Sunteți pe pagina 1din 30

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 02.03.2022
NIVEL: I
TEMA ANUALĂ: Cum exprimăm ceea ce simțim?
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Ghiocei și mărțișoare!
TEMA ZILEI: Ghiocelul, prima floare din anotimpul primăvara
TIPUL ACTIVITATII: Mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA1+ADP+ADE+ALA2)
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
 Rutine:„Îți ofer un ghiocel!” (deprinderea de a oferi flori).
Jocul liber
Întâlnirea de dimineaţă:
 Salutul: „Bună dimineața, dragi ghiocei!”
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Împărtăşirea cu ceilalţi: ,,Unu, doi, trei/Locul povestitorului îl vrei?”
 Gimnastica de înviorare
 Tranziții:
 Joc de grupare și regrupare- „Toți de grabă ne adunăm!”
 Joc de mișcare-„Prin pădure ne plimbăm, ghiocei să adunăm!”;
 „Ala-bala, măi pitici”
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Joc de rol: „De-a grădinarii”
Artă: „Ghiocelul”-modelaj

Joc de masă: ,,Ghioceii” -puzzle


ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
DLC - „Legenda ghiocelului” (povestirea educatoarei) + DOS - ,,Buchet de ghiocei” (lipire).
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2):
,,Florile în coșuri”- joc de mişcare
„Vine, vine primăvara!”- joc muzical https://www.youtube.com/watch?v=bJ0ShmKjSvA
Momentul poveștilor:
„Legenda ghiocelului” (repovestire )

DOMENII ALE DEZVOLTĂRII:


D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI SCRIERII;
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE;
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
D.2.Mesaje orale în diverse situații de comunicare;
C.2.Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi);
C.3.Activare şi manifestare a potenţialului creativ;
A.1.Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
D.2.1Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare
expresivă);
C.2.2.Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
C.3.1.Manifestă creativitate în activități diverse;
A.1.3Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
SCOPUL
Cultivarea sensibilităţii artistice și a interesului pentru lectură prin audierea unor creaţii în proză, din literatura pentru
copii, specifice vârstei, precum și îmbogățirea și nuanțarea vocabularului cu noi cuvinte și expresii;
Consolidarea deprinderilor de lucru pentru realizarea unei activități practice (lipire).
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să asculte cu atenție legenda ghiocelului;
 Să răspundă la întrebările adresate, utilizând propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
 Să redea conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea cronologică a desfăşurării evenimentelor;
 Să-și îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi: ˶să zburde˝, ˶să murmure˝, etc. ;
 Să exprime în cuvinte stările emoționale provocate de întâmplările povestirii;
 Să utilizeze corect tehnicile de lucru însușite anterior;
 Să lipească elementele în ordinea sugerată, în vederea realizării temei propuse;
 Să participe activ la activitate;
 Să păstreze o poziție corectă a corpului pe scaune pe tot parcursul activității.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, observația, povestirea, exerciţiul, metoda cubului, învăţarea prin descoperire,
problematizarea, demonstraţia, explicaţia, turul galeriei.
RESURSE MATERIALE: imagini cu anotimpul primăvara, imagini din Legenda ghiocelului, baghetă, lucrare model, tub de carton,
coală verde, siluete ghiocei, lipici, șnur de mărțișor, recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual.
Durata: o zi
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019 2019;
 Breben, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup (Ghid metodic) , Editura Arves, 2008;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și intrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie,
2019;
 Culea L., Sesovici A., Activitatea integrată în grădiniță (ghid pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar), Ed.
Didactic Publishing House, București, 2008.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață, unde copiii vor găsi, spre surprinderea lor, un decor de primăvară și un fond
sonor adecvat (rutine).
Întâlnirea de dimineață cu tema „Plăpumioara s-a topit, ghiocelul s-a ivit!”, se va desfășura prin discuții libere axate pe
starea afectivă a copiilor, pe atmosfera din grupă, pe mediul educațional pregătit și pe mediul extern- salutul, realizarea prezenței,
completarea calendarului naturii.
Salutul: Copiii sunt așezați în semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toți colegii. Salutul pornește de la
educatoare și este continuat de toți copiii din grupă.
Cu zâmbetul pe buze educatoarea îi salută pe copii: „Bună dimineața, dragi ghiocei!”
Astăzi vă propun să ne salutăm cu ajutorul ecusoanelor pe care le-ați primit la intrarea în sala de grupă. Mai exact:
„Bună dimineața. Eu mă numesc Gabriel și astăzi sunt un ghiocel vesel și plăpând. ”
Se urmărește comportamentul adecvat din timpul salutului.
Prezența:
„După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit?”
Se vor enumera copiii absenți. Vom stabili numărul fetelor și băieților prezenți în sala de grupă.
Se va completa Calendarul naturii, după recitarea de către educatoare a versurilor:
„Calendaru-i încântat,
Că va fi iar completat,
Cu ploaie, ori cu furtună,
Sau poate cu vreme bună!”
Calendarul naturii este completat în urma întrebărilor adresate copiilor, cu privire la stabilirea zilei din săptămâna, a datei, a
lunii, a anotimpului și a fenomenelor meteo din ziua respectivă (În ce anotimp suntem?/ În ce zi a săptămânii suntem?/ Ce zi a fost
ieri?/ Ce zi va fi mâine?/Cum este vremea astăzi?).
Un copil va avea acces la Calendarul naturii expus în sala de grupă și va utiliza jetoane corespunzătoare pentru completarea
acestuia.
Împărtășirea cu ceilalți:
Printr-o numărătoare ,,Unu, doi, trei/Locul povestitorului îl vrei?” va fi desemnat un copil care va fi invitat, pe un loc dinainte
stabilit, să povestească celorlalți colegi ce activități desfășurăm în anotimpul primăvara și care este importanța acestora.
Se desfășoară gimnastica de înviorare, având ca suport muzical videoclipul de pe Youtube ,,Ghidușii-Înviorarea”
https://www.youtube.com/watch?v=mndxc0i6MKs
Educatoarea se va asigura permanent că toți preșcolarii participă activ, stimulându-i verbal, apreciind acțiunile fiecăruia.
Prin metoda ,,Mâna oarbă” (extrag dintr-un coș materiale simbolice specifice pentru sectoarele pregătite) copiii se împart în
trei grupuri, după care pe versurile „Toți de grabă ne adunăm/ Spre centre ne îndreptăm!”, se urmărește sporirea interesului copiilor
pentru activitate și trecerea către activitățile liber-alese. Educatoarea prezintă și explică sarcinile de la fiecare centru de interes,
supraveghează și oferă explicaţiile necesare, ajutându-i pe cei care au nevoie de sprijin.
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):
Joc de rol: „De-a grădinarii”
Artă: „Tulpina ghiocelul”-modelaj
Joc de masă: ,,Ghioceii” -puzzle

Sarcini de lucru:
 Să se transpună în diferite roluri în joc;
 Să desfăşoare jocuri de rol, utilizând vorbirea dialogată şi nuanţarea vocii;
 Să obțină imaginea de ansamblu potrivind piesele de puzzle;
 Să realizeze tulpina ghiocelului mânuind corespunzător materialele puse la dispoziție;
 Să aprecieze lucrările proprii și pe cele ale colegilor, găsind posibilități de valorificare a acestora;
Resurse materiale: semințe/bulbi de flori, pământ, lopățele, stropitori, mănuși, planșe suport, plastilină, piese de puzzle.
La sectorul Joc de rol, copiii vor fi îndrumați să desfășoare activități specifice anotimpului primăvara. Acest sector întâmpină
copiii cu seminţe de flori, ghivece, pământ, mănuşi, lopăţele, având ca sarcină interpretarea rolului de grădinari.
La sectorul Artă, copiii vor realiza „Tulpina ghiocelului” –modelaj, respectând ordinea etapelor realizării lucrării și a tehnicii
de lucru demonstrate de educatoare. Vor denumi materialele primite pe măsuțe, vor fi atenți la modelul expus, vor executa exerciții
pentru dezvoltarea musculaturii fine a mâinilor, după care vor trece la lucru.
La sectorul Joc de masă, preșcolarii vor reconstitui imagini reprezentative pentru primul vestitor al primăverii, ghiocelul.
In timpul desfășurării activităților pe centrele de interes, voi trece pe la fiecare sector, îndrumând copiii spre realizarea cât mai
corectă a sarcinilor didactice și voi oferi indicații acolo unde este nevoie. Voi urmări să respecte tehnicile de lucru, să utilizeze corect
și cu atenție materialele și instrumentele de lucru, să colaboreze în interiorul grupului în vederea finalizării lucrărilor.
Lucrările realizate vor fi expuse și vizualizate de întreaga grupă prin metoda „Turul galeriei”, oferind posibilitatea copiilor să
evalueze lucrările de la fiecare masă. Va fi organizată și o mini expoziție. Voi aprecia pozitiv participarea copiilor la activitate și
rezultatele obținute.
După finalizarea jocurilor liber-alese și strângerea materialelor folosite, educatoarea lansează tranziția „Prin pădure ne
plimbăm, ghiocei să adunăm!”, iar copiii sunt conduși către sala de mese pentru mic dejun, nu înainte de a exersa deprinderile
igienico-sanitare.
Tranziția: „Prin pădure ne plimbăm, ghiocei să adunăm/ Spre spălător ne-îndreptăm/Mânuțele să le curățăm.”
În cadrul ADE se desfășoară la DLC lectura educatoarei „Legenda ghiocelului”, în timpul căreia se vor expune la vedere,
imaginile corespunzătoare. Voi explica înțelesul unor cuvinte, expresii noi astfel încât conținutul poveștii să fie înțeles.
Se vor caracteriza cele două personaje principale: Raza de soare și ghiocelul, subliniindu-se trăsăturile de caracter ale acestora.

Fixarea conținutului va fi realizată prin metoda Cubului. Pe fețele cubului se vor afla sarcini precum:
-DESCRIE personajul principal din Legenda ghiocelului;

-COMPARĂ ghiocelul cu trandafirul;

-ASOCIAZĂ comportamentul tau cu comportamentul razei de soare;

-ANALIZEAZĂ comportamentul razei de soare după ce a observant că rupsese codița ghiocelului;

-INTERPRETEAZĂ rolul personajului tău preferat;

-ARGUMENTEAZĂ de ce crezi că și-a dorit ghiocelul să răsară primul dintre toate florile?
Preșcolarii vor fi încurajați să găsească un alt titlu poveștii și să spună ce floare din poveste le-a plăcut cel mai mult și să
argumenteze alegerea făcută.
Tranziția spre următoarea activitate din cadrul ADE se va face cu ajutorul cântecului următor:
„Ala- bala, măi pitici!
Ia veniți cu toți aici.
La măsuțe ne-așezăm
De lipire ne-apucăm!”
Activitatea din cadrul Domeniului Om și Societate începe prin rostirea unei ghicitori trimise de Zâna Primăvara. Fiecare copil va
realiza un tablou cu ghiocei. Copiii sunt îndrumați către mese unde vor găsi materialele necesare desfășurării activității practice.
În cadrul ALA 2, copiii vor desfășura jocul de mișcare „Aruncă florile în coșuri!” și vor dansa pe jocul muzical ritmic „Vine, vine
primăvara!”
Sarcini și comportamente:
-Să-și coordoneze mișcarea oculo-motorie pentru a arunca florile în coș;
-Să respecte regulile jocului;
-să execute miscările sugerate de ritmul cântecului.
Resurse materiale: flori,coșuri.
Explic jocul și regulile acestuia:
Copiii vor fi așezați în rând unul în spatele celuilalt în fața liniei trasate pentru delimitarea spațiului de joc. Copiii vor avea 2
oportunități de a arunca floarea la țintă (în coș). Câștigă copiii care au reușit să arunce ambele flori în coș. Se realizează jocul propriu-
zis intervenind cu explicații suplimentare, dacă este necesar. Jocul se termină când toți copiii au aruncat florile din mână.
Se va face o sinteză a activității desfășurate în spațiul dedicat Întâlnirii de dimineața, fiecare preșcolar va spune care secvență a
a activității i-a plăcut cel mai mult și va motiva alegerea făcută.
Pentru că au reușit să îndeplinească toate sarcinile de lucru și pentru că s-au purtat civilizat pe parcursul activităților, pentru că
iubesc starea de bine, veselia și prietenia, copiii vor fi recompensați de către Spiridușul Fermecat cu medalii și cu dulciuri.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic

1.Moment Se asigură condițiile optime pentru desfăşurarea activităților: Activităţi de


organizatoric - aşezarea mobilierului în semicerc; întărire a sarcinilor
- distribuirea materialelor; formulate.
- intrarea ordonată copiilor în sala de grupă.
Stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere propice pentru buna
desfăşurare a activităţii.
2.Captarea Captarea atenției copiilor se realizează cu ajutorul elementului Conversația Observarea
atenției surpriză –apariţia Zânei Primăvara care aduce un colet cu materialele comportamentului
necesare desfășurării activității. verbal şi nonverbal
Se prezintă conținutul coletului: tablou cu anotimpul primăvara, o cutie de al copiilor.
cadou în care se află imagini reprezentative pentru momentul
lecturii, cub cu imagini, surprize.
3.Anunțarea temei Se anunţă tema şi obiectivele operaţionale într-un limbaj accesibil Conversația Observarea
şi a obiectivelor copiilor. Explicația comportamentului
activității Astăzi vă voi spune o legendă populară foarte frumoasă, despre copiilor
primul vestitor al anotimpului primăvara. Aceasta se numește
„Legenda ghiocelului”.
4.Reactualizarea Momentul este marcat prin prezentarea unui tablou reprezentativ Conversația
cunoștințelor temei din această săptămână. Exercițiul
Copiii vor fi lăsați să privească tabloul, după care li se vor adresa
următoarele întrebări:
-„Ce observați în acest tablou?” (Vor fi numiți 2-3 copii care vor fi
lăsați să spună liber ceea ce văd)
-Alcătuiți propoziții pornind de la această imagine. (Anexa 1)
5.Dirijarea Expun conţinutul legendei, cu ajutorul ilustrațiilor pe care le voi Povestirea educatoarei Observarea
învățării afișa la vedere, folosindu-mă de inflexiunile vocii, respectarea expunerea comportamentului
pauzelor logice, psihologice și gramaticale, mimica şi gestica
corespunzătoare, pentru a le trezi emoţii copiilor şi pentru a asigura
motivaţia învăţării.
Povestea este expusă după următorul plan de idei:
- Fata cea mică și răsfățată a soarelui s-a hotărât să se plimbe într-o
grădină cu flori care mai de care mai colorate și mai parfumate.
- Raza de soare s-a năpustit asupra grădinii, a cules o floare pe care
să si-o prindă în păr și s-a înălțat în văzduh. Conversatia Aprecieri verbale
- Florile din grădină au privit mirate către cer și s-au întrebat ce Problematizarea
floare o fi ales prințesa. Fiecare floare se credea specială, dorind să
fie aleasă o floare care să îi semene.
- Raza de soare a vrut să își răscumpere fapta îndeplinindu-i o
dorință ghiocelului.
- De atunci ghiocelul este prima floare care ne zâmbește dintre
peticele de zăpadă în fiecare primăvară. (Anexa 2)
La final voi explica anumite expresii literare și cuvinte noi în scopul
creșterii gradului de înțelegere a povestirii cât și a îmbogățirii
vocabularului copiilor:
„să zburde”=să alerge, să se joace cu voioșie;
„s-a năpustit”=s-a repezit, s-a aruncat;
„să murmure”=să producă un zgomot.
-Se vor caracteriza cele două personaje principale: Raza de soare și
ghiocelul, subliniindu-se trăsăturile de caracter ale acestora.
Se va evidenția mesajul educativ.
6.Obținerea În scopul fixării cunoștințelor și obținerii performanței, voi folosi Metoda cubului
performanței metoda cubului.
Cubul va avea pe fețele sale imagini, care să stimuleze copiii să Aprecieri verbale
vorbească, să descrie, să compare, ceea ce știu cu ceea ce văd în
imaginile respective. (Anexa 3)
Copiii aruncă pe rând cubul și răspund astfel unor întrebări menite să Exercițiul
verifice gradul de înțelegere al textului.
Conversația
Fețele cubului au fost adaptate în felul următor:
-descrie personajul principal din poveste;
-compară ghiocelul cu trandafirul;
-asociază comportamentul tău cu comportamentul razei de soare;
-analizează comportamentul razei de soare după ce a observant că
rupsese codița ghiocelului;
-interpretează rolul personajului tău preferat;
-argumentează/spune de ce crezi că și-a dorit ghiocelul să răsară
primul dintre toate florile?
7.Asigurarea Planşele reprezentative legendei ghiocelului vor fi amestecate şi Exercițiul Aprecieri verbale
retenției și a aşezate pe o masă în mijlocul copiilor. Copilul care va fi atins cu
transferului bagheta fermecată, are ca sarcină să gasească primul tablou şi să-l Conversația
aşeze la panou. Asemenea se procedează şi cu alţi copii atinşi de
baghetă, până ce toate imaginile au fost așezate în ordinea
cronologică a desfășurării evenimentelor.
8.Evaluarea Se fixează titlul și mesajul educativ al lecturii. Conversația Aprecieri verbale
,,-Cum s-a numit lectura pe care v-am spus-o? ” Exercițiul
,,-Ce am învăţat din faptele personajelor?”
Le propun copiilor să găsească un alt titlu poveștii care se potrivește
cu conținutul și personajele ei! Cum să se numească?
( Flori de primăvară,etc).
Copiii sunt întrebați ce floare sau scenă din poveste i-a impresionat
cel mai mult și sunt îndrumați să argumenteze alegerea făcută.
9.Încheierea Se fac aprecieri verbale individuale şi generale asupra Conversația Aprecieri verbale
activității modului de participare a copiilor la activitate.
Trecerea la a doua activitate se va face printr-o TRANZIȚIE: „Ala-bala, măi pitici…”(Joc muzical).

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic
1.Moment Se creează condiții optime pentru desfăşurarea activităților. Observarea
organizatoric Stabilirea liniştii şi asigurarea unei atmosfere propice pentru buna Conversația comportamentului
desfăşurare a activităţii. copiilor
2.Captarea atenției Captarea atenţiei realizează cu ajutorul următoarei ghicitori: Expunerea Observarea
,,Clopoțel mititel Conversația comportamentului
Cine sună lin din el? Explicația copiilor
Nimeni! Nimeni!
Numai vântul,
Clătinându-l, legănându-l,
Dă de veste-n toată țara
Că sosește primăvara.”(ghiocelul)
Ghiocelul este prima floare care vestește sosirea anotimpului
primăvara și totodată reprezintă puritate, gingășie, prețuire și respect
față de cei cărora oferim aceste minunate flori.
3.Anunțarea temei „Pentru că am am aflat cine vestește primăvara și pentru că am și citit
și a obiectivelor povestea „Legenda ghiocelului”, azi la activitatea practică vom Conversația
realiza un „buchețel de ghiocei”.
Ca să reuşim asta va trebui să fiţi foarte atenţi la explicaţiile mele
pentru a ieși buchețele minunate din mânuțele voastre. Vă rog să
lipiți materialul cu grijă, să păstraţi lucrarea curată, și să o finalizați.
4.Reactualizarea Le reamintesc copiilor că în această săptămână noi studiem tema: Conversația Observarea
cunoștințelor „Ghiocei și mărțișoare”. Problematizarea comportamentului
Voi adresa copiilor următoarele întrebări: copiilor
- „În ce anotimp suntem?”
- „Ce se întâmplă cu natura în anotimpul primăvara?”
- „Care este primul vestitor al anotimpului primăvara?”
5.Dirijarea Se direcționează copiii spre mesele de lucru unde au materialele Observarea
învățării necesare realizării tabloului și modelul expus, astfel încât să fie comportamentului
văzut de toți copiii. Explicația copiilor
Intuirea materialelor
Copiii se așează la măsuțe unde vor identifica materialele necesare
desfășurării activității practice: 3 siluete cu tulpina ghiocelului,
3 siluete cu floarea ghiocelului, hârtie colorată verde (pentru iarbă),
tub de carton, lipici, șnur de mărțișor. Demonstrația
Prezentarea și analiza modelului Explicația
Prezint copiilor modelul executat şi le solicit să analizăm împreună
lucrarea model. Se stabilește modul în care elementele trebuie lipite
şi se precizează câteva elemente de estetică a lucrării. Observarea
Explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru comportamentului
Se expune lucrarea la panou pentru a putea fi observată de toți copiii. copiilor
Apoi, pe o altă planșă se explică și se demonstrează pașii de lucru:
,,Pentru realizarea ghiocelului vom proceda astfel: aplicăm lipici în
partea de sus a florii ghiocelului, apoi o atașăm tulpinii acestuia,
încadrând-o corespunzător. Exercițiul
Pentru realizarea buchetului vom proceda astfel: aplicăm lipici pe
jumătate din tubul de carton, îl poziționăm corespunzător pe coală și
îl rulăm/înfășurăm în hârtia colorată verde, apoi securizăm foaia cu
lipici. Trecem la următoarea etapă de lucru: lipim ghioceii pe tubul
de carton și obținem astfel un buchet cu ghiocei, pe care îl vom lega
cu un șnur de mărțișor.
Se numește un copil pentru a repeta modul de lucru cu scopul fixării
etapelor de lucru. După ce au înțeles modul de lucru, se trece la
realizarea planşei.
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii:
„Eu strâng pumnii și-i desfac/ Degetelor fac pe plac./ Unu-doi, unu-
doi./ Toți suntem acum vioi!”
„Mâna este ca o floare care are cinci petale/ Boboc-floare, boboc-
floare/ Strângem pumnii tare, tare!”
6.Obținerea Executarea propriu-zisă a temei Observarea
performanței Le urez copiilor ,,Spor la lucru!” . Exercițiul comportamentului
Pe parcursul lucrului îi voi supraveghea pe copii şi îi voi îndruma pe copiilor
cei care solicită ajutor. Voi acorda explicaţii suplimentare şi ajutor
copiilor care întâmpină dificultăţi. Se va insista asupra poziţiei
corecte a corpului și se va atrage atenţia copiilor asupra aspectului
estetic al lucrării şi a curăţeniei la masa de lucru.
Activitatea se va desfăşura pe fond muzical.
https://www.youtube.com/watch?v=UiW4ANvDc4w
7. Asigurarea Educatoarea cere copiilor să denumească lucrarea, să facă aprecieri Conversația Observarea
retenției și a asupra complexităţii probelor (cea mai simplă, cea mai dificilă) şi să sistematică a
transferului argumenteze afirmaţiile făcute. comportamentelor
copiilor
8. Evaluarea Fiecare copil expune lucrarea la panou, apoi vor trece pe rând pe la Turul galeriei Observarea
fiecare lucrare expusă şi le vor analiza, realizând astfel, turul sistematică a
galeriei. Copiii îşi vor expune părerea venind cu idei noi referitoare la comportamentelor
fiecare lucare, îşi vor exprima propriile păreri, comentarii, aşezând o copiilor
bulină veselă în dreptul lucrării care le-a plăcut cel mai mult.
Se realizează analiza lucrărilor, ținând cont de criteriile de evaluare
enunțate. Solicit copiilor să-și exprime opinia față de lucrarea
personală.
9.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra modului cum au Conversația Aprecieri verbale;
activității participat copiii la activitate. recompense
Copiii primesc recompense.

(Anexa 1)
(Anexa 2)
METODA CUBULUI-Descrie personajul principal din poveste;

-Compară ghiocelul cu trandafirul;

-Asociază comportamentul tău cu comportamentul razei de soare;

-Analizează comportamentul razei de soare după ce a observant că rupsese codița ghiocelului;

-Interpretează rolul personajului tău preferat;

-Argumentează/spune de ce crezi că și-a dorit ghiocelul să răsară primul dintre toate florile?

(Anexa 3)
DOS - ,,Buchet de ghiocei”
(lipire).
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA 1):

Artă: „Tulpina ghiocelul”-modelaj Joc de masă: ,,Ghioceii” -puzzle

Joc de rol: „De-a grădinarii”

S-ar putea să vă placă și