai pot să zbor. Au, Doamne, ce durere!
- Vino la mine! zise bradul, înduioșat de soarta bietei păsări. Poți rămâne cât vrei între ramurile
mele!
Atunci vrabiuța se urcă și-și făcu culcuș între ramurile bradului. Însă într-o noapte, vântul
friguros porni să sufle cu putere. Semn că se apropia iarna. Frunzele arborilor se îngălbeneau și
cădeau la pământ, una câte una.
- Pot să scutur și frunzele bradului? îl întreba vântul pe Moș Crivăț, împăratul Vânturilor.
- Nu! hotarî Moș Crivăț. De brad să nu te atingi deloc. Bradul a fost bun cu biata vrabiuță.
Trebuie să avem și noi milă de el. Podoaba verde sa nu-i cadă niciodată. Se spune că, de
atunci, bradul cel bun își păstrează frunzele verzi atât vara, cât și iarna.

Anexa 3 – fișă de lucru (suport pictură)

NUME:……………………….. DATA:
Anexa 4

Diplomă- „Spiridușii lui Moș Crăciun”

S-ar putea să vă placă și